Ўзбекистон Президенти Халқаро валюта жамғармаси фармойиш берувчи директорини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 19 сентябрь куни Нью-Йорк шаҳрида Халқаро валюта жамғармаси фармойиш берувчи директори Кристин Лагардни қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари ушбу учрашувдан мамнунлигини билдириб, Халқаро валюта жамғармаси жаҳон иқтисодиётидаги вазиятнинг яхшиланишида муҳим ўрин тутаётганини таъкидлади.
Жамғарма мамлакатимизда амалга оширилаётган иқтисодий ислоҳотларни қўллаб-қувватламоқда. Жорий йил май ойида Ўзбекистон делегацияси Халқаро валюта жамғармасида валюта сиёсатини ислоҳ қилиш бўйича учрашув ўтказди. Июль ва сентябрь ойларида Жамғарма экспертлари Ўзбекистонга ташриф буюриб, вазирлик ва идораларда иқтисодий ислоҳотлар бўйича фикр алмашди.
Жамғарма фармойиш берувчи директори 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясига мувофиқ иқтисодий ва таркибий ислоҳотлар муваффақиятли амалга оширилаётгани билан давлатимиз раҳбарини қутлади.
Президентимизнинг 2017 йил 2 сентябрдаги «Валюта сиёсатини либераллаштириш бўйича биринчи навбатдаги чора-тадбирлар тўғрисида»ги фармонига мувофиқ валюта муомаласида бозор механизмлари жорий этилгани соҳадаги маъмурий тўсиқларни бартараф этди, бизнес вакиллари учун тенг шароитлар яратди.
Кристин Лагард Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида Ўзбекистонда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар жараёнида иқтисодиёт ва ижтимоий ҳаёт барқарорлигини таъминлашга алоҳида эътибор қаратилаётгани диққатга сазовор эканини таъкидлади.
Учрашувда валюта ислоҳоти жараёнида давлат органлари ва тижорат банкларини қўллаб-қувватлаш, савдодаги тарифларни камайтириш, ижтимоий ҳимояга муҳтож аҳолини муҳофаза қилиш бўйича амалга оширилган ишлар ҳақида сўз юритилди. Давлат бюджетини профицит билан бажариш, солиқ маъмурчилиги ва давлат статистикаси соҳасини тубдан яхшилаш, банк тизимининг барқарорлигини таъминлаш, ташқи савдо сиёсатини эркинлаштириш каби навбатдаги вазифаларга эътибор қаратилди.
Ўзбекистон билан Халқаро валюта жамғармаси ҳамкорлигини кенгайтириш, мамлакатимизда ишбилармонлик ва инвестиция муҳитини такомиллаштириш масалалари бўйича фикр алмашилди.
Кристин Лагард Халқаро валюта жамғармаси техник кўмаклашиш ва иқтисодий сиёсат масалалари бўйича тавсиялар бериш орқали Ўзбекистон молия тизимида амалга оширилаётган чора-тадбирларни қўллаб-қувватлашга тайёрлигини билдирди.

President of Uzbekistan received the Managing Director of the International Monetary Fund
On September 19, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the Managing Director of the International Monetary Fund Christine Lagarde, in New York.
The head of our state, expressing his satisfaction with the meeting, noted that the International Monetary Fund plays an important role in improving the situation in the world economy.
The Fund supports economic reforms in our country. In May this year, the delegation of Uzbekistan held a meeting at the International Monetary Fund on monetary policy reforms. In July and September, experts of the fund visited Uzbekistan and exchanged views on economic reforms with the heads of ministries and departments.
The Managing Director of the Fund congratulated the head of our state on successful implementation of economic and structural reforms in accordance with the Strategy of actions on five priority areas of development of the Republic of Uzbekistan in 2017-2021.
Market mechanisms were introduced into currency circulation by the decree of the President of our country “On priority measures for liberalization of monetary policy” of September 2, 2017, which eliminated administrative barriers in the sphere and created equal opportunities for business entities.
Christine Lagarde noted that particular importance attached to ensuring the stability of the economy and social life in the process of large-scale reforms implemented in Uzbekistan under the leadership of President Shavkat Mirziyoyev deserves high attention.
Measures taken on supporting the state bodies and commercial banks in the process of currency reform, reducing tariffs in trade, protecting socially vulnerable segments of the population were considered. Special attention was paid to such further tasks as ensuring surplus execution of the State budget, radical improvement of tax administration and state statistics, ensuring stability of the banking system, liberalization of foreign trade policy.
At the meeting, views were exchanged on expanding cooperation between Uzbekistan and the International Monetary Fund, improving the business environment and investment climate in our country.
Christine Lagarde expressed readiness of the International Monetary Fund to support the measures implemented in the financial system of Uzbekistan by providing technical assistance and recommendations on issues of economic policy.