Ўзбекистон Президенти Халқаро валюта жамғармаси фармойиш берувчи директорини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 19 сентябрь куни Нью-Йорк шаҳрида Халқаро валюта жамғармаси фармойиш берувчи директори Кристин Лагардни қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари ушбу учрашувдан мамнунлигини билдириб, Халқаро валюта жамғармаси жаҳон иқтисодиётидаги вазиятнинг яхшиланишида муҳим ўрин тутаётганини таъкидлади.
Жамғарма мамлакатимизда амалга оширилаётган иқтисодий ислоҳотларни қўллаб-қувватламоқда. Жорий йил май ойида Ўзбекистон делегацияси Халқаро валюта жамғармасида валюта сиёсатини ислоҳ қилиш бўйича учрашув ўтказди. Июль ва сентябрь ойларида Жамғарма экспертлари Ўзбекистонга ташриф буюриб, вазирлик ва идораларда иқтисодий ислоҳотлар бўйича фикр алмашди.
Жамғарма фармойиш берувчи директори 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясига мувофиқ иқтисодий ва таркибий ислоҳотлар муваффақиятли амалга оширилаётгани билан давлатимиз раҳбарини қутлади.
Президентимизнинг 2017 йил 2 сентябрдаги «Валюта сиёсатини либераллаштириш бўйича биринчи навбатдаги чора-тадбирлар тўғрисида»ги фармонига мувофиқ валюта муомаласида бозор механизмлари жорий этилгани соҳадаги маъмурий тўсиқларни бартараф этди, бизнес вакиллари учун тенг шароитлар яратди.
Кристин Лагард Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида Ўзбекистонда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар жараёнида иқтисодиёт ва ижтимоий ҳаёт барқарорлигини таъминлашга алоҳида эътибор қаратилаётгани диққатга сазовор эканини таъкидлади.
Учрашувда валюта ислоҳоти жараёнида давлат органлари ва тижорат банкларини қўллаб-қувватлаш, савдодаги тарифларни камайтириш, ижтимоий ҳимояга муҳтож аҳолини муҳофаза қилиш бўйича амалга оширилган ишлар ҳақида сўз юритилди. Давлат бюджетини профицит билан бажариш, солиқ маъмурчилиги ва давлат статистикаси соҳасини тубдан яхшилаш, банк тизимининг барқарорлигини таъминлаш, ташқи савдо сиёсатини эркинлаштириш каби навбатдаги вазифаларга эътибор қаратилди.
Ўзбекистон билан Халқаро валюта жамғармаси ҳамкорлигини кенгайтириш, мамлакатимизда ишбилармонлик ва инвестиция муҳитини такомиллаштириш масалалари бўйича фикр алмашилди.
Кристин Лагард Халқаро валюта жамғармаси техник кўмаклашиш ва иқтисодий сиёсат масалалари бўйича тавсиялар бериш орқали Ўзбекистон молия тизимида амалга оширилаётган чора-тадбирларни қўллаб-қувватлашга тайёрлигини билдирди.

Президент Узбекистана принял директора-распорядителя Международного валютного фонда
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 19 сентября в Нью-Йорке принял директора-распорядителя Международного валютного фонда Кристин Лагард.
Глава нашего государства, выражая свое удовлетворение встречей, отметил, что Международный валютный фонд играет важную роль в улучшении положения в мировой экономике.
Фонд поддерживает осуществляемые в нашей стране экономические реформы. В мае текущего года делегация Узбекистана провела в Международном валютном фонде встречу по реформированию валютной политики. В июле и сентябре эксперты фонда посетили Узбекистан и обменялись с руководителями министерств и ведомств мнениями по экономическим реформам.
Директор-распорядитель фонда поздравила главу нашего государства с успешной реализацией экономических и структурных реформ в соответствии со Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах.
Указом Президента нашей страны "О первоочередных мерах по либерализации валютной политики" от 2 сентября 2017 года внедрены рыночные механизмы в валютное обращение, что устранило административные преграды в сфере и создало равные возможности для субъектов бизнеса.
Кристин Лагард отметила, что заслуживает высокого внимания то, что в процессе широкомасштабных реформ, осуществляемых в Узбекистане под руководством Президента Шавката Мирзиёева, придается особое значение обеспечению стабильности экономики и социальной жизни.
На встрече шла речь о принятых мерах по поддержке государственных органов и коммерческих банков в процессе валютной реформы, снижению тарифов в торговле, защите социально уязвимых слоев населения. Уделено особое внимание таким дальнейшим задачам, как обеспечение профицитного исполнения Государственного бюджета, коренное улучшение налогового администрирования и государственной статистики, обеспечение стабильности банковской системы, либерализация внешнеторговой политики.
Состоялся обмен мнениями по вопросам расширения сотрудничества Узбекистана и Международного валютного фонда, совершенствования деловой среды и инвестиционного климата в нашей стране.
Кристин Лагард выразила готовность Международного валютного фонда поддержать осуществляемые в финансовой системе Узбекистана меры путем оказания технического содействия и предоставления рекомендаций по вопросам экономической политики.