Ҳарбий қисмда тантанали маросим
Шарқий ҳарбий округда жойлашган ҳарбий қисмлардан бирида ҳарбий қисм ташкил топган кунга бағишланган тантанали маросим бўлиб ўтди.
Унда Наманган вилояти ҳокимлиги, Мудофаа, Адлия, Халқ таълими, Меҳнат, Соғлиқни сақлаш вазирликлари, вилоят жисмоний тарбия ва спорт бошқармаси, Ўзбекистон ёшлар иттифоқи вилоят кенгаши, “Маҳалла” хайрия жамоат фонди, “Нуроний” жамғармаси вилоят бўлимлари вакиллари, Мудофаа вазирлиги ҳузуридаги Жамоатчилик кенгаши аъзолари, талабалар, маҳаллий Кенгашлар депутатлари, оммавий ахборот воситалари ходимлари иштирок этди.
– Тинчлик қанчалик бебаҳо неъмат эканини уруш кўрган отахонларимиз, дунёнинг урушдан боши чиқмаётган айрим мамлакатлари халқи яхши билади, – дейди “Нуроний” жамғармаси вилоят бўлими раиси И.Нажмиддинов. – Биз ҳам бугунгидай фаровон ҳаётимиз, тобора тараққий топаётган давлатимиз тимсолида бу неъматнинг қадрини теран англаган ҳолда, уни кўз қорачиғидай асраб-авайлашимиз лозим. Бугунги таҳликали дунёда тинчликни сақлаб туриш осон эмас. Юртимизда тинчлик-осойишталикни асрашда ҳарбийларимизнинг хизмати беқиёс. Қуролли Кучлар тизимида амалга оширилган ислоҳотлар мамлакатимиз мудофаа салоҳиятини давр талаби даражасида юксалтиришга хизмат қилди. Буни мазкур ҳарбий қисм фаолияти мисолида ҳам кўриш мумкин.
Дарҳақиқат, ҳарбий қисм ўз фаолияти билан нафақат округ, балки Мудофаа вазирлиги тизимида ҳам намунали қисмлардан бири ҳисобланади. Унинг шахсий таркиби жанговар ва маънавий-маърифий тайёргарлик бўйича мамлакат миқёсида ўтказиб келинаётган турли мусобақа ва кўрик-танловларда муносиб қатнашаётир. Жумладан, мазкур қисм жамоаси 2014, 2016 йилларда Мудофаа вазирлиги тизимида ўтказилган “Энг илғор ҳарбий қисм” кўрик-танловида, “Оммавий спорт ўйинлари” мусобақаси ва “Энг илғор ҳарбий қисм командири” кўрик-танловида ғолиб бўлган. Хизмат бурчини сидқидилдан адо этаётган 10 дан зиёд ҳарбий хизматчи давлатимизнинг юксак мукофотлари, уч нафари кўкрак нишонлари билан тақдирланган. Жорий йилнинг июль-август ойларида Россия ва Хитойда бўлиб ўтган III Халқаро армия ўйинларида бир гуруҳ ҳарбий хизматчиар ўз мутахассисликлари бўйича совринли ўринларга сазовор бўлгани миллий армиямиз салоҳиятидан далолат беради.
Тадбирда Шарқий ҳарбий округ қўшинлари қўмондони, полковник Р.Халилов бир гуруҳ ҳарбий хизматчиларга навбатдаги офицерлик ва сержантлик ҳарбий унвонларини топширди. Шунингдек, бир қатор ҳарбий хизматчилар фахрий ёрлиқлар билан тақдирланди.
– Ҳарбий қисмимиз ташкил топган кун, айниқса, мен ва яна бир гуруҳ сафдошларим учун қўшалоқ байрамга айланди, – дейди сержант Ғ.Ёқубов. – Тантанали тадбирда сержант ҳарбий унвонига сазовор бўлдим. Бу Ватан ҳимоячиси деган шарафли касбимга меҳримни, масъулиятимни янада оширди.
Қуролли Кучлар Марказий ашула ва рақс ансамбли жамоаси ва бошқа санъаткорлар, шоир-ёзувчилар, Зулфия номидаги Давлат мукофоти соҳибалари иштирокидаги бадиий-мусиқий дастур тадбирга байрамона файз бағишлади.

Торжественная церемония в воинской части
В одной из воинских частей Восточного военного округа состоялась торжественная церемония по случаю годовщины образования воинской части.
В мероприятии приняли участие представители хокимията Наманганской области, министерств обороны, юстиции, народного образования, занятости и трудовых отношений, здравоохранения нашей страны, областных управления по физической культуре и спорту, совета Союза молодежи Узбекистана, отделений благотворительного общественного фонда "Махалла" и фонда "Нуроний", члены Общественного совета при Министерстве обороны, студенты, депутаты местных Кенгашей, работники средств массовой информации.
- Наши отцы и деды, познавшие войну, народы некоторых стран мира, в которых не прекращается кровопролитие, хорошо знают, что мир – бесценное благо, - говорит председатель областного отделения фонда "Нуроний" И.Нажмиддинов. - Мы, граждане все более развивающейся страны, в которой царят спокойствие и благополучие, должны глубоко осознавать ценность мира и оберегать его как зеницу ока. Сохранять это благо в нынешнем полном тревог мире непросто. Но на страже нашего мира и спокойствия стоят доблестные защитники Родины. Реформы, осуществленные в системе Вооруженных Сил, вывели оборонный потенциал нашей страны на современный уровень. Это можно увидеть на примере данной воинской части.
Действительно, воинская часть является одной из образцовых не только в округе, но и во всей системе Министерства обороны. Ее личный состав достойно выступает на различных соревнованиях и конкурсах по боевой и духовно-просветительской подготовке на республиканском уровне. В частности, воинская часть в 2014-м и 2016-м годах становилась победителем конкурсов на звание "Лучшая воинская часть" в системе Министерства обороны, соревновании "Массовые спортивные игры" и конкурсе "Лучший командир воинской части". Более десяти военнослужащих части награждены высокими государственными наградами, трое – нагрудными знаками. В июле-августе текущего года на III Армейских международных играх группа военнослужащих части удостоилась призовых мест в ряде состязаний, прошедших в России и Китае, что свидетельствует о высоком потенциале национальной армии.
В ходе мероприятия командующий войсками Восточного военного округа, полковник Р.Халилов вручил погоны группе офицеров и сержантов, которым были присвоены очередные воинские звания. Ряд военнослужащих награжден почетными грамотами.
- Годовщина образования нашей воинской части стала для меня и моих товарищей по службе двойным праздником, - говорит сержант Г.Ёкубов. - На торжественном мероприятии мне присвоили воинское звание сержант. Еще больше люблю свою профессию, чувствую еще большую ответственность за защиту Родины.
Художественно-музыкальная программа с участием коллектива Центрального ансамбля песни и танца Вооруженных Сил и других артистов, поэтов и писателей, лауреатов Государственной премии имени Зульфии подарила собравшимся праздничное настроение.