Халқаро пресс-клубнинг навбатдаги сессияси “Бизнес омбудсман – тадбиркорлик ҳимояси ва вазифалар таҳлили” мавзуига бағишланди
2017-09-16 | Жамият
Мамлакатимизда кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликка янада кенг эркинлик бериш, уларнинг фаолиятига ноқонуний аралашишнинг олдини олиш юзасидан изчил чора-тадбирлар амалга оширилмоқда. Давлатимиз раҳбарининг 2017 йил 5 майдаги “Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакили институтини таъсис этиш тўғрисида”ги фармони тадбиркорлик соҳасида давлат сиёсати сифат жиҳатидан янги даражага кўтарилганининг далили бўлди.
Мазкур фармонга асосан Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакил институти – бизнес омбудсман таъсис этилди. Жорий йил 29 августда қабул қилинган “Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакил тўғрисида”ги қонунда Вакил фаолиятининг ҳуқуқий механизмлари белгилаб берилди. Эътиборли жиҳати, мазкур институт мансабдор шахсларга тобе бўлмаган ҳолда фаолият юритади. Бизнес омбудсман ва янги қонун тадбиркорлар учун кенг имкониятлар яратади.
Халқаро пресс-клубнинг 15 сентябрь куни бўлиб ўтган сессияси “Бизнес омбудсман – тадбиркорлик ҳимояси ва вазифалар таҳлили” мавзуига бағишланди. Сессияда Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакил Д.Қосимов, Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси раисининг биринчи ўринбосари И.Жасимов, адлия вазири ўринбосари М.Истамов ва бошқалар мамлакатимизда тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқ ва манфаатлари ҳимоясини кучайтириш, уларнинг фаолиятига давлат органларининг асоссиз аралашувининг олдини олиш, хусусий мулк дахлсизлигини янада мустаҳкамлашга алоҳида эътибор қаратилаётганини таъкидлади.
Кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликни ривожлантириш иқтисодиётимиз барқарорлиги ва халқимиз фаровонлигининг муҳим омилидир. Мамлакатимизда хусусий мулкни ҳар томонлама ҳимоя қилиш ва ишбилармонлик муҳитини яхшилашга биринчи даражали масала сифатида қаралаётганининг замирида ушбу тармоқни тараққиётимиз ва фаровон ҳаётимизнинг мустаҳкам таянчига айлантиришдек эзгу мақсад мужассам.
Мамлакатимизда тадбиркорлар фаолиятига кўмаклашиш бўйича Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги, Савдо-саноат палатаси ва бошқа ташкилотлар томонидан изчил ишлар олиб борилмоқда. Мамлакатимизда ташкил этилган бизнес омбудсман ушбу соҳада ваколатли орган бўлиб, тадбиркорларни ҳимоя қилиш бўйича судга дахли бўлмаган янги механизм ҳисобланади. Ушбу тизим фаолиятининг асосий йўналиши давлат органлари билан тадбиркорлик субъектлари ўртасида самарали мулоқот ўрнатишдан иборат. Яъни, тадбиркорликни ривожлантириш, уларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилишда давлат сиёсатини амалга оширишда иштирок этиш, тадбиркорлар фаолиятига давлат органлари асоссиз аралашувининг олдини олиш, хусусий мулк дахлсизлигининг ҳуқуқий механизмларини янада мустаҳкамлашдир.
Ушбу вазифаларни амалга ошириш учун Вакил давлат органларига тадбиркорлик соҳасидаги қонун ҳужжатлари оғишмай бажарилиши юзасидан тақдимномалар, судларга тадбиркорларнинг манфаатлари юзасидан даъво аризалари киритиш ваколатига эга.
Ўтган қисқа вақт давомида тадбиркорлар фаолиятида учраётган муаммоларни ўрганиш бўйича Хоразм, Бухоро ва Навоий вилоятларида қарийб 5 мингга яқин тадбиркор иштирокида юзма-юз мулоқотлар ўтказилган. Ушбу учрашувларда 50 дан ортиқ тадбиркорнинг муаммоси ҳал этилган. Вакил аппаратига келиб тушган 100 дан ортиқ мурожаат кўриб чиқиш жараёнида. Шу билан бирга давлат ва нодавлат ташкилотлари билан тадбиркорлик фаолиятини ривожлантириш, бизнес субъектлари ҳуқуқларини ҳимоя қилишда ҳамкорлик бўйича 21 меморандум лойиҳаси ишлаб чиқилди. Назорат органлари томонидан тадбиркорлик субъектларида ноқонуний текширишлар ўтказилишининг олдини олиш мақсадида махсус буклетлар тайёрланиб, тарқатилмоқда.
2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясида белгиланган вазифаларни ижро этиш, бизнес вакиллари ва давлат органлари ўртасида самарали мулоқотни йўлга қўйиш, тадбиркорларнинг ҳуқуқларини муҳофаза қилиш, юртимизда ишбилармонлик ва инвестиция муҳитини яхшилашда Савдо-саноат палатаси томонидан ҳам тизимли ишлар амалга оширилмоқда. Президентимизнинг жорий йил 19 июндаги “Бизнеснинг қонуний манфаатлари давлат томонидан муҳофаза қилиниши ва тадбиркорлик фаолиятини янада ривожлантириш тизимини тубдан такомиллаштиришга доир чора-тадбирлар тўғрисида”ги фармони бунда муҳим дастуриламал бўлмоқда.
Сессияда Вакил институтининг тадбиркорларнинг ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилишда давлат ва хўжалик бошқаруви органлари билан самарали ҳамкорлигини ривожлантириш йўналишида олиб борилаётган изчил ишлар хусусида ҳам сўз юритилди. Бизнес омбудсманнинг тадбиркорлар ҳуқуқларини ҳимоя қилишда ваколатлари ва вазифалари, уни амалга ошириш механизмлари ҳақида маълумот берилди.
Журналистлар ва тадбиркорларнинг мурожаатларни кўриб чиқиш тартиби, банкдан кредит олиш, валюта айирбошлаш, бўш турган бинолардан фойдаланиш, замонавий технологиялар харид қилишга оид саволларига мутасаддилар жавоб қайтарди.

Бизнес-омбудсман – надежный защитник прав предпринимателей
В нашей стране осуществляются последовательные меры по предоставлению еще большей свободы малому бизнесу и частному предпринимательству, предотвращению незаконного вмешательства в их деятельность. Указ главы нашего государства "Об учреждении института Уполномоченного при Президенте Республики Узбекистан по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства" от 5 мая 2017 года вывел государственную политику в сфере предпринимательства на новый уровень.
В соответствии с данным указом учрежден институт бизнес-омбудсмана – Уполномоченного при Президенте Республики Узбекистан по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства. Принятый 29 августа текущего года Закон "Об Уполномоченном при Президенте Республики Узбекистан по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства" определил правовые механизмы его деятельности. Данный институт осуществляет свою деятельность независимо от должностных лиц. Бизнес-омбудсман и упомянутый закон создадут широкие возможности для предпринимателей.
Прошедшая 15 сентября очередная сессия Международного пресс-клуба была посвящена теме "Бизнес-омбудсман – защита предпринимателей и анализ задач”. Уполномоченный при Президенте Республики Узбекистан по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства Д.Касымов, первый заместитель председателя Торгово-промышленной палаты Узбекистана И.Жасимов, заместитель министра юстиции М.Истамов и другие отметили, что в нашей стране уделяется особое внимание усилению защиты прав и интересов субъектов предпринимательства, предотвращению необоснованного вмешательства государственных органов в их деятельность, дальнейшему укреплению неприкосновенности частной собственности.
Развитие малого бизнеса и частного предпринимательства является важным фактором обеспечения стабильности нашей экономики и благосостояния народа. Уделяемое внимание всемерной защите частной собственности и улучшению деловой среды в качестве первостепенной задачи обусловлено стремлением превратить эту сферу в надежную опору развития и благополучной жизни нашей страны.
Министерством юстиции Республики Узбекистан, Торгово-промышленной палатой и другими организациями проводится последовательная работа по содействию деятельности предпринимателей. Учрежденный в нашей стране институт бизнес-омбудсмана стал уполномоченным органом в этой сфере и является новым, внесудебным механизмом защиты прав предпринимателей. Основными направлениями его деятельности являются установление эффективного диалога между государственными органами и субъектами предпринимательства, участие в формировании и реализации государственной политики в области развития предпринимательства, предотвращение необоснованного вмешательства государственных органов в деятельность предпринимателей, дальнейшее укрепление правовых механизмов неприкосновенности частной собственности.
Для осуществления этих задач Уполномоченный наделен полномочиями по внесению государственным органам предостережений, представлений по безотлагательному исполнению законодательных актов в области предпринимательства, а также по внесению в суды заявлений и исковых заявлений в интересах предпринимателей.
С целью изучения проблем, с которыми сталкиваются предприниматели в своей деятельности, в Хорезмской, Бухарской и Навоийской областях проведены встречи с почти 5 тысячами предпринимателей. В ходе этих встреч решены проблемы свыше 50 предпринимателей. Более 100 обращений, поступивших в аппарат Уполномоченного, находятся на стадии рассмотрения. Вместе с тем, разработаны проекты 21 меморандума о сотрудничестве с государственными органами и негосударственными организациями в развитии деятельности субъектов предпринимательства и защите их прав и интересов, а также направлены для согласования соответствующим ведомствам. Изданы и раздаются предпринимателям специальные буклеты в целях защиты прав субъектов предпринимательства в проводимых проверках со стороны контролирующих органов.
По исполнению задач Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах, налаживанию эффективного диалога между представителями бизнеса и государственными органами, защите прав предпринимателей, улучшению деловой среды и инвестиционного климата в нашей стране системную работу проводит и Торгово-промышленная плата. Важным руководством к действию в этом направлении является Указ Президента нашей страны "О мерах по коренному совершенствованию системы государственной защиты законных интересов бизнеса и дальнейшего развития предпринимательской деятельности" от 19 июня текущего года.
На сессии говорилось также о проводимой последовательной работе по развитию взаимодействия Уполномоченного с органами государственного и хозяйственного управления в защите прав и законных интересов предпринимателей. Представлена информация о полномочиях и задачах бизнес-омбудсмана, механизмах их реализации.
Ответственные лица ответили на вопросы журналистов и предпринимателей о порядке рассмотрения обращений, касательно получения кредита в банке, конвертации валюты, использования пустующих зданий, закупки современных технологий.