Тошкентда робототехника бўйича мусобақа ўтказилади
Жорий йил 20-21 сентябрь кунлари «Ўзэкспомарказ" МКМ павильонларида Марказий Осиё давлатлари ўртасида биринчи бўлиб Ўзбекистонда «Central Asia Robot Challenge» (CARC) робототехника бўйича мусобақа бўлиб ўтади. «ICTWEEK Uzbekistan – 2017» АКТ ҳафталиги доирасида ўтказиладиган мусобақа юртимиз спорт робототехникаси соҳасидаги муҳим ҳодисалардан бири бўлиши шубҳасиз.
Ушбу мусобақа Ўзбекистон ёшлар иттифоқи ва Ўзбекистон Фан ва технологиялар агентлиги томонидан ташкил этилмоқда.
Технологиялар тараққиётининг замонавий даражаси нафақат оддий ва бир хил жараёнлар, балки ижодий фаолиятни ҳам автоматлаштириш ва роботлаштириш имконини беради. Роботлар ва интернет-ботларнинг янги моделлари саволларга жавоб бериш, мазмунли суҳбат қуриш, шеър ва ҳикоялар ёзишга қодир. Буларнинг барчаси бутун дунё бўйлаб минглаб мухлисларига эга спорт робототехникасининг мустақил тури сифатида шаклланишига хизмат қилди. Бугунги кунда унинг ихлосмандлари жаҳон бўйлаб минглаб топилади. Ўзбекистонда йўлга қўйилган кўп босқичли таълим тизими ҳам амалий, ҳам спорт робототехникасини ўрганиш ва унда ўз салоҳиятини синаб кўриш имконини беради.
Қозоғистон, Қирғизистон ва Туркманистондан ташриф буюрадиган робототехника ихлосмандлари икки ёш тоифаси – 10 ёшдан 14 ёшгача ҳамда 15 ёшдан 25 ёшгача бўлган гуруҳларда ғолиблик учун куч синашади. Улар "шорт-трек", "чизиқлар бўйлаб пойга" ҳамда "робо-сумо" сингари уч йўналишда баҳслашади.
Турнир спорт ва таълим робототехникаси, илмий-техник ижоднинг янада оммалашиши ҳамда ёшлар орасида муҳандислик касби нуфузининг ортишига хизмат қилади.

Robotics competition will be held in Tashkent
On September 20-21, Uzbekistan will host “Central Asia Robot Challenge” (CARC) competition at Uzexpocentre for the first time. The championship will take place within “ICTWEEK Uzbekistan – 2017” and will become one of the most important events in the national sports robotics.
The event will be organized by the Union of Youth of Uzbekistan and the Agency for Science and Technology of Uzbekistan.
The modern level of technology development allows to automate and robotize not only simple and monotonous process, but also creative activity. The latest models of robots and Internet bots are able to answer questions and lead a semblance of meaningful dialogue, write poems and stories. All this stimulated the formation of sports robotics as an independent type of competitive activity, which has tens of thousands of fans around the world. In Uzbekistan, a multi-stage education system that allows to learn and try strengths at both applied and sports robotics, has been created.
Robotics fans from Kazakhstan, Kyrgyzstan and Turkmenistan will visit Tashkent to compete for the championship in two age groups – from 10 to 14 and from 15 to 25, in three kinds of competitions. They will perform in “short track”, “race on the lines” and “robo-sumo” disciplines.
The tournament will promote further popularization of sports and educational robotics, scientific and technical creativity, increasing the prestige of engineering professions among youth.