“Ўзэкспомарказ”да Марказий Осиёдаги энг йирик экспозиция намойиш этилмоқда
“Ўзэкспомарказ”да “Тўқимачилик ускуналари ва технологиялари – CAITME 2017” ҳамда “Тўқимачилик саноати – Textile Expo Uzbekistan 2017” халқаро кўргазмалари очилди.
Тадбирлар Ўзбекистон Республикаси Ташқи савдо вазирлиги, “Ўзбекенгилсаноат” акциядорлик жамияти, Савдо-саноат палатаси, “Осиё рамзи” Ўзбекистон модельерлар ва дизайнерлар уюшмаси кўмагида ITE Uzbekistan халқаро кўргазма компанияси ва ITE компаниялари гуруҳи (Буюк Британия) томонидан ташкил этилди.
Енгил саноат иқтисодиётимизнинг кўп тармоқли ва инновацион жиҳатдан жозибадор соҳасидир. Бугун мазкур йўналишда кенг кўламли ишлар давом этмоқда. Биринчи Президентимиз Ислом Каримовнинг 2015 йил 4 мартдаги “2015-2019 йилларда ишлаб чиқаришни тузилмавий қайта ташкил этиш, модернизация ва диверсификация қилишни таъминлаш бўйича чора-тадбирлар дастури тўғрисида”ги фармонига мувофиқ тармоқда 900 миллион доллар миқдорида тўғридан-тўғри инвестицияларни жалб қилган ҳолда 77 йирик инвестиция лойиҳасини амалга ошириш режалаштирилмоқда. Йигирилган ипни бўяшни уч, трикотаж тасмасини бир ярим, тайёр матоларни икки, тўқув-трикотаж маҳсулотларни уч, пайпоқ маҳсулотларни икки маротабага ошириш орқали ишлаб чиқариш қувватларини ўстириш мўлжалланган. Лойиҳалар ижроси 40 мингдан ортиқ иш ўрни яратилишига замин яратади.
“Тўқимачилик ускуналари ва технологиялари – CAITME 2017” ва “Тўқимачилик саноати – Textile Expo Uzbekistan 2017” халқаро кўргазмалари иштирокчилари сафи ва географияси кенгайиб бораётгани мазкур форумни МДҲ ва Марказий Осиёдаги энг йирик экспозицияга айлантирмоқда. Жорий йилги кўргазмаларда Ўзбекистон, Австрия, Беларусь, Бельгия, Буюк Британия, Германия, Ҳиндистон, Испания, Италия, Қозоғистон, Хитой, Люксембург, Нидерландия, Россия, Руминия, АҚШ, Туркия, Франция, Чехия, Швейцария, Жанубий Корея, Япония сингари 22 давлатдан 350 дан ортиқ компания замонавий технологиялари ҳамда маҳсулотларини намойиш этмоқда.
Дунё жамоатчилигининг мамлакатимиз енгил саноати тармоғида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлардан хабардорлигини ошириш билан бир қаторда мамлакатимиз тадбиркорлик субъектларининг таниқли хорижий компаниялар энг сўнгги технологиялари билан танишиш, етакчи чет эллик ишлаб чиқарувчилар билан тўғридан-тўғри алоқа ўрнатиш ҳамда тажриба алмашиш борасида қулай майдонга айланган “Тўқимачилик ускуналари ва технологиялари – CAITME” экспозициялари иштирокчилар билан гавжум. Кўргазманинг йигирув ускуналари, калавалаш машиналари, тўқимачилик, тикув, бўяш ва пардозлаш ускуналари бўлимларида тўқув ускуналари, босиш машиналари, пайпоқ автоматлари, компрессорлар, тикув игналари, сифатни назорат қилиш тизимлари, тўқувчиликда қўлланиладиган кимёвий моддалар, бўёқлар сингари ишлаб чиқариш жараёни учун зарур жиҳоз ва ашёлар намойиш этилмоқда.
Жорий йилдаги кўргазмада Германиянинг “ZSK Stickmaschinen ABM” ва “Anlagenbau und Maschinentechnik Gmbh”, АҚШнинг “Navis Tubtex”, Ҳиндистоннинг “Elgi Ultra”, “Sabar Spinmatic”, Туркиянинг “Effe Makine”, “Ay Yildiz”, “Fuzyon”, “Inter Tekstil”, Россиянинг “Detel” каби 70 хорижий компанияси ўз маҳсулотлари билан иштирок этмоқда.
Кўргазманинг анъанавий иштирокчилари бўлган италиялик ишбилармонларнинг сафи янада кенгайган. Италия ташқи савдо институти ҳамда Италия тўқимачилик машинасозлиги уюшмаси томонидан ташкил этилган Италия миллий стендида 17 компания вакиллари қатнашмоқда.
– Мамлакатингизда ўтказилаётган тўқимачилик ускуналари ва технологиялари халқаро кўргазмасида мунтазам қатнашамиз, – дейди “Lonati SpA” компаниясининг минтақавий менежери И.Петрополакис (Италия). – Ўтган йиллар мобайнида ўзбекистонлик ишлаб чиқарувчилар билан яқин ҳамкорликни йўлга қўйдик ва қатор қўшма лойиҳаларни амалга оширдик. Бу борада “Uztex” компаниялари гуруҳи йирик ҳамкоримиз ҳисобланади. Келгусида ҳам самарали ҳамкорлик қиламиз, деган умиддамиз.
Кўргазмаларда Ўзбекистон компаниялари фаол қатнашмоқда. Бу эса хорижлик ишлаб чиқарувчиларнинг мамлакатимизга қизиқиши тобора ортаётгани, бозорда етакчи ишлаб чиқарувчилар ўртасидаги соғлом рақобат кучайиб бораётгани билан боғлиқдир.
– 2006 йилдан бери мамлакатимиз тадбиркорларига тўқимачилик саноати учун тикувчилик машиналари, асбоб-ускуналари ва эҳтиёт қисмлари етказиб бермоқдамиз, – дейди “Ertash” масъулияти чекланган жамияти вакили Тоҳир Ҳасанов. – Президентимиз Шавкат Мирзиёев раҳнамолигида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар самарасида бугун тадбиркорларимизнинг дунё бозорларига чиқиш имкониятлари кенгайиб бораётгани, ишлаб чиқарувчилар сонининг ортаётгани замонавий технологияларга бўлган талабни янада оширмоқда.
Павильонларда намойиш этилаётган технология ва маҳсулотларнинг аксарияти кўргазманинг доимий иштирокчилари томонидан тақдим этилган. Бу эса ҳар гал энг янги технологиялар ҳамда маҳсулотларни намойиш этаётган хорижий компанияларнинг мамлакатимиз бозоридаги иштирокини кенгайтиришдан манфаатдорлиги ортаётганини кўрсатади.
– Ўзбекистонда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар самараси тўқимачилик саноатида ҳам ўз аксини топмоқда, – дейди “Astas Juki” компаниясининг (Япония) Ўзбекистондаги ваколатхонаси бошлиғи ўринбосари Шуҳрат Норбеков. – Бу ўринда ваколатхонамизнинг 12 йиллик фаолияти мобайнида маҳаллий тадбиркорларга 45 мингдан зиёд тикув машинаси етказиб берган бўлсак, жорий йилнинг ўтган даврида бу кўрсаткич 7 мингдан ортганининг ўзиёқ пахта хомашёсидан қўшимча қийматга эга тайёр маҳсулот ишлаб чиқариш бўйича амалга оширилаётган узоқни кўзлаган ислоҳотлар бўй кўрсатаётганидан далолат беради.
Анъанага мувофиқ “Тўқимачилик саноати – Textile Expo Uzbekistan 2017” кўргазмаси стендларида мамлакатимиз ишлаб чиқарувчиларининг экспортга мўлжалланган юқори сифатли тўқимачилик маҳсулотлари кенг намойиш этилмоқда. Экспозицияда ички ва ташқи бозорларда ўзининг доимий мижозларига эга “Uztex Group”, “Osborn Textile”, “Alkim Tekstil”, “Biryuza Group”, “Urganch Bakhmal”, “Namangan Momiq Sochiqlari”, “Sedat Triko” сингари корхоналар қатнашмоқда. Улар калава, трикотаж полотноси, тайёр тикувчилик-трикотаж, пахмоқ буюмлар ва бошқа кўплаб маҳсулотларни намойиш этаётир.
Қатнашчиларнинг фикрича, “Тўқимачилик ускуналари ва технологиялари – CAITME 2017” ва “Тўқимачилик саноати – Textile Expo Uzbekistan 2017” халқаро кўргазмалари музокаралар ўтказиш бўйича ўзига хос майдонга айланади ва амалий муносабатларни мустаҳкамлаш ҳамда Ўзбекистон енгил саноатини янада ривожлантиришга хизмат қилади.

В Узэкспоцентре демонстрируется крупнейшая экспозиция в Центральной Азии
В Узэкспоцентре открылись международные выставки "Текстильное оборудование и технологии – “CAITME 2017” и “Текстильная индустрия – Textile Expo Uzbekistan 2017”.
Мероприятия организованы Международной выставочной компанией “ITE-Uzbekistan” и группой компаний “ITE” (Великобритания) при поддержке Министерства внешней торговли Республики Узбекистан, акционерного общества “Узбекенгилсаноат”, Торгово-промышленной палаты, Ассоциации дизайнеров и модельеров Узбекистана "Осиё рамзи".
Легкая промышленность является многоплановой и инновационно привлекательной отраслью нашей экономики. Сегодня проводится широкомасштабная работа в данном направлении. В соответствии с Указом Первого Президента нашей страны Ислама Каримова «О Программе мер по обеспечению структурных преобразований, модернизации и диверсификации производства на 2015-2019 годы» от 4 марта 2015 года в отрасли планируется реализовать 77 крупных инвестиционных проектов с привлечением прямых инвестиций в размере 900 миллионов долларов. Намечается нарастить производственные мощности путем увеличения объемов покраски пряжи в три раза, производства трикотажной пряжи – в полтора, готовой ткани – в два, швейно-трикотажной продукции – в три, носочных изделий – в два раза. Реализация этих проектов позволит организовать более 40 тысяч рабочих мест.
Широкая география и большое количество участников международных выставок "Текстильное оборудование и технологии – “CAITME 2017” и “Текстильная индустрия – Textile Expo Uzbekistan 2017” превращают данный форум в крупнейшую экспозицию в СНГ и Центральной Азии. Так, в нынешнем году свои современные технологии и продукцию представляют свыше 350 компаний из Узбекистана, Австрии, Беларуси, Бельгии, Великобритании, Германии, Индии, Испании, Италии, Казахстана, Китая, Люксембурга, Нидерландов, России, Румынии, США, Турции, Франции, Чехии, Швейцарии, Южной Кореи, Японии, всего из 22 стран.
Полон посетителями павильон выставки "Текстильное оборудование и технологии – “CAITME 2017”, способствующей не только информированию мировой общественности о широкомасштабных реформах, осуществляемых в легкой промышленности нашей страны, но и ставшей удобной площадкой для знакомства отечественных субъектов предпринимательства с новейшими технологиями известных зарубежных компаний, налаживания связей с ведущими иностранными производителями и обмена опытом с зарубежными специалистами. В разделах выставки представлены прядильное оборудование, мотальные машины, текстильное, швейное, красильное и отделочное оборудование, ткацкие станки, набивочные машины, носочные автоматы, компрессоры, швейные иглы, системы контроля качества, химические вещества, краски и другие необходимые в производстве текстильной продукции оборудование и средства.
На этой выставке свою продукцию представляют 70 зарубежных компаний, в числе которых “ZSK Stickmaschinen ABM” и “Anlagenbau und Maschinentechnik Gmbh” (Германия), “Navis Tubtex” (США), “Elgi Ultra”, “Sabar Spinmatic” (Индия), “Effe Makine”, “Ay Yildiz”, “Fuzyon”, “Inter Tekstil” (Турция), “Detel” (Россия) и другие.
В этом году на выставке еще больше итальянских предпринимателей – традиционных участников мероприятия. На национальном стенде Италии, организованном Институтом внешней торговли Италии и Ассоциацией текстильного машиностроения Италии, принимают участие представители 17 компаний.
– Мы регулярно участвуем в организуемой в Узбекистане международной выставке текстильного оборудования и технологий, – говорит региональный менеджер компании “Lonati SpA" И.Петрополакис (Италия). – За прошедшие годы наладили тесное партнерство с узбекскими производителями и реализовали ряд совместных проектов. Нашим крупным партнером в данном направлении является группа компаний “Uztex”. Надеемся и в будущем продолжать наше плодотворное сотрудничество.
В выставках активно участвуют и отечественные компании. Это связано с растущим интересом зарубежных производителей к нашей стране, усилением здоровой конкуренции между участниками рынка.
– С 2006 года поставляем нашим производителям швейные машины, оборудование для текстильной промышленности и запасные части к нему, – говорит представитель ООО “Ertash” Тохир Хасанов. – В результате широкомасштабных реформ, осуществляемых под руководством Президента нашей страны Шавката Мирзиёева, сегодня у наших предпринимателей появляются широкие возможности для выхода на мировой рынок, увеличивается количество производителей, что, в свою очередь, еще более повышает спрос на современные технологии.
Постоянные участники выставки представили свои новейшие разработки и технологии. Это говорит о том, что зарубежные компании проявляют все большую заинтересованность в расширении присутствия на рынке нашей страны.
– Результаты осуществляемых в Узбекистане широкомасштабных реформ находят свое отражение и в текстильной индустрии, – говорит заместитель руководителя представительства японской компании "Astas Juki" в нашей стране Шухрат Норбеков. – За минувшие 12 лет наше представительство поставило предпринимателям Узбекистана более 45 тысяч швейных машин, а за прошедший период текущего года этот показатель уже превысил 7 тысяч. Это свидетельствует об эффективности дальновидных реформ, осуществляемых в стране для производства готовой продукции с добавленной стоимостью на основе глубокой переработки хлопка-сырца.
На стендах выставки “Текстильная индустрия – Textile Expo Uzbekistan 2017" традиционно представлена высококачественная экспортоориентированная текстильная продукция отечественных производителей. В экспозиции участвуют такие компании, как “Uztex Group”, “Osborn Textile”, “Alkim Tekstil”, “Biryuza Group”, “Urganch Bakhmal”, “Namangan Momiq Sochiqlari”, “Sedat Triko”, которые давно зарекомендовали себя как на внутреннем, так и внешнем рынках. Они демонстрируют пряжу, трикотажное полотно, готовые швейные и трикотажные изделия и другую продукцию.
По мнению участников, международные выставки "Текстильное оборудование и технологии – “CAITME 2017” и “Текстильная индустрия – Textile Expo Uzbekistan 2017” станут благоприятной платформой для проведения переговоров, а также будут способствовать укреплению практического взаимодействия и дальнейшему развитию легкой промышленности в Узбекистане.