Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси ҳузуридаги жамоат фонди давлат грантлари ажратиш учун танлов эълон қилади
2017-09-13 | Жамият
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси ҳузуридаги жамоат фонди “Жамиятда миллатлараро ва фуқаролараро тотувлик, ўзаро ҳамжиҳатлик ва дўстлик муҳитини сақлашга ва мустаҳкамлашга қаратилган лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш” мавзусида давлат грантлари ажратиш учун танлов эълон қилади.
Танловга нодавлат нотижорат ташкилотлари, оммавий ахборот воситалари ва фуқаролик жамияти бошқа институтларининг қуйидаги ижтимоий аҳамиятга молик мақсадларни назарда тутувчи лойиҳа буюртманомалари қабул қилинади:
1. Ёшларга ўзбек халқининг маънавий бойликларига ҳурмат билан қарашни, халқимиз анъаналари ва урф-одатларини, бебаҳо тарихий меросини сақлаш ва ривожлантириш туйғусини сингдириш.
2. Мамлакатимизда фаолият кўрсатаётган диний конфессиялар, юртимизда яшаётган миллатлар ва элатлар ўртасида тинчлик ва барқарорликни таъминлаш борасида Ўзбекистон тажрибасини тарғиб қилиш ҳамда оммалаштиришга бағишланган радиоэшиттиришлар ва телекўрсатувлар тайёрлаш.
3. Республикада дўстлик ва ҳамжиҳатликни янада мустаҳкамлашни тарғиб этиш, барча фуқароларга уларнинг миллати, дини ва эътиқодидан қатъий назар, тенг ҳуқуқлар ва имкониятлар яратиш.
4. Турли миллатлар вакиллари орасида адоват ва нифоқ келтириб чиқарадиган экстремистик ҳамда радикал ғоя ва мафкуралар тарқалишининг олдини олиш бўйича амалий чоралар кўриш.
5. Интернет тармоғида чет тилларда Ўзбекистон халқларининг бой маданий-тарихий меросини ёритиб берувчи ўзига хос ресурслар яратиш.
6. Ўзбекистоннинг тарихи, маданияти ва санъати, буюк шахслари, мустақиллик йилларида жамият ҳаётининг турли соҳаларида республикада эришилган ютуқлар тўғрисидаги ахборотни чет тилларда тайёрлаш ва интернет тармоғига жойлаштириш.
7. Мамлакатимиз маданияти, санъати, адабиётининг ёрқин намуналари, Ўзбекистондаги меъморий ва тарихий ёдгорликлар, ЮНЕСКО Бутунжаҳон маданий мероси рўйхатига киритилган объектлар тўғрисидаги ахборотларни хорижий аудиторияга етказиш.
8. Хорижликлар орасида Ўзбекистон халқларининг тарихи ва маданиятини оммалаштиришга қаратилган турли танловлар ташкил этиш ва ўтказиш, уларда Ўзбекистон халқларининг тарихий-маданий меросига, жамиятда миллатлараро ва фуқаролараро тотувлик, ҳамжиҳатлик ҳамда дўстлик муҳитини мустаҳкамлаш борасидаги тажрибасига қизиқиш уйғотиш.
9. Ўзбекистонда яшаб келаётган турли миллат ва халқларнинг ўзига хос миллий анъаналарини, урф-одатларини ва удумларини сақлаш ва ривожлантириш, жамиятда миллатлараро тотувликни мустаҳкамлаш борасида Ўзбекистонда амалга оширилаётган чора-тадбирлар тўғрисида халқаро ҳамжамиятни хабардор этиш.
10. Ўзбекистоннинг ташқи ва ички сиёсатининг асосий жиҳатларини, амалга оширилаётган сиёсий-ҳуқуқий ва ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларнинг натижаларини акс эттирувчи холис ва ишончли ахборотларни инглиз ҳамда бошқа хорижий тилларда тарқатиш мақсадида интернет тармоғида махсус сайтлар ишлаб чиқиш ва яратиш.
11. Мустақил оммавий ахборот воситаларида Ўзбекистон халқларининг анъаналари ва маданиятига бағишланган мақолалар, ҳикоялар, очерклар ва бошқа босма материаллар чоп этиш, ҳужжатли, тарихий ва маърифий фильмлар, телекўрсатувлар, радиоэшиттиришлар тайёрлаш ва эфирга узатиш.
12. Мустақиллик йилларида жамият ҳаётининг турли соҳаларида тинчлик ва барқарорликни сақлаш борасида кўрилган изчил чора-тадбирларнинг натижаларини тарғиб этиш.
Давлат гранти ажратилиши учун қуйидаги ҳужжатларни тақдим этиш зарур:
1. Ташкилот раҳбари томонидан имзоланган ва муҳр билан тасдиқланган кузатув хати.
2. www.fundngo.uz веб-сайтига жойлаштирилган шаклда тўлдирилган давлат гранти учун ариза.
3. Охирги ўзгартиш ва қўшимчалар билан давлат рўйхатидан ўтган нодавлат нотижорат ташкилотлари ва фуқаролик жамияти бошқа институтларининг Устави (Низоми) нусхаси.
4. Ташкилотнинг давлат рўйхатидан ўтганлиги тўғрисидаги гувоҳнома нусхаси.
5. Агар лойиҳани амалга ошириш лицензияланадиган фаолиятни талаб қилса, унда лицензиянинг нусхаси тақдим этилади.
6. 3, 4 ва 5-бандларда кўрсатилган ҳужжатлар раҳбар имзоси ва ташкилот муҳри билан тасдиқланган бўлиши шарт.
7. Манфаатдор давлат ва жамоат ташкилотларининг тавсия хатлари, илтимосномалари илова қилиниши мумкин.
Битта лойиҳа учун ажратиладиган грант миқдори – 25 миллион сўмгача.
Ҳужжатлар 2017 йил 12 сентябрдан 12 октябргача қабул қилинади.
Ҳужжатлар “Ўзбекистон почтаси” орқали Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси ҳузуридаги Нодавлат нотижорат ташкилотларини ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтларини қўллаб-қувватлаш жамоат фонди номига юбориладиган муҳрланган конвертларда (А4 форматда) қуйидаги манзил бўйича қабул қилинади: 100163, Тошкент шаҳри, Ислом Каримов кўчаси, 43-уй.
Ҳужжатларни тақдим этиш шартлари ва намуналари билан Олий Мажлис ҳузуридаги жамоат фондининг www.fundngo.uz расмий веб-сайтида танишиш мумкин.

Общественный фонд при Олий Мажлисе Республики Узбекистан
конкурс на выделение государственных грантов по теме «Поддержка проектов, направленных на сохранение и укрепление в обществе атмосферы межнационального и гражданского согласия, взаимопонимания и дружбы»
На конкурс принимаются проектные заявки негосударственных некоммерческих организаций, средств массовой информации и других институтов гражданского общества, предусматривающие следующие социально значимые цели:
1. Привитие молодым людям уважительного отношения к духовным ценностям узбекского народа, сохранение и развитие традиций и обычаев, бесценного исторического наследия;
2. Подготовка радио и телепередач, посвященных пропаганде и популяризации опыта Узбекистана по обеспечению мира и согласия наций и народностей, религиозных конфессий, проживающих в стране;
3. Пропаганда дальнейшего укрепления дружбы и сплоченности в республике, обеспечение равных прав и возможностей всем гражданам независимо от их национальности, вероисповедания и убеждений;
4. Осуществление практических мер по предотвращению распространения экстремистских и радикальных идей, сеющих раздор между представителями различных национальностей;
5. Создание в сети интернет специализированных ресурсов на иностранных языках, освещающих богатое историко-культурное наследие народов Узбекистана;
6. Подготовка на иностранных языках и размещение в сети интернет информации об истории, культуре и искусстве Узбекистана, выдающихся личностях, достижениях республики в различных сферах общественной жизни за годы независимости;
7. Продвижение среди зарубежной аудитории информации о ярких образцах отечественной культуры, искусства, литературы, имеющихся в Узбекистане архитектурных и исторических памятниках, объектах, внесенных в список всемирного культурного наследия ЮНЕСКО;
8. Организация и проведение различных конкурсов, направленных на популяризацию среди зарубежной аудитории истории и культуры народов Узбекистана, привлечение интереса к его историко-культурному наследию, опыту по укреплению в обществе атмосферы межнационального и гражданского согласия, взаимопонимания и дружбы;
9. Информирование международной общественности о реализуемых в Узбекистане последовательных мерах по укреплению межнационального согласия в обществе, сохранению и развитию самобытных национальных традиций, обычаев и обрядов представителей различных наций и народностей, проживающих в Узбекистане;
10. Разработка и создание в сети интернет специализированных сайтов в целях распространения на английском и других иностранных языках объективной и достоверной информации, отражающей ключевые аспекты внешней и внутренней политики Узбекистана, результаты проводимых политико-правовых и социально-экономических реформ;
11. Публикация в средствах массовой информации статей, рассказов, очерков и других печатных материалов, подготовка и выдача в эфир документальных, исторических и познавательных фильмов, теле- и радиопередач, посвященных традиционной культуре народов Узбекистана;
12. Пропаганда результатов реализации последовательных мер по сохранению мира и спокойствия за годы независимости в различных сферах жизни общества.
Для выделения государственного гранта необходимо представить следующие документы:
1. Сопроводительное письмо, подписанное руководителем организации и утвержденное печатью;
2. Проектная заявка на государственный грант по форме, размещенной на веб-сайтеwww.fundngo.uz
3 Копия Устава (Положения) ННО и других институтов гражданского общества, прошедших государственную регистрацию, с последними изменениями и дополнениями;
6. Документы, указанные в пп. 3, 4 и 5, должны быть утверждены подписью руководителя и печатью организации;
7. Могут прилагаться рекомендательные письма, ходатайства заинтересованных государственных и общественных организаций.
Сумма выделяемого гранта по одному проекту – до 25 миллионов сумов.
Прием документов осуществляется с 12 сентября по 12 октября 2017 года.
Документы принимаются в запечатанных конвертах через «Узбекистон почтаси» (формат А4), направляемых в Общественный фонд по поддержке ННО и других институтов гражданского общества при Олий Мажлисе Республики Узбекистан по адресу: 100163, г.Ташкент, ул. И. Каримова, дом 43.
С условиями предоставления документов и образцами документов можно ознакомиться на официальном веб-сайте Общественного фонда при Олий Мажлисе: www.fundngo.uz