Ўзбекистон футбол федерациясининг ҳисобот-сайлов конференцияси бўлиб ўтди
Пойтахтимизда Ўзбекистон футбол федерациясининг ҳисобот-сайлов конференцияси бўлиб ўтди. Бу хақда қисқача маълумот берган эдик.
Анжуманда мамлакатимизда спортни, жумладан, футболни ривожлантириш, ўсиб келаётган ёш авлоднинг ҳар томонлама соғлом бўлиб вояга етишини таъминлаш, уларнинг футбол билан мунтазам шуғулланиши учун зарур шароит яратишга доимий эътибор қаратилаётгани таъкидланди. Сўнгги йилларда мамлакатимизда футболни ривожлантиришнинг мустаҳкам пойдевори, яхлит тизими яратилди. Юртимизнинг барча ҳудудларида футбол инфратузулмаси яратилмоқда. Ёш футболчиларнинг машғулотларини юқори савияда ташкил этиш, улар орасида турли мусобақа ва турнирлар мунтазам ўтказишга эътибор қаратилмоқда. Бу эса иқтидорли спортчиларни саралаш ва терма жамоаларга жалб этишда муҳим аҳамият касб этаётир.
Бунинг самарасида ўзбек футболи ижобий натижаларга эришди. Ўтган йиллар давомида ёш футболчиларимиз қатор давлатларда ўтказилган жаҳон ва Осиё чемпионатларида муносиб иштирок этди, Ўзбекистон футбол федерацияси ФИФАнинг “Fair Play” (ҳалол ўйин) соврини билан тақдирланди. ФИФА рефериси Равшан Эрматов футбол бўйича турли нуфузли мусобақаларда, жумладан, кетма-кет икки жаҳон чемпионатида ҳакамлик қилди.
Конференцияда эришилган ютуқлар билан бирга мавжуд муаммо ва камчиликларга таҳлилий-танқидий руҳда ёндашиш, уларни бартараф этиш зарурлиги ҳақида сўз юритилди. Жумладан, миллий терма жамоанинг яратилган имкониятлардан унумли фойдаланмай, 2018 йили Россияда бўладиган жаҳон чемпионатига чиқа олмагани, вилоятлар футбол федерациялари фаолиятида сусткашликка йўл қўйилаётгани, жойлардаги футбол мактаблари, мактаб-интернатлари ёш иқтидорли футболчиларни тарбиялашда самарасиз иш олиб бораётгани, улар учун етарлича имкониятлар яратиш борасида ҳам камчиликлар кузатилаётгани таъкидланди.
Конференцияда Ўзбекистон миллий олимпия қўмитаси раиси ўринбосари, Ўзбекистон миллий паралимпия ассоциацияси раисининг биринчи ўринбосари, "Пахтакор" профессионал футбол клуби раиси ўринбосари Умид Аҳмаджонов Ўзбекистон футбол федерациясининг раиси этиб сайланди.
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг биринчи ўринбосари, "Ўзбекистон темир йўллари" акциядорлик жамияти бошқаруви раиси О.Раматов, Ўзбекистон ички ишлар вазири П.Бобожонов, Ўзбекистон давлат жисмоний тарбия институти ректори Ш.Исроилов Ўзбекистон футбол федерацияси раисининг ўринбосарлари этиб сайланди. Шунингдек, конференцияда Ўзбекистон футбол федерациясининг ижроия қўмитаси аъзолари сайланди.

Состоялась отчетно-выборная конференция Федерации футбола Узбекистана
В Ташкенте состоялась отчетно-выборная конференция Федерации футбола Узбекистана. В ней приняли участие представители Международной федерации футбольных ассоциаций, Азиатской конфедерации футбола, Федерации футбола Узбекистана, областных футбольных федераций, ветераны спорта, тренеры, широкая спортивная общественность, работники средств массовой информации.
На мероприятии отмечалось, что в нашей стране постоянное внимание уделяется развитию спорта, в частности, футбола, обеспечению воспитания подрастающего поколения всесторонне здоровыми личностями, созданию необходимых условий для регулярного занятия футболом. За последние годы в нашей стране создана целостная система развития футбола. Во всех регионах создается современная футбольная инфраструктура. Уделяется внимание организации на высоком уровне тренировок молодых футболистов, регулярному проведению различных соревнований и турниров. Это имеет важное значение в отборе талантливых спортсменов и привлечении их к сборным командам.
В результате узбекский футбол достиг положительных результатов. За прошедшие годы наши молодые футболисты успешно выступили на чемпионатах мира и Азии, Федерация футбола Узбекистан награждена призом ФИФА “Fair Play” ("Честная игра"). Рефери ФИФА Равшан Эрматов судил различные престижные соревнования по футболу, в частности, на двух чемпионатах мира подряд.
На конференции вместе с достигнутыми успехами отмечалась необходимость критического анализа недостатков и проблем, их устранения. В частности, было подчеркнуто, что национальная команда не смогла эффективно воспользоваться созданными возможностями и выйти на чемпионат мира, который состоится в 2018 году в России, пассивна деятельность областных федераций, футбольные школы, школы-интернаты на местах ведут неудовлетворительную работу по воспитанию молодых талантливых футболистов, также наблюдаются недостатки в сфере создания возможностей для реализации талантов молодежи.
На конференции заместитель председателя Национального олимпийского комитета Узбекистана, первый заместитель председателя Национальной паралимпийской ассоциации Узбекистана, заместитель председателя профессионального футбольного клуба “Пахтакор” Умид Ахмаджонов избран председателем Федерации футбола Узбекистана.
Первый заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, председатель правления акционерного общества “Узбекистон темир йуллари” О.Раматов, министр внутренних дел Узбекистана П.Бобожонов, ректор Узбекского государственного института физической культуры Ш.Исроилов избраны заместителями председателя Федерации футбола Узбекистана. Также на конференции избраны члены исполнительного комитета федерации.