Хитой ва Ўзбекистон раҳбарлари учрашувида эришилган келишувлар муваффақиятли амалга оширилмоқда
Ўзбекистон ва Хитой муносабатлари ҳар томонлама стратегик шериклик асосида изчил ривожланмоқда. Бу ҳақда шу кунларда юртимизда меҳмон бўлиб турган Хитой Коммунистик партияси Марказий қўмитаси сиёсий-ҳуқуқий комиссияси котиби, Ўзбекистон-Хитой ҳукуматлараро ҳамкорлик қўмитаси ҳамраиси Мэн Цзяньчжу ЎзА мухбирига қуйидагиларни сўзлаб берди:
– Аввало, Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевга самимий қабул учун чуқур миннатдорлик билдираман. Хитой билан Ўзбекистоннинг серқирра ҳамкорлиги барча соҳаларда юксак самаралар бермоқда. Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев жорий йил 11 май куни давлат ташрифи билан Хитойда бўлган эди. Ўша учрашувда давлатларимиз раҳбарлари томонидан имзоланган муҳим ҳужжатлар ва эришилган келишувлар бугун кенг кўламда амалга оширилмоқда.
Бугун Хитойнинг етакчи компаниялари Ўзбекистон билан узоқ муддатли ва ўзаро манфаатли ҳамкорликни, биринчи навбатда, юқори технологияга асосланган тармоқларни ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратмоқда. Транспорт, тўқимачилик, таълим ва бошқа йўналишларда қўшма лойиҳалар муваффақиятли амалга оширилаётир.
Ўзбекистон-Хитой ҳукуматлараро ҳамкорлик қўмитасининг навбатдаги мажлисида самарали музокаралар бўлиб ўтди. Учрашувларда савдо-иқтисодий алоқаларни янада ривожлантириш бўйича келишувларга эришилди. Шу ўринда алоҳида таъкидламоқчиманки, Ўзбекистон маҳсулотларини Хитой бозорларида кўришдан мамнун бўламиз. Хитойлик тадбиркорлар Ўзбекистонда бизнес юритиш учун яратилган қулай шароитлардан ғоят хурсанд.
Хитой ва Ўзбекистон қадимий тарих ва бой маданиятга эга мамлакатлардир. Гуманитар алоқалар ҳамиша давлатларимиз ўртасидаги муносабатларнинг муҳим таркибий қисми бўлиб келган.
Хитой Ўзбекистон билан тараққиёт ва юксалиш йўлида бундан буён ҳам изчил ҳамкорликни давом эттиради, мамлакатларимиз ўртасидаги дўстлик муносабатлари янада мустаҳкамланиб бораверади.
Сўзим якунида шуни қатъий ишонч билан айтаманки, Ўзбекистон Президент Шавкат Мирзиёев билан барча соҳаларда юксак марраларни забт этади.

Достигнутые договоренности между главами Китая и Узбекистана реализуются в полном объеме
Отношения между Узбекистаном и Китаем последовательно развиваются на основе всестороннего стратегического партнерства. Об этом рассказал корреспонденту УзА пребывающий в эти дни в нашей стране секретарь Политико-юридической комиссии Центрального комитета Коммунистической партии Китая, сопредседатель Узбекско-Китайского межправительственного комитета по сотрудничеству Мэн Цзяньчжу.
– Прежде всего, хочу выразить глубокую признательность Президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву за теплый прием. Многоплановое сотрудничество Китая и Узбекистана дает высокие результаты во всех сферах. Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 11 мая текущего года с государственным визитом посетил Китай. Подписанные главами двух государств документы и достигнутые договоренности последовательно реализуются в полном объеме.
Сегодня ведущие промышленные компании Китая уделяют особое внимание развитию долгосрочного и взаимовыгодного сотрудничества с Узбекистаном, в первую очередь, в высокотехнологичных отраслях. Успешно реализуются совместные проекты в транспортной, текстильной, образовательной и других сферах.
На очередном заседании Узбекско-Китайского межправительственного комитета по сотрудничеству состоялись плодотворные переговоры. В ходе встреч мы достигли эффективных соглашений по дальнейшему развитию торгово-экономических связей. Хотелось бы особо отметить, что мы рады видеть продукцию Узбекистана на рынках Китая. Китайские бизнесмены весьма довольны созданными в Узбекистане условиями для бизнес-деятельности.
Китай и Узбекистан – страны с древней историей и богатой культурой. Гуманитарные связи всегда оставались важной составной взаимоотношений двух государств.
Убежден, что Китай и Узбекистан и впредь будут продолжать последовательное сотрудничество на пути развития и прогресса, будут открывать новые яркие страницы дружественных связей между нашими странами.
С уверенностью можно сказать, что под руководством Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева узбекский народ достигнет еще более высоких рубежей во всех сферах.