Тошкентда 9 сентябрь куни Ўзбекистон-Хитой ҳукуматлараро ҳамкорлик қўмитасининг навбатдаги мажлиси бўлиб ўтди
2017-09-09 | Иқтисодиёт
Тадбирда Ўзбекистон ва Хитойнинг инвестиция, савдо-саноат, иқтисодиёт, энергетика, нефть-газ, озиқ-овқат, қурилиш материаллари, электротехника, кимё саноати каби соҳалар учун масъул вазирлик ва идоралари, компания ва концернлари раҳбарлари иштирок этди.
Анжуманда Ўзбекистон Республикаси Бош вазири, Ўзбекистон-Хитой ҳукуматлараро ҳамкорлик қўмитаси ҳамраиси А.Арипов, Хитой Коммунистик партияси Марказий қўмитаси сиёсий-ҳуқуқий комиссияси котиби, Хитой-Ўзбекистон ҳукуматлараро ҳамкорлик қўмитаси ҳамраиси Мэн Цзяньчжу ва бошқалар Ўзбекистонда Хитойнинг етакчи саноат компаниялари билан узоқ муддатли ва манфаатли алоқалар йўлга қўйилгани, бунда икки давлат раҳбарларининг учрашувларида эришилган келишувлар муҳим ҳуқуқий асос бўлиб хизмат қилаётганини таъкидлади.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил май ойида Хитой Халқ Республикасига давлат ташрифи якунлари ўзаро муносабатларни янги мазмун билан бойитиб, барча соҳалардаги ҳамкорликни янада ривожлантиришда муҳим омил бўлмоқда.
Бугунги кунда Хитой компаниялари билан ҳамкорликда мамлакатимизда электр ва гидроэнергетика, нефть-газ, кимё саноати, транспорт инфратузилмасини модернизация қилиш каби йўналишларда 60 дан зиёд лойиҳа амалга оширилган. Ўзбекистонда Хитой сармояси иштирокидаги 700 дан ортиқ компания ва корхоналар фаолият юритмоқда. Шундан 88 таси тўлиқ Хитой сармояси асосида ташкил этилган. Юртимизда Хитойнинг 73 компанияси ўз ваколатхонасига эга.
Мажлисда икки давлат раҳбарларининг учрашувлари чоғида эришилган келишувлар ижросини таъминлаш, инвестиция, энергетика, нефть-газ, юқори технологиялар ва бошқа қатор соҳалардаги ҳамкорлик истиқболлари муҳокама қилинди.
Тадбир доирасида Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси ҳамда Хитой Халқ Республикаси Тижорат вазирлиги ҳамкорлигида бизнес-форум бўлиб ўтди. Унда қўшма лойиҳаларни ишлаб чиқиш ва амалга ошириш, сармоявий, молиявий ва техникавий ҳамкорлик, тадбиркорлик субъектларининг бевосита алоқаларини рағбатлантиришга оид масалалар кўриб чиқилди.

Заседание межправительственного комитета по сотрудничеству
В Ташкенте 9 сентября состоялось очередное заседание Узбекско-Китайского межправительственного комитета по сотрудничеству.
В мероприятии приняли участие руководители министерств и ведомств, компаний и концернов Узбекистана и Китая, ответственных за такие сферы, как инвестиции, торговля и промышленность, экономика, энергетика, нефтегазовая отрасль, пищевая, химическая промышленность, строительные материалы, электротехника и другие.
На заседании Премьер-министр Республики Узбекистан, сопредседатель Узбекско-Китайского межправительственного комитета по сотрудничеству А.Арипов, секретарь Политико-юридической комиссии Центрального комитета Коммунистической партии Китая, сопредседатель Узбекско-Китайского межправительственного комитета по сотрудничеству Мэн Цзяньчжу и другие отметили, что в Узбекистане налажены долгосрочные и взаимовыгодные связи с ведущими промышленными компаниями Китая, при этом важной правовой основой служат достигнутые в ходе встреч глав двух государств договоренности.
Итоги государственного визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в мае 2017 года в Китайскую Народную Республику обогатили новым содержанием взаимные отношения, послужили важным фактором в дальнейшем развитии сотрудничества во всех сферах.
Сегодня совместно с китайскими компаниями в нашей стране реализованы более 60 проектов в таких направлениях, как электро- и гидроэнергетика, нефть и газ, химическая промышленность, модернизация транспортной инфраструктуры. В Узбекистане действуют более 700 компаний и предприятий с участием инвестиций Китая. Из них 88 созданы полностью на основе китайских инвестиций. 73 компании Китая имеют свои представительства в нашей стране.
На заседании обсуждены вопросы обеспечения исполнения соглашений, достигнутых в ходе встреч глав двух государств, перспективы сотрудничества в области инвестиций, энергетики, нефтегазовой отрасли, высоких технологий и других сферах.
В рамках мероприятия состоялся бизнес-форум, организованный Государственным комитетом Республики Узбекистан по инвестициям и Министерством коммерции Китайской Народной Республики. На нем рассмотрены вопросы разработки и реализации совместных проектов, инвестиционного, финансового и технического сотрудничества, стимулирования прямых контактов субъектов предпринимательства двух стран.