Ўзбекистон – Хитой: энергетика соҳасидаги ҳамкорликнинг янги босқичи
Тошкентда Ўзбекистон – Хитой ҳукуматлараро ҳамкорлик қўмитасининг энергетика соҳасида ҳамкорлик бўйича кичик қўмитаси тўртинчи мажлиси бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси иқтисодиёт вазири, кичик қўмита ҳамраиси Г.Саидова, Хитой Халқ Республикаси Тараққиёт ва ислоҳотлар бўйича давлат қўмитаси раиси ўринбосари, Энергетика бўйича давлат қўмитаси раиси, кичик қўмита ҳамраиси Н.Бекри ва бошқалар Ўзбекистон ва Хитой ҳамкорлиги барча соҳаларда изчил ривожланиб бораётганини таъкидлади.
Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил май ойида Хитойга давлат ташрифи якунлари Ўзбекистон Республикаси билан Хитой Халқ Республикаси ўртасидаги ҳар томонлама стратегик шерикликни янада кенгайтиришга янги суръат бағишлади.
Кейинги йилларда Ўзбекистон – Хитой ҳамкорлиги савдо-иқтисодий, инвестиция, энергетика, транспорт, фан-техника, маданий-гуманитар, қишлоқ хўжалиги соҳаларида янада фаоллашди. Бу мамлакатларимиз иқтисодий ривожланишини рағбатлантириш ва халқларимиз фаровонлигини ошириш учун мустаҳкам асос бўлмоқда. Масалан, биргина энергетика соҳасида Ўзбекистон Республикасининг 2017 йилга мўлжалланган Инвестиция дастури доирасида мамлакатимизда Хитой сармояларини жалб қилган ҳолда 878 миллион долларлик лойиҳаларни амалга ошириш кўзда тутилган.
Мажлисда Ўзбекистонда ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларни янада чуқурлаштиришга қаратилган қатор муҳим дастурлар қабул қилингани таъкидланди. Хусусан, мамлакатимизнинг юксак гидроэнергетик салоҳиятидан комплекс фойдаланиш мақсадида 2017-2021 йилларда гидроэнергетикани янада ривожлантириш чора-тадбирлари дастури қабул қилинди. Унга кўра 2,6 миллиард доллар эвазига 18 янги ГЭС қуриш ва мавжуд 14 ГЭСни модернизация қилиш режалаштирилган. Дастурни ўз вақтида, сифатли амалга ошириш учун аввал "Ўзбекэнерго" акциядорлик жамияти ҳамда Қишлоқ ва сув хўжалиги вазирлиги таркибига кирган барча гидроэлектрстанцияларни бирлаштирган «Ўзбекгидроэнерго» акциядорлик жамияти ташкил этилди.
Жорий йил май ойида ХХР Тижорат вазирлиги ва Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси ўртасида Ўзбекистонда кичик ва ўрта гидроэлектрстанцияларни қуриш соҳасидаги ҳамкорлик бўйича қиймати 2,7 миллиард долларлик битим имзоланди.
Шунингдек, мамлакатимизда 2017-2021 йилларда кўмир саноатини янада ривожлантириш ва модернизация қилиш дастури қабул қилинган бўлиб, унга мувофиқ 585 миллион долларлик лойиҳалар натижасида кўмир қазиб чиқариш ҳажмини 3 баробар ошириш режалаштирилган.
Энергия самарадорлигига эришиш ва қайта тикланувчи энергия манбаларини ривожлантириш кичик қўмита фаолиятининг муҳим йўналишидир. Мамлакатимизда қабул қилинган 2017-2021 йилларда қайта тикланувчи энергетикани янада ривожлантириш, иқтисодиёт тармоқлари ва ижтимоий соҳада энергия самарадорлигини ошириш чора-тадбирлари дастури бу борадаги ҳамкорликни янги босқичга кўтаришга хизмат қилади.
Мажлисда Ўзбекистон ёқилғи-энергетика тармоғида фаолият юритаётган Хитой компанияларининг инвестиция фаолиятига алоҳида эътибор қаратилди. Улар мамлакатимизда нефть-газ конларини биргаликда излаш ва ўзлаштириш, электр энергетикаси тизимининг генерация ва транспорт қувватларини модернизация қилишда фаол иштирок этмоқда. Ҳамкорлик натижасида Ангрен иссиқлик электр станциясида қуввати 130-150 МВт бўлган энергияблок ишга туширилди, ушбу лойиҳанинг иккинчи босқичи бўйича ҳужжатлар тайёрлаш ишлари якунига етмоқда, Тошкент иссиқлик электр станциясида қуввати 370 МВт бўлган буғ-газ қурилмаси ишга туширилди.
Томонлар шу ва бошқа лойиҳаларни рўёбга чиқариш мамлакатларимиз ўртасидаги икки томонлама муносабатларни янада мустаҳкамлашга хизмат қилишини алоҳида қайд этди.
Тадбир сўнггида Ўзбекистон – Хитой ҳукуматлараро ҳамкорлик қўмитасининг энергетика соҳасида ҳамкорлик бўйича кичик қўмитаси тўртинчи мажлиси баённомаси имзоланди.

Узбекистан - Китай: новый этап сотрудничества в сфере энергетики
В Ташкенте состоялось четвертое заседание Подкомитета по сотрудничеству в сфере энергетики Узбекско-Китайского межправительственного комитета по сотрудничеству.
Министр экономики Республики Узбекистан, сопредседатель Подкомитета Г.Саидова, заместитель председателя Государственного Комитета по развитию и реформам, председатель Государственного управления по энергетике КНР, сопредседатель Подкомитета Н.Бекри и другие отметили, что сотрудничество между Узбекистаном и Китаем последовательно развивается по всем направлениям.
Итоги государственного визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в КНР в мае 2017 года дали качественно новый импульс для дальнейшего расширения всестороннего стратегического партнерства между Республикой Узбекистан и Китайской Народной Республикой.
За последнее время значительно активизировались темпы Узбекско-Китайского сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной, энергетической, транспортной, научно-технической, культурно-гуманитарной, сельскохозяйственной областях. Это служит прочной основой для стимулирования экономического роста двух стран и повышения благосостояния наших народов. Так, только в области энергетики в настоящее время в рамках государственной инвестиционной программы на 2017 год с привлечением китайских инвестиций в нашей стране предусмотрена реализация инвестиционных проектов на 878 миллионов долларов.
Отмечалось, что в Узбекистане принят ряд приоритетных программных документов, направленных на дальнейшее углубление социально-экономических реформ. В частности, с учетом комплексного освоения гидроэнергетического потенциала нашей страны принята Программа мер по дальнейшему развитию гидроэнергетики на 2017-2021 годы, согласно которой планируется модернизация 14 и строительство 18 новых ГЭС на сумму 2,6 миллиарда долларов. Для своевременной и качественной реализации данной программы создано акционерное общество «Узбекгидроэнерго», объединившее все гидроэлектростанции страны, ранее входившие в состав АО «Узбекэнерго» и Министерства сельского и водного хозяйства.
В мае текущего года между Государственным комитетом Республики Узбекистан по инвестициям и Министерством коммерции КНР было подписано Соглашение по сотрудничеству в сфере строительства малых и средних гидроэлектростанций Узбекистана на сумму 2,7 миллиарда долларов.
Программа дальнейшего развития и модернизации угольной промышленности на 2017-2021 годы направлена на увеличение добычи в три раза посредством реализации проектов на 585 миллионов долларов.
Отдельным актуальным направлением деятельности Подкомитета являются энергоэффективность и развитие возобновляемых источников энергии. В данном контексте широкие перспективы для развития нового витка сотрудничества открывает Программа мер по дальнейшему развитию возобновляемой энергетики, повышению энергоэффективности в отраслях экономики и социальной сфере на 2017-2021 годы.
На заседании особое внимание уделено текущей инвестиционной деятельности ведущих китайских компаний в топливно-энергетическом комплексе Узбекистана. Идет активное участие в совместном проведении геологоразведочных работ и освоении нефтегазовых месторождений, модернизации генерирующих и транспортных мощностей электроэнергетической системы. Так, на Ангренской ТЭС обеспечен ввод энергоблока мощностью 130-150 МВт с теплофикационным отбором для сжигания высокозольного угля, на стадии завершения разработка проектной документации по II этапу данного проекта, запущена парогазовая установка мощностью 370 МВт на Ташкентской ТЭС.
Стороны единогласно отметили, что реализация этих проектов, несомненно, послужит всемерному укреплению двусторонних отношений.
Подписан Протокол по итогам четвертого заседания Подкомитета по сотрудничеству в сфере энергетики Узбекско-Китайского межправительственного комитета по сотрудничеству.