Ўзбекистон Президенти Қирғизистонга келди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев рафиқаси билан Қирғизистон Республикаси Президенти Алмазбек Атамбоев таклифига биноан 5 сентябрь куни давлат ташрифи билан Бишкек шаҳрига келди.
Бишкек, 5 сентябрь. ЎзА махсус мухбири Абу Бакир Ўрозов хабар қилади.
«Манас» халқаро аэропортида расмий кутиб олиш маросими бўлди. Давлатимиз раҳбарини Қирғизистон Республикаси Президенти Алмазбек Атамбоев кутиб олди. Икки давлат байроқлари билан безатилган аэропортда олий мартабали меҳмон шарафига фахрий қоровул саф тортди.
Ўзбекистон ва Қирғизистон давлат мадҳиялари янгради. Давлат раҳбарлари фахрий қоровул сафи олдидан ўтдилар.
Олий даражадаги музокараларда Ўзбекистон ва Қирғизистон ўртасида ўзаро муносабатларни ривожлантиришнинг асосий масалалари, сиёсий, савдо-иқтисодий, транспорт-коммуникация, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги ҳамкорликни янада кенгайтириш ва мустаҳкамлаш истиқболлари, мамлакатларимизнинг чегараолди ҳудудлари алоқаларини фаоллаштириш, шунингдек, томонларни қизиқтирган минтақавий ва халқаро муаммоларни муҳокама қилиниши кутилмоқда.
Музокаралар якунлари бўйича икки давлат раҳбарларининг Қўшма баёноти, Ўзбекистон-Қирғизистон давлат чегараси ҳақидаги шартнома, мамлакатларимиз ўртасида турли соҳалардаги ҳамкорликни янада ривожлантиришга қаратилган бошқа қатор ҳужжатлар имзоланиши режалаштирилган.

Президент Узбекистана прибыл в Кыргызстан
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев с супругой по приглашению Президента Кыргызской Республики Алмазбека Атамбаева 5 сентября прибыл с государственным визитом в Бишкек.
В международном аэропорту «Манас» состоялась церемония официальной встречи. Главу нашего государства встретил Президент Кыргызской Республики Алмазбек Атамбаев. В украшенном государственными флагами аэропорту в честь высокого гостя был выстроен почетный караул.
Прозвучали государственные гимны Узбекистана и Кыргызстана. Главы государств обошли строй почетного караула.
В ходе переговоров на высшем уровне ожидается обсуждение ключевых вопросов развития двусторонних отношений, перспектив дальнейшего расширения и углубления сотрудничества в политической, торгово-экономической, транспортно-коммуникационной, культурно-гуманитарной и других сферах, активизации взаимодействия приграничных регионов двух стран, а также актуальных региональных и международных проблем, представляющих взаимный интерес.