Сунь Лицзе: "Ўзбекистон–улкан имкониятлар мамлакати"
Хитой Ўзбекистоннинг ишончли ва фаол шерикларидан. Хитой компаниялари билан ҳамкорликда мамлакатимизда электр ва гидроэнергетика, нефть-газ, кимё саноати, ҳаво ва темир йўл транспорти инфратузилмасини модернизация қилиш каби йўналишларда 60 дан зиёд лойиҳа амалга оширилган. Ҳозирги вақтда Ўзбекистонда Хитой сармояси иштирокидаги 700 дан ортиқ компания ва корхоналар фаолият юритмоқда.
Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг 26 йиллиги арафасида ЎзА мухбири Хитой Халқ Республикасининг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Сунь Лицзе билан суҳбатлашди.
– Жорий йилнинг 12-13 май кунлари Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Хитойга давлат ташрифи мамлакатларимиз ўртасидаги ҳамкорликнинг янги босқичини бошлаб берди. Ташриф чоғида эришилган келишувлар бугун қандай амалга оширилмоқда?
– Ўзбекистон Марказий Осиёдаги муҳим давлат, Хитойнинг минтақадаги яқин ҳамкорларидан бири ҳисобланади. Ўзбекистон – Хитой муносабатлари ҳамиша барқарор ва жадал ривожланиб келган.
Жорий йилнинг май ойида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Хитойга илк давлат ташрифи билан борди ва "Бир макон, бир йўл" халқаро ҳамкорлик форумида иштирок этди. Ташриф катта муваффақият билан якунланиб, мамлакатларимиз ўртасидаги ҳар томонлама стратегик шерикликни янги тарихий босқичга олиб чиқди. Ташриф доирасида савдо-иқтисодий, сармоявий, нефть-газ, транспорт-коммуникация, туризм, гуманитар ва бошқа кўп соҳаларда ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш бўйича қатор келишувларга эришилди, кўплаб ҳужжатлар имзоланди. Хитой билан имзоланган ҳужжатлар сони ва салмоғи бўйича Ўзбекистон халқаро форумда иштирок этган мамлакатлар орасида биринчи ўринни эгаллади.
Ушбу ташриф доирасида эришилган келишувларнинг ижроси бошлаб юборилган. Хусусан, инфратузилмани такомиллаштириш, пахтани чуқур қайта ишлаш, енгил саноат, қишлоқ хўжалиги ва фармацевтика соҳаларида ҳамкорликни чуқурлаштириш ишлари олиб борилмоқда. Хитой компаниялари Ўзбекистонда дори-дармон ишлаб чиқаришга қизиқиш билдирди. Иқтисодий-техникавий ҳамкорликни мустаҳкамлаш, соғлиқни сақлаш, таълим, ерларнинг мелиоратив ҳолатини яхшилаш, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш, маданият ва туризмни ривожлантириш ва бошқа соҳаларда қўшма лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Хитой Экспорт-импорт банки ва Хитой давлат тараққиёт банки энергетика, кимё, ирригация ва мелиорация, қурилиш материалларини ишлаб чиқариш, транспорт инфратузилмасини ривожлантириш соҳаларидаги истиқболли сармоявий лойиҳаларни молиялаштиришда иштирок этмоқда.
Хитой Ўзбекистонда эркин ва кичик саноат зоналари ташкил этилишини қўллаб-қувватлаб, уларда қўшма корхоналарни ташкил этишни рағбатлантиради.
Бундан ташқари, Қоракўл инвестиция блокида газ конлари инфратузилма объектларини жиҳозлаш ишлари бошлаб юборилган. Ангрен шина заводи, PVC ишлаб чиқариш мажмуи, "Дўстлик" 1, 2 ва 3 насос станциялари, Шарғун кўмир шахтаси қурилиши бўйича лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Шуни алоҳида қайд этиш лозимки, давлатларимиз раҳбарлари учрашувида эришилган келишувлар, режалаштирилган қўшма лойиҳаларни амалга ошириш учун барча имкониятларимизни ишга соламиз ва ўзаро манфаатли ҳамкорлик истиқболларига тўла ишонч билдирамиз.
– Жорий йилнинг 14-15 май кунлари Пекинда "Бир макон, бир йўл" халқаро форуми бўлиб ўтди. Ўзбекистон билан Хитойнинг ушбу лойиҳа доирасидаги ҳамкорлиги истиқболлари ҳақида ўз фикрингизни билдирсангиз.
– «Бир макон, бир йўл» лойиҳаси икки йўналишда – қуруқлик орқали «Ипак йўли иқтисодий камари» ҳамда денгиз йўллари орқали «XXI асрнинг денгиз ипак йўли» транспорт коридорларини ташкил этишга қаратилган. Бундан асосий мақсад қадимий Ипак йўли руҳиятини қайта тиклаш асносида минтақавий иқтисодий ҳамкорликни ривожлантириш, мамлакатларнинг транспорт инфратузилмаларини бирлаштириш, товар айирбошлаш учун қўшимча қулайликлар яратиш, маданий алоқалар, тинчлик ва барқарорликни мустаҳкамлашдир.
Транспорт коммуникациялари мамлакатларимиз ўртасидаги савдо-иқтисодий алоқаларни кенгайтиришда муҳим аҳамият касб этади. Ўзбекистон «Бир макон, бир йўл» лойиҳаси, савдо-иқтисодий алоқаларни кенгайтириш, инвестициялар жалб этиш, транспорт инфратузилмаларини ривожлантириш ишларини қўллаб-қувватламоқда. Президент Шавкат Мирзиёевнинг Пекинда бўлиб ўтган «Бир макон, бир йўл» форумидаги иштироки барча соҳалардаги ҳамкорликни янада ривожлантиришга улкан ҳисса қўшди. Бу бизни қувонтиради, албатта.
Ўзбекистоннинг барқарор ривожланаётган иқтисодиёти ва қулай географик жойлашуви мамлакатингиз билан ҳамкорлик қилишга бўлган қизиқишни орттирмоқда. Ангрен-Поп электрлаштирилган темир йўли ва Қамчиқ туннели серқирра ҳамкорликнинг ёрқин намунасидир. Бу стратегик жиҳатдан муҳим объектлар нафақат Ўзбекистон, балки бутун минтақа, хусусан, Хитой ривожида алоҳида аҳамият касб этади.
Ўзбекистоннинг «Бир макон, бир йўл» лойиҳасидаги иштироки нафақат икки томонлама, балки ҳар томонлама ҳамкорликнинг кенгайишига хизмат қилади. Биз ўзаро ишонч ва дўстликка асосланган муносабатларни янада ривожлантиришдан манфаатдормиз.
– 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси ҳақида фикрингиз қандай?
– Ушбу Стратегия Ўзбекистоннинг ҳар томонлама ривожланиши учун ўта муҳим аҳамиятга эга. У халқаро ҳамжамият томонидан катта қизиқиш билан қарши олинди.
Ҳаракатлар стратегияси ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларни чуқурлаштириш, бошқа давлатлар билан савдо-иқтисодий, сармоявий алоқаларни янада мустаҳкамлаш учун кенг имконият яратди. Унинг босқичма-босқич амалга оширилиши қўшни мамлакатлар билан муносабатларни янада мустаҳкамлаш, Марказий Осиёда тинчлик ва барқарорликни асраш, барқарор тараққиётни таъминлашга хизмат қилмоқда.
Хитой мамлакатингизда барча соҳалардаги кенг кўламли ислоҳотларни қўллаб-қувватлайди ва 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясида кўзда тутилган ислоҳотларни амалга ошириш бўйича лойиҳаларда иштирок этишга тайёр. Мамлакатларимиз бундан кейин ҳам ривожланиш стратегияси руҳидаги алоқаларни мустаҳкамлашда давом этади, муҳим, бир-бирини тўлдирувчи ва улкан салоҳият мавжуд бўлган соҳаларда ҳамкорликни кучайтиради. Шунингдек, томонлар минтақадаги бошқа мамлакатлар билан биргаликда бутун минтақада хавфсизлик ва барқарор ривожланишни таъминлаш йўлидаги шерикликни кенгайтиришга тайёр.
– Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги ўз сайтида (www.uza.uz) материалларни саккиз тилда, жумладан, хитой тилида ҳам жойлаштиради. Берилаётган ахборотларни кузатиб борасизми? Халқларимиз ўртасидаги муносабатларни мустаҳкамлашда ОАВнинг ўрни қандай?
– www.uza.uz сайти тезкор ва ишончли расмий ахборот манбаси ҳисобланади. Унда материаллар саккиз тилда, жумладан, хитой тилида ҳам чоп этилиши мени қувонтиради. Хитой ва Ўзбекистон оммавий ахборот воситалари вакиллари ўртасида ўзаро ахборот ҳамда тажриба алмашишни фаоллаштиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Бу халқларимиз ўртасидаги дўстлик муносабатлари юксак даражада эканлигидан далолатдир.
Оммавий ахборот воситалари халқаро муносабатларни ривожлантиришда муҳим аҳамиятга эга. Ўзбекистонда жамият ҳаётида ОАВ ролини кучайтириш, журналистлар касб маҳоратини ошириш бўйича улкан ишлар амалга оширилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил 3 август куни ижодкор зиёлилар билан учрашуви бизда катта қизиқиш уйғотди. Учрашувда миллий маданият, адабиёт ва санъатни ривожлантиришнинг долзарб масалалари, шунингдек, жамият ҳаётининг барча жабҳаларида ОАВ ролини кучайтиришга алоҳида эътибор қаратилди. Давлатингиз раҳбари таъкидлаганидек, ўзбек халқининг ҳавас қилса арзийдиган буюк тарихи бор. Ҳавас қилса арзийдиган улуғ аждодлари бор. Ҳавас қилса арзийдиган беқиёс бойликлари бор. Ҳавас қилса арзийдиган буюк келажаги, буюк адабиёти ва санъати ҳам албатта бўлади.
Фурсатдан фойдаланиб, Ўзбекистон халқини яқинлашиб келаётган Мустақиллик куни билан муборакбод этаман. Улкан муваффақиятлар, тинчлик, хотиржамлик ва фаровонлик тилайман!

Сунь Лицзе: "Узбекистан–страна с большими возможностями"
Китай является одним из надежных партнеров и активных инвесторов в экономику Узбекистана. В сотрудничестве с китайскими компаниями в нашей стране реализовано более 60 крупных проектов в отраслях электро- и гидроэнергетики, нефтегазовой, химической промышленности, по модернизации авиационной и железнодорожной транспортной инфраструктуры. Сегодня в Узбекистане действует свыше 700 компаний и предприятий с участием китайского капитала.
В преддверии 26-летия государственной независимости Республики Узбекистан корреспондент УзА побеседовала с Чрезвычайным и Полномочным Послом Китайской Народной Республики в Узбекистане Сунь Лицзе.
– Как известно, 12-13 мая текущего года состоялся государственный визит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Китай. Этот визит дал толчок новому этапу сотрудничества между нашими странами. Как реализуются сегодня достигнутые в его ходе договоренности?
– Узбекистан – ключевое государство в Центральной Азии, один из важнейших партнеров Китая в регионе. Китайско-узбекские отношения всегда развиваются в стабильном и здоровом русле.
В мае текущего года Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев нанес первый государственный визит в Китай и принял участие в Международном форуме сотрудничества “Один пояс, один путь”. Визит увенчался большим успехом и вывел всестороннее стратегическое партнерство наших стран на новый исторический уровень. В рамках визита был достигнут ряд перспективных соглашений по дальнейшему укреплению сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной, нефтегазовой, транспортно- коммуникационной, туристической, гуманитарной и многих других сферах, подписано большое количество документов. По количеству и сумме подписанных с Китаем документов Узбекистан занимает первое место среди всех стран-участниц международного форума.
Начата практическая реализация договоренностей, достигнутых в ходе данного визита. В частности, ведется работа по углублению сотрудничества в сферах совершенствования инфраструктуры, глубокой переработки хлопка, легкой промышленности, сельского хозяйства и фармацевтики. Крупные китайские компании выразили заинтересованность в производстве лекарственных препаратов в Узбекистане. Осуществляются совместные проекты по дальнейшему укреплению технико-экономического сотрудничества, в сферах здравоохранения, образования, улучшения мелиоративного состояния земель, охраны окружающей среды, развития культуры и туризма и других областях.
Экспортно-импортный банк Китая и Государственный банк развития Китая участвуют в финансировании перспективных инвестиционных проектов в энергетической, химической отраслях, в сфере ирригации и мелиорации, производства строительных материалов, развития транспортной инфраструктуры.
Китайская сторона поддерживает создание свободных экономических и малых промышленных зон в Узбекистане и будет стимулировать китайские предприятия к организации в них совместных производств.
Кроме того, уже началось обустройство инфраструктурных объектов газовых месторождений на Каракульском инвестиционном блоке. Реализуются проекты по строительству Ангренского шинного завода, производственного комплекса PVC, насосных станций "Дустлик" - 1, 2 и 3, угольной шахты Шаргунь.
Хотел бы особо отметить, что мы задействуем все возможности для реализации достигнутых в ходе встреч глав наших государств договоренностей, запланированных совместных проектов, полны уверенности в перспективах взаимовыгодного сотрудничества во всех областях.
– 14-15 мая текущего года в Пекине прошел международный форум «Один пояс, один путь». Хотелось бы узнать ваше мнение о перспективах сотрудничества Узбекистана и Китая в рамках этого проекта.
– Проект «Один пояс, один путь» нацелен на создание транспортных коридоров в двух направлениях – сухопутном в рамках проекта «Экономический пояс Шелкового пути» и морском в рамках проекта «Морской Шелковый путь XXI века». Их основной целью являются возрождение духа древнего Шелкового пути, развитие на этой основе регионального экономического сотрудничества, объединение транспортных инфраструктур стран, создание дополнительных удобств для товарооборота, укрепление культурных связей, мира и стабильности.
Транспортные коммуникации занимают важное место в расширении торгово-экономических связей между нашими странами. Узбекистан поддерживает проект «Один пояс, один путь», проводимую работу по расширению торгово-экономических связей, привлечению инвестиций, развитию транспортной инфраструктуры. Участие Президента Шавката Мирзиёева в прошедшем в Пекине форуме «Один пояс, один путь» внесло большой вклад в дальнейшее развитие двустороннего сотрудничества во многих областях. Все это радует нас.
Устойчиво развивающаяся экономика и удобное географическое расположение Узбекистана повышают интерес к сотрудничеству с вашей страной. Проложенные электрифицированная железнодорожная линия Ангрен-Пап и тоннель Камчик являются ярким примером многогранного сотрудничества. Эти стратегически важные объекты имеют особое значение для развития не только Узбекистана, но и всего региона, в том числе Китая.
Участие Узбекистана в проекте «Один пояс, один путь» послужит дальнейшему углублению двустороннего и многостороннего сотрудничества. Мы заинтересованы в дальнейшем развитии отношений, основанных на взаимном доверии и дружбе.
– Каково ваше мнение о Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах?
– Данная стратегия является весьма перспективной для всестороннего развития Узбекистана. Она с большим интересом была воспринята международным сообществом.
Стратегия действий открывает широкие возможности для углубления социально-экономических реформ, дальнейшего укрепления торгово-экономических, инвестиционных связей с другими государствами. Их поэтапное претворение в жизнь позволит значительно гармонизировать отношения с соседними странами, укрепить мир и стабильность, продвигать совместное процветание в Центральной Азии.
Китайская сторона всесторонне поддерживает широкомасштабные реформы, осуществляемые в вашей стране во всех сферах, готова участвовать в проектах по осуществлению реформ, определенных в Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах. Обе страны будут и дальше укреплять сопряжение стратегий развития и конкретных мер, углублять сотрудничество в таких сферах, где имеются значительные взаимодополняемые преимущества и большой потенциал. Стороны также готовы вместе с другими странами региона расширять сотрудничество во имя обеспечения безопасности и устойчивого развития всего региона.
– Национальное информационное агентство Узбекистана на своем веб-сайте (www.uza.uz) размещает материалы на восьми языках, в том числе на китайском. Следите ли вы за этой информацией? Какова в целом роль СМИ в укреплении отношений между нашими народами?
– Сайт www.uza.uz является источником оперативной и достоверной официальной информации. Меня очень радует, что здесь публикуются материалы на восьми языках, в том числе и на китайском. Особое внимание уделяется дальнейшей активизации взаимного обмена информацией и опытом между представителями средств массовой информации Китая и Узбекистана. Это свидетельствует о том, что дружеские отношения между нашими народами находятся на высоком уровне.
СМИ играют важную роль в развитии международных отношений. Отрадно, что в Узбекистане осуществляются необходимые меры по усилению роли СМИ в жизни общества, защите профессиональной деятельности журналистов.
Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на встрече с представителями творческой интеллигенции страны, которая состоялась 3 августа 2017 года, вызвало у нас большой интерес. На ней особое внимание было уделено актуальным вопросам развития национальной культуры, литературы и искусства, а также усилению роли СМИ во всех сферах общественной жизни. Как отметил глава Узбекистана, у вас достойная восхищения великая история, достойные восхищения великие предки, достойные восхищения несметные богатства. Я убежден в том, что у Узбекистана великое будущее.
Пользуясь случаем, поздравляю народ Узбекистана с приближающимся Днем независимости. Желаю счастья, успехов, мира, благополучия и процветания!