Сенаторлар долзарб қонунларни қабул қилмоқда
Аввал хабар қилганимиздек, бугун Тошкентда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг ўн биринчи ялпи мажлиси бўлиб ўтмоқда.
Сенаторлар ўз ишини “Ҳуқуқий ахборотни тарқатиш ва ундан фойдаланишни таъминлаш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси қонунини кўриб чиқишдан бошлади. Мазкур қонун мамлакатимизда қабул қилинаётган меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатлар тарқатилишини ҳуқуқий жиҳатдан тартибга солиш, уларнинг мазмун-моҳиятини ижрочилар ва аҳолига етказишнинг самарали механизмларини йўлга қўйишни назарда тутади.
Шундан сўнг сенаторлар Ўзбекистон Республикасининг “Болаларни уларнинг соғлиғига зарар етказувчи ахборотдан ҳимоя қилиш тўғрисида”ги қонуни лойиҳасини тасдиқлади. Таъкидланганидек, мазкур қонун болаларни бузғунчи, уларнинг руҳиятига зарар етказувчи таъсирлардан ҳимоя қилиш, соғлигига зарар етказувчи ахборотлар тарқатилишни чеклашни таъминлайди.
Сенаторлар “Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакил тўғрисида”ги қонун лойиҳасини кўриб чиқди. Мазкур қонун тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилишга хизмат қилади. Шунингдек, давлат органлари ва тадбиркорлик субъектлари ўртасида самарали мулоқотни мустаҳкамлаш, ишбилармон доира вакиллари фаолиятини рағбатлантириш, уларнинг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатлари бузилиши ҳолатларига барҳам бериш имкониятини яратади.
Шунингдек, ялпи мажлис иш кунининг биринчи ярмида “Жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси қонунига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш ҳақида”ги, “Ўзбекистон Республикаси ёшлари кунини белгилаш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси қонунлари муҳокама этилди ва сенаторлар томонидан тасдиқланди.

Сенаторы принимают актуальные законы
Как сообщалось ранее, сегодня в Ташкенте проходит одиннадцатое пленарное заседание Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Сенаторы начали свою работу с рассмотрения Закона Республики Узбекистан "О распространении правовой информации и обеспечении доступа к ней". Данный закон предусматривает правовое регулирование распространения принимаемых в нашей стране нормативно-правовых актов, внедрение эффективных механизмов доведения их сути и значения до исполнителей и населения.
Затем сенаторы утвердили проект Закона Республики Узбекистан "О защите детей от информации, наносящей вред их здоровью". Отмечалось, что данный закон обеспечит защиту детей от разрушительного, травмирующего их психику информационного воздействия, а также ограничит доступ детей к информации, наносящей вред их здоровью.
Сенаторы рассмотрели проект Закона Республики Узбекистан "Об Уполномоченном при Президенте Республики Узбекистан по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства". Данный закон будет способствовать защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства, укреплению эффективного диалога между государственными органами и субъектами предпринимательства, стимулированию деятельности представителей деловых кругов.
В первой половине дня в ходе пленарного заседания также обсуждены и утверждены сенаторами законы Республики Узбекистан "Об обращениях физических и юридических лиц" в новой редакции, "Об установлении Дня молодежи Республики Узбекистан".