Ўзбекистон Республикаси Президенти соҳа олдига қўйган устувор вазифаларни амалга оширилиши муҳокама қилинди
2017-08-24 | Технологиялар
22 август куни Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигининг кенгайтирилган ҳайъат мажлиси бўлиб ўтди. Унда 2017 йилда соҳа олдида турган устувор вазифалар ҳамда уларнинг ижроси муҳокама қилинди. Ҳайъат йиғилишида вазирликнинг ҳудудий бошқарма ҳамда тизимдаги муассасаларнинг жойлардаги бўлинмалари видеоконференцалоқа ёрдамида қамраб олинди. Кун тартибига кўра, йиғилишда 5 та муҳим масала кўриб чиқилди.
Биринчи масала сифатида халқаро рейтинглар асосида мамлакатнинг телекоммуникация инфратузилмасини жадал ривожлантиришнинг қуйидаги чоралари белгилаб олинди.
- қисқа муддатда алоқа билан етиб бормаган ҳудудларни, шунингдек аҳоли пунктларини бир-бири билан боғлайдиган магистрал автомобиль йўллари ва темирйўлларни мобил алоқа билан қамраб олиш;
- симли кенг полосали интернет абонентларига IP технологияси асосида кўрсатиладиган хизматлар сонини ошириш;
- республика миқёсида телефония хизматлари учун ягона тариф хизматларини жорий қилиш, шунингдек янгидан қурилаётган ва капитал таъмирдан чиқарилаётган ишлаб чиқариш ва турар-жой биноларини лойиҳалаштириш ҳамда қурилиш жараёнида уларни телекоммуникация тармоқларига уланишини ҳисобга олиш чораларини кўриш;
- республикадаги йирик аҳоли пунктларининг 4G ҳамда Wi-Fi тармоқлари қамровини кенгайтиришни тезлаштириш;
Бу борада "Ўзбектелеком” компаниясига халқаро телекоммуникация тармоқларига уланиш бўйича тезликни оширишга хизмат қиладиган лойиҳаларни амалга оширишни жадаллаштириш, шу билан бирга кенг полосали портлар сонини 1,5 млн донага кўпайтириш, Халқаро пакетли коммутация маркази ўтказувчанлигини кенгайтириш ҳамда интернет-хизматлари нархларини арзонлаштириш вазифалари юклатилди.
Иккинчи масала сифатида АКТ соҳасида таълим жараёнини яхшилаш мавзуси муҳокама қилинди. Бугунги АКТ саноати эҳтиёжларини ҳисобга олган ҳолда таълимий дастур ва ўқитиш тизимларини ишлаб чиқишнинг аҳамияти таъкидланди. Бу йўналишда «UNITEL» МЧЖ томонидан ахборот-коммуникация технологиялари соҳасида таълим жараёнини қўллаб-қувватлашга бағишланган ҳаракатлар режаси тақдим этилди ва қуйидаги мақсадли ҳаракатларни амалга ошириш қабул қабул қилинди:
- VimpelCom Ltd., холдинг компанияси билан таълим соҳасида. АКТ саноати ва телекоммуникация бозори учун кадрлар тайёрлаш йўналишида ўзаро ҳамкорликни ривожлантириш юзасидан англашув Меморандумининг лойиҳасини тайёрлаш;
- Муҳаммад Ал-Хоразмий номидаги Тошкент ахборот технологиялари университетини 2021 йилга қадар жаҳоннинг энг илғор университетлари «мингталиги»га киритиш учун хорижий етакчи университетларнинг етакчи экспертларини ТАТУ га жалб қилиш бўйича “йўл харитаси“ни ишлаб чиқиш;
- амалий дарс машғулотларини ташкил қилишга мўлжалланган инновацион смарт-марказлар ва лабораторияларни яратиш, ёшларнинг стартап-лойиҳаларини амалга ошириш, жаҳоннинг етакчи компанияларидан ИТ-экспертларнинг маърузаларини ташкил қилиш.
Кун тартибига кўра, навбатдаги масала сифатида «Ўзбекистон почтаси» АЖ раҳбариятининг жамиятнинг молиявий-иқтисодий кўрсаткичларини яхшилаш бўйича ҳисоботи тингланди. Муҳокамаларда тақдимотда “фаолиятни халқаро тажриба асосида янгича шаклга ўзгартириш“га оид режаларнинг пухта эмаслиги айтилиб, қуйидаги ишларни амалга ошириш юклатилди:
- халқаро почта алоқасининг бугунги ривожланиш йўналишларини яқиндан ўрганган ҳолда, «Ўзбекистон почтаси» АЖ фаолиятини тубдан такомиллаштириш чораларини кўриш;
- зарур чоралар ёрдамида, жумладан йирик инвестицион лойиҳалар асосида жамиятни аҳолига бугун талаб юқори бўлган хизматларни кўрсатувчи замонавий компанияга айлантириш, янги почта хизматларини, хусусан электрон тижорат хизматларини жорий қилиш.
Ҳайъат йиғилишида давлат органларида ижро-интизомини назорат қилувчи Ягона идоралараро электрон тизимини жорий қилиш бўйича лойиҳанинг амалга оширилиши тўртинчи масала сифатида муҳокама қилинди. Унга кўра:
- давлат органларида ижро-интизомини назорат қилувчи Ягона идоралараро электрон тизимини тўлиқ ишга туширишни тезлаштириш;
- тизимнинг мамлакатимизда мавжуд меъёрий-ҳуқуқий асосларга мувофиқлигини ўрганиш;
- давлат органларининг, асосан жойлардаги маҳаллий давлат ҳокимият органларининг бу тизимга техник тайёрлиги, шунингдек кадрларнинг ундан фойдаланиш бўйича кўникмаларини ўрганиш;
- ҳар бир раҳбар ва давлат органи ходимининг кундалик фаолиятини мазкур тизим асосида ташкил қилиши, Ўзбекистон Республикаси Президенти ва Ҳукуматининг давлат органларига юклатилган вазифаларининг ижроси устидан реал вақт режимида мониторинг ўрнатилишини кучайтириш чораларини кўриш бўйича қарорлар қабул қилинди.
Йиғилишда сўнгги масала сифатида "Хавфсиз шаҳар” аппарат-дастурий таъминот комплексини яратишнинг бугунги ҳолати ва истиқболдаги режалар муҳокама қилинди. "Хавфсиз шаҳар” комплексини яратиш бўйича ИИВ ва бошқа масъул ташкилотлар билан биргаликда таклифларни кўриб чиқишни тезлаштириш вазифаси берилди.
Мазкур лойиҳанинг амалга оширилиши ҳуқуқбузарликлар бўйича маълумотларни марказлашган ҳолда тўплаш ва таҳлил қилиш, муайян ҳудуд миқёсида ҳолатни мониторинг қилиш, тезкор чақириқ ва фавқулодда вазиятларда кучларнинг тезкор қаршилигини ташкил қилиш орқали жамиятда тартиб ва хавфсизлик даражасини сезиларли даражада ошишига хизмат қилади. Шунингдек, видео-кузатув тизимига асосланган ҳолда, истиқболда барча фавқулодда хизматлар ягона «112» рақамига ўтказилиши қайд этилди.
Шу билан бирга, Ўзбекистоннинг Халқаро киберхавфсизлик индексидаги ўрнини кўтариш юзасидан масъул вазирлик ва идоралар иштирокида чора-тадбирлар комплексини ишлаб чиқиш вазифаси юклатилди.
Соҳадаги ҳар бир раҳбар эътибори Ўзбекистон Республикаси Президентининг топшириқ ҳамда вазифаларини самарали ва натижадор қилиб амалга ошириш, шунингдек ижро-интизомини оширишга қаратилди.
Кун тартибида кўтарилган масала ва муҳокамалар юзасидан ҳайъат йиғилишининг тегишли қарори қабул қилинди.

На коллегии обсуждены вопросы хода реализации актуальных задач, поставленных Президентом Республики Узбекистан
2017-08-24 | Технологии
22 августа состоялось расширенное заседание Коллегии Мининфокома, посвящённое обсуждению реализации приоритетных задач по развитию сферы ИКТ на 2017 год, поставленных Президентом Республики Узбекистан. Участие в заседании территориальных органов министерства, а также региональных предприятий сферы обеспечивалось посредством видеоконференцсвязи.
В соответствии с повесткой дня Коллегия рассмотрела 5 актуальных вопросов.
Первым вопросом на повестке дня были первоочередные задачи по ускоренному развитию телекоммуникационной инфраструктуры страны исходя из показателей международных рейтингов. Операторам указано, что позиция Узбекистана в международных рейтингах по развитию телекоммуникационной инфраструктуры является недостаточной. На заседании отмечено, что некоторые населенные пункты до сих пор не охвачены сетью мобильной связи, т.к. операторы строили свои сети в основном в густонаселенных пунктах, исходя из экономической выгоды. Поэтому было поручено разработать план действий по комплексному улучшению показателей развития телекоммуникаций республики, который должен охватить все аспекты развития, в т.ч.:
- в кратчайшие сроки принять меры по доведению услуг мобильной связи до неохваченных населенных пунктов, а также магистральных автомобильных и железных дорог, связывающих населенные пункты страны;
- принять меры по внедрению дополнительного предоставления услуги телефонии поверх технологии IP всем абонентам фиксированного широкополосного доступа;
- внедрить единую тарификацию услуг телефонии по республике, а также принятие мер, предусматривающих подключение к сетям телекоммуникаций вновь строящихся и капитально реконструируемых производственных и жилых зданий на этапе проектирования и строительства;
- ускорить расширение охвата сетей 4G и Wi-Fi во всех крупных населенных пунктах республики.
Компании «Узбектелеком» поручено ускорить реализацию проектов по расширению скорости доступа к международным сетям телекоммуникаций, а также по расширению сети широкополосного доступа дополнительно на 1,5 млн портов, что приведет к росту числа абонентов скоростного интернета, а также расширить пропускную способность Международного центра пакетной коммутации и снизить стоимость интернет-услуг.
Второй вопрос обсуждения был посвящён улучшению процесса образования в сфере ИКТ. Была отмечена особая роль развития образовательных программ и систем преподавания в Узбекистане в соответствии с растущими потребностями ИКТ-индустрии. В этом контексте был представлен план действий ООО «UNITEL» по поддержке образовательного процесса в сфере ИКТ и принято решение по:
- принятию мер по подготовке проекта Меморандума с VEON о намерениях по развитию взаимовыгодного сотрудничества в образовательной сфере, ориентированного на подготовку высокопрофессиональных кадров для ИКТ-индустрии и телеком-рынка;
- разработке «дорожной карты» с привлечением экспертов из ведущих зарубежных вузов, нацеленной на обеспечение включения ТУИТ в топ 1000 вузов мира к 2021 году;
- созданию инновационных смарт-центров и лабораторий для практических занятий, реализации стартап-идей молодежи, проведения конкурсов, лекций приглашенных IT-экспертов из ведущих компаний мира.
Третьим вопросом заслушан отчет руководства АО «Узбекистон почтаси» о принимаемых мерах по улучшению финансово-экономических показателей. Отмечена его слабая работа «по трансформации деятельности с учетом международного опыта. В этом контексте было поручено:
- принять меры по кардинальному совершенствованию деятельности АО «Узбекистон почтаси», тщательному изучению международного опыта деятельности сферы почтовой связи;
- принять необходимые меры, в т.ч. путем реализации крупных инвестиционных проектов, по внедрению новых видов услуг почтовой связи, превращению ее в современную компанию, оказывающую современные услуги для населения, в том числе в соответствии в рамках развития электронной коммерции в республике.
В четвертом вопросе повестки дня рассмотрен ход реализации проекта по внедрению Единой межведомственной электронной системы исполнительской дисциплины госорганов. Было решено:
- ускорить полный запуск и совершенствование Единой межведомственной электронной системы исполнительской дисциплины;
- изучить законодательную базу в сфере исполнительской дисциплины с точки зрения приведения в соответствие требованиям в связи внедрением данной системы;
- изучить готовность госорганов к внедрению данной системы как с технической так и в пользовательском плане, особенно в органах государственной власти и управления на местах;
- усилить меры по организации работы каждого руководителя и сотрудников госорганов по ежедневной делопроизводственной деятельности на данной системе, которая предназначена для мониторинга хода исполнения поручений Президента Республики Узбекистан и Правительства, в режиме реального времени.
Пятым вопросом рассмотрена предлагаемая концепция реализации проекта по созданию аппаратно-программного комплекса (АПК) «Безопасный город», его текущее состояние и планируемые мероприятия. В связи с чем было поручено совместно с МВД и другими заинтересованными министерствами и ведомствами ускорить процесс рассмотрения предложений по построению и развитию АПК «Безопасный город». Это позволит значительно улучшить уровень безопасности общественного порядка путем централизованного сбора и анализа данных по правонарушениям, мониторинга обстановки на определенной территории, оперативного управления силами реагирования на экстренные вызовы и чрезвычайные ситуации, основанного на работе систем видеонаблюдения и поэтапному переходу к единому номеру экстренной службы 112.
Также для повышения позиции Узбекистана в Глобальном Индексе кибербезопасности было поручено разработать комплексный план мероприятий с участием соответствующих министерств и ведомств.
Внимание каждого руководителя, работающего в отрасли, было обращено на необходимость обеспечения эффективного и результативного исполнения актов и поручений Президента Республики Узбекистан, а также на укрепление исполнительской дисциплины.
По итогам обсуждения вопросов повестки дня заседания Коллегии приняты соответствующие решения, в которых определены практические меры по дальнейшему развитию отрасли.