Игорь Шувалов: Ўзбекистон иқтисодиёти улкан имкониятларга эга
Ўзбекистон Республикаси билан Россия Федерацияси ўртасидаги ҳамкорлик кенг кўлам касб этган. Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг жорий йил апрель ойида Россияга давлат ташрифи барча соҳалардаги алоқаларни янги босқичга кўтарди. Ўзаро ташрифлар фаоллашди.
Россия Федерацияси Ҳукумати раисининг биринчи ўринбосари Игорь Шувалов мамлакатимизга ташрифи доирасида ўтказилган учрашувлар ҳақида ЎзА мухбирига қуйидагиларни сўзлаб берди:
– Мамлакатларимиз Президентлари ўртасида дўстона муносабатлар қарор топган. Россия Федерацияси ҳукуматига Ўзбекистон билан ўзаро манфаатли барча лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш ва амалга ошириш бўйича кўрсатма берилган.
Яқинда мен Иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон – Россия ҳукуматлараро комиссиясининг Россия томонидан раиси этиб тайинландим. Буни жуда муҳим ва масъулиятли вазифа, деб биламан. Чунки Ўзбекистон буюк тарих ва улкан иқтисодий салоҳиятга эга, Марказий Осиёдаги йирик мамлакат.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев билан учрашувда мамлакатларимиз учун бирдек манфаатли, истиқболли лойиҳалар муҳокама қилинди.
Энергетика соҳасидаги ҳамкорликни янада кенгайтириш, хусусан, синтетик ёқилғи ишлаб чиқариш масалаларига эътибор қаратилди. Ўзбекистон, Россия, Жанубий Корея, Хитой каби мамлакатлар иштирокидаги кооперацион лойиҳалар ҳам бизда катта қизиқиш уйғотмоқда.
Экспорт ҳажмини ошириш учун темир йўллардан фойдаланиш имкониятларини кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди. Ўзбекистон мева-сабзавот маҳсулотлари Россия бозорига етказиб берилмоқда. Биз Россияда ушбу маҳсулотларга бўлган талаб юқорилигини инобатга олган ҳолда мазкур йўналишдаги ҳамкорликни янада ривожлантириш ниятидамиз. Бунинг учун экспортчи корхоналарга кенг имконият бериш, божхона ва фитосанитария хизматлари ўртасидаги алоқаларни мустаҳкамлаш бўйича ишлар олиб борилмоқда.
Шунингдек, фан-таълим йўналишидаги ҳамкорликни кенгайтириш масалаларига ҳам эътибор қаратилди.
Ташриф давомида Тошкентнинг қадимий, айни пайтда замонавий бозорларидан бирида бўлдик. Ўзбекистонда бозорлар фақат савдо мажмуаси эмас, улкан маданият маскани ҳамдир. Россияда ҳам шундай бозорлар ташкил этишни истардик.

Игорь Шувалов: "Потенциал экономики Узбекистана огромен"
Сотрудничество между Республикой Узбекистан и Российской Федерацией приобрело широкий масштаб. Государственный визит Президента нашей страны Шавката Мирзиёева в Россию в апреле 2017 года поднял на новый уровень двусторонние отношения по всем направлениям, активизировал взаимные контакты.
Первый заместитель Председателя правительства Российской Федерации Игорь Шувалов рассказал корреспонденту УзА о встречах, проведенных в рамках его рабочего визита в нашу страну:
- Между Президентами наших стран сложились дружеские отношения. Правительству Российской Федерации даны поручения по поддержке и реализации всех совместных проектов, представляющих взаимный интерес.
Недавно меня назначили сопредседателем Узбекско-Российской межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству. Считаю это большой ответственной работой. Узбекистан – обладающая богатой историей и огромным потенциалом страна, крупное государство в Центральной Азии.
На встрече с Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым мы обсудили взаимовыгодные перспективные проекты.
Было уделено внимание дальнейшему развитию сотрудничества в энергетической сфере, в частности, производству синтетического топлива. Мы относимся с большим интересом к кооперационным проектам с участием Узбекистана, России, Южной Кореи, Китая и других стран.
Обсуждены вопросы расширения потенциала железных дорог для увеличения объемов экспорта. Из Узбекистана в Россию доставляется плодоовощная продукция в значительных объемах. С учетом ее востребованности на нашем рынке мы хотим еще больше расширить партнерство в этом направлении. Для этого ведется работа по расширению возможностей для предприятий-экспортеров, укреплению сотрудничества между таможенными и фитосанитарными службами двух стран.
Помимо этого в ходе встречи были рассмотрены вопросы расширения сотрудничества в области науки и образования.
В ходе визита мы побывали на одном из древних и вместе с тем имеющих современный облик рынков Ташкента. Рынки в Узбекистане являются не только торговыми комплексами, но и своеобразными культурными центрами. Мы хотели бы создать такие рынки и в России.