Ҳиндистон Миллий музейига ташриф
Расмий ташриф дастурига биноан 2017 йилнинг 21 август куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов бошчилигидаги делегация Деҳли шаҳрида Ҳиндистон Миллий музейига ташриф буюрди. Мазкур музей мамлакатнинг асосий тарихий-бадиий хазинаси ҳисобланиб, у қадимги ёдгорликларнинг бой коллекцияси, ўтмишдаги цивилизацияларнинг археология бойликлари ҳамда маданият ва этник хилма-хиллик экспонатларини ўзида жамлаган.
Ҳозирги кунда музейда 200 мингдан ортиқ ҳинд ва хориж санъати намуналари сақланади.
Меҳмонлар Марказий Осиё буюмларига бағишланган ва минтақамизнинг Ҳиндистон билан боғловчи кўп асрлик ва самарали алоқалари ҳақида гувоҳлик берувчи махсус галерея билан таништирилди.
Давлат раҳбарининг ўзбек халқининг тарихий ва маданий бойликлари намуналарини Ватанга қайтариш тўғрисидаги топшириғини бажариш доирасида Ўзбекистон Элчихонаси Ҳиндистон томони билан Миллий музейда сақланаётган Заҳириддин Муҳаммад Бобурнинг 1528 йилда ёзилган «Девони Бобур» қўлёзмасининг ва 1640 йилда чизилган “Шахзода Дори Шикоҳнинг тўй маросими” миниатюрасининг нусхаларини Ўзбекистон томонига расман топшириш масаласини келишиб олди.
Экспозиция билан танишиб чиқилгач, Ҳиндистон Миллий музейи Бош директори Будҳа Рашми Мани Ўзбекистон делегациясига юқорида қайд этилган қўлёзма ва миниатюра нусхаларини расман топширди. Улар Ўзбекистон Давлат тарих музейига жой олади.

Посещение Национального музея Индии
В соответствии с программой официального визита 21 августа 2017 года делегация Республики Узбекистан во главе с Министром иностранных дел Абдулазизом Камиловым в г.Дели посетила Национальный музей Индии, который является главной историко-художественной сокровищницей страны, располагающей богатейшей коллекцией предметов старины, археологических ценностей древнейших цивилизаций, а также экспонатов культуры и этнического многообразия.
В настоящее время в музее хранится свыше 200 тысяч произведений искусства индийского и зарубежного происхождения.
Гости были также ознакомлены со специальной галереей, посвященной предметам Центральной Азии, в основном связанным с эпохой Бабуридов, и свидетельствующей о многовековых и плодотворных связях нашего региона с Индостаном.
В рамках выполнения поручения главы государства по возвращению на родину артефактов исторического и культурного наследия узбекского народа Посольством Узбекистана был согласован с индийской стороной вопрос об официальной передаче узбекской стороне копий хранящихся в Национальном музее рукописи Захриддина Мухаммада Бабура «Диван-и-Бабур», которая датируется 1528 годом и содержит написанные самим поэтом рубаи, и миниатюры «Свадебная церемония принца Дары Шикоха» 1640 года.
После знакомства с экспозицией Генеральный директор Национального музея Индии Будха Рашми Мани официально вручил узбекской делегации указанные копии рукописи и миниатюры, которые будут переданы Государственному музею истории Узбекистана.