Мамлакатимиз спорти соҳасида янги босқич
Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг шу йил 15 февралдаги «Маданият ва спорт соҳасида бошқарув тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги фармони ҳамда мамлакатимизда спортни ривожлантиришга оид қатор қарорлари ушбу соҳада янги даврни бошлаб берди.
Спортни ривожлантириш, жамиятимизда соғлом турмуш тарзини кенг қарор топтириш, аҳоли, айниқса, ёшлар ўртасида жисмоний тарбия ва спортни оммалаштириш мустақилликнинг илк кунлариданоқ давлатимиз сиёсатининг муҳим йўналишларидан бири этиб белгиланди. Ўтган йиллар давомида бу борада кенг кўламли ишлар амалга оширилди, улкан натижаларга эришилди.
Сўнгги беш йилда жисмоний тарбия ва спортни ривожлантириш, шунингдек, унинг моддий-техник базасини мустаҳкамлаш учун 1 триллион 230 миллиард сўм бюджетдан ажратилган ҳамда Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси маблағлари сарфланган.
Бугунги кунда болаларни спорт билан шуғулланишга оммавий жалб этишни янада кенгайтириш мақсадида 1700 та болалар спорти объектида 114,8 мингга яқин спорт секциялари фаолият юритаётган бўлиб, бу 2004 йилги кўрсаткичлардан 25 фоиз кўп деганидир. Республикадаги барча умутаълим мактаблари, болалар ва ўсмирлар спорт мактаблари, акдемик лицей ва касб-ҳунар коллежларининг спорт залларида ҳамда спорт клубларида ташкил этилган спорт секциялари ва гуруҳларига 2,6 миллиондан зиёд аҳоли жалб этилган. Улардан 2,1 миллиондан зиёдини умумтаълим мактаблари, касб-ҳунар коллежлари ва академик лицей ўқувчилари – ёшларни ташкил этади.
Республика бўйича спорт иншоотларида бугунги кунда 10 минг 75 нафар ўқитувчи-мураббийлар фаолият юритаётган бўлса, улардан 4 минг 667 нафари олий маълумотли (43,4 фоиз, 5 минг 599 нафари ўрта-махсус маълумотли (56,6 фоиз) ташкил этмоқда.
Бугун мамлакатимиз том маънода спорт мамлакатига айланди. Ёшлар ўртасида соғлом турмуш тарзи кенг қарор топиб, спортнинг оммавийлиги таъминланмоқда. Ўзбекистон спортчилари жаҳоннинг нуфузли мусобақаларида юксак ғалабаларни қўлга киритиб, мамлакатимиз спорт салоҳиятини бутун дунёга намоён қилмоқда. Биргина 2016 йили Бразилияда ўтган Олимпия ва Паралимпия ўйинларида спортчиларимиз эришган натижалари жаҳон спорт жамоатчилигига мамлакатимизни спорти жадал ривожланаётган давлат сифатида танитди. Бу билан ҳақли равишда фахрланамиз.
Лекин эришилган натижалар, қўлга киритилган ютуқларни эътироф этган ҳолда жисмоний тарбия ва спорт соҳасини ташкил этиш ва бошқариш тизимини такомиллаштириш, соҳанинг моддий-техник базасини мустаҳкамлаш, ҳудудларда ёшларни спортга кенг жалб этиш, уларга етарлича шароитлар яратиш, соҳада малакали кадрлар тайёрлаш, спорт тадбирларини ташкил этиш борасида жиддий камчилик ва муаммолар мавжуд эканини ҳам айтиш зарур.
Масалан, бугунги кунда Халқ таълими вазирлиги тизимидаги 9 698 та умумтаълим мактабининг 67,6 фоизида спорт заллари мавжуд бўлса, 32,4 фоизида спорт заллари йўқ. Мактабларда жами 25 минг 603 нафар жисмоний тарбия фани бўйича ўқитувчи фаолият кўрсатади. Уларнинг 17 минг 735 нафари (69,2 фоиз) олий маълумотли, 7 минг 868 нафари (30,8 фоиз) ўрта махсус маълумотга эга. Жисмоний тарбия фани бўйича ўрта махсус маълумотли ўқитувчилар сони Сурхондарё, Қашқадарё, Самарқанд, Тошкент, Хоразм вилоятларида кўпчиликни ташкил этади. Жисмоний тарбия фани бўйича ўқитувчилар учун ўқитувчи методик қўлланмаси 2003 йилда яратилган бўлиб, ҳозирга қадар мазкур қўлланма чоп этилмайди.
Республика ҳудудида 225 та болалар ва ўсмирлар спорт мактаби мавжуд бўлиб, булардан 53 таси спорт турларига ихтисослаштирилган болалар ва ўсмирлар спорт мактабидир. Мазкур мактабларда жами 318 693 нафар, шундан 97 минг нафари қиз болалар спорт турлари билан мунтазам шуғулланади, бу умумий мактаб ўқувчиларининг фақатгина 7,1 фоизи деганидир.
Шунингдек, маҳоратли спортчилар касб-ҳунар коллежлари, айниқса, олимпия захиралари коллежларини битиргандан сўнг, битирувчи-спортчиларни ишга жойлашиши ёки оилани моддий томондан таъминлаш муаммосига дуч келиши боис, эндигина юқори натижалар кўрсатадиган вақтда катта спортни ташлаб кетиши ёки чет давлатларига кетиб қолиш ҳолатлари энг долзарб муаммолардан бири бўлиб қолмоқда.
Аввалги йилларда топширилган спорт иншоотларини талаб даражасида сақлаш, улардан самарали фойдаланиш борасида нуқсонлар мавжуд.
Давлатимиз раҳбарининг шу йил 15 февралдаги «Маданият ва спорт соҳасида бошқарув тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги фармони соҳада юзага келган камчилик ва муаммоларни бартараф этиш, мамлакатимизда жисмоний тарбия ва оммавий спортни ривожлантириш, ёш авлодни ҳар томонлама соғлом ва баркамол вояга етказиш, халқаро спорт майдонларида Ватанимиз шарафини муносиб ҳимоя қилишга қодир спортчиларни тарбиялаш борасидаги ишларни янги босқичга кўтаришда муҳим дастуриламал бўлмоқда.
Ушбу фармонга биноан Ўзбекистон Республикаси Жисмоний тарбия ва спорт давлат қўмитаси ташкил қилиниб, Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги тузилмасидаги Ўзбекистон Болалар спортини ривожлантириш жамғармаси ижро аппарати, 225 та Болалар ва ўсмирлар спорт мактаблари, 37 та спорт йўналишидаги мактаб-интернатлари, Болалар ва ўсмирлар спорт мактаблари ходимларини қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш маркази қўмита тасарруфига берилди.
Бундан кўзланган асосий мақсад – Ўзбекистонда болалар спортини ривожлантириш орқали Олимпия ҳаракатини кучайтириш, жисмоний тарбия ва спорт билан шуғулланувчилар сафини янада кенгайтириш, болаларнинг жисмоний тайёргарлиги ва соғлиғини яхшилаш, ўзбек спортчиларининг Осиё ва Олимпия ўйинлари, турли нуфузли халқаро мусобақалардаги самарали иштирокини таъминлашдан иборат.
Шу билан бирга, қўмитанинг асосий вазифа ва йўналишлари – болаларнинг спорт билан шуғулланишлари учун шароит яратиш, айниқса, бу ишларни қишлоқ жойларда такомиллаштириш, улар ўртасида соғлом турмуш тарзига кўникма ҳосил қилиш, бу борадаги тажрибаси ва билим даражасини ошириш, уларни ватанпарварлик руҳида тарбиялаш, жисмоний тарбия ва таълим жараёнининг сифатини тубдан яхшилаш, юқори малакали спортчиларни самарали тайёрлашнинг яхлит тизимини яратиш, тренер-ўқитувчиларни, айниқса, аёл тренер-ўқитувчиларни тайёрлаш тизимини янада мустаҳкамлаш, замонавий ихтисослаштирилган спорт иншоотларини қуриш, машғулотларни ва мусобақаларни ўтказиш учун замонавий спорт ускуна ва жиҳозлар билан таъминлаш каби муҳим вазифалар белгилаб қўйилди.
Ўз навбатида, қўмитамиз олдида турган асосий вазифалардан бири спорт соҳасидаги қонунлар, меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатларни замон талабидан келиб чиққан ҳолда ишлаб чиқиш, такомиллаштириш ва татбиқ этиш эканини алоҳида таъкидлаб ўтиш жоиз. Қисқа вақт мобайнида Ўзбекистон спортчиларини 2020 йил Токио шаҳрида (Япония) бўлиб ўтадиган XXXII ёзги Олимпия ва XVI Паралимпия ўйинларига тайёрлашга оид, «Жисмоний тарбия ва оммавий спортни янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида», “Ўзбекистон Республикасида йилқичилик ва от спортини ривожлантиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”, “Нуфузли халқаро спорт мусобақаларида юксак натижаларга эришган Ўзбекистон спортчиларини жамоат ва спорт ишларига кенг жалб этиш ҳамда спортчиларни ва уларнинг тренерларини рағбатлантириш тўғрисида”ги қарорлар ишлаб чиқилди ва президентимиз томонидан имзоланди.
Ҳозирги кунда Ўзбeкистон Рeспубликасининг «Жисмоний тарбия ва спорт тўғрисида»ги қонунига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш, спорт клубларини ташкил этиш, спорт соҳасидаги фаолиятни баҳолаш тизимини яратиш, Спорт турлари ва спорт турининг тармоқларини эътироф этиш, уларни спорт турлари рeестрига киритиш ҳамда ушбу рeестрни юритиш тартиби тўғрисидаги низомни, Спорт ҳакамлари ва спорт ҳакамларининг малака тоифаларини бeриш тартиби тўғрисидаги низомни, Ўзбeкистон Рeспубликаси ягона спорт таснифи тўғрисидаги низомни тасдиқлаш юзасидан тегишли ҳужжатлар тайёрлаш ва амалдаги ҳужжатларни такомиллаштириш бўйича таклифлар устида иш олиб борилмоқда.
Санаб ўтилган ҳужжатлар мамлакатимизда спорт соҳасини тараққий топтиришнинг ўзига хос пойдевори бўлиб хизмат қилиши шубҳасиз.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Жисмоний тарбия ва оммавий спортни янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори ҳамда ушбу қарорга мувофиқ “Ўзбекистон Республикасида жисмоний тарбия ва оммавий спортни янада ривожлантириш дастури”нинг қабул қилингани бу борадаги ечимини кутаётган масалаларни ижобий ҳал қилишга хизмат қилади. 2017-2021 йилларда жисмоний тарбия ва оммавий спортни янада ривожлантириш учун 995,2 миллиард сўмдан зиёд маблағ сарфланиши, спорт мактабларининг моддий-техник базасини мустаҳкамлаш мақсадида жами 167 та спорт иншооти, жумладан 90 та спорт мажмуаси ва 77 та сузиш ҳавзасини қуриш, реконструкция қилиш ва капитал таъмирлаш ҳамда жиҳозлаш ва қайта жиҳозлаш назарда тутилган. Ушбу ишлар учун 706,2 миллиард сўмдан зиёд маблағ сарфланиши режалаштирилган.
Давлатимиз раҳбарининг 2017 йил 9 мартдаги Ўзбекистон спортчиларини 2020 йил Токио шаҳрида (Япония) бўлиб ўтадиган XXXII ёзги Олимпия ва XVI Паралимпия ўйинларига тайёрлашга оид қарори ижросини таъминлаш мақсадида Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси, спорт ташкилотлари билан бирга иқтидорли спортчиларни саралаш ва терма жамоаларни шакллантириш, спортчиларнинг маҳалий ва хорижий ўқув-машғулот йиғинларини ташкил этиш, уларнинг нуфузли мусобақалардаги муносиб иштирокини таъминлаш борасида қатор ишлар амалга оширилмоқда. Яқинда мамлакатимиз спорт делегацияси кунчиқар юртда бўлиб навбатдаги олимпиадага тайёргарлик қандай бораётгани билан танишиш, ўзаро ҳамкорлик алоқаларини мустаҳкамлаш мақсадида кўплаб учрашувларда иштирок этиб қайтди.
10 август куни имзоланган “Нуфузли халқаро спорт мусобақаларида юксак натижаларга эришган Ўзбекистон спортчиларини жамоат ва спорт ишларига кенг жалб этиш ҳамда спортчиларни ва уларнинг тренерларини рағбатлантириш тўғрисида”ги қарорда спортимиз юлдузлари ва уларни камолга етказган тренерларининг машаққатли меҳнатларини муносиб тақдирлаш, уларнинг тажрибаси ва салоҳиятидан самарали фойдаланиш, олий ва махсус маълумот олишлари ҳамда саломатликларини тиклашлари хусусида ғамхўрлик қилингани эътиборга лойиқ. Мазкур қарор Ўзбекистонда спортчи ва мураббийларни моддий рағбатлантириш тизимини янада такомиллаштириш, уларнинг нуфузли халқаро мусобақаларда муваффақиятли иштирок этадиган спортчилар захирасини тайёрлашда муносиб ҳисса қўшишларига имконият яратади.
Сўнгги даврда Осиё ва жаҳон чемпионатларида спортчиларимиз эришаётган ютуқлар сони ва салмоғи сезиларли даражада ўсди. Жумладан, жорий йилнинг етти ойи мобайнида мамлакатимиз вакиллари хорижда ўтказилган 120дан зиёд нуфузли мусобақада ватанимиз шарафини муносиб ҳимоя қилишди. Ўзбекистонлик спортчилар жами 773 маротаба шоҳсупага кўтарилишди: 292 та олтин, 221 та кумуш, 261 та бронза медали қўлга киритилди. Май ойида Тошкентда бокс бўйича ўтказилган Осиё чемпионатида спортчиларимиз ўнта вазн тоифасидан тўққизтасида олтин медалларга сазовор бўлишгани халқимизнинг кайфиятини кўтарди, ажойиб қувончли лаҳзаларни ҳадя этди.
Қўмитамиз, тизимимиздаги мутахассислар мамлакатимизда жисмоний тарбия ва оммавий спортни ривожлантириш, ёш авлодни ҳар томонлама соғлом ва баркамол вояга етказиш, уларни ватанпарварлик ва юртга садоқат руҳида тарбиялаш, халқаро спорт майдонларида Ватанимиз шарафини муносиб ҳимоя қилишга қодир спортчиларнинг истеъдодини юзага чиқариш учун барча ишларни амалга оширишни ўзимизнинг шарафли бурчимиз, деб биламиз.

Новый этап в развитии спорта
Указ Президента нашей страны Шавката Мирзиёева «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы управления в области культуры и спорта» от 15 февраля нынешнего года и ряд постановлений, касающихся развития спорта в стране, стали началом нового этапа развития данной сферы.
Развитие спорта, широкое утверждение в обществе здорового образа жизни, популяризация физической культуры и спорта среди населения, в частности, молодежи, с первых дней независимости определены одними из приоритетных направлений государственной политики. За прошедшие годы в этом плане осуществлена широкомасштабная работа, достигнуты огромные результаты.
За последние пять лет на развитие физической культуры и спорта, а также укрепление их материально-технической базы из бюджета было выделено 1 триллион 230 миллиардов сумов, а также направлены средства Национального олимпийского комитета Узбекистана.
На сегодняшний день в целях дальнейшего расширения масштабов занятия спортом детьми в 1700 объектах детского спорта функционируют около 114,8 тысячи спортивных секций, что на 25 процентов больше по сравнению с показателями 2004 года. В спортивные секции и группы, действующие во всех общеобразовательных школах республики, спортзалах и спортклубах детско-юношеских спортивных школ, академических лицеях и профессиональных колледжах, вовлечено свыше 2,6 миллиона человек, в том числе более 2,1 миллиона учащихся общеобразовательных школ, профессиональных колледжей и академических лицеев.
По республике в спортивных сооружениях сегодня трудятся более 10 тысяч учителей и тренеров, 4 667 из них имеют высшее образование (43,4 процента), 5599 - среднее специальное образование (56,6 процента).
Сегодня Узбекистан является в полном смысле этого слова спортивной страной. Среди молодежи широко утверждается здоровый образ жизни, обеспечивается массовость спорта. Узбекские спортсмены, достигая высоких побед на престижных международных соревнованиях, демонстрируют всему миру высокий спортивный потенциал нашей страны. Результаты, достигнутые нашими спортсменами на состоявшихся в Бразилии Олимпийских и Паралимпийских играх 2016 года, представили Узбекистан спортивной общественности мира как страну, где спорт развивается ускоренными темпами. Этим мы по праву гордимся.
Однако наряду с достигнутыми результатами и успехами следует также отметить наличие серьезных недостатков и проблем, касающихся совершенствования системы организации и управления сферой физической культуры и спорта, укрепления ее материально-технической базы, широкого привлечения в регионах молодежи к спорту, создания для нее достаточных условий, подготовки квалифицированных кадров для сферы, организации спортивных мероприятий.
К примеру, если на сегодняшний день спортивные залы имеются в 67,6 процента 9 698 общеобразовательных школ системы Министерства народного образования, то в 32,4 процента школ вообще нет спортзалов. В школах работают всего 25603 преподавателя физической культуры. 17735 из них (69,2 процента) имеют высшее образование, 7868 (30,8 процента) - среднее специальное образование. Учителя физкультуры со средним специальным образованием составляют большинство в Сурхандарьинской, Кашкадарьинской, Самаркандской, Ташкентской, Хорезмской областях. Методическое пособие для учителей физкультуры было создано еще в 2003 году, но так и осталось неизданным.
По всей республике действуют 225 детско-юношеских спортивных школ, 53 из них специализируются на определенных видах спорта. В этих школах различными видами спорта регулярно занимаются всего 318 693 ребенка, 97 тысяч из них - девочки, что составляет лишь 7,1 процента от общего числа школьников.
Кроме того, после окончания профессиональных колледжей, в частности, колледжей олимпийского резерва, талантливые спортсмены сталкиваются с такими проблемами, как трудоустройство либо материальное обеспечение семьи, поэтому в самом разгаре спортивной деятельности они вынуждены покинуть большой спорт либо уехать за границу, что на сегодняшний день является одной из самых актуальных наших проблем.
Имеются недостатки в рациональном использовании спортивных сооружений.
Указ главы нашего государства «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы управления в области культуры и спорта» от 15 февраля нынешнего года служит важным руководством к действию для устранения возникших в сфере недостатков и проблем, развития физической культуры и массового спорта в стране, воспитания молодого поколения всесторонне здоровыми и гармонично развитыми личностями, подготовки спортсменов, способных достойно защищать честь нашей Родины на международной спортивной арене.
В соответствии с данным указом организован Государственный комитет Республики Узбекистан по физической культуре и спорту, в распоряжение которого переданы исполнительный аппарат Фонда развития детского спорта Узбекистана, действовавшего в структуре Министерства народного образования Республики Узбекистан, а также 225 детско-юношеских спортивных школ, 37 школ-интернатов спортивного направления, Центр переподготовки и повышения квалификации работников детско-юношеских спортивных школ.
Главная цель этой работы заключается в усилении олимпийского движения путем развития детского спорта в Узбекистане, дальнейшем расширении числа занимающихся физической культурой и спортом, улучшении физической подготовки и здоровья детей, обеспечении эффективного участия узбекских спортсменов в Азиатских и Олимпийских играх, различных престижных международных соревнованиях.
Вместе с тем основными задачами и направлениями деятельности комитета определены создание условий для занятий детей спортом, в частности, совершенствование данной работы в сельской местности, формирование среди них навыков здорового образа жизни, повышение их опыта и уровня знаний в данном направлении, воспитание их в духе патриотизма, коренное улучшение качества физической культуры и процесса образования, создание целостной системы эффективной подготовки высококвалифицированных спортсменов, дальнейшее укрепление системы подготовки тренеров-учителей, в частности, женщин-тренеров, строительство современных специализированных спортивных сооружений, обеспечение современным спортивным инвентарем и снаряжением для проведения занятий и соревнований.
В свою очередь, следует особо отметить, что одной из стоящих перед нашим комитетом приоритетных задач является разработка, совершенствование и внедрение законов, нормативно-правовых актов в сфере спорта исходя из современных требований. За короткий период разработаны и подписаны Президентом нашей страны постановления о подготовке спортсменов Узбекистана к XXXII летним Олимпийским и XVI Паралимпийским играм 2020 года в Токио (Япония), "О мерах по дальнейшему развитию физической культуры и массового спорта", “О дополнительных мерах по дальнейшему развитию коневодства и конного спорта в Республике Узбекистан”, “О широком привлечении спортсменов Узбекистана, достигших высоких результатов на престижных международных спортивных соревнованиях, к общественной и спортивной деятельности, а также поощрении спортсменов и их тренеров”.
На сегодняшний день ведется работа по внесению изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «О физической культуре и спорте», созданию спортивных клубов, системы оценки деятельности в спортивной сфере, подготовке новых и совершенствованию действующих документов по признанию видов и дисциплин спорта, внесению их в реестр видов спорта, утверждению положения о ведении данного рeестра, положения о спортивных судьях, положения о порядке присвоения квалификационных категорий спортивным судьям, положения о единой спортивной классификации Республики Узбекистан.
Нет сомнения, что вышеуказанные документы послужат дальнейшему развитию спортивной сферы в стране.
Принятие постановления Президента Республики Узбекистан "О мерах по дальнейшему развитию физической культуры и массового спорта" и соответствующей Программы дальнейшего развития физической культуры и массового спорта в Республике Узбекистан способствует положительному решению вопросов, ожидающих своего решения в данном направлении. В 2017-2021 годы для дальнейшего развития физической культуры и спорта предусматривается выделение более 995,2 миллиарда сумов, а в целях укрепления материально-технической базы спортивных школ запланированы строительство, реконструкция, капитальный ремонт, оснащение и переоснащение всего 167 спортивных сооружений, в том числе 90 спортивных комплексов и 77 плавательных бассейнов. На выполнение этих работ планируется выделение более 706,2 миллиарда сумов.
В целях обеспечения реализации постановления главы нашего государства о подготовке спортсменов Узбекистана к XXXII летним Олимпийским и XVI Паралимпийским играм 2020 года в Токио от 9 марта 2017 года Национальным олимпийским комитетом Узбекистана совместно со спортивными организациями осуществляются меры по отбору талантливых спортсменов и формированию сборных команд, организации местных и зарубежных учебно-тренировочных сборов спортсменов, обеспечению их достойного участия в престижных соревнованиях. Недавно спортивная делегация нашей страны побывала в Японии, где ознакомилась с ходом подготовки к очередной Олимпиаде, обсудила вопросы укрепления сотрудничества.
Заслуживает внимания тот факт, что в подписанном 10 августа постановлении Президента страны “О широком привлечении спортсменов Узбекистана, достигших высоких результатов на престижных международных спортивных соревнованиях, к общественной и спортивной деятельности, а также поощрении спортсменов и их тренеров” особое внимание уделено достойному поощрению упорного труда звезд нашего спорта и воспитавших их тренеров, эффективному использованию их опыта и потенциала, получению ими высшего и среднего специального образования, восстановлению здоровья. Данное постановление создает возможности для дальнейшего совершенствования системы материального поощрения спортсменов и тренеров в Узбекистане, внесения ими достойного вклада в подготовку резерва спортсменов, способных успешно участвовать в престижных международных соревнованиях.
За последнее время ощутимо выросли значимость и количество достижений наших спортсменов на чемпионатах Азии и мира. В том числе за прошедшие семь месяцев нынешнего года представители нашей страны достойно выступили на более чем 120 престижных соревнованиях за рубежом. Узбекские спортсмены поднялись на пьедестал почета 773 раза: завоевано 292 золотые, 221 серебряная, 261 бронзовая награды. На состоявшемся в мае в Ташкенте чемпионате Азии по боксу наши спортсмены удостоились золотых медалей в девяти весовых категориях из десяти, что не только подарило нам незабываемые радостные моменты и яркие впечатления, но и укрепило наше чувство национальной гордости.
Наш комитет и специалисты сферы считают почетным долгом развивать физическую культуру и массовый спорт в стране, воспитывать молодое поколение всесторонне здоровыми и гармонично развитыми личностями, в духе патриотизма и преданности Родине, в полной мере выполнять задачи по выявлению и развитию таланта спортсменов - будущих чемпионов.