Ўзбекистон матбуот ва ахборот агентлиги фаолиятини янада такомиллаштириш тўғрисида
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Матбуот ва ахборот соҳасида бошқарувни янада такомиллаштириш тўғрисида”ги 2017 йил 11 августдаги ПФ-5148 сонли Фармони асосида матбуот ва оммавий ахборот воситалари, ноширлик, матбаа, кутубхоначилик, ахборот-ресурс соҳаларида ягона давлат сиёсатини амалга ошириш, мавжуд ҳуқуқий-норматив ва моддий-техник базани такомиллаштириш, кадрлар салоҳиятини мустаҳкамлаш, бошқарувнинг бозор муносабатларига хос усулларини кенг қўллаш мақсадида:
Ўзбекистон матбуот ва ахборот агентлигининг ташкилий тузилмаси 1-иловага мувофиқ;
Ўзбекистон матбуот ва ахборот агентлиги марказий аппаратининг тузилмаси 2-иловага мувофиқ;
Қорақалпоғистон Республикаси матбуот ва ахборот агентлиги, вилоятлар ва Тошкент шаҳар матбуот ва ахборот бошқармаларининг тузилмалари 3- ва 4-иловаларга мувофиқ тасдиқлансин.
Ўзбекистон матбуот ва ахборот агентлиги бош директорига зарур ҳолларда Ўзбекистон матбуот ва ахборот агентлиги марказий аппарати, Қорақалпоғистон Республикаси матбуот ва ахборот агентлиги, вилоятлар ва Тошкент шаҳар матбуот ва ахборот бошқармалари, Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон Миллий кутубхонаси тузилмаларига ходимларнинг белгиланган умумий чекланган сони доирасида ўзгартиришлар киритиш ҳуқуқи берилсин.
2. Ўзбекистон матбуот ва ахборот агентлиги, Қорақалпоғистон Республикаси матбуот ва ахборот агентлиги, вилоятлар ва Тошкент шаҳар матбуот ва ахборот бошқармаларини сақлаш, шунингдек, уларнинг моддий-техник базасини мустаҳкамлаш бўйича харажатлар Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети маблағлари, Ўзбекистон матбуот ва ахборот агентлиги тизимидаги ташкилотларнинг шартнома асосидаги ажратмалари ва қонун ҳужжатларида тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан;
Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон Миллий кутубхонасини сақлаш, шунингдек, унинг моддий-техник базасини мустаҳкамлаш бўйича харажатлар Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджетининг маблағлари ва қонун ҳужжатларида тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан молиялаштирилиши инобатга олинсин.
Ўзбекистон матбуот ва ахборот агентлиги, Қорақалпоғистон Республикаси матбуот ва ахборот агентлиги, вилоятлар ва Тошкент шаҳар матбуот ва ахборот бошқармалари, Чўлпон номидаги нашриёт-матбаа ижодий уйи, “Ўзбекистон миллий энциклопедияси” давлат илмий нашриёти давлат корхонаси давлат кўчмас мулки объектларида ижара тўловисиз жойлаштирилади;
Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги муассислигидаги “Тонг юлдузи” ва “Класс!” газеталари ҳамда “Гулхан” ва “Ғунча” журналларини нашр этиш билан боғлиқ харажатларнинг мазкур нашрларни ўз даромадлари билан таъминланмаган қисми Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети ҳисобидан қопланади.
4. Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги Ўзбекистон матбуот ва ахборот агентлиги, Қорақалпоғистон Республикаси матбуот ва ахборот агентлиги ҳамда вилоятлар ва Тошкент шаҳар матбуот ва ахборот бошқармаларини сақлаш билан боғлиқ харажатлар учун зарур бўлган маблағларни 2017 йилда Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджетининг харажатлари параметрлари доирасида ажратсин, 2018 йилдан бошлаб эса Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджетининг параметрларида назарда тутсин.
5. Ўзбекистон матбуот ва ахборот агентлиги Тошкент шаҳри, Шайхонтоҳур тумани, Навоий кўчаси, 30-уйда жойлаштирилсин.
6. Ўзбекистон матбуот ва ахборот агентлиги бир ой муддатда, ўз зиммасига юклатилган вазифалар ва фаолият йўналишларини ҳисобга олган ҳолда Ўзбекистон матбуот ва ахборот агентлиги тўғрисидаги Низомни ишлаб чиқсин ва тасдиқлаш учун Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
7. Ўзбекистон матбуот ва ахборот агентлиги Адлия вазирлиги ҳамда бошқа манфаатдор вазирликлар ва идоралар билан биргаликда бир ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
8. Ушбу қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг Давлат маслаҳатчиси Х.Султонов зиммасига юклансин.

О дальнейшем совершенствовании деятельности Узбекского агентства по печати и информации
В целях эффективного осуществления единой государственной политики в области печати и средств массовой информации, издательской, полиграфической, библиотечной, информационно-ресурсной сферах, укрепления их нормативно-правовой и материально-технической базы, более широкого использования рыночных методов управления и повышения кадрового потенциала на основе Указа Президента Республики Узбекистан “О дальнейшем совершенствовании управления в сфере печати и информации” от 11 августа 2017 года №УП-5148:
организационную структуру Узбекского агентства по печати и информации согласно приложению №1;
структуру центрального аппарата Узбекского агентства по печати и информации согласно приложению №2;
структуры Каракалпакского агентства по печати и информации, областных и Ташкентского городского управлений по печати и информации согласно приложениям №3 и №4.
Генеральному директору Узбекского агентства по печати и информации предоставить право при необходимости вносить изменения в структуры центрального аппарата Узбекского агентства по печати и информации, Каракалпакского агентства по печати и информации, областных и Ташкентского городского управлений по печати и информации, Национальной библиотеки Узбекистана имени Алишера Навои в рамках утвержденной предельной численности их сотрудников.
2. Принять к сведению, что расходы на содержание, а также укрепление материально-технической базы Узбекского агентства по печати и информации, Каракалпакского агентства по печати и информации, областных и Ташкентского городского управлений по печати и информации финансируются за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан, отчислений на договорной основе организаций в системе Узбекского агентства по печати и информации и других источников, не запрещенных законодательством;
расходы на содержание Национальной библиотеки Узбекистана имени Алишера Навои, а также укрепление ее материально-технической базы – за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан и других источников, не запрещенных законодательством.
Узбекское агентство по печати и информации, Каракалпакское агентство по печати и информации, областные и Ташкентское городское управления по печати и информации, издательско-полиграфический творческий дом имени Чулпана, государственное научное издательство – государственное предприятие “Узбекистон миллий энциклопедияси” размещаются в зданиях, относящихся к объектам государственной собственности, без арендной платы;
расходы, связанные с изданием газет “Тонг юлдузи” и “Класс”, журналов “Гулхан” и “Гунча”, находящихся под учредительством Министерства народного образования Республики Узбекистан,  в части, необеспеченной собственными доходами данных изданий, будут покрываться за счет Государственного бюджета Республики Узбекистан.
4. Министерству финансов Республики Узбекистан выделить средства, необходимые на содержание Узбекского агентства по печати и информации, Каракалпакского агентства по печати и информации, областных и Ташкентского городского управлений по печати и информации, в рамках расходных параметров Государственного бюджета Республики Узбекистан на 2017 год, с 2018 года – предусмотреть соответствующие расходы в параметрах Государственного бюджета Республики Узбекистан.
5. Узбекское агентство по печати и информации разместить по адресу:  город Ташкент,   Шайхантахурский   район, улица Навои, дом 30.
6. Узбекскому агентству по печати и информации в месячный срок с учетом возложенных на него задач и направлений деятельности разработать Положение об Узбекском агентстве по печати и информации и внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан для утверждения.
7. Узбекскому агентству по печати и информации совместно с Министерством юстиции и другими заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из данного постановления.