Маданият ва санъат ташкилотлари, ижодий уюшмалар ва оммавий ахборот воситалари фаолиятини янада ривожлантириш, соҳа ходимлари меҳнатини рағбатлантириш бўйича қўшимча шароитлар яратишга доир чора-тадбирлар тўғрисида
2017-08-14 | Ҳужжатлар
2017 йил 14 августдаги Ўзбекистон Республикаси Президентининг ПҚ-3201-сон қарори
Маданият ва санъат ташкилотлари, ижодий уюшмалар ва оммавий ахборот воситалари фаолиятини янада ривожлантириш, шу соҳада меҳнат қилаётган, ўзининг бадиий, ижтимоий-сиёсий руҳдаги ижодий асарлари билан халқимиз маънавиятини юксалтириш, жамиятимизда тинчлик-осойишталик, ўзаро ҳамжиҳатлик ва меҳр-оқибат муҳитини мустаҳкамлашга муносиб ҳисса қўшаётган шоир ва ёзувчилар, рассомлар, маданият ва санъат ходимлари, журналистлар меҳнатини рагбатлантириш бўйича қўшимча шароитлар яратиш мақсадида:
1. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари шаҳарларда барпо этиладиган кўп квартирали арзон уйлар ҳамда қишлоқ жойларда янгиланган намунавий лойиҳалар асосида барпо этилаётган арзон уй-жойларга муҳтож фуқаролар рўйхатини белгиланган тартибда шакллантиришда Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги, “Ўзбеккино” Миллий агентлиги, Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси, Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги тизимидаги ташкилотлар, Ўзбекистон Журналистлар ижодий уюшмаси, Ўзбекистон Бадиий академияси, Ўзбекистон композиторлари ва бастакорлари уюшмаси аъзолари ва ходимлари, жумладан, ушбу соҳалардаги истеъдодли ва истиқболли ёшларнинг уй-жойга бўлган эҳтиёжи инобатга олинсин.
Илм-фан, адабиёт ва санъат асарлари нашр этилгани учун муаллифлик ҳақининг энг кам ставкалари - 1-иловага мувофиқ;
оммавий ижро учун драматик, мусиқали ва мусиқали-драматик, адабий асарлар яратиш бўйича буюртмаларни бажаргани учун, ҳайкалтарошлик асарлари, тасвирий санъат асарлари яратгани, бадиий лойиҳалаштириш ва конструкциялаш ишлари учун муаллифлик ҳақининг энг кам ставкалари, шунингдек, ушбу пул Ўзбекистон Республикасининг Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан тўланганида унинг энг юқори ставкалари - 2-иловага мувофиқ;
Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги, телевидение ва радио каналлари оркали бериладиган материаллар учун ҳақ тўлашнинг энг кам ставкалари - 3-иловага мувофиқ;
кинофильмлар учун адабий сценарийлар, оригинал мусиқа ва қўшиқлар матнини яратгани учун муаллифлик ҳақининг энг кам ставкалари - 4-иловага мувофиқ;
кинофильмлар учун маслаҳатлар бериш бўйича мутахассислар меҳнатига ҳақ тўлашнинг энг кам ставкалари - 5-иловага мувофиқ;
кинофильмлар постановкаси учун уларнинг бадиий даражасига кўра суратга олиш гуруҳларининг ижодий ходимларига постановка қилгани учун тўланадиган ҳақнинг энг кам ставкалари - 6-иловага мувофиқ тасдиқлансин ва 2018 йил 1 январдан бошлаб амалга киритилсин.
Белгилансинки, муаллифлик ҳақи ва унга доир бошқа тўлов турларини ушбу карорнинг 1-6-иловаларида белгиланган даражадан кам миқдорда тўлашга йўл қўйилмайди.
3. Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги, Молия вазирлиги, Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси, Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги, “Ўзбеккино” Миллий агентлиги, ижодий уюшмалар ҳамда муаллифлик ҳақи ва унга доир бошқа тўлов турларини Ўзбекистон Республикасининг Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан тўлайдиган ташкилотлар юқорида кўрсатиб ўтилган мақсадлар учун сарфланадиган харажатларни ҳар йили Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети параметрларида назарда тутиладиган бюджет маблағлари доирасида бўлишини қатъий таъминласин.
4. Ўзбекистон Республикаси Президентининг ва Ўзбекистон Республикаси Ҳукуматининг айрим қарорларига 7-иловага мувофиқ ўзгартиришлар киритилсин.
5. Ушбу карорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг Давлат маслаҳатчиси Х.М.Султонов зиммасига юклансин.

О мерах по дальнейшему развитию деятельности организаций культуры и искусства, творческих союзов и средств массовой информации, созданию дополнительных условий для стимулирования труда работников сферы
2017-08-14 | Документы
В целях дальнейшего развития деятельности организаций культуры и искусства, творческих союзов и средств массовой информации, создания дополнительных условий для стимулирования труда поэтов и писателей, художников, работников культуры и искусства, журналистов, вносящих достойный вклад в укрепление атмосферы мира и стабильности, сплоченности и взаимоуважения в нашем обществе:
1. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента при формировании в установленном порядке списков граждан, нуждающихся в доступном жилье в строящихся многоквартирных домах в городах и домах по обновленным типовым проектам на селе, учитывать потребности членов и работников Национального информационного агентства Узбекистана, Национального агентства "Узбеккино", организаций системы Министерства культуры, Союза писателей, Творческого союза журналистов, Академии художеств, Союза композиторов и бастакоров (мелодистов) Узбекистана, в том числе талантливой и перспективной творческой молодежи.
2. Утвердить и ввести в действие с 1 января 2018 года:
минимальные ставки авторского вознаграждения за издание научных трудов, произведений литературы и искусства согласно приложению № 1;
минимальные ставки авторского вознаграждения за выполнение заказов на создание драматических, музыкальных и музыкально-драматических, литературных произведений для публичного исполнения, создание скульптурных произведений, произведений изобразительного искусства, осуществление работ по художественному проектированию и конструированию, а также максимальные ставки данного вознаграждения при выплате его за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан согласно приложению № 2;
минимальные ставки вознаграждения за материалы, передаваемые по каналам Национального информационного агентства Узбекистана, телевидению и радио, согласно приложению № 3;
минимальные ставки авторского вознаграждения за создание литературных сценариев, оригинальной музыки и текстов песен для кинофильмов согласно приложению № 4;
минимальные ставки оплаты труда специалистов по консультированию кинофильмов согласно приложению № 5;
минимальные ставки вознаграждения творческим работникам съемочных групп за осуществление постановки кинофильмов в зависимости от их художественного уровня согласно приложению № 6.
Установить, что выплата авторского и иных видов вознаграждения ниже минимального размера, установленного приложениями №№ 1-6 к настоящему постановлению, не допускается.
3. Министерству культуры, Министерству финансов Республики Узбекистан, Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальному агентству "Узбеккино", творческим союзам и другим организациям, осуществляющим выплаты авторского и иных видов вознаграждения за счет средств Государственного бюджета, обеспечить расходы на вышеуказанные цели строго в пределах бюджетных ассигнований, ежегодно предусматриваемых в параметрах Государственного бюджета Республики Узбекистан.
4. Внести изменения в некоторые решения Президента Республики Узбекистан и Кабинета Министров Республики Узбекистан согласно приложению № 7.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан А.Н.Арипова и Государственного советника Президента Республики Узбекистан Х.М.Султанова.