Марказий Осиё–Ўзбекистон ташқи сиёсатининг асосий устувор йўналиши
Айнан шу мавзу 2017 йил 11 август куни пойтахтимизда ўтказилган халқаро анжуман иштирокчиларининг диққат марказида бўлди.
Анжуман Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги томонидан Халқаро муносабатлар ахборот-таҳлил маркази, БМТ Тараққиёт дастурининг мамлакатимиздаги ваколатхонаси ҳамда Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти (ЕХҲТ) лойиҳалари координатори офиси билан ҳамкорликда ташкил этилди.
Тадбирни кириш сўзи билан очган Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазири Абдулазиз Комилов давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев томонидан Марказий Осиёнинг мамлакатимиз ташқи сиёсатининг асосий устувор йўналиши сифатида белгилангани давлатимизнинг яқин қўшнилар билан дўстлик, ўзаро манфаат ва яхши қўшничилик тамойилларига асосланган муносабатлар ўрнатишга самимий интилиши эканини алоҳида таъкидлади.
Марказий Осиёнинг барча давлатлари билан умумий чегарага эга Ўзбекистон, шубҳасиз, минтақани барқарорлик, изчил тараққиёт ва яхши қўшничилик ҳудудига айлантиришдан манфаатдор. Мамлакатимиз тараққиётининг чегараларимиз хавфсизлигидан тортиб сув ресурсларини оқилона тақсимлашгача бўлган барча муҳим ҳаётий масалаларини ҳал этиш минтақамиз билан чамбарчас боғлиқ. Иқтисодий жиҳатдан тараққий этган, хавфсизлиги таъминланган Марказий Осиё Ўзбекистон учун энг асосий мақсаддир. Транспорт-коммуникация ва энергетика соҳаларидаги йирик минтақавий лойиҳаларни қўшни мамлакатлар билан фаол ҳамкорлик қилмасдан, уларнинг юксак даражада интеграциялашувини таъминламасдан амалга ошириб бўлмайди.
Бундан ташқари, Марказий Осиё нафақат географик ва геосиёсий, балки қадриятлари муштарак ягона маданий макондир. Минтақада истиқомат қилаётган халқларни умумий маънавий қадриятлар ва ўтмиш, ўхшаш миллий анъана ва урф-одатлар, асрлар давомида шаклланган менталитет бирлаштириб туради. Ушбу муштараклик минтақавий ҳамкорлик учун мустаҳкам ва ишончли пойдевордир.
Анжуманда сўзга чиққан БМТнинг Марказий Осиё учун превентив дипломатия бўйича минтақавий маркази (МОПДММ) раҳбари П.Драганов Ўзбекистон раҳбариятининг умумий ривожланиш ва тараққиёт йўлида Марказий Осиёнинг барча мамлакатларини ўзаро яқинлаштиришга қаратилган ташаббуслари БМТнинг асосий мақсад ва вазифаларига ҳамоҳанг эканини қайд этди. Шу муносабат билан МОПДММ Ўзбекистоннинг бу борадаги таклифларини қўллашга тайёр. БМТ Бош котиби А.Гутерришнинг жорий йил июнь ойида Марказий Осиёга ташрифи ташкилот минтақадаги ҳамкорликни қўллаб-қувватлаётганининг яққол ифодаси бўлди.
БМТ резидент-координатори, БМТ Тараққиёт дастурининг мамлакатимиздаги доимий вакили Х.Фрейзер Ўзбекистонда қабул қилинган 2017-2021 йилларга мўлжалланган Ҳаракатлар стратегияси ва унга мувофиқ қўшни мамлакатлар билан алоқаларни мустаҳкамлаш бўйича амалга оширилаётган ташқи сиёсат келгусида нафақат Ўзбекистоннинг, балки бутун Марказий Осиёнинг янада фаровонлашуви ва барқарор ривожланишининг кафолати эканини таъкидлади. Шу муносабат билан БМТ Ўзбекистоннинг минтақавий ҳамкорликни мустаҳкамлаш йўлидаги саъй-ҳаракатларини тўлиқ қўллаб-қувватлайди.
ЕХҲТнинг Тошкент шаҳридаги лойиҳалари координатори вазифасини бажарувчи Х.Им таъкидлаганидек, анжуманда Марказий Осиё мамлакатлари ва дипломатик корпуснинг юқори мартабали вакиллари иштирок этгани халқаро ҳамжамиятда расмий Тошкентнинг Марказий Осиёда ўзаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш бўйича олиб бораётган минтақавий сиёсатига қизиқиш ортиб бораётганидан далолат беради.
Анжуманда Марказий Осиёнинг барча мамлакатлари – Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон ва Туркманистондан нуфузли эксперт ва дипломатлар иштирок этди. Муҳокамаларда қўшни давлатларнинг Ўзбекистондаги элчилари ҳам қатнашди.
Хорижлик иштирокчилар томонидан Ўзбекистоннинг янги минтақавий сиёсати Марказий Осиёдаги сиёсий муҳитни тубдан ўзгартириш, самарали минтақавий ҳамкорлик учун мустаҳкам асос яратгани алоҳида таъкидланди.
Иштирокчиларнинг чиқишлари ва фикр-мулоҳазалари халқаро ҳамкорлик ва минтақавий хавфсизлик борасидаги долзарб масалалар бўйича барча Марказий Осиё давлатлари позицияси яқин ва ўхшаш эканини кўрсатди.
Анжуманда Марказий Осиёда ҳамкорликни кенгайтириш ва мустаҳкамлаш бўйича илгари сурилган ғоя ва таклифлар БМТ шафелигида Ўзбекистон томонидан 2017 йил ноябрь ойида Самарқанд шаҳрида ташкил этилиши режалаштирилаётган Марказий Осиёда хавфсизлик ва барқарор тараққиётни таъминлаш бўйича халқаро анжуманда ўз амалий ифодасини топишига ишонч билдирилди. Мазкур халқаро конференция якунлари бўйича БМТ Бош Ассамблеясига Марказий Осиёда тинчлик, хавфсизлик ва барқарор тараққиётни таъминлашга қаратилган резолюцияни қабул қилишга даъват этилган тегишли коммюникени маъқуллаш кўзда тутилган.

“Central Asia–the main priority of Uzbekistan’s foreign policy”
This theme was the key focus of attention of participants of the international conference that was held on August 11, 2017 in Tashkent.
The forum was organized by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan, the Information and Analytical Center for International Relations, the UNDP Representative Office and the Office of the OSCE Project Co-ordinator in Tashkent.
Opening the forum, the Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan A. Kamilov emphasized that the definition by the head of our state Shavkat Mirziyoyev of Central Asia as the main foreign policy priority is not just a declaration, but a conscious choice, a natural and sincere aspiration of Uzbekistan to establishment of good-neighborly, friendly, mutually beneficial relations with the closest neighbors.
Uzbekistan, having a common border with all the states of Central Asia, is objectively interested in turning the region into a zone of stability, sustainable development and good-neighborliness. Addressing all vital issues of the country’s development – from border security to equitable distribution of water resources are inextricably linked with the region. Economically prosperous, secure Central Asia is an absolute imperative for Uzbekistan. Any major regional projects in the spheres of transport, communication and energy cannot be realized without active interaction with the countries of the region, without ensuring a high level of their integration.
Moreover, Central Asia is not only a geographical and geopolitical, but also a single cultural and civilizational region. People living in the region unite common spiritual values, a single historical past, similar national traditions and customs, centuries-old mentality. This community creates a strong and reliable foundation for regional cooperation.
The head of the UN Regional Center for Preventive Diplomacy for Central Asia (UNRCCA) Petko Draganov, in his speech at the conference, confirmed that all the forwarded initiatives of the leadership of Uzbekistan aimed at bringing all the countries of Central Asia closer for common development and progress are fully conformable to the fundamental purposes and goals of the UN. In this regard, Uzbekistan can count on comprehensive assistance of its proposals from UNRCCA. The visit of the UN Secretary-General António Guterres to Central Asia in June became evident confirmation of support by the organization of cooperation in the region.
UN Resident Coordinator/UNDP Resident Representative in Uzbekistan Helena Fraser noted that the Action Strategy for 2017-2021 adopted in Uzbekistan and the foreign policy on strengthening ties with neighboring countries implemented on its basis is the guarantee of future prosperity and stable development of not only Uzbekistan, but also of all the Central Asia. In this regard, the United Nations fully supports the efforts of Uzbekistan towards strengthening regional cooperation.
The conference was also attended by authoritative experts and diplomats from all countries of Central Asia – Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan and Turkmenistan. Ambassadors of neighboring states to Uzbekistan also took part in the discussion.
During the exchange of views with experts of Uzbekistan on the issues of the forum’s agenda, almost all foreign participants emphasized that the new regional policy of Uzbekistan allowed to radically change the political atmosphere in Central Asia and lay the foundations for effective regional cooperation.
Speeches and comments of participants demonstrated the closeness and similarity of positions of all the states of Central Asia on current issues of international cooperation and regional security.
Confidence was expressed that many of the ideas and proposals that have been sounded on development and strengthening cooperation in Central Asia will find their practical implementation in the international conference on ensuring security and sustainable development in Central Asia, which Uzbekistan plans to hold under the auspices of the UN in November 2017 in Samarkand. It is expected to approve the relevant Communiqué with a call to the UN General Assembly to adopt a resolution on ensuring peace, security and sustainable development in Central Asia.