Марказий Осиё–Ўзбекистон ташқи сиёсатининг асосий устувор йўналиши
Айнан шу мавзу 2017 йил 11 август куни пойтахтимизда ўтказилган халқаро анжуман иштирокчиларининг диққат марказида бўлди.
Анжуман Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги томонидан Халқаро муносабатлар ахборот-таҳлил маркази, БМТ Тараққиёт дастурининг мамлакатимиздаги ваколатхонаси ҳамда Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти (ЕХҲТ) лойиҳалари координатори офиси билан ҳамкорликда ташкил этилди.
Тадбирни кириш сўзи билан очган Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазири Абдулазиз Комилов давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев томонидан Марказий Осиёнинг мамлакатимиз ташқи сиёсатининг асосий устувор йўналиши сифатида белгилангани давлатимизнинг яқин қўшнилар билан дўстлик, ўзаро манфаат ва яхши қўшничилик тамойилларига асосланган муносабатлар ўрнатишга самимий интилиши эканини алоҳида таъкидлади.
Марказий Осиёнинг барча давлатлари билан умумий чегарага эга Ўзбекистон, шубҳасиз, минтақани барқарорлик, изчил тараққиёт ва яхши қўшничилик ҳудудига айлантиришдан манфаатдор. Мамлакатимиз тараққиётининг чегараларимиз хавфсизлигидан тортиб сув ресурсларини оқилона тақсимлашгача бўлган барча муҳим ҳаётий масалаларини ҳал этиш минтақамиз билан чамбарчас боғлиқ. Иқтисодий жиҳатдан тараққий этган, хавфсизлиги таъминланган Марказий Осиё Ўзбекистон учун энг асосий мақсаддир. Транспорт-коммуникация ва энергетика соҳаларидаги йирик минтақавий лойиҳаларни қўшни мамлакатлар билан фаол ҳамкорлик қилмасдан, уларнинг юксак даражада интеграциялашувини таъминламасдан амалга ошириб бўлмайди.
Бундан ташқари, Марказий Осиё нафақат географик ва геосиёсий, балки қадриятлари муштарак ягона маданий макондир. Минтақада истиқомат қилаётган халқларни умумий маънавий қадриятлар ва ўтмиш, ўхшаш миллий анъана ва урф-одатлар, асрлар давомида шаклланган менталитет бирлаштириб туради. Ушбу муштараклик минтақавий ҳамкорлик учун мустаҳкам ва ишончли пойдевордир.
Анжуманда сўзга чиққан БМТнинг Марказий Осиё учун превентив дипломатия бўйича минтақавий маркази (МОПДММ) раҳбари П.Драганов Ўзбекистон раҳбариятининг умумий ривожланиш ва тараққиёт йўлида Марказий Осиёнинг барча мамлакатларини ўзаро яқинлаштиришга қаратилган ташаббуслари БМТнинг асосий мақсад ва вазифаларига ҳамоҳанг эканини қайд этди. Шу муносабат билан МОПДММ Ўзбекистоннинг бу борадаги таклифларини қўллашга тайёр. БМТ Бош котиби А.Гутерришнинг жорий йил июнь ойида Марказий Осиёга ташрифи ташкилот минтақадаги ҳамкорликни қўллаб-қувватлаётганининг яққол ифодаси бўлди.
БМТ резидент-координатори, БМТ Тараққиёт дастурининг мамлакатимиздаги доимий вакили Х.Фрейзер Ўзбекистонда қабул қилинган 2017-2021 йилларга мўлжалланган Ҳаракатлар стратегияси ва унга мувофиқ қўшни мамлакатлар билан алоқаларни мустаҳкамлаш бўйича амалга оширилаётган ташқи сиёсат келгусида нафақат Ўзбекистоннинг, балки бутун Марказий Осиёнинг янада фаровонлашуви ва барқарор ривожланишининг кафолати эканини таъкидлади. Шу муносабат билан БМТ Ўзбекистоннинг минтақавий ҳамкорликни мустаҳкамлаш йўлидаги саъй-ҳаракатларини тўлиқ қўллаб-қувватлайди.
ЕХҲТнинг Тошкент шаҳридаги лойиҳалари координатори вазифасини бажарувчи Х.Им таъкидлаганидек, анжуманда Марказий Осиё мамлакатлари ва дипломатик корпуснинг юқори мартабали вакиллари иштирок этгани халқаро ҳамжамиятда расмий Тошкентнинг Марказий Осиёда ўзаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш бўйича олиб бораётган минтақавий сиёсатига қизиқиш ортиб бораётганидан далолат беради.
Анжуманда Марказий Осиёнинг барча мамлакатлари – Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон ва Туркманистондан нуфузли эксперт ва дипломатлар иштирок этди. Муҳокамаларда қўшни давлатларнинг Ўзбекистондаги элчилари ҳам қатнашди.
Хорижлик иштирокчилар томонидан Ўзбекистоннинг янги минтақавий сиёсати Марказий Осиёдаги сиёсий муҳитни тубдан ўзгартириш, самарали минтақавий ҳамкорлик учун мустаҳкам асос яратгани алоҳида таъкидланди.
Иштирокчиларнинг чиқишлари ва фикр-мулоҳазалари халқаро ҳамкорлик ва минтақавий хавфсизлик борасидаги долзарб масалалар бўйича барча Марказий Осиё давлатлари позицияси яқин ва ўхшаш эканини кўрсатди.
Анжуманда Марказий Осиёда ҳамкорликни кенгайтириш ва мустаҳкамлаш бўйича илгари сурилган ғоя ва таклифлар БМТ шафелигида Ўзбекистон томонидан 2017 йил ноябрь ойида Самарқанд шаҳрида ташкил этилиши режалаштирилаётган Марказий Осиёда хавфсизлик ва барқарор тараққиётни таъминлаш бўйича халқаро анжуманда ўз амалий ифодасини топишига ишонч билдирилди. Мазкур халқаро конференция якунлари бўйича БМТ Бош Ассамблеясига Марказий Осиёда тинчлик, хавфсизлик ва барқарор тараққиётни таъминлашга қаратилган резолюцияни қабул қилишга даъват этилган тегишли коммюникени маъқуллаш кўзда тутилган.

«Центральная Азия – главный приоритет внешней политики Узбекистана»
Эта тема была в центре внимания узбекских и зарубежных участников международной конференции, которая состоялась 11 августа 2017 года в Ташкенте.
Организаторами форума выступили Министерство иностранных дел Республики Узбекистан, Информационно-аналитический центр международных отношений, представительство ПРООН и офис Координатора проектов ОБСЕ в Ташкенте.
Открывая форум, министр иностранных дел Узбекистана А. Камилов подчеркнул, что определение главой нашего государства Шавкатом Мирзиёевым Центральной Азии в качестве главного внешнеполитического приоритета – это не просто декларация, а осознанный выбор, естественное и искреннее стремление Узбекистана к установлению добрососедских, дружественных, взаимовыгодных отношений со своими ближайшими соседями.
Узбекистан, имея общую границу со всеми государствами Центральной Азии, объективно заинтересован в превращении региона в зону стабильности, устойчивого развития и добрососедства. Решение всех жизненно важных вопросов развития страны – от безопасности границ до справедливого распределения водных ресурсов – неразрывно связано с регионом. Экономически процветающая, безопасная Центральная Азия является для Узбекистана абсолютным императивом. Любые крупные региональные проекты транспортно-коммуникационного и энергетического характера невозможно реализовать без активного взаимодействия со странами региона, не обеспечив высокий уровень их интегрированности.
Более того, Центральная Азия – не только географическое и геополитическое, но и единое культурно-цивилизационное пространство. Народы, проживающие в регионе, объединяют общие духовные ценности, единое историческое прошлое, схожие национальные традиции и обычаи, веками сложившийся менталитет. Эта общность создает крепкий и надежный фундамент для региональной кооперации.
В своем выступлении на конференции глава Регионального центра ООН по превентивной дипломатии для Центральной Азии (РЦПДЦА) П.Драганов подтвердил, что все выдвинутые инициативы руководства Узбекистана, направленные на сближение всех стран Центральной Азии во имя общего развития и прогресса, полностью созвучны с основополагающими целями и задачами ООН. В этой связи Узбекистан может рассчитывать на всеобъемлющее содействие своих предложений со стороны РЦПДЦА. Прошедший в июне визит Генерального секретаря ООН А.Гутерриша в Центральную Азию стал наглядным подтверждением поддержки организацией сотрудничества в регионе.
Резидент-координатор ООН, постоянный представитель ПРООН в Узбекистане Х.Фрейзер отметила, что принятая в Узбекистане Стратегия действий на 2017-2021 годы и реализуемая на ее основе внешняя политика по укреплению связей с сопредельными странами – залог будущего процветания и стабильного развития не только Узбекистана, но и всей Центральной Азии. В этой связи ООН полностью поддерживает курс Узбекистана на укрепление регионального сотрудничества.
Исполняющий обязанности координатора проектов ОБСЕ в Ташкенте Х.Им обратил внимание на то, что участие в работе конференции высокопоставленных представителей стран Центральной Азии и дипломатического корпуса свидетельствует о высоком интересе в мире к региональной политике Ташкента по углублению взаимодействия в Центральной Азии.
В конференции также приняли участие авторитетные эксперты и дипломаты из всех стран Центральной Азии – Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Туркменистана. В обсуждении участвовали и послы сопредельных государств в Узбекистане.
В ходе обмена мнениями с узбекскими специалистами по вопросам повестки дня форума практически все зарубежные участники подчеркивали, что новый региональный курс Узбекистана позволил кардинальным образом изменить политическую атмосферу в Центральной Азии, заложить основы для эффективного регионального сотрудничества.
Выступления и комментарии участников продемонстрировали близость и схожесть позиций всех государств Центральной Азии по актуальным вопросам международного сотрудничества и региональной безопасности.
Была выражена уверенность, что многие прозвучавшие сегодня идеи и предложения по наращиванию и укреплению сотрудничества в Центральной Азии найдут свое практическое воплощение в работе международной конференции по обеспечению безопасности и устойчивого развития в Центральной Азии, которую Узбекистан планирует провести под эгидой ООН в ноябре 2017 года в Самарканде. По ее итогам предполагается одобрить соответствующее Коммюнике с призывом к Генеральной Ассамблее ООН принять резолюцию по обеспечению мира, безопасности и устойчивого развития в Центральной Азии.