Энди солиқни электрон шаклда тўлаш мумкин
Замонавий ахборот-коммуникация технологияларининг давлат органлари фаолиятига жадал интеграциялаштирилаётгани аҳоли учун қулай интерфаол хизматлар яратиш имконини бермоқда. Фискал тизими иқтисодиётимизни компьютерлаштириш ва ахборотлаштириш бўйича кенг кўламли ишлар давом эттирилаётган муҳим соҳаларидан биридир.
"Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш, шунингдек, айрим қонун ҳужжатларини ўз кучини йўқотган деб топиш тўғрисида"ги Ўзбекистон Республикаси қонунига мувофиқ, Ўзбекистон Республикасининг Солиқ кодекси "Солиқ тўловчининг шахсий кабинети" деган 221-модда билан тўлдирилди. Яъни ушбу модда асосида солиқ тўловчининг шахсий кабинети тушунчаси киритилди ва солиқ тўловчилар билан муносабатларни электрон шаклда амалга ошириш учун ҳуқуқий асос яратилди.
Ўзбекистон Республикаси Давлат солиқ қўмитасидан маълум қилишларича, қўмита мутахассислари солиқ тўловчиларнинг шахсий кабинетини янада такомиллаштириш бўйича изчил ишлар олиб бормоқда. Солиқ тўловчи фискал органларга юборадиган солиқ мажбуриятларини бажариш ёки уни рад этиш билан боғлиқ хат ва маълумотларни жўнатиш имконияти жорий қилинмоқда.
Бу борадаги ишлар Ўзбекистон Республикаси Президентининг шу йил 18 июлдаги "Солиқ маъмуриятчилигини тубдан такомиллаштириш, солиқлар ва бошқа мажбурий тўловларнинг йиғилувчанлигини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида"ги фармонида белгиланган талабларга тўла мос келади. Мазкур ҳужжатда давлат солиқ хизмати органлари фаолиятига замонавий ахборот-коммуникация технологияларини жорий этишга доир қатор вазифалар белгиланган.
Шундан келиб чиққан ҳолда ва солиқ тўловчиларнинг шахсий кабинетини такомиллаштириш мақсадида қўшимча янги вазифаларни татбиқ этиш режалаштирилган. Шахсий кабинетга электрон рақамли имзо калитисиз кириш ва унда ишлаш имконияти шулар жумласидандир. Энди солиқ тўловчи шахсий кабинетини фаоллаштиргач, солиқ тўғрисидаги қонун ҳужжатларида кўзда тутилган ҳуқуқ ва мажбуриятларини бажариш бўйича ўзаро муносабатлар фақат электрон шаклда амалга оширилади.
Жорий этилаётган технологиялар давлат хизматлари кўрсатиш тезкорлигини ошириш ҳисобидан аҳоли, кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик учун янги имкониятлар яратади, ахборот алмашиш ва тарқатиш тезлигини ошириш ҳисобидан фискал органларнинг ўз вазифаларини бажариш самарадорлигини кенгайтиради, ахборот алмашиш борасида замонавий механизмларга ўтишни осонлаштиради.
2017 йилнинг биринчи ярмида my.soliq.uz порталига мурожаатлар сони 154,4 миллионга етди. Шу давр мобайнида 66,2 мингта якка тартибдаги тадбиркор шахсий кабинетдан фойдаланган. Қиймати 4,8 триллион сўмлик солиқлар ва бошқа мажбурий тўловлар масофадан туриб тўланган.
"Жисмоний шахслар имтиёзлари тўғрисида маълумотнома", "Ўз бизнесингни ташкил эт", "Солиқ тўловчиларни рўйхатга олиш" каби бошқа интерфаол хизматлар ҳам ривожланмоқда. Шу билан бирга, электрон давлат хизматларидан фойдаланувчилар учун смартфон ва планшетлар учун мўлжалланган "Soliq" мобиль илова ишлаб чиқилган.
Замонавий ахборот-коммуникация технологияларининг фискал тизимига жорий этилиши тизим фаолияти янада ошкора бўлишига хизмат қилади ва солиқ тўловчилар учун янги имкониятлар яратади.

Налогообложение в электронном формате
Стремительная интеграция современных ИКТ в деятельность государственных органов позволяет создавать новые востребованные населением интерактивные услуги. Одной из важнейших сфер экономики нашей страны, в которой в настоящее время осуществляется масштабная компьютеризация и информатизация, является фискальная система.
В соответствии с Законом Республики Узбекистан "О внесении изменений и дополнений, а также признании утратившими силу некоторых законодательных актов Республики Узбекистан" от 13 июня 2017 года Налоговый кодекс Республики Узбекистан был дополнен статьей 221 "Персональный кабинет налогоплательщика". То есть на основании данной статьи внесено понятие персонального кабинета налогоплательщика и создана правовая основа для осуществления взаимоотношений с налогоплательщиками в электронном виде.
По данным Государственного налогового комитета Узбекистана, его специалистами осуществляется последовательная работа по дальнейшему совершенствованию персонального кабинета налогоплательщика. Внедряется возможность отправки писем и сообщений, связанных с исполнением или отказом от исполнения налоговых обязательств, направляемых налогоплательщикам фискальными органами.
Эта работа полностью соответствует требованиям, определенным Указом Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева "О мерах по коренному совершенствованию налогового администрирования, повышению собираемости налогов и других обязательных платежей" от 18 июля 2017 года. Данным документом был выдвинут ряд задач по внедрению в деятельность органов государственной налоговой службы современных информационно-коммуникационных технологий.
Исходя из них в целях совершенствования персонального кабинета налогоплательщика запланировано внедрение новых дополнительных функций. Среди них – возможность входа и работы в личном кабинете без ключа электронно-цифровой подписи. Теперь после активации персонального кабинета налогоплательщика осуществление взаимоотношений по исполнению прав и обязанностей, предусмотренных законодательными актами о налогах, осуществляется только в электронном виде.
Внедряемые технологии предоставляют новые возможности для населения, малого бизнеса и частного предпринимательства за счет повышения оперативности оказания государственных услуг, повысят эффективность исполнения функций фискальных органов за счет роста скорости обмена и распространения информации, а также облегчат переход на новые современные механизмы обмена информацией.
За первое полугодие 2017 года число обращений на портал my.soliq.uz составило 154,4 миллиона. В течение этого периода персональным кабинетом налогоплательщика воспользовались 66,2 тысячи индивидуальных предпринимателей. В первом полугодии текущего года было удаленно уплачено 4,8 триллиона сумов налогов и других обязательных платежей.
На этом фоне проводится развитие и других интерактивных услуг, таких, как "Справочник о льготах физических лиц", "Создай свой бизнес", "Регистрация налогоплательщиков". Также для пользователей электронных государственных услуг разработано мобильное приложение для смартфонов и планшетов "Soliq".
Внедрение современных ИКТ в фискальную систему делает ее работу еще прозрачнее и создает новые удобства для налогоплательщиков, которые экономят не только время, но и средства.