Журналистларга "Сифат" Ўзбекистон пахта толасини сертификатлаш маркази фаолияти ҳақида маълумот берилди
2017-08-10 | Иқтисодиёт
Миллий матбуот марказида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги "Сифат" Ўзбекистон пахта толасини сертификатлаш маркази томонидан матбуот анжумани ўтказилди.
“Сифат” Ўзбекистон пахта толасини сертификатлаш маркази бош директорининг биринчи ўринбосари Б.Бойхонов мамлакатимизда пахта толасини энг илғор халқаро стандартлар асосида сертификатлаш билан ишлаб чиқарувчилар ва истеъмолчилардан мустақил бўлган, Европа ва Америкадаги етакчи пахта уюшмалари аъзоси – “Сифат” пахта толасини сертификатлаш маркази шуғулланишини таъкидлади.
Юқори ликвидлилиги билан ажралиб турувчи ўзбек пахта толаси сифатини кафолатловчи мазкур марказнинг миллий маълумотлар базасида юртимизда етиштириладиган пахта навлари, пахта тозалаш корхоналарида ишлаб чиқарилаётган тола ва момиққа оид сифат кўрсаткичлари тўғрисида тўлиқ маълумотлар жамланган. Эндиликда ранг диаграммаси устида иш олиб борилмоқда. Бунинг учун дунёнинг энг ривожланган мамлакатларидан замонавий ускуна олиб келинди.
Марказда пахта толасини сертификатлаш ва синовдан ўтказишда энг замонавий ускуна – HVI-100 тизимларидан фойдаланилмоқда. Кунига мингтагача намуна олиш имконини берадиган ушбу тизим толанинг узунлиги, пишиқлиги, ранги, сифати, микронейри, калта тола миқдори ва бошқа кўрсаткичларини аниқлайди. Синов якунида тола тўдаларига мувофиқлик сертификатлари расмийлаштирилиб, ишлаб чиқарувчи корхонага тақдим қилинади.
– Марказимизда ягона информацион коммуникацион тизим жорий этилган, – дейди марказ бўлим бошлиғи Рустам Муродов. – Ҳозир бу тизимга 13 ҳудудий лаборатория ва юзга яқин пахта тозалаш корхонасидаги техник чигит сифатини баҳолаш лабораторияси уланган бўлиб, уларда синов натижаларини жамлаш ва таҳлил қилиш имкони мавжуд.
Матбуот анжуманида жорий йилда кутилаётган натижалар, тизимда ташкил этилаётган кластр тизими, тойлар вазни ва сифатини назорат қилиш борасида эришилаётган ютуқлар ва соҳадаги айрим камчиликлар хусусида маълумотлар тақдим этилди.

Качество–самый важный критерий
В Национальном пресс-центре Узбекским центром сертификации хлопка-волокна "Сифат" при Кабинете Министров Республики Узбекистан проведена пресс-конференция.
Первый заместитель генерального директора этого центра Б.Бойхонов отметил, что в нашей стране сертификацией хлопкового волокна на основе самых передовых международных стандартов занимается независимый от производителей и потребителей Центр "Сифат" - член ведущих хлопковых ассоциаций Европы и Америки.
В национальной базе данных этого центра, гарантирующего качество узбекского хлопка-волокна, собраны все сведения о выращиваемых в нашей стране сортах хлопчатника, качественных показателях волокна и ваты, производимых на хлопкоочистительных предприятиях. В настоящее время ведется работа над созданием цветной диаграммы. Для этого из-за рубежа завезено современное оборудование.
В Центре для сертификации и испытания хлопка-волокна широко используется новейшее оборудование - системы HVI-100, позволяющее в день получать до одной тысячи образцов, определять длину, прочность, цвет, качество, микронейр волокна, количество коротких волокон и другие показатели. В завершение испытаний оформляются сертификаты соответствия кип волокон и предоставляются предприятию-производителю.
– В нашем центре внедрена единая информационно-коммуникационная система, - говорит начальник отдела центра Рустам Муродов. – В настоящее время к этой системе подключены 13 региональных лабораторий и лаборатории оценки качества семян хлопчатника около ста хлопкоочистительных предприятий, на которых имеются возможности сбора и анализа результатов испытаний.