«ICT FORUM 2017» форумига қизғин тайёргарлик кўрилмоқда
Жорий йилнинг 20-21 сентябрь кунлари “Ўзэкспомарказ” миллий кўргазма марказида “ICTWEEK Uzbekistan 2017” ҳафталиги доирасида “ICT FORUM 2017” ахборот-коммуникация технологиялари форуми бўлиб ўтади. Унда ахборот технологиялари бўйича мамлакатимиз ва хорижий мутахассислар соҳани янада ривожлантиришга оид замонавий ёндашувларга бағишланган маърузалари билан иштирок этади.
2015 йилдан буён Ўзбекистонда АКТ ҳафталиги доирасида “ICT FORUM” ахборот-коммуникация технологиялари форуми ўтказиб келинмоқда. Бундан кўзланган асосий мақсад мазкур соҳани янада ривожлантириш бўйича замонавий ёндашувларни муҳокама қилиш учун ўзига хос эксперт майдончасини ташкил этишдир.
Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигидан маълум қилишларича, янги форматдаги “ICTWEEK Uzbekistan” ҳафталиги тармоққа доир барча тадбирларни ўзида мужассам этган. Ягона концепция барча воқеаларни янада самарали ташкил қилиш баробарида, иштирокчилар ва тадбирга танишиш мақсадида келадиганлар учун қулай шароитлар яратиш имконини беради. Жорий йилда форум иштирокчилари анъанага кўра, блок анжуманлари, секция йиғилишлари, маҳорат дарслари ва баҳс-мунозаралар шаклида мулоқот қилади.
Форумнинг дастурий қўмитаси таркибига ахборот технологиялари бўйича етакчи компаниялар вакиллари, соҳа мутахассислари ва хориждан маърузачилар таклиф этилган. Дастурий қўмита замонавий ахборот-коммуникация технологияларини ривожлантиришнинг турли жиҳатларини очиб берадиган долзарб ва қизиқарли маърузаларни саралаб олади. Форум дастуридан АКТни нафақат ёшлар, балки катта ёшлилар ўртасида оммалаштиришга йўналтирилган интерфаол тадбирлар ўрин олган.
Айни пайтда “ICT FORUM 2017” форумида ўз маърузаларини тақдим этиш истагида бўлган иштирокчилардан аризалар қабул қилинмоқда. Маърузачиларга электрон ҳукумат, ахборот хавфсизлиги, молиявий соҳада рақамли трансформация, инфратузилма сингари мавзуларни ёритиш таклиф этилмоқда.
“Электрон ҳукумат” тизими фаолиятига оид маърузаларда катта ҳажмдаги маълумотлар билан ишлаш, давлат хизматлари кўрсатиш тартибини такомиллаштириш, идоралараро электрон ҳамкорлик тизими, АКТ орқали аҳоли билан мулоқот каби мавзуларга эътибор қаратилади. Маърузачилар молиявий соҳада рақамли транформацияни муҳокама қилиш жараёнида онлайн-банкинг ва ижтимоий тармоқлар орқали тўловлар тизими, банклар учун “булутли” ечимлар каби мавзуларни ёритади. Шунингдек, форумда инфратузилма ва ахборот тизимларини ҳимоя қилиш, ахборот хавфсизлигини таъминлаш ва интернет технологиялари соҳасида истиқболли ечим ва технологияларнинг нозик жиҳатларини очиб берадиган маърузалар тақдим этилади.
Форум замонавий ахборот-коммуникация технологияларини амалиётга жорий этиш ва мамлакатимиз иқтисодиётининг юқори технологияли тармоқларини янада ривожлантиришга хизмат қилади.

Ведется подготовка к «ICT FORUM 2017»
20-21 сентября 2017 года в НВК «Узэкспоцентр» состоится одно из самых ожидаемых событий «ICTWEEK Uzbekistan 2017» – Форум по информационно-коммуникационным технологиям «ICT FORUM 2017». В нем примут участие ведущие отечественные и зарубежные IT-специалисты, которые представят доклады, посвященные современным тенденциям развития сферы ИКТ.
Начиная с 2015 года в Узбекистане в рамках недели ИКТ проходит Форум по информационно-коммуникационным технологиям «ICT FORUM». Целью его проведения является организация уникальной экспертной площадки для обсуждения современных тенденций развития сферы информационных технологий и коммуникаций. Ранее главное событие IT-сферы нашей страны представляло собой ряд самостоятельных мероприятий, которые, хотя и имели общий знаменатель, но все же были выдержаны каждый в своем стиле.
По данным Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Узбекистана, новый формат «ICTWEEK Uzbekistan» объединил все профильные мероприятия. Единая концепция позволяет не только наиболее эффективно организовать и структурировать все события, но также сделать их посещение максимально удобным как для участников, так и для посетителей. В этом году общение участников форума по сложившейся традиции пройдет в виде блочных конференций, секционных заседаний, мастер-классов и панельных дискуссий.
В состав программного комитета форума приглашены представители ведущих IT-компаний, эксперты отрасли и зарубежные докладчики. Программный комитет форума отбирает актуальные и интересные доклады, раскрывающие различные стороны развития современных ИКТ. В программу форума включены интерактивные мероприятия, направленные на популяризацию ИКТ среди представителей не только молодого, но и старшего поколения.
В настоящее время ведется прием заявок от участников, желающих представить свои доклады на «ICT FORUM 2017». Потенциальным докладчикам предлагается раскрыть такие темы, как электронное правительство, информационная безопасность, цифровая трансформация в финансовом секторе, инфраструктура и другие.
В докладах о функционировании системы «Электронное правительство» будут затронуты такие темы, как использование больших массивов данных, совершенствование порядка оказания государственных услуг, система межведомственного электронного взаимодействия, диалог с населением посредством ИКТ. В процессе обсуждения цифровой трансформации в финансовом секторе докладчики осветят темы онлайн-банкинга и систем оплаты через социальные сети, облачные решения для банков. На форуме будут также презентованы доклады, раскрывающие тонкости информационной защиты инфраструктуры и информационных систем, а также перспективные решения и технологии в сфере обеспечения информационной безопасности и технологии интернета.
Форум послужит динамичному внедрению в практику новейших информационно-коммуникационных технологий, а также создаст новые условия для развития высокотехнологичных отраслей экономики в Узбекистане.