Ишда, шахсий ҳаётда, оиладаги муваффақиятнинг асосий омили нимада? Қийинчиликларга дуч келганда уларни қандай енгасиз? Қандай қатъий тамойилларга оғишмай амал қиласиз? Уюшмаган ёшларнинг сенаторлар, депутатлар, олима аёллар, турли вазирлик ва идоралар мутасаддилари билан учрашуви ҳаётий мисолларга бой, самимий тарзда кечди.
Ўзбекистон Хотин-қизлар қўмитаси томонидан ҳамкор ташкилотлар билан биргаликда Ватанимиз мустақиллигининг 26 йиллиги ҳамда 12 август–Халқаро ёшлар куни муносабати билан "Фидойинг бўлгаймиз сени, Ўзбекистон!" шиори остида ташкил этилган "Мен ҳам етакчи бўламан!" номли илк учрашувда қизлар, ёш оилалар вакиллари ўзларини қизиқтирган саволларга атрофлича жавоб олди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати раисининг ўринбосари С.Ортиқова, Фанлар академияси Полимерлар кимёси ва физикаси институти директори С.Рашидова, Тошкент шаҳар ҳокими ўринбосари, шаҳар хотин-қизлар қўмитаси раиси Ф.Абдураҳимова, Ўзбекистон Республикаси соғлиқни сақлаш вазири ўринбосари Э.Боситхонова, маданият вазири ўринбосари К.Оқилова ва бошқалар оилалар, ёшлар манфаатларини қўллаб-қувватлаш, халқимиз, айниқса, улғайиб келаётган авлоднинг орзу-интилишларини пухта ўрганиш, мавжуд долзарб масалаларга тезкор, ўз вақтида ечим топиш давлатимиз раҳбарининг доимий эътиборида эканини таъкидлади.
Мамлакатимизда амалга оширилаётган ёшларга оид давлат сиёсати барча йигит-қизлар манфаатларини кўзлаши билан бирга ижтимоий йўналтирилгани, таълимни сифат жиҳатдан такомиллаштириш, бандликни таъминлаш, маънавий-ахлоқий тарбия ишларига жиддий эътибор қаратишдек жабҳаларни қамрайди.
Ўзбекистон Хотин-қизлар қўмитаси иқтидорли қизлар сафини кенгайтириш борасида самарали фаолият юритаётгани баробарида, уюшмаган ёшлар билан ҳам амалий ишларни тобора кучайтириши зарурлигини ҳаётнинг ўзи кўрсатмоқда. Ёшларнинг айни тоифаси билан янгича тизим ва ёндашув асосида иш олиб бориш турли ҳуқуқбузарликлар, оилавий ажралишлар, эрта никоҳ каби иллатларнинг олдини олишда асосий омилдир. Мазкур жамоат ташкилоти маҳаллалар, хонадонларда бўлиб, ёш оилалар, йигит-қизларни ўйлантираётган масалаларни ўрганиш, таҳлил этиш, битирувчи қизларни тадбиркорликка жалб этиш, уларнинг меҳнат бандлигини таъминлашга яқиндан кўмаклашиш бўйича тизимли ишларни олиб бормоқда.
– Чирчиқдаги таълим масканида бир муддат ишлаб, соҳам тўғри келмагани сабабли ишдан бўшаб, уйда ўтирган эдим, – дейди Дилафрўз Ғайратова. – Бугунги суҳбатда муваффақиятнинг йўли осон эмаслигини, инсон ўз устида тинимсиз изланса, муттасил ўқиса, мақсад сари дадил интилса, қатъий интизомга амал этса, дилидаги эзгу орзуларига эришиши мумкинлигини англадим. Имтиҳонларга пухта тайёрланиб, келгуси йили янги очилган Тошкент вилояти Чирчиқ давлат педагогика институтига ҳужжат топшириш ниятидаман.
Мулоқотда мамлакатимизда хотин-қизларга, ёш оилаларга, ёшларга ғамхўрлик ва эътибор кўрсатиш борасидаги амалий ишларнинг мазмун-моҳияти, ҳар бир инсоннинг ўз ота-онаси, оила, жамият, Ватан олдидаги бурчи ва масъулияти, бахт, муваффақият каби тушунчаларнинг аҳамияти ҳақида ҳаётий мисоллар ёрдамида сўз юритилди. Уюшмаган ёшларга амалий кўмак кўрсатиш бўйича истиқболдаги режалар белгиланди.
Учрашувда Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари, Республика Хотин-қизлар қўмитаси раиси Т.Норбоева сўзга чиқди.

Встреча с неорганизованной молодежью
Что является основным фактором успеха в работе, семье, личной жизни? Как вы преодолеваете возникающие трудности? Какие принципы особенно важны для вас? Насыщенной жизненными примерами была встреча неорганизованной молодежи с сенаторами, депутатами, женщинами-учеными, должностными лицами министерств и ведомств, проходившая в искренней обстановке.
На встрече "Я тоже буду лидером!", проводившейся под девизом “Моя любовь и преданность – тебе, родной Узбекистан!”, организованной Комитетом женщин Узбекистана совместно с организациями-партнерами и посвященной 26-летию независимости Родины и 12 августа – Международному дню молодежи, девушки, представители молодых семей получили подробные ответы на свои вопросы.
Заместитель председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан С.Артыкова, директор Института химии и физики полимеров Академии наук С.Рашидова, заместитель хокима города Ташкента, председатель городского комитета женщин Ф.Абдурахимова, заместитель министра здравоохранения Республики Узбекистан Э.Баситханова, заместитель министра культуры К.Окилова и другие отметили, что глава нашего государства уделяет большое внимание поддержке интересов семей и молодежи, глубокому изучению надежд и устремлений подрастающего поколения, своевременному решению актуальных вопросов.
Проводимая в стране государственная молодежная политика предусматривает интересы юношей и девушек, охватывает социально направленные аспекты – совершенствование образования, обеспечение занятости, оказание серьезного внимания духовно-нравственному воспитанию.
Комитет женщин Узбекистана наряду с расширением рядов одаренных девушек проводит практическую работу с неорганизованной молодежью, необходимость активизации которой требует само время. Ведение работы с этой категорией молодежи на основе новой системы и нового подхода является основным фактором предотвращения различных правонарушений, семейных разводов и ранних браков. Эта общественная организация в махаллях и домах проводит системную работу по изучению и анализу проблем молодых семей, молодежи, вовлечению выпускниц в предпринимательство, содействию в обеспечении занятости.
– Работала в Чирчикском образовательном учреждении не по специальности, затем уволилась и ничем не занималась, – говорит Дилафруз Гайратова. – Участвуя в беседе, поняла, что нелегок путь к успеху, цель можно достигнуть только упорной работой над собой, стремлением и твердой дисциплиной. Теперь хочу подготовиться к экзаменам и в будущем году сдать документы в Чирчикский государственный педагогический институт.
В ходе беседы на основе жизненных примеров речь шла о сути и значении практической работы по проявлению заботы о молодых семьях, долге и обязанности каждого молодого человека перед родителями, семьей, обществом, Родиной, смысле понятия "успех". Были определены перспективные планы по практической поддержке неорганизованной молодежи.
На встрече выступила заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, председатель Комитета женщин Узбекистана Т.Нарбаева.