Темирйўлчилар байрами нишонланди
Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг шу йил 2 августдаги “Ўзбекистон Республикаси темир йўл транспорти ходимлари кунини нишонлаш тўғрисида”ги фармонига мувофиқ жорий йилдан бошлаб август ойининг биринчи якшанбаси “Ўзбекистон Республикаси темир йўл транспорти ходимлари куни” деб эълон қилинди. Шу муносабат билан пойтахтимизда тантанали тадбир бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг “Ўзбекистон темир йўллари” акциядорлик жамияти жамоасига байрам табригини Ўзбекистон Республикаси Бош вазири А.Арипов ўқиб эшиттирди.
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг биринчи ўринбосари, “Ўзбекистон темир йўллари” акциядорлик жамияти бошқаруви раиси О.Раматов ва бошқалар истиқлол йилларида мамлакатимиз темир йўл транспорти соҳаси мураккаб йўлни босиб ўтганини, мамлакатимиз ҳудудларини ишончли боғлайдиган, халқаро транспорт йўлакларига чиқиш имконини берадиган темир йўл транспорти коммуникацияларининг яхлит тизими барпо этилганини таъкидлади.
Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев шу йил 10 март куни Бухоро вилоятига ташрифи чоғида Бухоро – Мискин темир йўл қурилишининг бориши билан танишиб, тармоқдаги ишлар сифатини янада оширишга қаратилган қатор таклиф ва тавсияларини берди. Умумий узунлиги 355 километрни ташкил этадиган мазкур темир йўлнинг 335 километри тамомила янгидан бунёд этилмоқда. Мазкур темир йўлнинг қуриб, фойдаланишга топширилиши билан поездлар қатнови қарийб 75 километрга қисқаради.
Қарши ва Термиз оралиғидаги темир йўлни электрлаштириш ишлари авж палласида. Узунлиги 325 километрни ташкил этадиган мазкур йўлнинг 183 километри тўлиқ электрлаштирилди. Урганч – Хива янги темир йўли қуриш ва электрлаштириш ишлари олиб борилмоқда.
Темир йўл вокзалларини замонавий талаблар асосида қайта қуриш, йўловчиларга халқаро талаблар даражасида хизмат кўрсатиш имконини берадиган замонавий техника ва технологиялар билан жиҳозлашга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Ўтган даврда мамлакатимизда 16 янги темир йўл вокзали бунёд этилди, 9 вокзал реконструкция қилинди. Ҳозирги пайтда Тошкент шаҳридаги Жанубий вокзални реконструкция қилиш, Хива ва Наманган шаҳарларида замонавий вокзаллар қуриш бўйича ишлар давом этмоқда.
Қурилиш-бунёдкорлик ишларида ҳам темирйўлчиларнинг ҳиссаси салмоқли бўлаётир. Турли мураккабликдаги йўллар, кўприклар, эстакадалар бунёд этишда катта тажриба тўплаган “Ўзбекистон темир йўллари” акциядорлик жамияти жамоаси бугун ўта мураккаб қурилиш – ер усти ва ер ости метрополитенларини барпо этишга киришган. Пойтахтимизнинг Сергели туманини шаҳар маркази билан боғлайдиган олти бекатли ер усти, Юнусобод туманида ер ости метрополитенини қуриш ишлари олиб борилмоқда.
Анжуманда Президентимизнинг шу йил 4 августдаги “Мамлакатимиз темир йўл соҳаси ходимларидан бир гуруҳини мукофотлаш тўғрисида”ги фармонига мувофиқ бир гуруҳ темирйўлчиларга давлатимизнинг фахрий унвон, орден ва медаллари топширилди.
– Давлатимиз раҳбарининг фармони билан жорий йилдан бошлаб ҳар йили август ойининг биринчи якшанбаси темир йўл транспорти ходимлари куни сифатида нишонланиши бизга чексиз ғурур бахш этди, – дейди “Ўзбекистон темир йўллари” акциядорлик жамиятининг “Ўзтемирйўлмаштаъмир” унитар корхонаси бош директори, “Меҳнат шуҳрати” ордени соҳиби Нусратилло Абдуллаев. – Билдирилган юксак ишончга муносиб бўлиш, зиммамиздаги масъулиятни теран англаш, халқимиз манфаати йўлида садоқат билан хизмат қилишга ваъда берамиз.

В соответствии с Указом Президента нашей страны Шавката Мирзиёева "О праздновании Дня работников железнодорожного транспорта Республики Узбекистан", начиная с текущего года, первое воскресенье августа объявлено Днем работников железнодорожного транспорта Республики Узбекистан. В связи с этим в Ташкенте состоялось торжественное мероприятие.
Поздравление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева коллективу акционерного общества “Узбекистон темир йуллари” зачитал Премьер-министр Республики Узбекистан А.Арипов.
Первый заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, председатель правления акционерного общества “Узбекистон темир йуллари” А.Раматов и другие отметили, что за годы независимости в Узбекистане построена целостная система железнодорожных транспортных коммуникаций, надежно соединяющая регионы нашей страны, обеспечивающая выход к международным транспортным коридорам.
Глава нашего государства Шавкат Мирзиёев в ходе состоявшейся 10 марта текущего года поездки в Бухарскую область ознакомился с ходом строительства железнодорожной линии Бухара-Мискин, дал ряд предложений и рекомендаций по дальнейшему повышению качества осуществляемой в отрасли работы. Из общей протяженности данной железной дороги в 355 километров заново прокладываются 335 километров. В результате сдачи данной линии в эксплуатацию дальность движения в пути сократится почти на 75 километров.
Ускоренными темпами продолжается электрификация железной дороги Карши-Термез. Полностью электрифицировано 183 километра этой дороги, общая протяженность которой составляет 325 километров. Ведутся работы по прокладке и электрификации новой железнодорожной линии Ургенч-Хива.
Особое внимание уделяется реконструкции железнодорожных вокзалов, оснащению их современной техникой и технологиями обслуживания пассажиров на уровне международных стандартов и требований. За истекший период в нашей стране построено 16 новых и реконструировано 9 железнодорожных вокзалов. Сегодня продолжаются работы по реконструкции Южного вокзала Ташкента, строительству современных вокзалов в Хиве и Намангане.
Железнодорожники вносят достойный вклад и в строительно-созидательную работу. Коллектив АО "Узбекистон темир йуллари", накопивший солидный опыт в строительстве дорог, мостов и эстакад различной сложности, сегодня приступил к реализации сложнейшего проекта по прокладке наземного и подземного метро. В столице ведется строительство состоящего из шести станций наземного метро, которое свяжет Сергелийский район с центром города, а также подземного метро в Юнусабадском районе.
На мероприятии в соответствии с Указом Президента нашей страны "О награждении группы работников сферы железнодорожного транспорта страны" от 4 августа текущего года группе железнодорожников вручены государственные награды – ордена и медали, присвоены почетные звания.
– Объявление в соответствии с указом главы нашего государства первого воскресенья августа Днем работников железнодорожного транспорта Республики Узбекистан наполнило наши сердца чувством гордости, – говорит генеральный директор унитарного предприятия «Узтемирйулмаштаъмир» акционерного общества «Узбекистон темир йуллари», кавалер ордена «Меҳнат шуҳрати» Нусратилло Абдуллаев. – Обещаем быть достойными оказанного высокого доверия, работать с глубоким осознанием ответственности и преданно служить во имя интересов нашего народа.