Ўзбекистонда Жанубий кореялик инвесторлар билан ҳамкорликда заргарлик буюмлари ишлаб чиқарилади
Ўзбекистон Республикаси Ташқи иқтисодий фаолият миллий банки ҳузуридаги Кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субъектларининг экспортини қўллаб-қувватлаш жамғармаси билан Корея Республикасининг заргарлик буюмлари ишлаб чиқарувчилари ассоциацияси вакилларининг учрашуви бўлиб ўтди.
Тадбирда Ўзбекистон билан Корея Республикаси ўртасида иқтисодий ҳамкорлик тобора мустаҳкамланиб бораётгани қайд этилди. Ҳамкорлик алоқаларини янада ривожлантириш доирасида мамлакатимизда заргарлик буюмлари ишлаб чиқаришни кенгайтириш ва бозор талабларини ўрганиш асосида экспорт қилиш имкониятларини ошириш масалалари муҳокама қилинди.
– Ўзбекистонга ташрифимиздан асосий мақсад Тошкентда заргарлик буюмлари ишлаб чиқарувчи корхона фаолиятини йўлга қўйиш имкониятларини ўрганишдир, – дейди ассоциация раиси Бонг Cинг Ли. – Маҳсулотларни Корея Республикаси ва бошқа мамлакатларга экспорт қилишни режалаштирмоқдамиз. Ҳамкорлик доирасида бу ерда махсус ўқув факультетини ташкил этишни ҳам мўлжалламоқдамиз.
Учрашувда делегация вакилларига Тошкент шаҳрида жойлашган 8 кичик саноат зонаси, "Ангрен" ва "Жиззах" эркин иқтисодий зоналари, уларда яратилган қулайлик ва имтиёзлар тўғрисида маълумот берилди. Меҳмонлар Чилонзор туманидаги кичик саноат зонасида бўлиб, мавжуд иншоотлар ва шарт-шароитлар билан танишди.

В Узбекистане совместно с южнокорейскими инвесторами будут производиться ювелирные изделия
Состоялась встреча представителей Фонда поддержки экспорта субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства при Национальном банке внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан и Ассоциации производителей ювелирных изделий Республики Корея.
На мероприятии подчеркивалось, что экономическое сотрудничество между Узбекистаном и Южной Кореей все более укрепляется. Обсуждены вопросы производства ювелирных изделий в нашей стране в рамках дальнейшего развития партнерских связей и расширения возможностей экспорта на основе изучения требований рынка.
– Основная цель нашего визита в Узбекистан – изучение возможностей налаживания деятельности предприятия по производству ювелирных изделий в Ташкенте, – говорит председатель ассоциации Бонг Синг Ли. – Планируем экспортировать продукцию в Республику Корея и другие страны. Также в рамках сотрудничества планируем организовать здесь специальный учебный факультет.
На встрече представителям делегации предоставлена информация о расположенных в Ташкенте восьми малых промышленных зонах, свободных экономических зонах “Ангрен” и “Джизак”, созданных в них удобствах и льготах. Гости посетили малую промышленную зону Чиланзарского района, ознакомились с существующими сооружениями и условиями.