Иқтисодиётнинг барқарор ўсишини таъминлаш–халқимиз фаровонлигини оширишнинг муҳим омили
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 4 август куни 2017 йилги Инвестиция дастурига киритилган йирик ва муҳим аҳамиятга эга инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш ва йил якуни бўйича кутилаётган натижалар, шунингдек, давлатимиз раҳбарининг Андижон вилояти ва пойтахтимизнинг Чилонзор туманига ташрифлари чоғида белгиланган вазифалар ижросига бағишланган видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Йиғилишда Бош вазир ва унинг ўринбосарлари, Президентнинг Давлат маслаҳатчилари, тегишли вазирликлар, идоралар, хўжалик бирлашмалари раҳбарлари иштирок этди. Видеоконференция алоқаси орқали Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлари, маҳаллий ҳокимликлар, вазирлик ва идораларнинг ҳудудий тузилмалари, корхоналар раҳбарлари, тадбиркорлар ва инвесторлар қатнашди.
Давлатимиз раҳбари инвестициялар ҳажми йилдан-йилга ортиб боришини таъминлаш, юқори қўшимча қийматли, чуқур қайта ишланган маҳсулотлар ишлаб чиқарувчи янги замонавий корхоналарни ишга тушириш–мамлакатимиз иқтисодиётининг барқарор ўсишини таъминлаш, аввало, аҳоли ҳаёти ва фаровонлиги даражасини янада оширишнинг энг муҳим омилларидан бири эканини таъкидлади.
Президент ҳузуридаги Лойиҳа бошқаруви миллий агентлиги ташкил этилгани иқтисодиётимизга инвестиция жалб этиш масаласи нечоғли муҳим стратегик вазифалардан бири эканини яққол намоён этди. Йиғилишда ушбу Агентлик фаолиятини оқилона ташкил қилиш, аввало, инвестиция лойиҳаларини ишлаб чиқиш ва ҳаётга татбиқ этиш самарадорлигини оширишга, барча жараёнларнинг очиқ бўлишини таъминлашга алоҳида эътибор қаратиш зарурлиги қайд этилди.
2017 йилги Инвестиция дастурига мувофиқ, жорий йилда 552 лойиҳа доирасида 7,2 миллиард АҚШ долларини ўзлаштириш ва 67 йирик лойиҳани амалга ошириш белгиланган. Жумладан, 2017 йилнинг ўзида умумий қиймати 2,4 миллиард долларга тенг 170 лойиҳа, жумладан, 16 йирик лойиҳа ижроси якунига етказилади.
Фаол инвестиция сиёсатини изчил давом эттириш натижасида ўтган 7 ойда 32 лойиҳа ижроси якунланди, йил охиригача яна 138 лойиҳани амалга ошириб, объектларни ишга тушириш юзасидан барча зарурий чора-тадбирлар белгиланди.
Президент Шавкат Мирзиёев мамлакат миқёсида ва жойларда айрим раҳбарлар инвестиция лойиҳаларини амалга оширишда юзага келаётган муаммоларни тезкор ҳал этиш ва уларни кафолатланган молиявий манбалар билан таъминлашга юзаки, масъулиятсизлик билан ёндашаётганига эътибор қаратди.
Ўтган 7 ой мобайнида 27 лойиҳа бўйича маблағларни ўзлаштириш режадан ортда қолаётгани, 8 лойиҳа бўйича ҳужжатлар ҳалигача тасдиқланмагани каби танқидий мисоллар келтирилди.
Шу муносабат билан тармоқлар раҳбарлари ва лойиҳалар ташаббускорлари зиммасига мавжуд муаммоларни тезлик билан ҳал қилиш, сусткашлик ҳолатларини бартараф этиш чораларини кўриш юзасидан аниқ вазифалар юкланди.
Давлатимиз раҳбари таъкидлаганидек, инвестиция лойиҳаларини амалга оширишда юзага келаётган асосий камчиликларга тегишли ҳужжатлар пухта ишлаб чиқилмагани, кўплаб раҳбарлар тегишли тармоқлар ва соҳалар келажаги тўғрисида муайян тасаввурга эга эмаслиги, яъни ўзи бошқараётган соҳанинг бир неча йилдан кейинги ривожланиш истиқболи ҳақида аниқ ҳисоб-китоб юритмаётгани сабаб бўлаётганини қайд этди.
Бош вазир ўринбосарлари, вазирлик ва идоралар, хўжалик бирлашмалари ва ҳудудий ҳокимликлар раҳбарларига инвестиция лойиҳалари ижроси устидан ҳафталик назоратни янада кучайтириш, аниқланган муаммоларни бартараф этиш ва камчиликка йўл қўйган масъул шахслар фаолиятини баҳолаш юзасидан кўрилаётган аниқ чоралар тўғрисида ҳар ой якунида ҳисобот бериб бориш вазифаси топширилди.
Яна бир муаммо шундан иборатки, инвестиция лойиҳалари бўйича объектлар ишга тушгани ҳақида тегишли ҳужжат қабул қилингандан сўнг янги қувватлар қай даражада ишлаётганини таҳлил қилиш тизими мавжуд эмас. Шундан келиб чиққан ҳолда, давлатимиз раҳбари Иқтисодиёт вазирлигига тегишли вазирлик ва идоралар билан биргаликда ишга туширилган янги объектлар фаолиятини мониторинг қилиш тартибини ишлаб чиқиш вазифасини юклади.
Йиғилишда Иқтисодиёт вазирлиги, Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси, Молия вазирлигига йирик хўжалик бирлашмалари ва ҳудудий ҳокимликлар билан бирга 2018 йилги Инвестиция дастурини шакллантиришда фақат лойиҳалаштириш ҳужжатлари тайёр бўлган ва қиймати камида 5 миллион долларга тенг лойиҳаларни киритиш, сармоядорларнинг дастурга лойиҳа киритишини рағбатлантириш учун уларга солиқ имтиёзлари ва бошқа преференциялар бериш бўйича аниқ таклифлар ишлаб чиқиш юзасидан топшириқлар берилди.
Бунда келаси йил учун Инвестиция дастурига фақат пухта ишлаб чиқилган, лойиҳа-смета ҳужжатлари тайёр ва молиялаштириш манбалари аниқ бўлган инвестиция лойиҳаларини киритишга алоҳида эътибор бериш зарурлиги таъкидланди.
Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси раҳбариятига хорижий ҳамкорлар билан тенг шериклик ва ўзаро манфаатдорлик тамойиллари асосида ишлаш учун аниқ йўналишларни белгилаш, шунингдек, импорт шартномаларини тизимли равишда ва ўз вақтида кўриб чиқиб, хулоса бериш юзасидан алоҳида тартиб-қоидалар ишлаб чиқишни тезлаштириш вазифаси топширилди.
Ўзбекистоннинг хорижий давлатлар билан ҳамкорлигини ривожлантириш учун тузилган қатор ҳукуматлараро комиссиялар фаолиятини яна бир бор танқидий таҳлил қилиб, уларнинг самарадорлигини ошириш зарурлиги қайд этилди.
Йиғилишда давлатимиз раҳбарининг 2-3 июнь кунлари Андижон вилоятига ҳамда 12 апрель куни Тошкент шаҳрининг Чилонзор туманига ташрифлари натижасига биноан расмийлаштирилган баённомалар ва қабул қилинган дастурларда белгиланган топшириқлар ижросининг бориши ҳам муҳокама қилинди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузурида мазкур баён ва дастурларни амалга оширишнинг жорий ҳолатини босқичма-босқич кўриб чиқиб, ижрочилар ҳисоботини тинглаш ва баҳолаш бўйича янги назорат тизими жорий этилиши таъкидланди.
Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ва унинг ўринбосарларига Андижон вилояти ва Чилонзор туманини, умуман, барча ҳудудларни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича белгиланган вазифалар ижросини тизимли равишда ўрганиб, бирорта ҳам муаммоли масала қолдирмаслик юзасидан аниқ кўрсатмалар берилди.
Йиғилишда Вазирлар Маҳкамаси комплекслари, вазирликлар, идоралар, компаниялар, уюшмалар ва ҳокимликлар раҳбарларининг ҳисоботлари ва таклифлари тингланиб, муҳокама қилинди ҳамда инвестиция лойиҳалари ижросини жадаллаштириш ва мавжуд муаммоларни ҳал этиш юзасидан тегишли қарорлар қабул қилинди.

Ensuring sustainable development of the economy–an important factor of improving the well-being of the population
2017-08-07 | Politics
On August 4, 2017, a videoconference under the chairmanship of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev was held. It was dedicated to implementation of major and significant investment projects included in the Investment program for 2017, expected outcomes on the results of the current year, as well as execution of tasks identified during the trips of the head of our state to Andijan region and Chilanzar district of the city of Tashkent.
The meeting was attended by the Prime Minister and his deputies, State advisers to the President, heads of relevant ministries, departments and economic associations. The meeting was also attended by the Chairman of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan, khokims of the regions and the city of Tashkent, heads of local khokimiyats, territorial structures of ministries and departments, enterprises, entrepreneurs and investors through a videoconference.
The head of our state noted that ensuring the progressive growth of investments from year to year, introduction of new modern enterprises on production of products with high added value on the basis of deep processing are one of the most important factors for ensuring sustainable development of the economy of our country, first of all, further improvement of living standards and welfare of the population.
Organization of the National project management agency under the President once again showed that the issue of attracting investments in our economy is of great strategic importance. At the meeting, the need for a qualitative organization of activities of this agency, focusing primarily on improving the effectiveness of activities on development and implementation of investment projects, ensuring transparency of all related processes was noted.
In accordance with the Investment program for 2017, it is envisaged to master 7,2 billion US dollars within 552 projects and implement 67 major projects this year. In particular, 170 projects will be completed this year, including 16 large projects worth 2,4 billion dollars.
Implementation of 32 projects have been completed as the result of consistent continuation of active investment policy over the past 7 months, all necessary measures have been taken on completion of 138 projects and commissioning of relevant facilities by the end of the year.
The President of our country drew attention to the fact that some heads at the republican level and at places are superficially and irresponsibly concerned with issues of promptly eliminating problems that arise in the process of implementing investment projects, as well as providing them with guaranteed sources of financing.
Over the past 7 months, the timeframe for the disbursement of funds on 27 projects has been delayed, and the required package of documents has still not been approved on 8 projects.
In this regard, the heads of industries and project initiators are assigned specific tasks on quickly solving the existing problems and eliminating passive cases.
The head of our state noted that the reason of major shortcomings that arise in implementation of investment projects is in lack of well-developed documentation, many managers do not have a vision for specific future of relevant industries and spheres based on accurate calculations of their development with a view to several years in advance.
Deputy Prime ministers, heads of ministries and departments, economic associations and khokimiyats were instructed to strengthen weekly monitoring of implementation of investment projects, and monthly report on specific measures taken to eliminate the identified problems and assess activities of responsible persons who have committed shortcomings.
Another problem is the lack of a system of analyzing the state of new facilities’ operation after the adoption of a relevant document on the launch of objects within the framework of investment projects. In this regard, the head of our state instructed the Ministry of economy to develop the procedure for monitoring activities of new commissioned objects jointly with relevant ministries and departments.
At the meeting, the Ministry of economy, the State committee on investments, the Ministry of finance were instructed, together with large economic associations and local khokimiyats, to include in the Investment program for 2018 only those projects for which project documents were prepared and the cost is at least 5 million dollars, develop specific proposals on granting investors the tax privileges and other preferences for stimulating their participation with their projects in the Investment program.
It was noted that special attention should be given to including only deeply thought out investment projects with ready project-estimate documentation and specific sources of financing in the Investment program for 2018.
Administration of the State committee on investments was instructed to identify specific areas of working with foreign investors on the basis of principles of equal partnership and mutual interest, as well as accelerate development of separate procedures on the systematic and timely consideration of import contracts, issuance of conclusions on them.
It was also noted that it is necessary to critically analyze activities of a number of intergovernmental commissions formed for the development of cooperation of Uzbekistan with foreign countries, to increase the effectiveness of their activities.
At the meeting, implementation of protocols and programs adopted on the basis of visits of the head of our state to Andijan region on June 2-3 and Chilanzar district of the city of Tashkent on April 12 of this year was considered.
It was noted that a new monitoring system will be introduced under the President of the Republic of Uzbekistan on phased consideration of the current state of implementation of these protocols and programs, hearing and evaluating the reports of executors.
The Prime Minister of the Republic of Uzbekistan and his deputies were given specific instructions on systematic study of the execution of tasks indicated on socio-economic development of Andijan region and Chilanzar district, all regions of the country, consideration of all problematic issues without exception.
At the meeting, reports and proposals of the heads of complexes of the Cabinet of Ministers, ministries, departments, companies, associations and khokims were heard and discussed, relevant decisions were made on accelerating implementation of investment projects and solving existing problems.