Иқтисодиётнинг барқарор ўсишини таъминлаш–халқимиз фаровонлигини оширишнинг муҳим омили
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 4 август куни 2017 йилги Инвестиция дастурига киритилган йирик ва муҳим аҳамиятга эга инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш ва йил якуни бўйича кутилаётган натижалар, шунингдек, давлатимиз раҳбарининг Андижон вилояти ва пойтахтимизнинг Чилонзор туманига ташрифлари чоғида белгиланган вазифалар ижросига бағишланган видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Йиғилишда Бош вазир ва унинг ўринбосарлари, Президентнинг Давлат маслаҳатчилари, тегишли вазирликлар, идоралар, хўжалик бирлашмалари раҳбарлари иштирок этди. Видеоконференция алоқаси орқали Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлари, маҳаллий ҳокимликлар, вазирлик ва идораларнинг ҳудудий тузилмалари, корхоналар раҳбарлари, тадбиркорлар ва инвесторлар қатнашди.
Давлатимиз раҳбари инвестициялар ҳажми йилдан-йилга ортиб боришини таъминлаш, юқори қўшимча қийматли, чуқур қайта ишланган маҳсулотлар ишлаб чиқарувчи янги замонавий корхоналарни ишга тушириш–мамлакатимиз иқтисодиётининг барқарор ўсишини таъминлаш, аввало, аҳоли ҳаёти ва фаровонлиги даражасини янада оширишнинг энг муҳим омилларидан бири эканини таъкидлади.
Президент ҳузуридаги Лойиҳа бошқаруви миллий агентлиги ташкил этилгани иқтисодиётимизга инвестиция жалб этиш масаласи нечоғли муҳим стратегик вазифалардан бири эканини яққол намоён этди. Йиғилишда ушбу Агентлик фаолиятини оқилона ташкил қилиш, аввало, инвестиция лойиҳаларини ишлаб чиқиш ва ҳаётга татбиқ этиш самарадорлигини оширишга, барча жараёнларнинг очиқ бўлишини таъминлашга алоҳида эътибор қаратиш зарурлиги қайд этилди.
2017 йилги Инвестиция дастурига мувофиқ, жорий йилда 552 лойиҳа доирасида 7,2 миллиард АҚШ долларини ўзлаштириш ва 67 йирик лойиҳани амалга ошириш белгиланган. Жумладан, 2017 йилнинг ўзида умумий қиймати 2,4 миллиард долларга тенг 170 лойиҳа, жумладан, 16 йирик лойиҳа ижроси якунига етказилади.
Фаол инвестиция сиёсатини изчил давом эттириш натижасида ўтган 7 ойда 32 лойиҳа ижроси якунланди, йил охиригача яна 138 лойиҳани амалга ошириб, объектларни ишга тушириш юзасидан барча зарурий чора-тадбирлар белгиланди.
Президент Шавкат Мирзиёев мамлакат миқёсида ва жойларда айрим раҳбарлар инвестиция лойиҳаларини амалга оширишда юзага келаётган муаммоларни тезкор ҳал этиш ва уларни кафолатланган молиявий манбалар билан таъминлашга юзаки, масъулиятсизлик билан ёндашаётганига эътибор қаратди.
Ўтган 7 ой мобайнида 27 лойиҳа бўйича маблағларни ўзлаштириш режадан ортда қолаётгани, 8 лойиҳа бўйича ҳужжатлар ҳалигача тасдиқланмагани каби танқидий мисоллар келтирилди.
Шу муносабат билан тармоқлар раҳбарлари ва лойиҳалар ташаббускорлари зиммасига мавжуд муаммоларни тезлик билан ҳал қилиш, сусткашлик ҳолатларини бартараф этиш чораларини кўриш юзасидан аниқ вазифалар юкланди.
Давлатимиз раҳбари таъкидлаганидек, инвестиция лойиҳаларини амалга оширишда юзага келаётган асосий камчиликларга тегишли ҳужжатлар пухта ишлаб чиқилмагани, кўплаб раҳбарлар тегишли тармоқлар ва соҳалар келажаги тўғрисида муайян тасаввурга эга эмаслиги, яъни ўзи бошқараётган соҳанинг бир неча йилдан кейинги ривожланиш истиқболи ҳақида аниқ ҳисоб-китоб юритмаётгани сабаб бўлаётганини қайд этди.
Бош вазир ўринбосарлари, вазирлик ва идоралар, хўжалик бирлашмалари ва ҳудудий ҳокимликлар раҳбарларига инвестиция лойиҳалари ижроси устидан ҳафталик назоратни янада кучайтириш, аниқланган муаммоларни бартараф этиш ва камчиликка йўл қўйган масъул шахслар фаолиятини баҳолаш юзасидан кўрилаётган аниқ чоралар тўғрисида ҳар ой якунида ҳисобот бериб бориш вазифаси топширилди.
Яна бир муаммо шундан иборатки, инвестиция лойиҳалари бўйича объектлар ишга тушгани ҳақида тегишли ҳужжат қабул қилингандан сўнг янги қувватлар қай даражада ишлаётганини таҳлил қилиш тизими мавжуд эмас. Шундан келиб чиққан ҳолда, давлатимиз раҳбари Иқтисодиёт вазирлигига тегишли вазирлик ва идоралар билан биргаликда ишга туширилган янги объектлар фаолиятини мониторинг қилиш тартибини ишлаб чиқиш вазифасини юклади.
Йиғилишда Иқтисодиёт вазирлиги, Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси, Молия вазирлигига йирик хўжалик бирлашмалари ва ҳудудий ҳокимликлар билан бирга 2018 йилги Инвестиция дастурини шакллантиришда фақат лойиҳалаштириш ҳужжатлари тайёр бўлган ва қиймати камида 5 миллион долларга тенг лойиҳаларни киритиш, сармоядорларнинг дастурга лойиҳа киритишини рағбатлантириш учун уларга солиқ имтиёзлари ва бошқа преференциялар бериш бўйича аниқ таклифлар ишлаб чиқиш юзасидан топшириқлар берилди.
Бунда келаси йил учун Инвестиция дастурига фақат пухта ишлаб чиқилган, лойиҳа-смета ҳужжатлари тайёр ва молиялаштириш манбалари аниқ бўлган инвестиция лойиҳаларини киритишга алоҳида эътибор бериш зарурлиги таъкидланди.
Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси раҳбариятига хорижий ҳамкорлар билан тенг шериклик ва ўзаро манфаатдорлик тамойиллари асосида ишлаш учун аниқ йўналишларни белгилаш, шунингдек, импорт шартномаларини тизимли равишда ва ўз вақтида кўриб чиқиб, хулоса бериш юзасидан алоҳида тартиб-қоидалар ишлаб чиқишни тезлаштириш вазифаси топширилди.
Ўзбекистоннинг хорижий давлатлар билан ҳамкорлигини ривожлантириш учун тузилган қатор ҳукуматлараро комиссиялар фаолиятини яна бир бор танқидий таҳлил қилиб, уларнинг самарадорлигини ошириш зарурлиги қайд этилди.
Йиғилишда давлатимиз раҳбарининг 2-3 июнь кунлари Андижон вилоятига ҳамда 12 апрель куни Тошкент шаҳрининг Чилонзор туманига ташрифлари натижасига биноан расмийлаштирилган баённомалар ва қабул қилинган дастурларда белгиланган топшириқлар ижросининг бориши ҳам муҳокама қилинди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузурида мазкур баён ва дастурларни амалга оширишнинг жорий ҳолатини босқичма-босқич кўриб чиқиб, ижрочилар ҳисоботини тинглаш ва баҳолаш бўйича янги назорат тизими жорий этилиши таъкидланди.
Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ва унинг ўринбосарларига Андижон вилояти ва Чилонзор туманини, умуман, барча ҳудудларни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича белгиланган вазифалар ижросини тизимли равишда ўрганиб, бирорта ҳам муаммоли масала қолдирмаслик юзасидан аниқ кўрсатмалар берилди.
Йиғилишда Вазирлар Маҳкамаси комплекслари, вазирликлар, идоралар, компаниялар, уюшмалар ва ҳокимликлар раҳбарларининг ҳисоботлари ва таклифлари тингланиб, муҳокама қилинди ҳамда инвестиция лойиҳалари ижросини жадаллаштириш ва мавжуд муаммоларни ҳал этиш юзасидан тегишли қарорлар қабул қилинди.

Обеспечение устойчивого развития экономики–важный фактор повышения благосостояния народа
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 4 августа 2017 года проведено видеоселекторное совещание, посвященное ходу реализации крупных и значимых инвестиционных проектов, включенных в Инвестиционную программу на 2017 год, ожидаемым результатам по итогам текущего года, а также исполнению задач, определенных в ходе поездок главы нашего государства в Андижанскую область и Чиланзарский район города Ташкента.
В совещании приняли участие Премьер-министр и его заместители, Государственные советники Президента, руководители соответствующих министерств, ведомств и хозяйственных объединений. Посредством видеоконференцсвязи в совещании участвовали Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, хокимы областей и города Ташкента, руководители местных хокимиятов, территориальных структур министерств и ведомств, предприятий, предприниматели и инвесторы.
Глава нашего государства отметил, что обеспечение поступательного роста объемов инвестиций из года в год, введение в строй новых современных предприятий по производству продукции с высокой добавленной стоимостью на основе глубокой переработки – одни из важнейших факторов обеспечения устойчивого развития экономики нашей страны, прежде всего, дальнейшего повышения уровня жизни и благосостояния населения.
Организация Национального агентства по проектному управлению при Президенте в очередной раз показала, что вопрос привлечения инвестиций в нашу экономику имеет важное стратегическое значение. На совещании указано на необходимость качественной организации деятельности этого агентства, обращения прежде всего особого внимания на повышение результативности работы по разработке и реализации инвестиционных проектов, обеспечение прозрачности всех связанных с этими вопросами процессов.
В соответствии с Инвестиционной программой на 2017 год в текущем году предусмотрено освоить 7,2 миллиарда долларов США в рамках 552 проектов и реализовать 67 крупных проектов. В частности, уже в этом году будет завершена реализация 170, в том числе 16 крупных проектов общей стоимостью 2,4 миллиарда долларов.
В результате последовательного продолжения активной инвестиционной политики за минувшие 7 месяцев завершено выполнение 32 проектов, определены все необходимые меры по завершению еще 138 проектов и сдаче в эксплуатацию соответствующих объектов до конца года.
Президент нашей страны обратил внимание на то, что некоторые руководители республиканского уровня и на местах поверхностно и безответственно относятся к вопросам оперативного устранения проблем, возникающих в процессе реализации инвестиционных проектов, а также обеспечения их гарантированными источниками финансирования.
В течение минувших 7 месяцев затянуты сроки освоения средств по 27 проектам, по 8 проектам все еще не утвержден необходимый пакет документов.
В связи с этим на руководителей отраслей и инициаторов проектов возложены конкретные задачи по оперативному решению имеющихся проблем и устранению случаев пассивности.
Глава нашего государства отметил, что причиной большинства недостатков, возникающих при реализации инвестиционных проектов, становится отсутствие четко разработанной документации, у многих руководителей нет видения конкретного будущего соответствующих отраслей и сфер на основе точных расчетов их развития с прицелом на несколько лет вперед.
Заместителям Премьер-министра, руководителям министерств и ведомств, хозяйственных объединений и хокимиятов поручено усилить еженедельный контроль за реализацией инвестиционных проектов, представлять по итогам каждого месяца отчет о принимаемых конкретных мерах по устранению выявленных проблем и оценке деятельности ответственных лиц, допустивших недостатки.
Еще одна проблема заключается в отсутствии системы анализа состояния работы новых мощностей после принятия соответствующего документа о запуске объектов в рамках инвестиционных проектов. В связи с этим глава нашего государства поручил Министерству экономики разработать совместно с соответствующими министерствами и ведомствами порядок мониторинга работы введенных в строй новых объектов.
На совещании Министерству экономики, Государственному комитету по инвестициям, Министерству финансов поручено совместно с крупными хозяйственными объединениями и хокимиятами на местах включать в Инвестиционную программу на 2018 год только те проекты, по которым подготовлены проектные документы и стоимость составляет не менее 5 миллионов долларов, разработать конкретные предложения по предоставлению инвесторам налоговых льгот и других преференций для стимулирования их участия со своими проектами в Инвестиционной программе.
Отмечалось, что особое внимание необходимо уделять включению в Инвестиционную программу 2018 года только глубоко продуманных инвестиционных проектов с готовой проектно-сметной документацией и конкретными источниками финансирования.
Руководству Государственного комитета по инвестициям поручено определить конкретные направления работы с иностранными инвесторами на основе принципов равного партнерства и взаимного интереса, а также ускорить разработку отдельных процедур по системному и своевременному рассмотрению импортных контрактов, выдаче заключений по ним.
Указано также на необходимость еще раз критически проанализировать деятельность ряда межправительственных комиссий, образованных для развития сотрудничества Узбекистана с зарубежными государствами, повысить эффективность их работы.
На совещании рассмотрено исполнение протоколов и программ, принятых по итогам поездок главы нашего государства в Андижанскую область 2-3 июня и Чиланзарский район города Ташкента 12 апреля текущего года.
Отмечалось, что при Президенте Республики Узбекистан будет внедрена новая система контроля по поэтапному рассмотрению текущего состояния исполнения этих протоколов и программ, заслушиванию и оценке отчетов исполнителей.
Премьер-министру Республики Узбекистан и его заместителям даны конкретные поручения по системному изучению исполнения задач, обозначенных по социально-экономическому развитию Андижанской области и Чиланзарского района, всех регионов страны, рассмотрению всех без исключения проблемных вопросов.
На совещании заслушаны и обсуждены отчеты и предложения руководителей комплексов Кабинета Министров, министерств, ведомств, компаний, ассоциаций и хокимов, приняты соответствующие решения по ускорению реализации инвестиционных проектов и решению имеющихся проблем.