2017 йилнинг 2 август куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Покистон Ислом Республикасининг янги тайинланган Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Ирфон Юсуф Шами билан учрашди.
Вазир Элчининг ишонч ёрлиқлари нусхасини қабул қилди.
Мулоқот чоғида Ўзбекистон-Покистон муносабатларининг ҳолати, Покистоннинг ШҲТнинг тенг ҳуқуқли аъзоси эканлигини ҳисобга олган ҳолда сиёсат ва хавфсизлик соҳаларидаги ҳамкорликнинг ҳамда савдо-иқтисодий, инвестиция, маданий-гуманитар жабҳалардаги ўзаро манфаатли алоқаларни чуқурлаштиришнинг истиқболли йўналишлари муҳокама қилинди.
Учрашувда ҳамкорликни тизимли асосда кенгайтиришдан икки томон ҳам манфаатдор эканлиги таъкидланди ва шу муносабат билан аниқ икки томонлама тадбирлар, жумладан Ўзбекистон ва Покистон ишбилармон доиралари вакиллари ўртасидаги турли шакллардаги алоқаларни фаоллаштириш бўйича чораларни ўз ичига олувчи “Йўл харитаси”ни биргаликда ишлаб чиқиш борасидаги ўз мулоҳазаларини билдиришди.

2017-08-02 | Политика
2 августа 2017 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов встретился с вновь назначенным Чрезвычайным и Полномочным Послом Исламской Республики Пакистан Ирфаном Юсуфом Шами.
Министр принял копию верительных грамот Посла.
В ходе прошедшей беседы обсуждены состояние узбекско-пакистанских отношений, перспективные направления взаимодействия в сферах политики и безопасности с учетом полноправного членства Пакистана в ШОС, углубления взаимовыгодных связей в торгово-экономической, инвестиционной, культурно-гуманитарной областях.
Стороны подчеркнули взаимный интерес к наращиванию сотрудничества на системной основе, и в этой связи высказались за согласование «Дорожной карты» с включением в него конкретных двусторонних мероприятий, в том числе по активизации контактов между представителями деловых кругов Узбекистана и Пакистана в различных форматах.