Тошкент вилояти Чирчиқ давлат педагогика институтини ташкил этиш тўғрисида
Бугунги кунда Тошкент вилояти халқ таълими тизимида 1348 та таълим муассасаси, жумладан 406 та мактабгача таълим муассасаси, 871 та умумий ўрта таълим мактаби, 2 та Меҳрибонлик уйи, 31 та болалар мусиқа ва санъат мактаби, 19 та “Баркамол авлод” маркази, 19 та болалар ва ўсмирлар спорт мактаби фаолият кўрсатмоқда. Қабул қилинган давлат дастурлари доирасида мазкур таълим муассасаларининг самарадорлигини ошириш, уларнинг моддий-техник базасини мустаҳкамлаш бўйича тизимли ишлар амалга оширилмоқда.
Шу билан бирга, вилоятда мактабгача таълим тизимини янада такомиллаштириш, болаларни мактабга тайёрлаш даражасини тубдан яхшилаш, таълим-тарбия жараёнига замонавий таълим дастурларини татбиқ этиш, ёшларнинг ҳар томонлама интеллектуал, ахлоқий, эстетик ва жисмоний қобилиятларини ривожлантириш борасида таълим муассасаларини малакали педагог кадрлар билан таъминлаш йўналишларида қатор долзарб масалалар мавжуд.
Тошкент вилояти мактабгача, мактаб ва мактабдан ташқари таълим муассасаларининг тарбиячилар, бошланғич синф ўқитувчилари, айниқса, аниқ фанлар ва чет тиллари бўйича ўқитувчиларга бўлган эҳтиёжларини қондириш, туманлар ва қишлоқ жойларидаги таълим муассасаларини юқори малакали педагог кадрлар билан таъминлаш ҳамда халқаро стандартлар даражасига мос олий маълумотли педагогик кадрлар тайёрлаш тизимини жойларда ташкил этишни янада такомиллаштириш ва таълим сифатини яхшилаш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими, Олий ва ўрта махсус таълим, Иқтисодиёт ва Молия вазирликларининг таклифларига мувофиқ Халқ таълими вазирлиги таркибида Тошкент вилояти Чирчиқ давлат педагогика институти ташкил этилсин.
2. Тошкент вилояти Чирчиқ давлат педагогика институтининг асосий вазифалари этиб қуйидагилар белгилансин:
мактабгача, мактаб ва мактабдан ташқари таълим муассасалари учун юқори малакали ўқитувчиларни талаб даражасида сифатли тайёрлашни таъминлаш;
педагогик таълим соҳасини ривожлантиришнинг илмий-методик вазифаларини ҳал этишга, илғор хорижий педагогик технологияларни жорий этишга йўналтирилган илмий тадқиқотларни олиб бориш ва иқтидорли талаба-ёшларни илмий фаолият билан шуғулланишга кенг жалб этиш;
юртимизнинг педагогика фани бўйича қадимдан ривожланиб келган ютуқлари, хорижий мамлакатлар таълим муассасаларининг тажрибаси ва Тошкент вилояти туманлари таълим муассасалари талаб-эҳтиёжларини ҳисобга олган ҳолда тегишли йўналишлар ҳамда мутахассисликлар бўйича ўқув-услубий адабиётларни яратиш;
ўқув ва илмий лойиҳаларни амалга ошириш, таълим ва илмий изланишлар жараёнига мутахассисларни жалб этиш мақсадида педагогика соҳасидаги етакчи республика ва хорижий олий таълим муассасалари ва илмий марказлари билан ҳамкорлик алоқаларини ривожлантириш;
хорижий олий таълим муассасалари ва илмий марказларига ёш истиқболли битирувчиларни магистратура ва докторантурага мунтазам юбориш орқали Институт илмий-педагогик салоҳиятини ошириб бориш.
Тошкент вилояти Чирчиқ давлат педагогика институтининг тузилмаси 1-иловага мувофиқ;
Тошкент вилояти Чирчиқ давлат педагогика институтини ташкил этиш, унинг моддий-техник базасини шакллантириш ва илмий-педагогик кадрлар билан таъминлаш чора-тадбирлари дастури 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирига зарур ҳолларда Тошкент вилояти Чирчиқ давлат педагогика институтининг тузилмасига ходимларнинг белгиланган нормативларига мувофиқ ўзгартиришлар киритиш ҳуқуқи берилсин.
Тошкент вилояти Чирчиқ давлат педагогика институтининг факультет ва кафедралари босқичма-босқич талабалар ва профессор-ўқитувчилар таркибига мувофиқ ўрнатилган тартибда шакллантириб борилсин.
4. Тошкент вилояти Чирчиқ давлат педагогика институтининг 2017/2018 ўқув йили учун қабул квоталари 3-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Ўзбекистон Республикасининг таълим муассасаларига ўқишга қабул қилиш бўйича Давлат комиссияси 2017/2018 ўқув йили учун Тошкент вилояти Чирчиқ давлат педагогика институтининг талабалари контингентини Тошкент вилоятида доимий яшаётган Тошкент давлат педагогика университети ва бошқа турдош олий таълим муассасаларига ҳужжат топшириб, мазкур таълим муассасаларига белгиланган тўлов-контракт квоталари доирасида ўқишга қабул қилинмаган мос ва турдош таълим йўналишлари абитуриентлари ҳисобидан, Тошкент вилояти туманлари таълим муассасалари эҳтиёжларини инобатга олган ҳолда шакллантирсин.
Тошкент вилояти Чирчиқ давлат педагогика институтига 2017/2018 ўқув йили учун талабалар ўқишга амалдаги базавий тўлов-контракт миқдори бўйича тасдиқланган квота доирасида қабул қилинсин.
5. Ўзбекистон Республикаси Тошкент вилояти Чирчиқ давлат педагогика институтида вилоятдаги мактабгача, мактаб ва мактабдан ташқари ва олий таълим муассасалари ҳамда педагог кадрларни қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш институтининг таълим мазмунини такомиллаштириш бўйича фаолиятини Мувофиқлаштирувчи кенгаш ташкил қилинсин. Мувофиқлаштирувчи кенгаш таркиби Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги томонидан тасдиқлансин.
Мувофиқлаштирувчи кенгашнинг асосий вазифалари этиб, қуйидагилар белгилансин:
Тошкент вилоятидаги мактабгача, мактаб ва мактабдан ташқари таълим муассасалари учун педагог кадрлар тайёрлаш, шунингдек, педагогик кадрлар ва соҳа мутахассисларини қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш муассасаларининг илмий-методик базаларини шакллантиришни мувофиқлаштириш ва ўқув-методик раҳбарликни амалга ошириш;
педагогика соҳасидаги талаб ва илғор хорижий тажриба, ўқув жараёнига замонавий педагогик ва ахборот-коммуникация технологияларини кенг жорий этишни ҳисобга олган ҳолда, вилоят таълим муассасаларида давлат таълим стандартлари, ўқув режа ва дастурларини тизимли равишда такомиллаштиришни амалга ошириш;
вилоятдаги педагогика соҳасида илмий-услубий ишлар, жумладан, фундаментал, амалий ва инновацион илмий изланишлар олиб боришни мувофиқлаштириш;
вилоят таълим муассасалари илмий-педагогик салоҳиятини ошириш, жумладан, олий малакали илмий ва илмий-педагогик кадрларни мақсадли тайёрлаш асосида, педагогика соҳасини ривожлантиришнинг стратегик вазифаларидан келиб чиққан ҳолда, вилоятдаги таълим муассасалари раҳбар ходимлари ва мутахассислари малакасини сифатли ошириш ва қайта тайёрлаш бўйича чора-тадбирлар амалга оширилишини таъминлаш.
6. Ўзбекистон Республикаси Фан ва технологиялар агентлиги Халқ таълими вазирлигининг таклифига асосланиб Тошкент вилояти Чирчиқ давлат педагогика институти учун таянч олий таълим муассасаларига докторантурага 2018 йил учун мақсадли квоталар ажратсин.
7. Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги 2017 йил 1 сентябргача:
Тошкент вилояти Чирчиқ давлат педагогика институти (кейинги ўринларда – Институт) уставини тасдиқлаб, ўрнатилган тартибда давлат рўйхатидан ўтказсин;
Институт томонидан тасдиқланган штатлар жадвали ва харажатлар сметасини рўйхатдан ўтказсин;
республика таълим ва илмий муассасаларининг тажрибали ходимлари, жумладан, Тошкент давлат педагогика университети ва бошқа таълим муассасаларининг профессор-ўқитувчилари таркибидан ўрнатилган тартибда Институтни юқори малакали профессор-ўқитувчилар билан таъминласин;
Институт таълим йўналишлари ўқув режаларига мувофиқ фанларни ўқув адабиётлари ва илмий-методик қўлланмалар билан ҳамда ўқув хоналарини замонавий лаборатория жиҳозлари ва компьютер техникаси билан таъминлаш чораларини кўрсин.
8. Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги, Халқ таълими вазирлиги 2017/2018 ўқув йилидан бошлаб Институт учун зарур педагог кадрларни жалб қилиш учун соатбай асосида ҳақ тўлаш ва ўқув адабиётлари билан таъминланишини молиялаштиришнинг аниқ чораларини кўрсин.
9. Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги, Тошкент вилояти ҳокимлиги ва Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигининг Тошкент кимё-технология институти қошидаги Чирчиқ академик лицейига тегишли Чирчиқ шаҳар, Истиқбол кўчаси, 2"А"-уй ва Чирчиқ ижтимоий-иқтисодиёт касб-ҳунар коллежига тегишли Чирчиқ шаҳар, Амир Темур кўчаси, 104-уйда жойлашган бинолари ва иншоотлари ҳудудлари билан Тошкент вилояти Чирчиқ давлат педагогика институтига оператив бошқариш ҳуқуқи билан бепул фойдаланишга бериш тўғрисидаги таклифи маъқуллансин.
Белгилаб қўйилсинки, Тошкент кимё-технология институти қошидаги Чирчиқ академик лицейи ва Чирчиқ ижтимоий-иқтисодиёт касб-ҳунар коллежининг 2- ва 3-курс ўқувчилари битиргунларига қадар Тошкент вилояти Чирчиқ давлат педагогика институтининг биноларида ижара тўловисиз жойлашади.
10. Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Истеъдод” жамғармаси хорижий давлатларнинг нуфузли университетлари ва илмий марказларида 2018 йилдан бошлаб Тошкент вилояти Чирчиқ давлат педагогика институти профессор-ўқитувчиларининг малакасини ошириш ишларини ташкил этсин.
11. Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт вазирлиги ва Молия вазирлиги Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлигининг асосланган ҳисоб-китоблари бўйича Ўзбекистон Республикаси Инвестиция дастурининг 2018 йилга ва кейинги йилларга параметрларини шакллантиришда Тошкент вилояти Чирчиқ давлат педагогика институти объектларини реконструкция қилиш, капитал таъмирлаш ва жиҳозлаш учун Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги ҳузуридаги Бюджетдан ташқари таълим ва тиббиёт муассасаларининг моддий-техник базасини ривожлантириш жамғармаси ҳисобидан маблағлар ажратилишини назарда тутсин.
12. Белгилаб қўйилсинки, Тошкент вилояти Чирчиқ давлат педагогика институтини сақлаш харажатлари 2017 йилда “Маориф” соҳаси бўйича тасдиқланган бюджет параметрлари доирасида, 2018 йилдан бошлаб эса мазкур соҳага ҳар йили ажратиладиган маблағлар доирасида амалга оширилади.
13. Қуйидагилар Тошкент вилояти Чирчиқ давлат педагогика институтининг фаолиятини молиялаштириш манбалари этиб белгилансин:
хўжалик фаолиятидан ва шартнома асосида хизматлар кўрсатишдан тушадиган тушумлар;
жисмоний ва юридик шахсларнинг ҳомийлик хайриялари ва мақсадли бадаллари;
14. Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги Халқ таълими вазирлиги билан биргаликда Тошкент вилояти Чирчиқ давлат педагогика институтини электрон таълим миллий тармоғига улаш чораларини кўрсин.
15. Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги Тошкент вилояти Чирчиқ давлат педагогика институтига 2 та, шу жумладан, 1 та хизмат, 1 та махсус енгил автотранспорт воситаси сақлашга лимит ажратсин.
16. Тошкент вилояти Чирчиқ давлат педагогика институтида Тошкент шаҳридан қатнаб ишловчи профессор-ўқитувчи ва ишчи-ходимларга бориш-келиши учун тегишли шароитлар ташкил этилсин.
17. Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда бир ой муддатда:
ўзлари қабул қилган норматив-ҳуқуқий ҳужжатларини ушбу қарорга мувофиқлаштирсин.
18. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг Давлат маслаҳатчиси А.Н.Юнусходжаев зиммасига юклансин.
Тошкент шаҳри, 2017 йил 27 июль
“Тошкент вилояти Чирчиқ давлат педагогика институтини
ташкил этиш тўғрисида”ги қарорига
Мустақиллик йилларида мамлакатимизда олий таълим тизимини модернизация қилиш, унга ўқитишнинг замонавий шакл ва технологияларини кенг жорий этиш, олий таълим муассасалари педагог кадрларини қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш тизими самарадорлигини таъминлаш борасида қатор ишлар қилинди. Жумладан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг жорий йил 20 апрелдаги “Олий таълим тизимини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори олий таълим тизимини тубдан такомиллаштириш, мамлакатимизни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш борасидаги устувор вазифаларга мос ҳолда кадрлар тайёрлашнинг маъно-мазмунини тубдан қайта кўриб чиқиш, халқаро стандартлар даражасида олий малакали мутахассислар тайёрлаш учун зарур шароитлар яратишда муҳим қадам бўлди.
Шу билан бирга, олий маълумотли мутахассисларни ҳудудлар ва соҳалар бўйича жорий этилаётган дастурларнинг талаб ва эҳтиёжлари, иқтисодиёт тармоқлари ва ҳудудларни комплекс тараққий эттириш истиқболларини инобатга олган ҳолда тайёрлаш тақозо этилмоқда.
Бугунги кунда Тошкент вилояти халқ таълими тизимида 1348 та таълим муассасаси, жумладан, 406 та мактабгача таълим муассасаси, 871 та умумий ўрта таълим мактаби, 2 та Меҳрибонлик уйи, 31 та болалар мусиқа ва санъат мактаби, 19 та “Баркамол авлод” маркази, 19 та болалар ва ўсмирлар спорт мактаби фаолият кўрсатмоқда. Қабул қилинган давлат дастурлари доирасида мазкур таълим муассасаларининг самарадорлигини ошириш, уларнинг моддий-техник базасини мустаҳкамлаш бўйича тизимли ишлар амалга оширилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Тошкент вилояти Чирчиқ давлат педагогика институтини ташкил этиш тўғрисида”ги қарори вилоятдаги мактабгача, мактаб ва мактабдан ташқари таълим муассасаларининг тарбиячилар, бошланғич синф ўқитувчилари, айниқса, аниқ фанлар ва чет тиллари бўйича ўқитувчиларга бўлган эҳтиёжларини қондириш, туманлар ва қишлоқ жойларидаги таълим муассасаларини юқори малакали педагог кадрлар билан таъминлашни яхшилаш мақсадида қабул қилинди.
Қарор билан Тошкент вилояти Чирчиқ давлат педагогика институтининг асосий вазифалари, тузилмаси ва фаолиятини ташкил этиш, моддий-техник базасини шакллантириш ҳамда илмий-педагогик кадрлар билан таъминлаш чора-тадбирлари дастури тасдиқланди.
Шунингдек, қарорда Тошкент вилояти Чирчиқ давлат педагогика институтига 2017/2018 ўқув йили учун 750 та қабул квоталари ажратилиб, Институтга талабалар контингентини Тошкент вилоятида доимий яшаётган Тошкент давлат педагогика университети ва бошқа турдош олий таълим муассасаларига ҳужжат топшириб, мазкур таълим муассасаларига белгиланган тўлов-контракт квоталари доирасида ўқишга қабул қилинмаган мос ва турдош таълим йўналишлари абитуриентлари ҳисобидан, Тошкент вилояти туманлари таълим муассасалари эҳтиёжларини инобатга олган ҳолда шакллантириш белгиланган. Бунда талабаларни ўқитишнинг амалдаги базавий (оширилмаган) тўлов-контракт миқдори асосида тасдиқланган квота доирасида қабул қилиш амалга оширилади.
Мазкур қарор билан Тошкент вилояти Чирчиқ давлат педагогика институтида вилоятдаги мактабгача, мактаб ва мактабдан ташқари ва олий таълим муассасаси ҳамда вилоят педагог кадрларини қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш институтининг таълим мазмунини такомиллаштириш бўйича фаолиятини Мувофиқлаштирувчи кенгашни ташкил қилиш ва унинг асосий вазифалари белгиланмоқда.
Институт учун 2018 йилда таянч олий таълим муассасаларида докторантурага мақсадли квоталар ажратиш, уставини ва штат жадвалларини тасдиқлаш, юқори малакали профессор-ўқитувчилар ва фанларни ўқув адабиётлари ва илмий-методик қўлланмалар билан ҳамда ўқув хоналарини замонавий лаборатория жиҳозлари ва компьютер техникаси билан таъминлаш, шунингдек, объектларини реконструкция қилиш, капитал таъмирлаш ва жиҳозлаш юзасидан вазирлик ва идораларга тегишли топшириқлар берилмоқда.
Шунингдек, тегишли вазирлик ва идораларга Тошкент вилояти Чирчиқ давлат педагогика институтини электрон таълим миллий тармоғига улаш чораларини кўриш топширилган.
Ушбу қарорнинг қабул қилиниши Тошкент вилояти туманлари ва қишлоқларидаги таълим муассасаларини юқори малакали педагог кадрлар билан таъминлаш, халқаро стандартлар даражасига мос олий маълумотли педагог кадрлар тайёрлашни жойларда ташкил этиш ва таълим сифатини таъминлаш, шунингдек, ёшларнинг олий таълим билан қамрови даражасини ошириш имкониятини яратишда яна бир муҳим қадам бўлди.

О создании Ташкентского областного Чирчикского государственного педагогического института
В настоящее время в системе народного образования Ташкентской области функционируют 1348 образовательных учреждений, в том числе 406 дошкольных образовательных учреждений, 871 общая средняя образовательная школа, 2 дома милосердия, 31 детская школа музыки и искусства, 19 центров «Баркамол авлод», 19 детско-юношеских спортивных школ. В рамках принятых государственных программ осуществляется системная работа по повышению эффективности образовательных учреждений и укреплению их материально-технической базы.
Вместе с тем в области имеется ряд актуальных проблем по дальнейшему усовершенствованию системы дошкольного образования, коренному повышению уровня подготовки детей к школе, внедрению современных программ в образовательный и воспитательный процесс, всестороннему развитию интеллектуальных, нравственных, эстетических и физических способностей молодежи, а также по обеспечению образовательных учреждений высококвалифицированными педагогическими кадрами.
В целях удовлетворения спроса и укомплектования дошкольных и внешкольных образовательных учреждений воспитателями, общеобразовательных школ – учителями, в особенности начальных классов и по точным наукам и иностранным языкам, обеспечения высококвалифицированными педагогическими кадрами образовательных учреждений в районах и сельских местностях Ташкентской области, повышения качества образования и подготовки педагогических кадров с высшим образованием на местах на основе мировых стандартов:
1. Согласиться с предложениями Министерства народного образования, Министерства высшего и среднего специального образования, Министерства экономики и Министерства финансов Республики Узбекистан о создании Ташкентского областного Чирчикского государственного педагогического института в структуре Министерства народного образования Республики Узбекистан.
2. Определить основными задачами Ташкентского областного Чирчикского государственного педагогического института:
обеспечение качественной подготовки на требуемом уровне высококвалифицированных педагогических кадров для дошкольных, школьных и внешкольных образовательных учреждений;
проведение научных исследований, направленных на решение научно-методических задач по развитию педагогического образования, внедрение передовых зарубежных педагогических технологий, а также широкое привлечение одаренной молодежи к ведению научной деятельности;
создание учебно-методической литературы по соответствующим направлениям и специальностям с учетом исторических достижений отечественной педагогической науки, опыта образовательных учреждений зарубежных стран и потребностей образовательных учреждений районов Ташкентской области;
развитие сотрудничества с ведущими отечественными и зарубежными высшими образовательными учреждениями и научными центрами в области педагогики, привлечение специалистов в целях совместной реализации учебных и научных проектов, а также к образовательному и научно-исследовательскому процессу;
повышение научно-педагогического потенциала института путем системной организации обучения молодых перспективных выпускников в магистратуре и докторантуре зарубежных высших образовательных учреждений.
структуру Ташкентского областного Чирчикского государственного педагогического института согласно приложению №1;
программу мер по организации деятельности Ташкентского областного Чирчикского государственного педагогического института, формированию его материально-технической базы и обеспечению научно-педагогическими кадрами согласно приложению №2.
Министру народного образования Республики Узбекистан предоставить полномочия по внесению, в необходимых случаях, изменений в организационную структуру Ташкентского областного Чирчикского государственного педагогического института согласно утвержденным нормативам сотрудников.
В установленном порядке поэтапно сформировать факультеты и кафедры Ташкентского областного Чирчикского государственного педагогического института согласно контингенту студентов и профессорско-преподавательского состава.
4. Утвердить квоту приема в Ташкентский областной Чирчикский государственный педагогический институт на 2017/2018 учебный год согласно приложению №3.
Государственной комиссии по приему в образовательные учреждения Республики Узбекистан сформировать контингент студентов Ташкентского областного Чирчикского государственного педагогического института на 2017/2018 учебный год из числа абитуриентов, постоянно проживающих в Ташкентской области, сдавших документы в Ташкентский государственный педагогический университет или другие вузы соответствующих и родственных направлений и не прошедших по конкурсу в рамках квот обучения на платно-контрактной основе этих вузов, с учетом потребностей образовательных учреждений районов Ташкентской области.
Обеспечить прием студентов в Ташкентский областной Чирчикский государственный педагогический институт на 2017/2018 учебный год по действующей базовой платно-контрактной сумме в рамках утвержденных квот.
5. В Ташкентском областном Чирчикском государственном педагогическом институте создать Координационный совет по совершенствованию содержания образования в дошкольных, школьных, внешкольных и высших образовательных учреждениях, а также институте переподготовки и повышения квалификации педагогических кадров области. Министерству народного образования Республики Узбекистан утвердить состав Координационного совета.
Определить основными задачами Координационного совета:
координацию формирования научно-методической базы учреждений подготовки педагогических кадров для дошкольных, школьных и внешкольных образовательных учреждений Ташкентской области, а также учреждений переподготовки и повышения квалификации педагогических кадров и специалистов отрасли, и осуществление учебно-методического руководства;
осуществление системного совершенствования государственных образовательных стандартов, учебных планов и программ в образовательных учреждениях области, с учетом широкого внедрения современных педагогических и информационно-коммуникационных технологий в учебный процесс, современных требований и передового зарубежного опыта в области педагогики;
координацию научно-методической работы, в том числе проведение фундаментальных, прикладных и инновационных научных исследований в области педагогики;
обеспечение осуществления мер по качественному повышению квалификации и переподготовки специалистов и руководящих работников образовательных учреждений области, исходя из стратегических задач по развитию педагогической науки, повышению научно-педагогического потенциала образовательных учреждений области, в том числе на основе целевой подготовки высококвалифицированных научных и научно-педагогических кадров.
6. Агентству по науке и технологиям Республики Узбекистан на основе предложений Министерства народного образования обеспечить выделение для Ташкентского областного Чирчикского государственного педагогического института целевых квот на 2018 год для поступления в докторантуру базовых высших образовательных учреждений.
7. Министерству народного образования Республики Узбекистан до 1 сентября 2017 года:
утвердить устав Ташкентского областного Чирчикского государственного педагогического института (далее – институт) и провести его государственную регистрацию в установленном порядке;
обеспечить регистрацию штатного расписания и смету расходов, утвержденных институтом;
обеспечить институт высококвалифицированным профессорско-преподавательским составом в установленном порядке из числа опытных специалистов образовательных и научных учреждений республики, в том числе из числа профессорско-преподавательского состава Ташкентского государственного педагогического университета и других образовательных учреждений;
принять меры по обеспечению предметов учебной литературой и научно-методическими пособиями согласно учебным планам направлений образования института, оснащению учебных аудиторий современным лабораторным оборудованием и компьютерной техникой.
8. Министерству финансов, Министерству народного образования Республики Узбекистан начиная с 2017/2018 учебного года принять конкретные меры по финансированию обеспечения учебной литературой и почасовой оплаты труда привлекаемых педагогических кадров института.
9. Согласиться с предложением Министерства народного образования Республики Узбекистан, хокимията Ташкентской области и Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан о передаче Ташкентскому областному Чирчикскому государственному институту в бесплатное пользование с правом оперативного управления зданий, сооружений и территорий Чирчикского академического лицея при Ташкентском химико-технологическом институте, расположенного по адресу: город Чирчик, улица Истикбол, дом 2-А, и Чирчикского социально-экономического профессионального колледжа, расположенного по адресу: город Чирчик, улица Амира Темура, дом 104.
Установить, что учащиеся 2-3-го курсов Чирчикского академического лицея при Ташкентском химико-технологическом институте и Чирчикского социально-экономического профессионального колледжа до окончания учебы будут располагаться в зданиях Ташкентского областного Чирчикского государственного педагогического института без арендной платы.
10. Фонду “Истеъдод” Президента Республики Узбекистан организовать начиная с 2018 года работу по повышению квалификации профессорско-преподавательского состава Ташкентского областного Чирчикского государственного педагогического института в ведущих университетах и научных центрах зарубежных стран.
11. Министерству экономики и Министерству финансов Республики Узбекистан при формировании параметров Инвестиционной программы Республики Узбекистан на 2018 и последующие годы на основе расчетов Министерства народного образования Республики Узбекистан предусмотреть выделение средств из фонда по развитию материально-технической базы образовательных и медицинских учреждений при Министерстве финансов Республики Узбекистан для реконструкции, капитального ремонта и оснащения объектов Ташкентского областного Чирчикского государственного педагогического института.
12. Установить, что расходы на содержание из Государственного бюджета Ташкентского областного Чирчикского государственного педагогического института в 2017 году будут осуществляться в рамках утвержденных бюджетных параметров на сферу “Просвещение”, а с 2018 года – в рамках средств, ежегодно выделяемых для данной сферы.
13. Источниками финансирования деятельности Ташкентского областного Чирчикского государственного педагогического института определить:
поступления за оказание услуг на основе договоров и хозяйственной деятельности;
спонсорские благотворительные и целевые взносы физических и юридических лиц;
гранты международных финансовых организаций;
14. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций совместно с Министерством народного образования Республики Узбекистан принять меры по подключению Ташкентского областного Чирчикского государственного педагогического института к национальной сети электронного образования.
15. Министерству финансов Республики Узбекистан выделить Ташкентскому областному Чирчикскому государственному педагогическому институту лимит на содержание двух единиц легкового автотранспорта, в том числе одного служебного и одного специального.
16. Создать соответствующие условия для поездок профессорско-преподавательского состава и сотрудников Ташкентского областного Чирчикского государственного педагогического института, работающих с выездом, из Ташкента в Чирчик и обратно.
17. Министерству народного образования Республики Узбекистан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок:
исходя из данного постановления внести предложения в Кабинет Министров Республики Узбекистан об изменениях и дополнениях в законодательство;
согласовать принятые ими нормативно-правовые документы с данным постановлением.
18. Контроль за исполнением данного постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан А.Н.Арипова и Государственного советника Президента Республики Узбекистан А.Н.Юнусходжаева.
Город Ташкент, 27 июля 2017 года
«О создании Ташкентского областного Чирчикского
государственного педагогического института»
В годы независимости в стране осуществлена широкомасштабная работа по модернизации системы высшего образования, широкому внедрению современных форм и технологий обучения, обеспечению эффективности системы переподготовки и повышения квалификации педагогических кадров высших образовательных учреждений. В частности, принятие постановления Президента Республики Узбекистан от 20 апреля 2017 года № ПП-2909 «О мерах по дальнейшему развитию системы высшего образования» стало важным шагом в деле кардинального совершенствования системы высшего образования, коренного пересмотра содержания подготовки кадров в соответствии с приоритетными задачами социально-экономического развития страны, обеспечения необходимых условий для подготовки специалистов с высшим образованием на уровне международных стандартов.
Вместе с тем предстоит решить задачи по подготовке кадров с высшим образованием с учетом перспектив комплексного развития регионов и отраслей экономики, потребностей реализуемых территориальных и отраслевых программ.
Постановление Президента Республики Узбекистан «О создании Ташкентского областного Чирчикского государственного педагогического института» предусматривает удовлетворение спроса и укомплектование дошкольных и внешкольных образовательных учреждений воспитателями, общеобразовательных школ – учителями, в особенности начальных классов и по точным наукам и иностранным языкам, обеспечение высококвалифицированными педагогическими кадрами образовательных учреждений в районах и сельских местностях Ташкентской области.
Постановлением определены основные задачи, утверждены структура, программа мер по организации деятельности Ташкентского областного Чирчикского государственного педагогического института, формированию его материально-технической базы и обеспечению научно-педагогическими кадрами.
Также постановлением установлена квота приема в Ташкентский областной Чирчикский государственный педагогический институт на 2017/2018 учебный год в количестве 750 человек, которая формируется за счет абитуриентов, постоянно проживающих в Ташкентской области, сдавших документы в Ташкентский государственный педагогический университет или другие вузы соответствующих и родственных направлений и не прошедших по конкурсу в рамках квот обучения на платно-контрактной основе этих вузов, с учетом потребностей образовательных учреждений районов Ташкентской области. При этом прием студентов осуществляется в рамках утвержденных квот на основе действующих размеров базового платно-контрактного обучения.
В соответствии с постановлением в Ташкентском областном Чирчикском государственном педагогическом институте будет создан Координационный совет и определены его задачи по совершенствованию содержания образования в дошкольных, школьных, внешкольных и высших образовательных учреждениях, а также институте переподготовки и повышения квалификации педагогических кадров области.
Поручено обеспечить выделение для института целевых квот на 2018 год в докторантуре базовых высших образовательных учреждений, утвердить устав и провести его государственную регистрацию, обеспечить институт высококвалифицированным профессорско-преподавательским составом, принять соответствующие меры по обеспечению предметов учебной литературой и научно-методическими пособиями и оснащению учебных аудиторий современным лабораторным оборудованием и компьютерной техникой.
Кроме того, соответствующим министерствам и ведомствам поручено принять меры по подключению Ташкентского областного Чирчикского государственного педагогического института к национальной сети электронного образования.
Принятие данного постановления является еще одним важным шагом в обеспечении высококвалифицированными педагогическими кадрами образовательных учреждений в районах и сельских местностях Ташкентской области, повышении качества образования и подготовки педагогических кадров с высшим образованием на местах на основе мировых стандартов, а также расширении охвата молодежи высшим образованием.