Сиз билан учрашиш мен учун катта шараф бўлди. Сизга, Ўзбекистон Республикаси ҳукумати ва халқига яқинда мамлакатингизга ташрифим чоғида кўрсатилган юксак меҳмондўстлик ва самимий қабул учун чин дилдан миннатдорлик изҳор этаман.
Учрашувимизда Сиз баён қилган ва Сизнинг ташаббусингиз билан ишлаб чиқилган 2017-2021 йилларга мўлжалланган Ҳаракатлар стратегияси асосида Ўзбекистон Республикасини янада ривожлантириш бўйича дастурингиз менда катта таассурот қолдирди. Мазкур ҳужжат БМТ Барқарор тараққиёт мақсадлари ва 2030 йилгача барқарор ривожланиш дастури билан ҳамоҳанг бўлиб, Ўзбекистон ва Бирлашган Миллатлар Ташкилоти ўртасидаги ҳамкорликни янада кенгайтириш учун асос сифатида хизмат қилиши мумкин. Сизнинг қўшни давлатлар билан ҳамкорликни фаоллаштириш борасидаги саъй-ҳаракатларингизни тўла қўллаб-қувватлайман. БМТ Сизнинг ҳукуматингизни умумий мақсадларимизга, жумладан, Барқарор тараққиёт мақсадларни амалга ошириш, минтақавий ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва превентив дипломатияни ривожлантириш борасидаги мақсадларга эришиш учун қўллаб-қувватлашга тайёр.
Сиз ва ҳукуматингизга БМТнинг Марказий Осиёда превентив дипломатия бўйича минтақавий марказини тўла қўллаб-қувватлаётганингиз ва ҳамкорлик қилаётганингиз учун самимий миннатдорлик изҳор этаман.
Марказий Осиёга ташрифимнинг асосий мақсадларидан бири бўлган Нукус ва Мўйноққа боришимга кўмаклашганингиз учун алоҳида ташаккур билдираман. Орол денгизи тезлик билан қуриб бораётгани мени қаттиқ ташвишга солди ва бу фалокатдан азият чекаётган аҳоли билан учрашувдан ғоят таъсирландим. Ишонтириб айтаманки, БМТ Сизнинг ушбу фожиа оқибатларини бартараф этиш йўлидаги саъй-ҳаракатларингизни бундан буён ҳам қўллаб-қувватлашга тайёр.
Ҳукуматингиз ташрифим давомида кенг логистик ёрдам кўрсатгани сафарим муваффақиятли ўтишида муҳим роль ўйнади. Бунинг учун ҳам миннатдорлик изҳор этаман.
Буюк ипак йўлининг дурдоналаридан бўлган гўзал Самарқандни яна бир бор кўрганимдан беҳад хурсандман. Маданиятлар чорраҳасида жойлашган бу шаҳарнинг кўп асрлик тарихи ва серқирра маданияти бугун ҳам бутун дунё учун намуна бўлиб қолмоқда.
Ўзбекистон Республикаси БМТ билан ишончли ҳамкорлик қилаётгани учун ташаккур билдираман ва Ўзбекистон халқининг манфаати йўлида ҳамкорлигимизни давом эттиришимизни сабрсизлик билан кутаман.

Его Превосходительству Шавкату Мирзиёеву, Президенту Республики Узбекистан
Для меня было большой честью встретиться с Вами, и я выражаю искреннюю благодарность Вам, Вашему правительству и народу Республики Узбекистан за превосходное гостеприимство и теплый прием во время моего недавнего визита.
В ходе нашей встречи меня впечатлило Ваше четкое видение дальнейшего развития Республики Узбекистан, изложенное в Вашей Стратегии действий в 2017-2021 годах. Этот документ имеет много общего с Целями устойчивого развития ООН и Повесткой дня в области устойчивого развития на период до 2030 года и может стать основой для еще большего расширения сотрудничества между Вашей страной и Организацией Объединенных Наций. Я полностью поддерживаю Ваши усилия по активизации сотрудничества с соседними странами. ООН готова поддержать Ваше правительство для достижения наших общих целей, в том числе по выполнению Целей устойчивого развития, укреплению регионального сотрудничества и продвижению превентивной дипломатии.
Я выражаю искреннюю благодарность Вам и Вашему правительству за дополнительную поддержку и сотрудничество с Региональным центром ООН по превентивной дипломатии в Центральной Азии.
Хотел бы выразить особую благодарность за Ваше содействие в поездке в Нукус и Муйнак, которая были одним из основных моментов моего визита в Центральную Азию. Я был поражен тем, как быстро сокращается Аральское море и глубоко тронут встречей с местными жителями, пострадавшими от последствий этой трагедии. Примите мои заверения в том, что ООН будет и впредь поддерживать Ваши усилия по устранению последствий этой катастрофы.
Я хотел бы также поблагодарить за предоставленное Вашим правительством щедрое логистическое содействие во время моего визита, что в значительной степени способствовало успешному проведению моей поездки.
Я получил большое удовольствие от очередного посещения прекрасного города Самарканд, одной из жемчужин Шелкового пути. Многовековая, многокультурная история этого города, находящегося на перекрестке цивилизаций, даже сегодня может еще многому научить мир.
Хотел бы поблагодарить за то, что Республика Узбекистан является надежным партнером ООН, и я с нетерпением жду продолжения нашего сотрудничества в интересах народа Республики Узбекистан.