Халқаро алоқалар ривожи–иқтисодий тараққиётнинг муҳим омили
Тошкентда Хитой Халқ Республикасининг мамлакатимиздаги элчихонаси савдо-иқтисодий масалалар бўйича маслаҳатчиси девонхонаси томонидан «Ўзбекистон – Хитой савдо-иқтисодий муносабатлари замонавий босқичда» мавзуида брифинг ўтказилди.
Тадбирда мамлакатларимиз ўртасидаги ўзаро ишонч, ҳамкорлик ва манфаатдорликка асосланган стратегик шериклик муносабатларини мустаҳкамлашга алоҳида эътибор қаратилаётгани қайд этилди.
Ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг ҳуқуқий базасини бир қанча ҳужжатлар мустаҳкамлаб туради. Бунда 2017 йил 12 май куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпин томонидан имзоланган Ўзбекистон Республикаси ва Хитой Халқ Республикасининг ҳар томонлама стратегик шериклик муносабатларини янада чуқурлаштириш тўғрисида қўшма баёнот алоҳида аҳамият касб этмоқда.
Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёевнинг шу йил 11-13 май кунлари Хитой Халқ Республикасига давлат ташрифи Ўзбекистон – Хитой савдо-иқтисодий муносабатларини янги босқичга кўтарди. Хусусан, икки томонлама савдо алоқаларини янада ривожлантириш, инвестициялар, молия, транспорт инфратузилмаси, эркин иқтисодий ва кичик иқтисодий зоналар барпо қилиш йўналишларидаги ҳамкорликни ривожлантириш бўйича аниқ чора-тадбирлар белгилаб олинди.
Хитой Ўзбекистон иқтисодиётига энг кўп инвестиция киритаётган давлатлардан биридир. Хитой ҳукуматининг имтиёзли ва тижорат кредитлари асосида Ўзбекистонда электр энергияси, нефть-газ, гидроэнергия ва кимё саноати, ҳаво ва темир йўл транспорти инфратузилмасини модернизация қилиш сингари 60 дан ортиқ йирик лойиҳа амалга оширилди.
Бугунги кунда мамлакатимизда Хитой капитали иштирокидаги 700 дан зиёд компания ва корхона фаолият кўрсатмоқда. Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг Хитойга давлат ташрифи чоғида мазкур йўналишдаги ҳамкорликни янада ривожлантириш мақсадида «Жиззах» эркин иқтисодий зонасида тайёр маҳсулотларни ишлаб чиқариш бўйича юқори технологияли қўшма корхоналар яратишга келишиб олинди.
– Ўзбекистонда ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларни чуқурлаштириш бўйича амалга оширилаётган ислоҳотлар Хитой жамоатчилиги томонидан юксак баҳоланмоқда, – дейди Хитой Халқ Республикасининг мамлакатимиздаги элчихонаси савдо-иқтисодий масалалар бўйича маслаҳатчиси Цзинь Юйлун. – Биз ишлаб чиқаришни диверсификациялаш, саноатни модернизациялаш, янги иш ўринлари яратиш, аҳоли фаровонлигини янада юксалтиришга хизмат қиладиган мазкур саъй-ҳаракатларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлашни давом эттирамиз.

Развитие международных связей – важный фактор экономического роста
В Ташкенте канцелярией советника по торгово-экономическим вопросам посольства Китайской Народной Республики в нашей стране проведен брифинг "Узбекско-китайские торгово-экономические отношения на современном этапе".
На мероприятии отмечалось уделяемое особое внимание укреплению отношений стратегического партнерства между нашими странами, основанных на взаимном доверии, сотрудничестве и заинтересованности.
Правовую основу взаимовыгодного сотрудничества наших стран составляет ряд документов. Особое значение среди них имеет подписанное 12 мая текущего года Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым и Председателем Китайской Народной Республики Си Цзиньпином Совместное заявление Республики Узбекистан и Китайской Народной Республики о дальнейшем углублении отношений всестороннего стратегического партнерства.
Государственный визит главы нашего государства Шавката Мирзиёева в Китайскую Народную Республику 11-13 мая текущего года поднял узбекско-китайские торгово-экономические отношения на новый уровень. В частности, были определены конкретные меры по дальнейшему развитию двусторонних торговых связей, сотрудничества в сферах инвестиций, финансов, транспортной инфраструктуры, созданию свободных экономических и малых промышленных зон.
Китай является одним из наиболее активных инвесторов в экономику Узбекистана. На основе льготных и коммерческих кредитов правительства Китая в Узбекистане реализовано более 60 крупных проектов в отраслях электро- и гидроэнергетики, нефтегазовой, химической промышленности, по модернизации авиационной и железнодорожной транспортной инфраструктуры.
Сегодня в нашей стране действует свыше 700 компаний и предприятий с участием китайского капитала. В ходе государственного визита Президента нашей страны Шавката Мирзиёева в Китай была достигнута договоренность о создании в свободной экономической зоне "Джизак" совместных высокотехнологичных предприятий по производству готовой продукции.
- Общественность Китая высоко оценивает осуществляемые в Узбекистане реформы по углублению социально-экономических преобразований, - говорит советник по торгово-экономическим вопросам посольства КНР в нашей стране Цзинь Юйлун. - Мы продолжим оказывать всестороннюю поддержку этим действиям, которые способствуют диверсификации производства, модернизации промышленности, созданию новых рабочих мест и дальнейшему повышению благосостояния народа.