Ўзбекистон ҳақида янги ҳужжатли фильм суратга олинмоқда
Россиянинг «Культура» телеканали, Ўзбекистон электрон оммавий ахборот воситалари миллий ассоциацияси ва «Караван-ТВ» ҳамкорлигида "Ўзбекистон: кашф этилган янгиликлар" номли бир соатлик ҳужжатли фильмни суратга олиш ишлари бошланди.
Лойиҳа ташкилотчиларининг маълум қилишича, мазкур фильмда Ўзбекистон азалий урф-одат ва анъаналар билан ҳамоҳанг равишда жадал ривожланиб бораётгани ҳақида ҳикоя қилинади. Бугун ўтмиш ва замонавийликни ўзида мужассам этган уйғунликни ҳар қадамда кузатиш мумкин. Хусусан, Тошкентда муқаддас ислом динининг асл қадриятларини янада тўла англашга хизмат қиладиган Ислом маданият маркази ташкил этилмоқда. Самарқандда ислом олами олим ва мутафаккирларининг меросини ўрганадиган Халқаро илмий-тадқиқот маркази очилади. Бухородаги 1536 йилда барпо этилган қадимий "Мир-Араб" мадрасасида илму толиблар учун замонавий талабларга жавоб берадиган шароитлар яратилмоқда.
"Ўзбекистон ҳамиша бағрикенг мамлакат бўлган, бу ерда турли дин ва маданият вакиллари тинч-тотув, аҳил-иноқ яшаган. Самарқанддаги Хўжа Дониёр мақбараси, Тошкентдаги католиклар черкови ва православларнинг Успенский собори бунга ёрқин мисол бўла олади. Ушбу диний қадамжолар бизнинг суратга олиш режамизга киритилган. Бироқ ҳужжатли фильмнинг асосий ғояси Ўзбекистоннинг бой маданий-тарихий мероси ҳақида сўзлайдиган қадимий ёдгорликларга битилган ноёб ёзувлар, шунингдек, мамлакат олимларининг асрлар давомида сақланиб келаётган қадимги битиклар маъносини талқин қилиш борасидаги машаққатли меҳнати ҳақида ҳикоя қилишдир", дейди фильм режиссёри Валерий Белов.
Фильм продюсери Фирдавс Абдухолиқовнинг таъкидлашича, бу Ўзбекистон электрон оммавий ахборот воситалари миллий ассоциациясининг Россия телекомпаниялари билан навбатдаги қўшма лойиҳасидир. "Таниқли "Мастерская" кинокомпанияси билан ҳамкорликда "Ўзбекистон – қумликлар гавҳари", "Вақт қумликлар аро" ҳужжатли фильмларини яратиш бўйича қўшма лойиҳаларни амалга оширганмиз. "Культура" телеканали билан ҳамкорликдаги янги фильм Ватанимизнинг мустақиллик кунига муносиб совға бўлишига ишонамиз", дейди у.
"Ўзбекистон: кашф этилган янгиликлар" ҳужжатли фильми Тошкент, Самарқанд, Бухоро, Хива, Термиз ва бошқа шаҳарларда суратга олинади. Шунингдек, фильмда ноёб кино ва фотоҳужжатлар, архив кадрлари, шахсий архив материаллари ва музей артефактларидан фойдаланилади. Фильмда машҳур меъморлар, олимлар, тарихчи ва хаттотлар, Ўзбекистоннинг турли ҳудудларида истиқомат қиладиган оддий одамлар билан суҳбатлар уюштирилади.

Начались съемки совместного документального фильма об Узбекистане
24 июля 2017 года в Узбекистане начались съемки документального фильма «Узбекистан: обретенные откровения». По замыслу организаторов проекта, это будет часовой фильм, который снимается российским телеканалом «Культура» совместно с представителями Национальной ассоциации электронных СМИ Узбекистана и телеканала «Караван-ТВ».
Организаторы проекта сообщили, что фильм расскажет о том, как в Узбекистане динамичная современность идет рука об руку с глубокой вековой мудростью и традициями. Сегодня они встречаются на каждом шагу и живут в мире и согласии. Так, в Ташкенте создается Исламский культурный центр, в котором возможно постичь истинные ценности просвещенного ислама, в Самарканде будет организован международный исламский научно-исследовательский центр по изучению наследия ученых и мыслителей исламского мира, а в древнем медресе Бухары Мир-Араб, построенном в 1536 году, для обучающихся студентов создаются условия, соответствующие требованиям сегодняшнего времени.
«Узбекистан всегда был территорией толерантности, где мирно уживались люди разных верований и культур. Пример тому – гробница святого Даниила в Самарканде, католический храм и православный Успенский собор в Ташкенте, которые включены в план наших съемок. Однако лейтмотивом и основной идеей документального фильма станут уникальные надписи на древних памятниках Узбекистана, имеющего богатейшее культурно-историческое наследие, а также повествование о долгой и кропотливой работе ученых страны по расшифровке этих мудрых посланий из глубины веков. Мы расскажем о том, как жители современного стремительно развивающегося Узбекистана живут по заветам своих предков и чтят традиции просвещенного ислама», - говорит режиссер фильма Валерий Белов.
Как отметил продюсер фильма Фирдавс Абдухаликов, для НАЭСМИ это очередной совместный проект по съемкам фильма с российскими телекомпаниями. «За нашими плечами уже есть подобные проекты по съемке документальных фильмов «Узбекистан – жемчужина песков» и фильма о Каракалпакстане «Сквозь пески времен», которые были подготовлены совместно с известной кинокомпанией «Мастерская». И уверен, что новая работа вместе с телеканалом «Культура» станет достойным подарком к Дню независимости нашей страны».
Съемки документального фильма «Узбекистан: обретенные откровения» будут проведены в Ташкенте, Самарканде, Бухаре, Хиве, Термезе и других городах. Также будут натурные съемки, использованы уникальные кино- и фотодокументы, архивные кадры, материалы из личных архивов и музейные артефакты. В фильме прозвучат интервью известных архитекторов, ученых, историков и каллиграфов, простых жителей различных регионов Узбекистана.