Корпоратив бошқарувнинг замонавий усуллари
Тошкентдаги Корпоратив бошқарув илмий-таълим марказида Европа Менежмент ва технологиялар мактаби (Германия) билан ҳамкорликда акциядорлик жамияти ва компаниялари менежерлари учун корпоратив бошқарувнинг замонавий усулларига бағишланган қўшма ўқув курсларининг дастлабки босқичи ўтказилмоқда.
Ўзбекистон ва Германия мутахассислари томонидан ишлаб чиқилган ўқув дастурига кўра, тингловчилар турли корпоратив бошқарув усулларининг ишлаш принциплари билан таништирилади, корпоратив бошқарувнинг бугунги ҳолати ва уни янада такомиллаштириш масаласини ўрганишга ёрдам берадиган машғулотлар ўтказилади. Тингловчилар акциядорлик жамиятларида Корпоратив бошқарув кодексини жорий қилиш, давлат бошқаруви органлари фаолиятининг самарадорлигини баҳолаш ва акциядорлик жамиятларини назорат қилиш тизимларини интеграциялаштириш бўйича билимини бойитади.
Ўқув курсларида акциядорлик жамиятларида халқаро аудит стандартлари ва халқаро молиявий ҳисобдорлик стандартларини жорий қилиш, корпоратив қимматли қоғозлар эмиссияси ва уларни сотишни ўрганиш, жамиятнинг заёмлар ва қарз капитали бозорида иштирокини кенгайтиришга алоҳида ўрин ажратилган.
Биринчи босқич курсларидан сўнг режалаштирилган тест синовларида яхши натижа кўрсатган 48 тингловчи Германия иқтисодиётининг турли соҳаларида етакчи бўлган «Commerzbank», «T-Labs», «McKinsey & Company», «Berlin Chemie» ва «SAP» компанияларида малака ошириш имкониятига эга бўлади. Корпоратив бошқарув ва менежментнинг замонавий усуллари жорий этилган ушбу компанияларда ўзбекистонлик мутахассислар учун бошқарув ва назорат тизимини ташкил этиш бўйича тақдимотлар ўтказилади, бевосита ишлаб чиқариш жараёнлари билан таништирилади. Шунингдек, менежмент тузилмаси ва унинг самарадорлигини баҳолашга тааллуқли масалалар юзасидан фикр алмашилади.
Берлиндаги Европа менежмент ва технологиялар мактабида иштирокчилар учун бизнесни моделлаштириш ва самарадорликнинг асосий кўрсаткичларини ҳисоблаш, корхонани ривожлантириш стратегиясини белгилаш бўйича машғулотлар ўтказилади.

Изучая современные методы корпоративного управления
В Научно-образовательном центре корпоративного управления в Ташкенте совместно с Европейской школой менеджмента и технологий (Германия) проводится первый этап совместных учебных курсов, посвященных современным методам корпоративного управления для менеджеров акционерных обществ и компаний.
Согласно учебной программе, разработанной узбекскими и немецкими специалистами, здесь проводятся занятия, призванные раскрыть принципы работы различных моделей корпоративного управления, помочь изучить вопросы современного состояния и задачи дальнейшего совершенствования корпоративного управления. Слушатели также получают знания по вопросам внедрения Кодекса корпоративного управления в акционерных обществах, интеграции системы оценки эффективности деятельности органов управления и контроля акционерных обществ.
Отдельное место на учебных курсах отведено изучению вопросов внедрения в акционерных обществах международных стандартов аудита (МСА) и международных стандартов финансовой отчетности (МСФО), эмиссии и реализации корпоративных ценных бумаг, развитию участия общества на рынке займов и долгового капитала.
При этом 48 слушателей, которые покажут наилучшие результаты при тестировании, запланированном после прохождения обучения на первом этапе, получат возможность пройти стажировку в ведущих германских компаниях, таких как «Commerzbank», «T-Labs», «McKinsey & Company», «Berlin Chemie» и «SAP». Эти компании являются лидерами разных секторов экономики Германии. В них успешно внедрены современные методы корпоративного управления и менеджмента. В ходе посещения этих компаний для узбекских специалистов будут проведены презентации по организации системы управления и контроля с непосредственным посещением производственных процессов. Также состоится обмен мнениями по вопросам, касающимся структуры менеджмента, оценки его эффективности.
В кампусе Европейской школы менеджмента и технологий в Берлине для участников будут проводиться занятия по бизнес-моделированию и расчету ключевых показателей эффективности, определению стратегии развития предприятия.