Шавкат Мирзиёев: импорт қилинаётган маҳсулотларни маҳаллийлаштириш - энг муҳим масала
Тошкент вилоятида кимё саноати, нефть-кимё, қора ва рангли металлургия, электротехника, машинасозлик ва металлни қайта ишлаш каби замонавий саноат тармоқлари яхши ривожланган.
Биринчи Президентимиз Ислом Каримовнинг 2012 йил 13 апрелдаги фармонига мувофиқ ташкил этилган “Ангрен” махсус индустриал зонаси бу борадаги салоҳиятдан тўла фойдаланиш, юқори технологияли янги ишлаб чиқариш қувватларини ташкил этишда муҳим омил бўлди. Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2016 йил 26 октябрдаги фармонига мувофиқ ушбу ҳудуд «Ангрен» эркин иқтисодий зонаси, деб аталди, имкониятлари ва имтиёзлари кенгайтирилди.
Шавкат Мирзиёев 2016 йил 20 сентябрь куни Ангрен шаҳрига ташриф буюриб, ушбу зонада амалга оширилаётган бунёдкорлик ишлари, йирик инвестиция лойиҳалари билан танишган эди.
Улардан бири конвейер ленталари, қишлоқ хўжалиги техникаси ва автомобиль шиналари ишлаб чиқариш лойиҳасидир. Лойиҳага кўра йилига 100 минг погон метр конвейер лентаси, 200 мингта қишлоқ хўжалиги техникаси шинаси, 3 миллион дона автомобиль шинаси ишлаб чиқариш режалаштирилган.
Президентимиз мазкур лойиҳа ижросининг бориши билан танишди.
Конвейер лентаси ва шиналар саноат, қишлоқ хўжалиги, умуман, одамлар ҳаёти учун энг зарур маҳсулотлардан ҳисобланади. Улар хориждан олиб келинмоқда. Бу товарларни мамлакатимизда ишлаб чиқариш импорт ўрнини тўлдириш, валюта маблағларини тежаш, шу билан бирга, экспортдан фойда топиш имконини беради.
Бу завод мамлакатимиз иқтисодиёти учун жуда муҳим аҳамиятга эга, деди Президентимиз. Бу ерда жаҳон стандартларига мос, юқори сифат ва кенг номенклатурадаги маҳсулотлар ишлаб чиқарилади. Одамлар барқарор даромад манбаига эга бўлади, ҳаётдан рози бўлиб яшайди.
Завод ишга тушгач 1 минг 200 га яқин киши иш билан таъминланади. Ёшлар замонавий технологияларни эгаллаб, малакали кадр бўлиб шаклланади. Ҳозиргача 68 мутахассис Хитойда малака ошириб қайтди.
Давлатимиз раҳбари корхона учун мутахассисларни аниқ, манзилли асосда тайёрлаш, хомашёни маҳаллийлаштириш бўйича кўрсатмалар берди. Хитойнинг "Поли текноложи" компанияси билан ҳамкорликни кенгайтириш, хусусан, янги имкониятларни кашф этиш, ишлаб чиқариш ва қайта ишлашни чуқурлаштириш бўйича "Ўзкимёсаноат" акциядорлик жамияти билан 10 йиллик стратегия ишлаб чиқиш зарурлигини таъкидлади.
Бугунги кунда заводда қурилиш-монтаж ишлари жадал давом этмоқда. Режага кўра, жорий йилнинг 1 сентябрь куни корхонада биринчи шина ишлаб чиқарилади.
Шу ерда қурилиш материаллари, автомобилсозлик, электр техникаси ва нефть-кимё маҳсулотлари ишлаб чиқариш, «Ангрен» эркин иқтисодий зонасида истиқболли лойиҳаларни амалга ошириш, Тошкент вилоятидаги бўш турган бинолардан самарали фойдаланиш борасидаги ишлар ҳақида маълумот берилди.
Президентимиз бу лойиҳаларнинг иқтисодий самарадорлигига эътибор қаратди, хомашёси ва бозорини суриштирди. Корхоналарнинг оёққа туриб олишига кўмаклашиш, энергия сарфини камайтириш орқали маҳсулотларнинг рақобатбардошлигини ошириш, одамларни иш билан таъминлаш муҳимлигини таъкидлади.
Президентимиз хорижлик инвесторлар билан суҳбатлашди.
Шу ерда «Ангрен» эркин иқтисодий зонасидаги корхоналарда ишлаб чиқарилаётган маҳсулотлардан намуналар намойиш этилди.

Shavkat Mirziyoyev: “Localization of production of imported products is the most important task”
Such modern industries as chemical, petrochemical, ferrous and non-ferrous metallurgy, mechanical engineering and metal processing are developed in Tashkent region.
An important factor in full involvement of the industrial potential of the region, organization of new high-tech production capacities became the creation of the special industrial zone “Angren” in accordance with the decree of the First President of our country Islam Karimov of April 13, 2002. According to the decree of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, it has been transformed into the free economic zone “Angren”, even more ample opportunities and benefits have been created there.
During the visit to the city of Angren on September 20, 2016, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the constructive work carried out in this economic zone, as well as with large investment projects that are being implemented there.
These include a project for production of conveyor belts, tires for agricultural machinery and cars. The project provides for production of 100 thousand running meters of conveyor belt per year, 200 thousand tires for agricultural machinery and 3 million automobile tires.
The President of our country got acquainted with the implementation progress of this project.
Conveyor belts and tires are high-demand products in industry, agriculture, people’s lives. They are imported from abroad. Production of these goods in our country will allow to replace their imports and receive income from exports.
This plant is very important for the economy of our country, said the head of our state. High-quality products of a wide range that meet international standards will be produced here. People will receive a source of stable income.
Plant commissioning will allow to ensure employment of about 1,2 thousand people. Youth will master modern technologies, acquire necessary qualifications. So far, 68 specialists have improved their qualifications in China.
The head of our state gave instructions on training specialists of a narrow profile for this enterprise, using local raw materials. He noted the need for expanding cooperation with the Chinese company – “Poly Technologies”, searching for new opportunities, development of a strategy with the joint-stock company “Uzkimyosanoat” on expanding production and deepening processing, designed for 10 years.
Currently, plant construction and installation works are actively continuing. It is expected that the enterprise will start production of tires on September 1 of the current year.
Information is provided on the ongoing activities on production of building materials, automotive, electrotechnical and petrochemical products, implementation of promising projects in the “Angren” FEZ, the effective use of empty buildings in Tashkent region.
The head of our state drew attention to the economic efficiency of projects, asked about sources of raw materials and sales markets. He noted the importance of assistance in organizing activities of enterprises, increasing the competitiveness of products through reducing energy costs, providing people with work.