Тошкент вилояти туманларида 10 тадан 7 қаватли замонавий уй-жойлар қурилади
Президентимиз Шавкат Мирзиёев Тошкент вилоятида амалга ошириладиган бунёдкорлик ишлари лойиҳаси билан танишди.
Тошкент вилояти ҳудудидан ўтувчи Тошкент-Сирдарё автомобиль йўли бўйида янги турар жойлар, ижтимоий соҳа объектлари қурилиши мўлжалланган. Зангиота, Чиноз ва Янгийўл туманлари ҳудудидан ўтувчи йўл бўйида 1, 2, 3, 4 хонали уй-жойлар қурилиши ва жойлашуви лойиҳаси тақдимоти ўтказилди.
Лойиҳаларда уй-жойларнинг жойлашув схемаси, кўриниши, дизайни ўз аксини топган.
Шу кунгача Тошкент вилоятининг маъмурий маркази йўқ эди. Бугун бу ишга киришмасак эртага кеч бўлади, деди Президентимиз. Тўйтепа шаҳрини вилоятнинг маркази сифатида қайта қуриш тадбирлари амалга оширилаётгани, бу борада хориждан архитекторлар таклиф қилинганини таъкидлади.
Президентимиз лойиҳа билан танишар экан, Тошкент-Тўйтепа йўли атрофида замонавий уй-жойлар қуриш, ижтимоий соҳа объектларини замон талаблари даражасида барпо этиш бўйича кўрсатмалар берди.
Бугун Тўйтепа катта қурилиш майдонига айланган. Тошкент вилоятининг маъмурий марказига айланган шаҳарда кенг кўламли қурилиш ишлари олиб борилмоқда. Тўйтепа шаҳрининг бош режаси тақдимоти ҳам ўтказилди. Режа бўйича уй-жойлар, маъмурий бино ва иншоотлар қурилишида биноларнинг ташқи кўриниши ва дизайнига алоҳида эътибор қаратилган.
Тўйтепа шаҳрида жойлашган Тошкент вилояти ҳокимлиги биносида Шавкат Мирзиёев раислигида вилоят фаоллари йиғилиши бўлиб ўтмоқда.

10 seven-storey modern houses will be built in each district of Tashkent region
President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with construction projects that will be implemented in Tashkent region.
It is planned to build new houses and social facilities along Tashkent – Syrdarya highway in the territory of Tashkent region. Presentation of projects of houses construction on the segment of this road passing through Zangiota, Chinoz and Yangiyul districts is held.
The projects reflect the layout of accommodation, the design of houses.
Until now, Tashkent region had no administrative center. The decision of this issue cannot be delayed, said the President of our country. It is noted that activities on reorganizing the city of Toytepa as a regional center are under way. Foreign architects have been invited for this.
Getting acquainted with the project, the President of our country gave instructions for construction of modern houses along the road Tashkent – Toytepa, construction of social facilities in accordance with modern requirements.
Today Toytepa has turned into a large construction site. The new administrative center of Tashkent region is carrying out large-scale constructive activities. Presentation of the general plan of the city of Toytepa is held.
A meeting of the region’s activists is being held under the chairmanship of Shavkat Mirziyoyev in the building of the khokimiyat of Tashkent region, located in Toytepa.