Тошкент вилояти туманларида 10 тадан 7 қаватли замонавий уй-жойлар қурилади
Президентимиз Шавкат Мирзиёев Тошкент вилоятида амалга ошириладиган бунёдкорлик ишлари лойиҳаси билан танишди.
Тошкент вилояти ҳудудидан ўтувчи Тошкент-Сирдарё автомобиль йўли бўйида янги турар жойлар, ижтимоий соҳа объектлари қурилиши мўлжалланган. Зангиота, Чиноз ва Янгийўл туманлари ҳудудидан ўтувчи йўл бўйида 1, 2, 3, 4 хонали уй-жойлар қурилиши ва жойлашуви лойиҳаси тақдимоти ўтказилди.
Лойиҳаларда уй-жойларнинг жойлашув схемаси, кўриниши, дизайни ўз аксини топган.
Шу кунгача Тошкент вилоятининг маъмурий маркази йўқ эди. Бугун бу ишга киришмасак эртага кеч бўлади, деди Президентимиз. Тўйтепа шаҳрини вилоятнинг маркази сифатида қайта қуриш тадбирлари амалга оширилаётгани, бу борада хориждан архитекторлар таклиф қилинганини таъкидлади.
Президентимиз лойиҳа билан танишар экан, Тошкент-Тўйтепа йўли атрофида замонавий уй-жойлар қуриш, ижтимоий соҳа объектларини замон талаблари даражасида барпо этиш бўйича кўрсатмалар берди.
Бугун Тўйтепа катта қурилиш майдонига айланган. Тошкент вилоятининг маъмурий марказига айланган шаҳарда кенг кўламли қурилиш ишлари олиб борилмоқда. Тўйтепа шаҳрининг бош режаси тақдимоти ҳам ўтказилди. Режа бўйича уй-жойлар, маъмурий бино ва иншоотлар қурилишида биноларнинг ташқи кўриниши ва дизайнига алоҳида эътибор қаратилган.
Тўйтепа шаҳрида жойлашган Тошкент вилояти ҳокимлиги биносида Шавкат Мирзиёев раислигида вилоят фаоллари йиғилиши бўлиб ўтмоқда.

В районах Ташкентской области будет построено по 10 семиэтажных современных домов
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектами строительных работ, которые будут осуществлены в Ташкентской области.
Вдоль автомобильной дороги Ташкент-Сырдарья, пролегающей на территории Ташкентской области, намечено построить новые дома и объекты социальной сферы. Состоялась презентация проектов строительства домов на отрезке этой дороги, проходящей через Зангиатинский, Чиназский и Янгиюльский районы.
В проектах отражены схема размещения, дизайн домов.
До настоящего времени у Ташкентской области не было административного центра. С решением этого вопроса нельзя медлить, сказал Президент нашей страны. Отмечено, что в настоящее время ведутся работы по переустройству города Тойтепа в качестве областного центра, для этого приглашены зарубежные архитекторы.
Знакомясь с проектом Президент нашей страны дал поручения по строительству современного жилья вдоль дороги Ташкент-Тойтепа, возведению объектов социальной сферы в соответствии с современными требованиями.
Сегодня Тойтепа превратилась в большую строительную площадку. В новом административном центре Ташкентской области осуществляется широкомасштабная созидательная работа. Состоялась презентация генерального плана города Тойтепа.
В здании хокимията Ташкентской области, расположенного в Тойтепе, под председательством Шавката Мирзиёева проходит совещание актива области.