Президент "Адолат саройи” қурилиши тўғрисида фармойиш берди
Тошкентда Судьялар олий кенгаши, Конституциявий ва Олий судлар, Судьялар олий кенгаши ҳузуридаги одил судлов муаммоларини ўрганиш Тадқиқот маркази, Олий суд ҳузуридаги судлар фаолиятини таъминлаш бўйича Департаменти ҳамда Ўзбекистон судлар Ассоциацияси жойлашадиган «Адолат саройи» мажмуаси қурилади. Бу ерда янги ташкил этиладиган Одил судлов академияси биноси ҳам жойлаштирилади. Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев 18 июль куни шу ҳақдаги фармойишни имзолади.
Ҳужжатда қайд этилишича, суд жараёнларининг очиқлиги, шаффофлиги ва ҳаммабоплиги тамойилларини амалга ошириш, судларнинг ҳокимиятнинг мустақил тармоғи сифатидаги нуфузини юксалтириш, аҳолининг судларга бўлган ишончини мустаҳкамлаш ҳамда судлар фаолиятида ахборот-коммуникация технологияларидан фойдаланишни кенгайтириш мақсадида ташкил этилмоқда.
«Адолат саройи»да очиқ суд мажлисларини кузатиш бўйича махсус зал бунёд этилади. У фуқароларга очиқ суд мажлисларига ташриф буюриш ёки мамлакат бўйлаб очиқ жараёнларни реал вақт режимида кузатиш имкониятини тақдим этувчи ускуна ва технологиялар билан таъминланади.
Ўзбекистон Бадиий академияси Олий суд билан ҳамкорликда бир ой муддатда мажмуа ҳудудида ўрнатиш учун Амир Темур ёдгорлигини яратиш бўйича танлов эълон қилиши лозим.
Қўшимча равишда Одил судлов академияси тингловчилари яшаши учун меҳмонхона, кутиш зали, автотураргоҳ ва ҳибсга олинганларни хавфсиз сақлаш учун иншоот қурилади.

Президент распорядился построить "Дворец правосудия"
Комплекс "Дворец правосудия", где расположатся основные судебные институты Узбекистана, построят в Ташкенте.
В Ташкенте будет построен комплекс "Дворец правосудия", где расположатся Высший судейский совет, Конституционный и Верховный суды, Исследовательский центр изучения проблем правосудия при Высшем судейском совете, Департамент по обеспечению деятельности судов при Верховном суде и Ассоциация судей Узбекистана. Здесь же разместится здание создаваемой Академии правосудия. Распоряжение об этом 18 июля подписал Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев.
Как отмечается в документе, комплекс создается для "реализации принципов открытости, прозрачности и доступности правосудия, повышения авторитета суда как независимой ветви власти, укрепления доверия населения к правосудию, а также расширения использования информационно-коммуникационных технологий в деятельности судов".
Во "Дворце правосудия" будет построен специальный зал по наблюдению открытых судебных заседаний. Он будет оснащен оборудованием и технологиями, позволяющими гражданам свободно посещать его или наблюдать за открытыми процессами по стране в режиме реального времени.
Академия художеств Узбекистана совместно с Верховным судом в месячный срок должны объявить конкурс на создание памятника Амиру Темуру для установки на территории комплекса.
Дополнительно будут построены гостиницы для проживания слушателей Академии правосудия, места для ожидания, автостоянки и помещения для безопасного содержания лиц под стражей.