Беназир санъаткор хотирасига эҳтиром
Хоразмда Ўзбекистон халқ артисти, "Буюк хизматлари учун" ордени соҳиби Комилжон Отаниёзов таваллудининг 100 йиллиги кенг нишонланмоқда.
Мустақиллик йилларида миллий маданиятимиз ва санъатимизни янада ривожлантириш, халқаро миқёсда кенг тарғиб этиш, унинг бебаҳо намуналаридан халқимизни баҳраманд қилиш, айниқса, ёш авлоднинг мусиқий дидини юксалтиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Шавкат Мирзиёев 2016 йил ноябрь ойида Хоразм вилояти сайловчилари билан учрашувда халқимизнинг ардоқли санъаткори Комилжон Отаниёзов таваллудининг 100 йиллигини кенг нишонлаш, машҳур ҳофиз номи билан аталадиган замонавий ижод маркази, гўзал боғ ташкил этиш таклифини билдирган эди. Ўтган вақт давомида шу санага бағишлаб юртимизда кўплаб тадбирлар ўтказилди. Пойтахтимизда устоз санъаткор таваллуди санасига бағишлаб адабий-мусиқий тадбир ташкил этилди.
Улуғ санъаткор туғилиб вояга етган Шовот туманида Комилжон Отаниёзов номидаги маданият ва истироҳат боғи реконструкция қилиниб, ҳар томонлама обод масканга айлантирилди. Урганчда унинг хотираси билан аталган боғ ва ижод маркази, уй-музейи ташкил этилди. Ҳофиз сиймоси акс эттирилган ёдгорлик ўрнатилди.
Ўзбек мусиқа санъати ривожига улкан ҳисса қўшган беназир овоз соҳиби, Ватан, дўстлик, меҳр-оқибат ва муҳаббатни авж пардаларда куйлаган Комилжон Отаниёзов таваллудининг 100 йиллигига бағишланган тадбир ҳофиз қабрини зиёрат қилишдан бошланди.
Огаҳий номидаги Хоразм вилояти мусиқали драма театрида хотира кечаси бўлиб ўтди. Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Ўзбекистон халқ артисти Комилжон Отаниёзов таваллудининг 100 йиллик байрами қатнашчиларига табригини Президентнинг Давлат маслаҳатчиси Х.Султонов ўқиб эшиттирди.
Хоразм сувора ва мақомлари, халқ ашулалари ва достонларининг моҳир ижрочиси Комилжон Отаниёзов асос солган мактаб ёш ижрочилар учун ўзига хос маҳорат мактаби бўлиб келаётгани алоҳида таъкидланди.
– Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан Комилжон Отаниёзов таваллудининг 100 йиллиги кенг нишонланаётгани бутун халқимиз, айниқса, санъат ихлосмандларини беҳад мамнун этмоқда, – дейди Ўзбекистон халқ артисти Ғафур Эшчонов. – Шовот туманидаги қишлоқлардан бирида туғилиб ўсган, ўзининг ибораси билан айтганда, “оталиқнинг молини боқиб", подачи таёғини ўзига тор қилиб чала бошлаган ёш Комилжон халқимизнинг ардоқли санъаткори эди. У ўзининг бетакрор овози ва ижро услуби билан нафақат мамлакатимиз, балки хорижий ўлкаларда ҳам санъат шайдоларини мафтун этган. Устоз қолдирган бебаҳо санъат бугун унинг шогирдлари, ёш ижрочилар томонидан муносиб давом эттириб келинмоқда.
Тадбирда бадиий жамоалар, хонандалар томонидан К.Отаниёзов ижодий меросидан намуналар ижро этилди. "Уч бўстон булбули" номли спектакль, ҳофиз ҳаёти ва ижодига бағишланган видеофильм намойиш этилди.

В память о выдающейся личности
В Хорезме широко отмечается 100-летие со дня рождения народного артиста Узбекистана, кавалера ордена "Буюк хизматлари учун" Комилжона Отаниёзова.
В годы независимости в нашей стране уделяется особое внимание дальнейшему развитию и широкой пропаганде национальной культуры и искусства, приобщению народа к нашему бесценному наследию, музыкальному и эстетическому воспитанию молодого поколения.
Шавкат Мирзиёев на состоявшейся в ноябре 2016 встрече с избирателями Хорезмской области предложил широко отметить 100-летие со дня рождения любимого нашим народом певца Комилжона Отаниёзова, создать современный творческий центр и парк имени этого известного певца-хафиза. За минувшее время в нашей стране проведено множество мероприятий, приуроченных к этой знаменательной дате. В столице состоялся литературно-музыкальный вечер в честь юбилея артиста.
В Шаватском районе, где родился выдающийся хафиз, был реконструирован и всесторонне благоустроен парк культуры и отдыха имени Комилжона Отаниёзова. В Ургенче созданы парк и творческий центр имени певца, открыт его дом-музей. Установлен его бюст.
Мероприятие, посвященное 100-летию со дня рождения Комилжона Отаниёзова, обладавшего уникальным певческим талантом, внесшего огромный вклад в развитие узбекского музыкального искусства, искренне воспевавшего Родину, дружбу, любовь и заботу о ближнем, началось с посещения его могилы.
В Хорезмском областном музыкальном драматическом театре имени Огахи состоялся памятный вечер. Поздравление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева участникам праздничного мероприятия по случаю 100-летия со дня рождения народного артиста Узбекистана Комилжона Отаниёзова зачитал Государственный советник Президента Х.Султанов.
На мероприятии особо отмечалось, что школа, основанная мастером исполнения хорезмских сувор и макомов, народных песен и поэм Комилжоном Отаниёзовым, вдохновила и окрылила многих молодых артистов.
- Широкое празднование по инициативе главы нашего государства 100-летия со дня рождения Комилжона Отаниёзова очень радует весь наш народ, особенно поклонников искусства, - говорит народный артист Узбекистана Гафур Эшчонов. - Комилжон, родившийся в одном из сел Шаватского района, стал близким сердцу нашего народа артистом. Своим неповторимым голосом и манерой исполнения он очаровал любителей искусства не только в нашей стране, но и за рубежом. Сегодня бесценное наследие мастера достойно развивается его учениками, молодыми исполнителями.
На мероприятии художественные коллективы и солисты исполнили произведения из творческого наследия К.Отаниёзова. Были представлены спектакль "Уч бўстон булбули" ("Соловей трех садов"), видеофильм о жизни и творчестве хафиза.