Ўзбекистон ёшлар терма жамоаси Бирлашган Араб Амирликларида ўтказилган 2018 йилги йигирма уч ёшгача бўлган футболчилар ўртасидаги Осиё чемпионати саралаш мусобақасида муносиб иштирок этиб, финал босқичига йўлланмани қўлга киритди.
Осиё чемпионати саралаш баҳсларида терма жамоамиз аъзолари "D" гуруҳида БАА, Ливан ва Непал терма жамоалари билан баҳслашди.
Футболчиларимиз гуруҳдаги дастлабки учрашувни ливанлик тенгдошларига қарши ўтказиб, 3:1 ҳисобида ишончли ғалабага эришди. Непаллик ёшларга қарши кечган иккинчи учрашувда ҳам Равшан Ҳайдаров шогирдлари ҳужумкор ўйин намойиш этиб, рақибларини 2:0 ҳисобида мағлубиятга учратди.
Гуруҳдаги сўнгги ўйинда футболчиларимиз мезбонлар билан баҳслашди. Майдонда тўлиқ устунлик билан ҳаракат қилган ёшларимиз мазкур баҳсни ҳам Исломжон Қобилов ва Жавоҳир Сиддиқовнинг голлари эвазига 2:0 ҳисобида ўз фойдасига ҳал қилди.
Шу тариқа Ўзбекистон ёшлар терма жамоаси учта ўйиннинг барчасида ғалаба қозониб, Осиё чемпионати финал босқичига чиқди. Эслатиб ўтамиз, 2018 йилнинг 9-27 январь кунлари Хитойда бўладиган йигирма уч ёшгача футболчилар ўртасидаги Осиё чемпионатида мезбонлар билан бирга, саралаш баҳсларида ўнта гуруҳда ғолиб бўлган жамоалар ва энг яхши кўрсаткичга эга беш давлат терма жамоалари қатнашиш ҳуқуқига эга бўлади.

Наша молодежная сборная примет участие в чемпионате Азии
Молодежная сборная Узбекистана достойно выступила на прошедшем в Объединенных Арабских Эмиратах отборочном турнире чемпионата Азии 2018 года среди футболистов до 23 лет и вышла в финальный этап.
На отборочном соревновании чемпионата Азии молодежная сборная нашей страны в группе D состязалась со сборными ОАЭ, Ливана и Непала.
Первый групповой матч наши футболисты провели против ливанских сверстников и одержали уверенную победу со счетом 3:1. Во второй встрече против сборной Непала подопечные Равшана Хайдарова вновь показали атакующую игру и обыграли соперников со счетом 2:0.
В заключительном матче группы против хозяев поля наши соотечественники также имели полное превосходство над соперниками и за счет голов Исломжона Кобилова и Жавохира Сиддикова победили со счетом 2:0.
Таким образом, молодежная команда Узбекистана одержала победу во всех трех матчах и вышла в финальный этап чемпионата Азии. Напомним, что в чемпионате Азии среди футболистов до 23 лет, который пройдет в Китае 9-27 января 2018 года, наряду с хозяевами примут участие команды, завоевавшие победу в десяти группах отборочного турнира, а также пять сборных с лучшими показателями.