Замонавий полимер саноати: истиқбол ва амалиёт
Наманганда “Полимерли композитлар физикаси ва кимёси ҳамда конструкцион материаллар технологиясининг долзарб муаммолари” мавзусида халқаро конференция бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Фанлар академияси Полимерлар кимёси ва физикаси, Умумий ва ноорганик кимё институтлари, Мирзо Улуғбек номидаги Ўзбекистон Миллий университети, Наманган давлат университети, Наманган муҳандислик-технология, Тошкент темир йўл муҳандислари институтлари, “Фан ва тараққиёт” давлат унитар корхонаси ҳамкорлигида ташкил этилган тадбирда Хитой, Япония, Малайзия, Германия, Италия, Россия, Украина, Қозоғистон, Туркманистон ва Ўзбекистоннинг етакчи олимлари иштирок этди.
Тадбирда мамлакатимизда давлат инновацион сиёсатини кенгайтириш ва чуқурлаштириш, пировардида иқтисодиётни янада юксалтириш мақсадида замонавий полимер саноатини ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилаётгани таъкидланди.
Бугунги кунда илмий-техник юксалиш кўпроқ кимёвий, физик, механик ва эксплуатацион хоссали янги материаллар яратиш йўлларини тадқиқ қилишга боғлиқ ва булар орасида полимер композит материаллари ўзига хос ўрин тутади. Бу борадаги изланишлар натижаси юртимиз иқтисодиётининг турли соҳаларида полимер композит материалларга ўсиб бораётган эҳтиёжни таъминлаш, мамлакатимизнинг халқаро юқори технологик маҳсулотлар бозоридаги мавқеини юксалтиришга хизмат қилади.
– Бундай тадбирлар дунёнинг турли давлатларида полимерлар ва полимер композит ҳамда конструкцион материаллар технологияси соҳасида илмий-тадқиқот олиб бораётган олимлар билан фикр алмашиш, ҳамкорликни кенгайтириш, муаммоларга ечим топишда муҳим аҳамият касб этади, – дейди Наманган давлат университети ректори А.Умаров. – Кимё ва физика соҳаларида изланиш олиб бораётган университетимиз профессор-ўқитувчиларининг малака ошириши, илмий стажировкалари, ёш мутахассислар тайёрлашга етук олимларни жалб этиш юзасидан меморандум ва бошқа келишувлар имзолангани биз учун янада аҳамиятли бўлди.
Анжуманда “Композитлар технологияси, синтези ва модификациясининг долзарб масалалари”, “Функционал полимерли нанокомпозитларни ривожлантириш истиқболлари”, “Табиий ва синтетик полимерларни олиш ва қайта ишлаш истиқболлари”, “Полимер ва композит материалларни ўқитишнинг замонавий услублари”, “Табиий шифобахш композитлар кимёси, технологияси, қўлланилиши” каби йўналишларда илмий маърузалар тингланди.

Обсуждены перспективы развития современной отрасли
В Намангане прошла международная конференция "Актуальные проблемы физики и химии полимерных композитов и технологии конструкционных материалов".
В мероприятии, организованном совместно Министерством высшего и среднего специального образования, институтами физики и химии полимеров, общей и неорганической химии Академии наук, Национальным университетом Узбекистана имени Мирзо Улугбека, Наманганским инженерно-технологическим институтом, Ташкентским институтом инженеров железнодорожного транспорта и государственным унитарным предприятием "Фан ва тараккиёт", приняли участие ведущие ученые Узбекистана, Китая, Японии, Малайзии, Германии, Италии, России, Украины, Казахстана, Туркменистана.
На конференции отмечалось, что в нашей стране уделяется особое внимание расширению и углублению государственной инновационной политики, развитию производства полимеров для дальнейшего роста экономики.
Сегодня научно-технический прогресс достигается больше за счет создания материалов, обладающих новыми физическими, химическими, механическими и эксплуатационными характеристиками, особое место среди них занимают полимерные композиционные материалы. Результаты проводимых в этом направлении исследований позволят обеспечить растущую в различных отраслях экономики потребность в таких материалах, повысить потенциал нашей страны в области производства высокотехнологичной продукции.
- Подобные мероприятия играют важную роль в обмене мнениями, расширении сотрудничества между учеными, занимающимися исследованием технологии полимеров, полимерных композитов и конструкционных материалов, решении имеющихся в этой сфере научных проблем, - говорит ректор Наманганского государственного университета А.Умаров. - Сегодня был подписан ряд соглашений о повышении квалификации, организации стажировок наших профессоров и преподавателей, привлечении ведущих ученых к подготовке молодых специалистов.
На конференции были заслушаны доклады "Актуальные вопросы технологии, синтеза и модификации композитов", "Перспективы развития функциональных полимерных нанокомпозитов", "Перспективы получения и переработки натуральных и синтетических полимеров", "Химия, технология и применение натуральных лекарственных полимеров" и другие.