Тиббиёт маҳсулотлари ишлаб чиқариш кенгаймоқда
Президентимизнинг 2017 йил 3 майдаги “Нукус-фарм”, “Зомин-фарм”, “Косонсой-фарм”, “Сирдарё-фарм”, “Бойсун-фарм”, “Бўстонлиқ-фарм” ва “Паркент-фарм” эркин иқтисодий зоналарини ташкил этиш тўғрисида”ги фармони мамлакатимизда фармацевтика саноатини янада ривожлантириш, дори-дармон воситалари ҳамда тиббиёт буюмлари ишлаб чиқарувчиларни қўллаб-қувватлаш, ички бозорни мамлакатимизда ишлаб чиқарилган юқори сифатли препаратлар билан тўлдиришда муҳим аҳамият касб этмоқда.
Ушбу ҳужжатда эркин иқтисодий зоналарни ташкил этиш фармацевтика саноатини янада ривожлантиришда биринчи даражали вазифа сифатида белгилаб берилган. Давлат органлари ҳамда хўжалик бирлашмаларига ер участкалари чегараларини белгилаш ва уларни эркин иқтисодий зоналар таркибига киритиш, доривор ўсимликлар етиштириладиган плантациялар ташкил қилиш учун ер участкалари ажратиш, эркин иқтисодий зоналар ҳудудларида саноат плантациялари ташкил этиш, ўстириш учун тавсия этиладиган доривор ўсимликлар рўйхатини тузиш ҳамда кейинчалик ушбу доривор ўсимликларни чуқур қайта ишлаш, дори-дармон воситалари ва биологик фаол қўшимчалар ишлаб чиқариш бўйича мақсадли Дастур ишлаб чиқиш бўйича аниқ топшириқлар юклатилган.
Қорақалпоғистон Республикасида мазкур фармон ижроси доирасида кенг кўламли ишлар амалга оширилиб, мавжуд ишлаб чиқариш имкониятлари ва ресурс салоҳиятидан самарали фойдаланиш орқали янги иш ўринлари яратишга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
– Ички бозорни “Ўзбекистонда ишлаб чиқарилган” белгиси остидаги дори воситалари билан таъминлаш, Қорақалпоғистон иқлим шароитига мос шифобахш ўсимликлар етиштириш ва уларни қайта ишлашни йўлга қўйиш бўйича аниқ чора-тадбирлар ишлаб чиқилди, – дейди “Ўзфармсаноат” акциядорлик концерни Қорақалпоғистон Республикаси филиали раҳбари Худоёр Норбоев. – Фармон асосида ташкил этилаётган эркин иқтисодий зоналар иштирокчилари томонидан зарур инвестициялар киритишда бир қатор солиқ ва мажбурий ажратмалардан, шунингдек, хорижий технологиялар ва бутловчи буюмлар олиб келганда божхона тўловларидан озод этилиши соҳага тадбиркорларнинг қизиқишини янада оширмоқда. Қорақалпоғистон Республикасида бу борада 28 лойиҳа амалга оширилади. Доривор ўсимликлар экиш, уларни қайта ишлаш, дори-дармон ва биологик қўшимчалар ҳамда тиббиёт буюмлари ишлаб чиқаришга йўналтирилган лойиҳалар асосида мингдан зиёд янги иш ўрни яратилади.
Фармонга мувофиқ ташкил этилаётган “Нукус-фарм” эркин иқтисодий зонасидаги ишлаб чиқариш корхоналари учун Нукус туманининг “Тақиркўл” овул фуқаролар йиғини ҳудудидан 50 гектар, доривор ўсимликлар етиштириш бўйича плантация ташкил этувчиларга 1 минг 200 гектар ер ажратиб берилди.
Эркин иқтисодий зона иштирокчиси Мўйноқ туманидаги “Indabrus Nukus” масъулияти чекланган жамияти фармацевтика учун муҳим аҳамиятга эга бўлган қизилмия илдизи ва исириқ ўсимлигини қайта ишлаш бўйича лойиҳаларни амалга оширишни режалаштирган. Бу икки лойиҳа учун “Асакабанк” томонидан 650 минг доллар миқдорида кредит маблағи ажратилди. Жорий йил охирига қадар амалга ошириладиган ушбу лойиҳалар самарасида 80 кишининг бандлиги таъминланади.
Чимбой туманидаги “Gulnaz-Aselya Farm” хусусий корхонасида тиббиёт бинти ва вата ишлаб чиқарилади. Беруний туманидаги “Навоий” хусусий корхонасида эса Оролбўйи ҳудудида ўсадиган доривор ўсимликлардан дори воситалари ишлаб чиқариш йўлга қўйилади. Нукус шаҳридаги “Nukus Med Tex” масъулияти чекланган жамияти томонидан йилига 250 миллион дона тиббий шприц ишлаб чиқарилади. Келгуси йили фойдаланишга топшириладиган бу корхонада 200 янги иш ўрни яратиш режалаштирилган.
Буларнинг барчаси Президентимиз раҳнамолигида аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш, юқори сифатли дори-дармон ишлаб чиқариш орқали ички бозорни кенг турдаги тиббиёт маҳсулотлари билан тўлдириш борасида амалга оширилаётган изчил ислоҳотларнинг амалдаги ифодасидир.

Расширяется производство медицинской продукции
Указ Президента нашей страны "О создании свободных экономических зон “Нукус-фарм”, “Зомин-фарм”, “Косонсой-фарм”, “Сирдарё-фарм”, “Бойсун-фарм”, “Бустонлик-фарм” и “Паркент-фарм” ” от 3 мая 2017 года имеет важное значение в дальнейшем развитии фармацевтической промышленности, поддержке производителей лекарственных средств и изделий медицинского назначения, насыщении внутреннего рынка высококачественными препаратами отечественного производства.
Этим документом на государственные органы и хозяйственные объединения возложены конкретные задачи по определению границ земельных участков и введению их в состав свободных экономических зон, выделению земельных участков для создания плантаций в целях выращивания лекарственных растений, их глубокой переработке, разработке целевой Программы для производства лекарственных средств и биологически активных веществ.
В Республике Каракалпакстан в рамках исполнения этого указа осуществляется масштабная работа, при этом уделяется особое внимание созданию новых рабочих мест.
– Разработаны конкретные мероприятия по обеспечению внутреннего рынка качественными отечественными лекарственными средствами, выращиванию лекарственных растений, соответствующих климатическим условиям Каракалпакстана, и налаживанию их переработки, – говорит руководитель Каракалпакстанского филиала акционерного концерна “Узфармсаноат” Худоёр Норбоев. – Участники созданных на основе указа свободных экономических зон при введении необходимых инвестиций освобождаются от ряда налогов и обязательных отчислений, а также при ввозе зарубежных технологий и комплектующих изделий освобождаются от таможенных платежей, что еще больше повышает интерес предпринимателей к сфере. В Республике Каракалпакстан в этом направлении будет реализовано 28 проектов, будет создано более одной тысячи рабочих мест.
Для производственных предприятий свободной экономической зоны “Нукус-фарм”, создаваемой в соответствии с указом, на территории схода граждан аула "Такиркул" Нукусского района было выделено 50 гектаров земли, для создания плантации по выращиванию лекарственных растений - 1200 гектаров.
Общество с ограниченной ответственностью “Indabrus Nukus” Муйнакского района планирует до конца года реализовать проекты по выращиванию солодки и гармалы, на что банком “Асакабанк” выделены кредитные средства в размере 650 тысяч долларов. Благодаря этим проектам будет обеспечена занятость 80 человек.
На частном предприятии “Gulnaz-Aselya Farm” Чимбайского района будет налажено производство бинтов и ваты, на частном предприятии “Навоий” Берунийского района - медикаментов из лекарственных растений, произрастающих в регионе Приаралья. В обществе с ограниченной ответственностью “Nukus Med Tex” в Нукусе, пуск которого намечен на будущий год, запланировано выпускать 250 миллионов штук медицинских шприцов в год, создать 200 новых рабочих мест.
Все это является результатом последовательных реформ, реализуемых под руководством Президента нашей страны в целях укрепления здоровья населения, наполнения внутреннего рынка качественной отечественной продукцией медицинского назначения.