Ёш футболчиларимизнинг илк ғалабаси
Ўзбекистон ёшлар терма жамоаси Бирлашган Араб Амирликларида ўтказилаётган 2018 йилги йигирма уч ёшгача бўлган футболчилар ўртасидаги Осиё чемпионати саралаш мусобақасини ғалаба билан бошлади.
Осиё чемпионати саралаш баҳсларида терма жамоамиз аъзолари "D" гуруҳида БАА, Ливан ва Непал терма жамоалари билан баҳслашади.
Футболчиларимиз гуруҳдаги дастлабки учрашувни ливанлик тенгдошларига қарши ўтказиб, 3:1 ҳисобидаги ишончли ғалабага эришди. Ўйиннинг 20-дақиқасида ливанлик футболчи ўз дарвозасига тўп киритиб қўйди ва терма жамоамизни ҳисобда олдинга олиб чиқди. Бобур Абдуҳолиқов 30- ва 39-дақиқаларда рақиб дарвозасига яна иккита тўп киритди. 58-дақиқада Ливан терма жамоаси ҳисобни қисқартиришга муваффақ бўлди. Шу тариқа, учрашув 3:1 ҳисобида футболчиларимиз ғалабаси билан якунланди.
БАА ва Непал терма жамоалари ўртасидаги баҳсда мезбонлар йирик – 5:0 ҳисобида зафар қучди.
Эслатиб ўтамиз, 2018 йили Хитойда бўладиган йигирма уч ёшгача футболчилар ўртасидаги Осиё чемпионатида мезбонлар билан бирга, саралаш баҳсларида ўнта гуруҳда ғолиб бўлган жамоалар ва энг яхши кўрсаткичга эга бешта давлат терма жамоалари қатнашиш ҳуқуқига эга бўлади.

Молодежная сборная команда Узбекистана успешно начала свое выступление в отборочных соревнованиях чемпионата Азии 2018 года среди футболистов до 23 лет, проходящих в Объединенных Арабских Эмиратах.
В отборочном турнире чемпионата Азии наша команда соревнуется в группе «D» со сборными ОАЭ, Ливана и Непала.
Первую встречу наши футболисты провели против ливанских сверстников. Счет открылся на 20-й минуте матча – ливанский футболист забил мяч в свои ворота. Бобур Абдухоликов на 30-й и 39-й минуте отправил еще два гола в ворота соперников, на 58-й минуте сборная Ливана сократила счет. Встреча завершилась победой наших футболистов со счетом 3:1.
В матчах между сборными ОАЭ и Непала крупную победу одержали хозяева – 5:0.
Напомним, право участия в чемпионате Азии среди футболистов до 23 лет, который состоится в 2018 году в Китае, получит страна-хозяйка турнира, команды, одержавшие победы в десяти группах отборочных этапов, а также сборные пяти стран, показавшие наилучшие результаты.