Барча соҳаларда ва ҳамиша инсон манфаати устувор бўлиши керак
Давлатимиз раҳбари Тошкент шаҳар ички ишлар бош бошқармасининг Қўриқлаш бошқармаси фаолияти билан танишди.
Мамлакатимизда ички ишлар тизими тубдан ислоҳ қилинмоқда. Президентимиз ташаббуси билан профилактика инспекторлари ўзи хизмат қилаётган ҳудудда яшайдиган, фуқаролар йиғинлари билан бирга ишлайдиган янги тизим яратилмоқда. Профилактика инспекторлари уй-жой, автомобиль ва замонавий техника воситалари билан таъминланмоқда.
Соҳага замонавий ахборот-коммуникация технологиялари жорий этилаётгани юртимизда тинчлик-осойишталикни янада мустаҳкамлаш, жамоат тартибини сақлашда муҳим ўрин тутмоқда. Мамлакатимиздаги барча ички ишлар органларини ўзаро боғловчи оптик толали тизим барпо этилмоқда.
Шавкат Мирзиёев 8 июль куни Наманган шаҳридаги “Орзу” маҳалла фуқаролар йиғини профилактика инспектори хизмат хонасида компьютер орқали Хоразм вилояти Хива тумани ички ишлар бўлими ходимлари билан видеомулоқот қилган эди.
Пойтахтимизда ҳам жамоат хавфсизлигини таъминлашда замонавий ахборот-коммуникация технологияларидан кенг фойдаланилмоқда. Президентимизга ушбу соҳада қўлланилаётган техникалар ва уларнинг ишлаш жараёни, истиқболдаги режалар ҳақида ахборот берилди.
Тошкент шаҳар ички ишлар бош бошқармасида «Хавфсиз шаҳар» бошқарув ситуацион маркази ташкил этилмоқда. Бу йўл ҳаракати хавфсизлиги, ёнғин хавфсизлиги, қўриқлаш хизмати, патруль-пост хизмати ва бошқа тармоқларни геоинформацион тизим орқали бошқариш имконини беради. Корхона ва ташкилотлар, бозорлар, таълим ва тиббиёт муассасалари, меҳмонхоналар, йўллар ва бошқа жамоат жойларига ўрнатилган видеокузатув ускуналари, GPS ва ГЛОНАСС глобал навигация тизимлари билан таъминланган хизмат автомобиллари, замонавий сигнал узатиш техникаси бунда қўл келади.
Юнусобод тумани ҳудуди уч қисмга ажратилган ва уларда техник қўриқлаш марказлари ташкил этилган. Ҳар бир марказга муайян маҳалла ва ташкилотлар, хонадонлар ва бошқа объектлар бириктирилган. Агар ўша ҳудудда бирор хавф эҳтимоли сезилса ёки воқеа содир бўлса, марказдаги тезкор ҳаракатланувчи гуруҳ тезда етиб боради.
Яна бир эътиборли жиҳати, янги тизим сигналларни мис кабель, оптик тола, интернет, сунъий йўлдош орқали узатиш ва қабул қилиш имконини яратади. Яъни, хабар узатиш ва ишни ташкил этишда ҳеч қандай узилиш бўлмайди.
Таҳлиллар ҳозир ушбу тизимдан фойдаланилаётган жойларда жиноят ва ҳуқуқбузарликлар камайганини кўрсатмоқда. Замонавий технологияларга асосланган мазкур қўриқлаш тизимига ўтаётган корхона ва ташкилотлар, маҳалла ва хонадонлар кўпайиб бормоқда.
Тинчлик-осойишталикни таъминлаш тизими бугунги ҳаёт талабларига мос бўлиши керак, деди Шавкат Мирзиёев. Янги замонавий тизим самарали ишлаши учун уни пухта ўзлаштириш, босқичма-босқич амалиётга татбиқ этиш ва такомиллаштириб бориш зарур.
Мазкур бошқарув тизимини синовдан ўтказиш, ички ишлар ходимларининг ахборот технологиялари бўйича билимини ошириш, Муҳаммад ал-Хоразмий номидаги Тошкент ахборот технологиялари университети ва Тошкентдаги Инҳа университетида ихтисослашган кадрлар тайёрлаш, Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги академияси ўқув дастурини такомиллаштириш, тизим пухта ўзлаштирилганидан кейин уни мамлакатимизнинг барча шаҳарларида жорий этиш зарурлиги таъкидланди.
Барча соҳаларда ва ҳамиша инсон манфаати устувор бўлиши керак, деди давлатимиз раҳбари. Жумладан, ички ишлар ходимларининг моддий ва маиший шароитларини янада яхшилаш, уларнинг оилалари учун кўп қаватли уйлар қуриш зарур.
Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги билан Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги ҳамкорлигини кенгайтириш, жамоат хавфсизлигини таъминлашда ахборот-коммуникация технологияларидан фойдаланиш борасида Хитой тажрибасини ўрганиш, соҳада қўлланилаётган техник воситаларни маҳаллийлаштириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Давлатимиз раҳбари «Shifo Nur» кўп тармоқли тиббиёт марказида бўлиб, шифокорлар ва беморлар учун яратилган шароитларни кўздан кечирди. Катталар ва болаларни даволаш, ушбу йўналишда хорижнинг нуфузли клиникалари билан ҳамкорликни мустаҳкамлаш, малакали мутахассисларни жалб этиш лойиҳаси билан танишди.
Мамлакатимизда оналик ва болаликни муҳофаза қилиш, тиббий хизмат сифати ва самарадорлигини ошириш, тиббиёт муассасалари моддий-техник базасини мустаҳкамлаш бўйича изчил ишлар амалга оширилмоқда. Тиббиёт соҳасида хусусий секторга кенг ўрин берилаётир. Бу борада Президентимизнинг 2017 йил 1 апрелдаги «Соғлиқни сақлаш соҳасида хусусий секторни янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарори муҳим дастуриламал бўлмоқда.
«Shifo Nur» кўп тармоқли тиббиёт маркази 2013 йилда ташкил этилган. 36 ўринли марказда 60 дан ортиқ малакали шифокор офтальмология, пластик жарроҳлик, педиатрия, кардиология, неврология, гинекология, отоларингология, стоматология, физиотерапия ва оптика йўналишлари бўйича аҳолига сифатли тиббий хизмат кўрсатмоқда.
Тиббиёт муассасаларини замонавий асбоб-ускуналар билан жиҳозлаш, тиббий хизмат сифатини янада ошириш керак, деди Президентимиз. Амалиётга энг замонавий технологияларни жорий этиш билан бирга, улардан самарали фойдаланишни ҳам таъминлаш, шифокорлар билими ва малакасини муттасил ошириб бориш зарур.
Юнусобод компьютер технологиялари касб-ҳунар коллежида 11 йиллик мактаб таълимини ташкил этиш лойиҳаси тақдимоти ўтказилди. Унда маҳалла фаоллари, ота-оналар иштирок этди.
Юртимиздан дунё илм-фани тараққиётига беқиёс ҳисса қўшган буюк мутафаккирлар етишиб чиққан. Ёшларимизни уларга муносиб маърифатли, илмли қилиб тарбиялашимиз лозим, деди Президентимиз. Бунда мактаб тарбияси алоҳида ўрин тутади. Мактабда ўқувчи маълум муҳитда шаклланади. Ўқитувчи ва ота-онасининг доимий назоратида бўлади. Мактабдан сўнг коллеж ёки лицейда бошқа муҳитга тушиб қолади. Шунинг учун ота-оналар, кенг жамоатчилик фикри, таклифи асосида 11 йиллик мактаб таълими қайта йўлга қўйилмоқда.
11 йиллик мактаблар учун ўқув дастурларини пухта ишлаб чиқиш, уларни сифатли дарслик ва адабиётлар билан таъминлаш зарурлиги таъкидланди. Ўқувчилар мактаб қошида ёки яқин атрофдаги касб-ҳунар коллежида ташкил этиладиган ўқув-ишлаб чиқариш мажмуасида ҳафтасига бир марта турли мутахассисликларни ўрганиш имкониятига эга бўлади.
Мактабда ўқишни давом эттириш ёки касб-ҳунар коллежига ўтиш ўқувчининг ихтиёрида. Ўзи танласин, муҳими, уларни тарбияли, ота-онасини ҳурмат қиладиган, ватанпарвар қилиб вояга етказишимиз керак, деди Шавкат Мирзиёев.
Юнусобод компьютер технологиялари касб-ҳунар коллежи жойлашган Исломобод маҳалласида 3 минг 165 аҳоли истиқомат қилади. Лекин маҳалла ҳудудида мактаб йўқ. Ёшлар бошқа маҳаллалардаги мактабларга боришга мажбур. Учрашувда маҳалла фаоллари, ота-оналар ҳудуддаги ушбу коллежни 11 йиллик мактабга айлантириш таклифини билдирди. Президентимиз ушбу таклифни ўрганиш бўйича мутасаддиларга тегишли кўрсатмалар берди.
Шу ерда Ўзбекистон ёшлар иттифоқининг бир гуруҳ фаоллари билан учрашув бўлиб ўтди. Унда истеъдодли ёшларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, уй-жой билан таъминлаш, ёш композиторлар уйини ташкил этиш ва бошқа масалалар ҳақида сўз борди.
Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев Исломобод маҳалласида яшовчи Тўлагановлар хонадонида бўлди.
Тоҳир ака бир умр ҳайдовчи бўлиб ишлаган. Тўрт ўғилни эл ишига камарбаста инсонлар этиб тарбиялаган.
Суҳбатда мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотлар ва уларнинг самаралари, фарзандлар тарбияси ҳақида сўз юритилди.
Шавкат Мирзиёев Бўзсув канали бўйида барпо этиладиган маданият ва истироҳат боғи лойиҳаси билан танишди. Боғда мутолаа ва мулоқот қилиш учун махсус жойлар, фавворалар барпо этилади, амфитеатр, кўргазма павильонлари, спорт ва соғломлаштириш зоналари, ҳаваскор балиқчилар клуби ташкил этилади, замонавий аттракционлар ўрнатилади.
Президентимиз бу ерни маданият ва маънавият масканига айлантириш, ёшлар, китобхонлар учун барча шароитлар яратиш бўйича кўрсатмалар берди. Боғни барпо этишда табиий рельефдан оқилона фойдаланиш, турли дарахт ва гулзорларни кўпайтириш зарурлигини таъкидлади.
"Ўзэкспомарказ" мажлислар залида Президентимиз раислигида Тошкент шаҳри фаоллари, мутасадди ташкилотлар вакиллари иштирокида йиғилиш бўлиб ўтди. Йиғилишда Юнусобод туманини ҳар томонлама ривожлантириш, аҳоли учун замонавий қулайликлар яратиш, тинчлик-осойишталикни янада мустаҳкамлаш, ёшларни ватанпарварлик, миллий қадриятларимизга ҳурмат руҳида тарбиялаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.

Интересы человека должны быть всегда превыше всего
Глава нашего государства ознакомился с деятельностью Управления охраны Главного управления внутренних дел города Ташкента.
Осуществляются кардинальные реформы в системе внутренних дел Узбекистана. По инициативе Президента нашей страны создается новая система, предусматривающая проживание инспекторов профилактики в махалле, где они работают, их тесное взаимодействие со сходами граждан. Инспекторы профилактики обеспечиваются жильем, автомобилями и современными техническими средствами.
В сферу внедряются современные информационно-коммуникационные технологии, что играет важную роль в укреплении мира и спокойствия, охране общественного порядка. Создается единая оптоволоконная сеть, соединяющая все опорные пункты органов внутренних дел.
Глава нашего государства 8 июля в ходе поездки в Наманганскую область в служебном кабинете инспектора профилактики махалли "Орзу" Намангана через видеоконференцсвязь провел диалог с сотрудниками Хивинского районного отдела внутренних дел Хорезмской области.
В городе Ташкенте также используются современные информационно-коммуникационные технологии для обеспечения общественной безопасности. Была представлена информация о применяемых в сфере технологиях, принципах их работы, планах на перспективу.
В Главном управлении внутренних дел города Ташкента организуется центр ситуационного управления "Безопасный город". Центр с применением геоинформационных технологий будет управлять и координировать действия служб безопасности дорожного движения, пожарной безопасности, службы охраны, патрульно-постовой службы и других служб. Эта работа будет осуществляться с помощью средств наружного видеонаблюдения и современной сигнализационной техники, установленных на предприятиях, рынках, в образовательных и медицинских учреждениях, гостиницах, на улицах и в других общественных местах, служебных автомобилей, оснащенных глобальными навигационными системами GPS и ГЛОНАСС.
Юнусабадский район разделен на три сектора, в каждом из которых организованы технические центры охраны. За каждым центром закреплена определенная территория, расположенные на ней махалли, организации, дома и другие объекты. В случае, если будет обнаружен риск опасной ситуации или произойдет какое-либо событие, представляющее опасность, на место незамедлительно прибудет оперативная группа из центра.
Примечательно, что новая система способна передавать и принимать сигналы через медные, оптиковолоконные кабели, сеть интернет и спутник, что обеспечит непрерывную связь.
Данные проведенного анализа показывают, что в местах, где используется эта система, резко снизились преступления и правонарушения. Увеличивается число предприятий и организаций, махаллей и домов, подключающихся к этой современной системе охраны.
Система обеспечения мира и спокойствия должна соответствовать требованиям современности, сказал глава нашего государства. Для организации эффективной работы необходимо в совершенстве овладеть ее возможностями и поэтапно совершенствовать и внедрять в практику.
Отмечалась необходимость апробации данного центра управления, повышения знаний сотрудников внутренних дел об информационных технологиях, налаживания подготовки соответствующих кадров в Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий и Университете Инха в Ташкенте, совершенствования учебной программы Академии МВД, обеспечения слаженной работы системы и внедрения ее во всех городах нашей страны.
Всегда во всех сферах должен обеспечиваться приоритет интересов человека, сказал глава нашего государства. В частности, необходимо улучшить материальное и жилищное обеспечение сотрудников внутренних дел, построить для их семей многоэтажные дома.
Поручено обеспечить расширение сотрудничества между Министерством внутренних дел и Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан, изучение опыта Китая в области применения информационно-коммуникационных технологий в обеспечении общественной безопасности, локализацию производства применяемых в сфере технических средств.
Глава нашего государства посетил многопрофильный медицинский центр «Shifo Nur», где ознакомился с условиями, созданными для врачей и пациентов, проектами по организации лечения взрослых и детей, укреплению сотрудничества с ведущими зарубежными клиниками, привлечению высококвалифицированных специалистов.
В нашей стране проводится последовательная работа по охране материнства и детства, повышению качества и эффективности медицинских услуг, укреплению материально-технической базы медицинских учреждений. Большое внимание уделяется развитию частного сектора медицины. Важным руководством к действию в этом направлении является постановление Президента нашей страны "О мерах по дальнейшему развитию частного сектора здравоохранения" от 1 апреля 2017 года.
Многопрофильный медицинский центр «Shifo Nur» организован в 2013 году. В центре, рассчитанном на 36 коек, более 60 квалифицированных врачей оказывают населению качественные услуги по направлениям офтальмологии, пластической хирургии, педиатрии, кардиологии, неврологии, гинекологии, отоларингологии, стоматологии, физиотерапии и оптики.
Необходимо обеспечить медицинские учреждения современным оборудованием, повысить качество медицинских услуг, сказал Президент нашей страны. С внедрением самых современных технологий необходимо также обеспечить их эффективное применение на практике, постоянно повышать знания и квалификацию медицинских работников.
В Юнусабадском профессиональном колледже компьютерных технологий состоялась презентация проекта по переходу на 11-летнее школьное образование. В мероприятии приняли участие активисты махалли и родители.
Мы – потомки великих мыслителей, внесших бесценный вклад в развитие мировой цивилизации. Мы должны воспитать молодежь достойной этих великих предков, образованными и просвещенными личностями, сказал Президент Шавкат Мирзиёев. В этом особое значение имеет школьное образование. В школе личность подростка формируется в благоприятной среде, учащиеся находятся под контролем учителей и родителей. В колледжах и лицеях – иная обстановка. Поэтому, с учетом мнений и предложений родителей и широкой общественности, вновь организуется 11-летнее школьное образование.
Отмечалась необходимость разработки глубоко продуманных учебных программ для школ с 11-летним образованием, обеспечения их качественными учебниками. Учащиеся смогут раз в неделю изучать различные профессии в учебно-производственных комплексах, организуемых при школах или в профессиональных колледжах.
Продолжать обучение в школе или поступить в профессиональный колледж – выбор за самим учащимся, важно, чтобы он вырос воспитанным, уважающим родителей человеком, патриотом своей Родины, сказал Президент нашей страны.
В махалле "Исломобод" проживают 3 тысячи 165 человек. Однако на территории махалли нет школы, дети вынуждены ходить в школы, расположенные в других махаллях. На встрече активисты махалли и родители выдвинули предложение о преобразовании Юнусабадского профессионального колледжа компьютерных технологий, расположенного на территории махалли, в школу с 11-летним обучением.
Шавкат Мирзиёев встретился с группой активистов Союза молодежи Узбекистана. На встрече шла речь о всесторонней поддержке одаренной молодежи, обеспечении ее жильем, организации Дома молодых композиторов и других вопросах.
Глава нашего государства побывал у семьи Тулагановых, проживающей в махалле "Исломобод".
Тохир Тулаганов всю жизнь проработал водителем. Воспитал четырех сыновей достойными людьми. В беседе речь шла об осуществляемых в нашей стране реформах и их результатах, воспитании молодого поколения.
Президент нашей страны ознакомился с проектом парка, создаваемого на берегу канала Бозсу. В парке предусмотрены специальные уголки для чтения книг, будут построены фонтаны, амфитеатр, выставочные павильоны, спортивные и оздоровительные зоны, организован клуб любительской рыбалки, установлены современные аттракционы.
В зале заседаний "Узэкспоцентра" под председательством Президента нашей страны состоялось собрание с участием актива города Ташкента, представителей ответственных организаций. На собрании особое внимание уделено вопросам всестороннего развития Юнусабадского района, создания современных удобств для населения, дальнейшего укрепления мира и спокойствия, воспитания молодежи в духе патриотизма, любви к Родине.