Давлатимиз раҳбари туманда жойлашган Тошкент шаҳар ички ишлар бош бошқармасининг Қўриқлаш бошқармаси фаолияти билан танишди.
Мамлакатимизда ички ишлар тизими тубдан ислоҳ қилинмоқда. Президентимиз ташаббуси билан профилактика инспекторлари ўзи хизмат қилаётган ҳудудда яшайдиган, фуқаролар йиғинлари билан бирга ишлайдиган янги тизим яратилмоқда. Ички ишлар ходимлари уй-жой, автомобиль ва замонавий техника воситалари билан таъминланмоқда.
Соҳага замонавий ахборот-коммуникация технологиялари жорий этилаётгани тинчлик-осойишталикни мустаҳкамлаш, жамоат тартибини сақлашда муҳим ўрин тутмоқда. Мамлакатимиздаги барча милиция таянч пунктларини ўзаро боғловчи оптик толали тизим барпо этилмоқда.
Президентимиз 8 июль куни Наманган шаҳридаги “Орзу” маҳалла фуқаролар йиғини профилактика инспектори хизмат хонасида ўрнатилган компьютер орқали Хоразм вилояти Хива тумани ички ишлар бўлими ходимлари билан видеомулоқот қилган эди.
Тошкент шаҳар ички ишлар бош бошқармасининг Қўриқлаш бошқармасида ҳам жамоат хавфсизлигини таъминлашда замонавий ахборот-коммуникация технологияларидан кенг фойдаланилмоқда. Бош бошқармада «Хавфсиз шаҳар» бошқарув ситуацион маркази ташкил этилмоқда. Марказ йўл ҳаракати хавфсизлиги, ёнғин хавфсизлиги, қўриқлаш хизмати, пост-патрул хизмати ва бошқа тармоқларни геоинформацион тизим орқали бошқаради. Бозорлар, таълим ва тиббиёт муассасалари, меҳмонхоналар, йўллар ва бошқа жамоат жойларига ўрнатилган видеокузатув ускуналари, замонавий сигнал узатиш техникаси бунда қўл келади. Бу жиноят ва ҳуқуқбузарлик содир этилишининг олдини олиш, уларни тез фурсатларда бартараф этишда муҳим аҳамиятга эга.
Тинчлик-осойишталикни таъминлаш тизими бугунги ҳаётимиз талабларига мос бўлиши керак, деди давлатимиз раҳбари. Янги замонавий тизим самарали ишлаши учун уни мукаммал ўзлаштириш, босқичма-босқич амалиётга татбиқ этиш зарур.
Президентимиз мазкур бошқарув тизимини икки йил давомида синовдан ўтказиш, ички ишлар ходимларининг ахборот технологиялари бўйича билимини ошириш, Муҳаммад ал-Хоразмий номидаги Тошкент ахборот технологиялари университети ва Тошкентдаги Инҳа университетида ихтисослашган кадрлар тайёрлаш, тизим пухта ўзлаштирилганидан кейин уни мамлакатимизнинг барча шаҳарларида жорий этиш зарурлигини таъкидлади.

Новая система в обеспечении мира и спокойствия в нашей стране
Глава нашего государства ознакомился с деятельностью Управления охраны Главного управления внутренних дел города Ташкента.
Осуществляются кардинальные реформы в системе внутренних дел нашей страны. По инициативе главы государства создается новая система, предусматривающая проживание инспекторов профилактики в махалле, где они работают, их тесное взаимодействие со сходами граждан. Сотрудники органов внутренних дел обеспечиваются жильем, автомобилями и современными техническими средствами.
В сферу внедряются современные информационно-коммуникационные технологии, что играет важную роль в укреплении мира и спокойствия, охране общественного порядка. Создается единая оптоволоконная сеть, соединяющая все опорные пункты органов внутренних дел.
Глава нашего государства 8 июля в ходе поездки в Наманганскую область в служебном кабинете инспектора профилактики махалли "Орзу" Намангана через видеоконференцсвязь провел диалог с сотрудниками Хивинского районного отдела внутренних дел Хорезмской области.
В Управлении охраны Главного управления внутренних дел города Ташкента также используются современные информационно-коммуникационные технологии для обеспечения общественной безопасности. В главном управлении организуется центр ситуационного управления "Безопасный город". Центр с применением геоинформационных технологий будет управлять и координировать действия служб безопасности дорожного движения, пожарной безопасности, службы охраны, патрульно-постовой службы и других служб. Эта работа будет осуществляться с помощью средств наружного видеонаблюдения и современной сигнализационной техники, установленных на рынках, в образовательных и медицинских учреждениях, гостиницах, на улицах и в других общественных местах. Это будет способствовать предупреждению и оперативному раскрытию преступлений и правонарушений.
Система обеспечения мира и спокойствия должна соответствовать требованиям современности, сказал глава нашего государства. Для организации эффективной работы необходимо в совершенстве овладеть ее возможностями и поэтапно внедрять в практику.
Президент нашей страны отметил необходимость апробации данного центра управления в течение двух лет, повышения знаний сотрудников внутренних дел об информационных технологиях, наладить подготовку соответствующих кадров в Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий и Университете Инха в Ташкенте, наладить слаженную работу системы и внедрить ее во всех городах нашей страны.