«Маҳалла ифтихори» кўкрак нишонини таъсис этиш тўғрисида
Жамиятимизда фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органларининг ўрни ва ролини кучайтириш, жойларда маънавий муҳит барқарорлигини таъминлаш, миллатлараро дўстлик ва ҳамжиҳатликни мустаҳкамлаш, ёш авлодни она Ватанга муҳаббат ва истиқлол ғояларига садоқат руҳида тарбиялаш, аҳолини ижтимоий қўллаб-қувватлаш, кенг қамровли профилактика тадбирлари ва жамоатчилик назоратини амалга ошириш, маҳалла фуқаролар йиғинларининг моддий-техника базасини ривожлантириш ишларига муносиб ҳисса қўшиб келаётган фаол, ташаббускор фуқаролар ва жамоатчилик тузилмалари вакилларини тақдирлаш мақсадида ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 3 февралдаги «Маҳалла институтини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги ПФ-4944-сонли Фармонига асосан:
1. «Маҳалла ифтихори» кўкрак нишони таъсис этилсин.
«Маҳалла ифтихори» кўкрак нишони тўғрисидаги Низом 1-иловага мувофиқ;
«Маҳалла ифтихори» кўкрак нишони ва унинг гувоҳномасининг тавсифлари 2, 3-иловаларга мувофиқ тасдиқлансин.
3. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси «Маҳалла ифтихори» кўкрак нишонлари ва уларнинг гувоҳномалари тайёрланишини таъминласин.
4. Фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари фаолиятини мувофиқлаштириш бўйича республика кенгашининг «Маҳалла ифтихори» кўкрак нишонлари ва уларнинг гувоҳномаларини тайёрлаш билан боғлиқ харажатлар Ўзбекистон «Маҳалла» хайрия жамоат фонди маблағлари ҳисобидан қопланиши тўғрисидаги таклифи маъқуллансин.
5. Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги бошқа манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда бир ой муддатда норматив-ҳуқуқий ҳужжатларга ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартиш ва қўшимчаларни киритсин.
6. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Арипов зиммасига юклансин.
Тошкент шаҳри, 2017 йил 13 июль
1. «Маҳалла ифтихори» кўкрак нишони (кейинги ўринларда – кўкрак нишони) билан жамиятимизда фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органларининг ўрни ва ролини кучайтириш, жойларда маънавий муҳит барқарорлигини таъминлаш, миллатлараро дўстлик ва ҳамжиҳатликни мустаҳкамлаш, ёш авлодни она Ватанга муҳаббат ва истиқлол ғояларига садоқат руҳида тарбиялаш, аҳолини ижтимоий қўллаб-қувватлаш, кенг қамровли профилактика тадбирлари ва жамоатчилик назоратини амалга ошириш, маҳалла фуқаролар йиғинларининг моддий-техника базасини ривожлантириш ишларига муносиб ҳисса қўшиб келаётган фаол, ташаббускор фуқаролар ва жамоатчилик тузилмалари вакиллари тақдирланадилар.
Кўкрак нишони билан Ўзбекистон Республикаси фуқароси бўлмаган шахслар ҳам тақдирланиши мумкин.
2. Кўкрак нишони билан тақдирлашга оид таклифлар маҳалла фуқаролар йиғинлари томонидан (фуқаролар вакилларининг йиғилишлари қарорлари асосида) Фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари фаолиятини мувофиқлаштириш бўйича туман (шаҳар) кенгашларига берилади.
3. Фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари фаолиятини мувофиқлаштириш бўйича туман (шаҳар) кенгашларининг кўкрак нишони билан тақдирлашга оид таклифлари Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳудудий кенгашлари томонидан кўриб чиқилиб, ҳар йилнинг 1 май санасига қадар Фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари фаолиятини мувофиқлаштириш бўйича республика кенгашига (кейинги ўринларда – Республика кенгаши) тақдим этилади.
4. Кўкрак нишони билан тақдирлашга оид таклифларни кўриб чиқиш тартиби Республика кенгаши томонидан белгиланади.
5. Республика кенгашининг қарори билан кўкрак нишонига тавсия этилган номзодларни кўриб чиқиш бўйича доимий комиссия (кейинги ўринларда – комиссия) ташкил этилади.
6. Комиссия хулосаси асосида Республика кенгашининг кўкрак нишони билан тақдирлашга оид қарори қабул қилинади.
Кўкрак нишони билан тақдирлаш тўғрисидаги қарор Республика кенгашининг ахборот воситаларида эълон қилинади.
7. Кўкрак нишони билан тақдирланган шахслар энг кам ойлик иш ҳақининг тўрт баравари миқдорида бир йўла тўланадиган пул мукофоти оладилар.
Бир йўла тўланадиган пул мукофотлари Ўзбекистон «Маҳалла» хайрия жамоат фонди маблағлари ҳисобидан амалга оширилади.
8. Кўкрак нишони, унинг гувоҳномаси ва пул мукофоти Мустақиллик куни байрами арафасида Республика кенгаши раиси (ёки унинг топшириғига биноан бошқа масъул шахслар) томонидан тантанали вазиятда топширилади.
9. Кўкрак нишони билан тақдирланган шахсларнинг маҳалла тизими ривожига қўшган муносиб ҳиссаси ва ибратли фаолиятини кенг тарғиб қилиш мақсадида маҳалла фуқаролар йиғинлари ҳамда туман (шаҳар) марказларидаги «Маҳалла маркази» мажмуалари биноларига ўрнатиладиган «Маҳалламиз ифтихорлари» ахборот пешлавҳасининг намунавий шакли Республика кенгаши томонидан ишлаб чиқилади ва тасдиқланади.
10. Кўкрак нишони билан тақдирланган шахслар Ўзбекистон «Маҳалла» хайрия жамоат фонди ҳисобидан мамлакатимиз санаторийларида даволанишлари учун бир маротабалик бепул йўлланма олиш ҳуқуқига эга бўладилар.
11. Кўкрак нишони такроран берилмайди.
12. Кўкрак нишони давлат мукофотларидан кейин кўкракнинг чап томонига тақилади.
«Маҳалла ифтихори» кўкрак нишони диаметри 34 миллиметрли доира шаклида бўлиб, мис қотишмасидан тайёрланади.
Кўкрак нишонининг олд томони юқори қисмида Ўзбекистон Республикасининг харитаси, унинг остида маҳалланинг рамзий дарвозасини ифодаловчи арка тасвири кўтарилаётган қуёш нурлари фонида акс эттирилган.
Кўкрак нишонининг айланаси бўйлаб зарҳал ҳошия билан ўралган кўк рангдаги эмал доира ичида «MAHALLA IFTIXORI» сўзлари ёзилган. Ҳарфларнинг баландлиги 2,3 миллиметр, ёзувлар зарҳалланган. Унинг пастки қисми марказида иккита саккиз қиррали юлдуз оралиғида фахр-ифтихор ва шараф маъноларини ифода этувчи дафна япроқлари тасвирланган.
Кўкрак нишонининг орқа томони марказида беш қаторда ҳарфларнинг баландлиги 2 миллиметр бўлган «MAHALLA», «TIZIMI RIVOJIGA», «QO‘SHGAN», «MUNOSIB HISSASI», «UCHUN» сўзлари ёзилган.
Кўкрак нишонининг қалинлиги 2,2 миллиметр.
Кўкрак нишонининг олд ва орқа томонларининг четлари қабариқ доира билан ўралган.
Кўкрак нишони илгакчалар ва ҳалқача ёрдамида тўғри тўртбурчак шаклидаги қадағичга уланган.
Қадағичнинг эни – 26 миллиметр, бўйи – 17 миллиметрдан иборат. Қадағич эни 22 миллиметрли шойи лента билан қопланган бўлиб, лентанинг ўртасидан эни 8 миллиметрли оқ рангли йўл, икки четидан эса ҳар бирининг эни 7 миллиметр бўлган яшил рангли йўл ўтган.
Қадағичнинг орқа томонига кўкрак нишонини кийимга тақиб қўйиш учун тўғноғич кўринишидаги мослама ўрнатилган.
«Маҳалла ифтихори» кўкрак нишони гувоҳномаси 160х110 миллиметр ўлчамдаги китобча шаклида бўлиб, 240 г/кв.м. қалинликдаги офсет қоғоздан тайёрланади.
Гувоҳноманинг ташқи томони (биринчи ва тўртинчи бетлари) кўк рангда бўлиб, плёнка билан қопланган.
Гувоҳноманинг биринчи бети эни 7,5 миллиметрли, ички бурчаклари айлана шаклида бўлган тўқ кўк рангли ҳошия билан ўралган.
Гувоҳноманинг юқори чеккасидан (биринчи бети) 35 миллиметр пастда, марказда оралиғи 3,5 миллиметрли икки сатрдан иборат матн жойлашган. Биринчи сатрда «Mahalla iftixori», иккинчи сатрда «ko‘krak nishoni» («Times new Roman Bolt» шрифти, 17-кегль) сўзлари ёзилган. Ундан 6 миллиметр пастда «GUVOHNOMASI» (катта ҳарфларда, «Times new Roman Bolt» шрифти, 17-кегль) сўзи ёзилган. Ёзувлар зарҳал рангида акс эттирилган.
Гувоҳноманинг ички томони (иккинчи ва учинчи бетлари) «Тангир» тасвири туширилган оч ҳаво рангда бўлиб, офсет усулида чоп этилган.
Ички томонининг чап қисмида (иккинчи бети), марказда кўкрак нишонининг аслига тенг ўлчамдаги рангли тасвири акс эттирилган.
Гувоҳноманинг ички ўнг томони (учинчи бети) юқори чеккасидан 8 миллиметр пастда, марказда «GUVOHNOMA» (катта ҳарфларда, «Times new Roman Bolt» шрифти, 10-кегль) сўзи ҳамда гувоҳнома тартиб рақами учун «№» белгиси ва 15 миллиметрли чизиқ жойлашган.
«GUVOHNOMA» сўзидан 11 миллиметр пастда мукофотланган шахснинг фамилияси, исми ва отасининг исмини қайд этиш учун оралиғи 8 миллиметрли учта чизиқ тортилган.
Пастки чизиқдан 6 миллиметр қуйида, марказда оралиғи 2 миллиметрли уч сатрдан иборат матн жойлашган. Биринчи сатрда «Fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish», иккинчи сатрда «organlari faoliyatini muvofiqlashtirish», учинчи сатрда «bo‘yicha respublika kengashining» («Times new Roman Bolt» шрифти, 10-кегль) сўзлари ёзилган.
Ундан 5 миллиметр пастда оралиғи 4 миллиметр бўлган икки сатрдан иборат матн жойлашган. Биринчи сатрда «20__ y. «___» ___________dagi», иккинчи сатрда «____-sonli Qaroriga asosan» («Times new Roman Bolt» шрифти, 10-кегль) сўзлари ёзилган.
Ундан 5 миллиметр пастда, марказда оралиғи 5 миллиметрли икки сатрдан иборат матн жойлашган. Биринчи cатрда марказда «Mahalla iftixori» («Times new Roman Bolt» шрифти, 12-кегль), иккинчи сатрда «ko‘krak nishoni bilan mukofotlandi» («Times new Roman Bolt» шрифти, 10-кегль) сўзлари ёзилган.
Сўнгги сўзлардан 9 миллиметр пастда, чап томонда оралиғи 2 миллиметрли икки сатрдан иборат матн жойлашган. Биринчи сатрда «Respublika», иккинчи сатрда «kengashi raisi» («Times new Roman Bolt» шрифти, 10-кегль) сўзлари ёзилган.

2017-07-14 | Документы
В целях поощрения активных и инициативных граждан, представителей общественных структур, внесших достойный вклад в дело усиления роли и значения органов самоуправления граждан в обществе, обеспечения стабильности духовной среды на местах, укрепления межнациональной дружбы и согласия, воспитания молодого поколения в духе любви к Родине и верности идеям независимости, осуществления социальной поддержки населения, широкомасштабных профилактических мероприятий и общественного контроля, развития материально-технической базы сходов граждан махаллей, а также в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 3 февраля 2017 года № УП-4944 «О мерах по дальнейшему совершенствованию института махалли»:
1. Учредить нагрудный знак «Маҳалла ифтихори».
Положение о нагрудном знаке «Маҳалла ифтихори» согласно приложению № 1;
Описание нагрудного знака «Маҳалла ифтихори» и удостоверения к нему согласно приложениям №№ 2, 3.
3. Кабинету Министров Республики Узбекистан обеспечить изготовление нагрудных знаков «Маҳалла ифтихори» и удостоверений к ним.
4. Одобрить предложение Республиканского совета по координации деятельности органов самоуправления граждан по покрытию расходов, связанных с изготовлением нагрудных знаков «Маҳалла ифтихори» и удостоверений к ним, за счет средств благотворительного общественного фонда Узбекистана «Маҳалла».
5. Министерству юстиции Республики Узбекистан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок внести изменения и дополнения в нормативно-правовые документы, вытекающие из настоящего постановления.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан А. Арипова.
Город Ташкент, 13 июля 2017 года
№ ПП-3132 от 13 июля 2017 года
о нагрудном знаке «Маҳалла ифтихори»
1. Нагрудным знаком «Маҳалла ифтихори» (далее – нагрудный знак) награждаются активные и инициативные граждане, представители общественных структур, внесшие достойный вклад в дело усиления роли и значения органов самоуправления граждан в обществе, обеспечения стабильности духовной среды на местах, укрепления межнациональной дружбы и согласия, воспитания молодого поколения в духе любви к Родине и верности идеям независимости, осуществления социальной поддержки населения, широкомасштабных профилактических мероприятий и общественного контроля, развития материально-технической базы сходов граждан махаллей.
Нагрудным знаком могут награждаться и лица, не являющиеся гражданами Республики Узбекистан.
2. Предложения по награждению нагрудным знаком вносятся сходами граждан махалли (на основе решений собрания представителей граждан) в районный (городской) совет по координации деятельности органов самоуправления граждан.
3. Предложения по награждению нагрудным знаком, внесенные районными (городскими) советами по координации деятельности органов самоуправления граждан, рассматриваются территориальными советами Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента и сдаются ежегодно до 1 мая в Республиканский совет по координации деятельности органов самоуправления граждан (далее – Республиканский совет).
4. Порядок рассмотрения предложений по награждению нагрудным знаком устанавливается Республиканским советом.
5. Решением Республиканского совета создается постоянно действующая комиссия (далее – комиссия) по рассмотрению представленных кандидатов на награждение нагрудным знаком.
6. На основании заключения комиссии Республиканским советом принимается решение о награждении нагрудным знаком.
Решение о награждении нагрудным знаком публикуется в средствах информации Республиканского совета.
7. Лица, награжденные нагрудным знаком, получают единовременное денежное вознаграждение в размере четырехкратной минимальной заработной платы.
Выплата единовременных денежных вознаграждений осуществляется за счет средств благотворительного общественного фонда Узбекистана «Маҳалла».
8. Вручение нагрудного знака, удостоверения к нему и денежного вознаграждения производится в торжественной обстановке председателем Республиканского совета (или по его поручению другими ответственными лицами) накануне празднования Дня независимости.
9. В целях широкой пропаганды образцовой деятельности награжденных нагрудным знаком лиц, внесших достойный вклад в развитие системы махалли, Республиканским советом разрабатывается и утверждается типовая форма информационного стенда «Маҳалламиз ифтихорлари», устанавливаемого в зданиях сходов граждан махаллей и комплексов «Маҳалла маркази» в районных (городских) центрах.
10. Лицам, награжденным нагрудным знаком, предоставляется право на одноразовые бесплатные путевки для лечения в санаториях страны за счет благотворительного общественного фонда Узбекистана «Маҳалла».
11. Повторное награждение нагрудным знаком не производится.
12. Нагрудный знак носится на левой стороне груди, после государственных наград.
нагрудного знака «Mаҳалла ифтихори»
Нагрудный знак «Маҳалла ифтихори» изготавливается из медного сплава, имеет форму круга диаметром 34 миллиметра.
На лицевой стороне нагрудного знака в верхней части на фоне лучей восходящего солнца изображена карта Республики Узбекистан, под ней – арка, символизирующая ворота махалли.
По окружности на голубом эмалевом поясе с позолоченной окантовкой надпись «MAHALLA IFTIXORI». Надписи позолоченные, высота букв 2,3 миллиметра. Внизу по центру между двумя восьмиконечными звездочками изображены лавровые ветви – символ почета и славы.
На оборотной стороне нагрудного знака по центру в пять рядов расположена надпись «MAHALLA», «TIZIMI RIVOJIGA», «QO‘SHGAN», «MUNOSIB HISSASI», «UCHUN», высота букв 2 миллиметра.
Толщина нагрудного знака – 2,2 миллиметра.
Изображения и надписи выпуклые.
Нагрудный знак при помощи ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой. Ширина колодки – 26 миллиметров, высота – 17 миллиметров.
Колодка обтянута шелковой лентой шириной 22 миллиметра. В центре – белая продольная полоса шириной 8 миллиметров, по бокам зеленые полосы шириной 7 миллиметров.
Приложение №3
удостоверения к нагрудному знаку «Маҳалла ифтихори»
3 (2).jpgУдостоверение к нагрудному знаку «Маҳалла ифтихори» представляет собой книжку размером 160х110 миллиметров, изготовленную из офсетной бумаги плотностью 240 г/м.кв.
Лицевая сторона удостоверения (первая и четвертая страницы) припрессована пленкой, имеет фон синего цвета.
Первая страница удостоверения оформлена рамкой темно-синего цвета толщиной 7,5 миллиметра с закругленными внутренними уголками.
Вниз от верхнего края удостоверения (первая страница) на 35 миллиметров, по центру, с интервалом 3,5 миллиметра расположен текст в две строки: первая строка «Mahalla iftixori», вторая - «ko‘krak nishoni» (шрифт «Times new Roman Bolt», кегль 17). Ниже на 6 миллиметров - надпись «GUVOHNOMASI» (буквы заглавные, шрифт «Times new Roman Bolt», кегль 17). Надписи выполнены в золотистом цвете.
Внутренняя часть удостоверения (вторая и третья страницы) выполнена в небесно-голубом цвете с нанесением рисунка «Тангир» и отпечатана офсетным способом.
В левой части внутренней стороны удостоверения (вторая страница) по центру расположено цветное изображение нагрудного знака в натуральную величину.
В правой части внутренней стороны удостоверения (третья страница) на 8 миллиметров ниже верхнего края, по центру, расположена надпись «GUVOHNOMA» (буквы заглавные, шрифт «Times new Roman Bolt», кегль 10), знак «№» и далее линия длиной в 15 миллиметров для указания порядкового номера удостоверения.
Ниже на 11 миллиметров надписи «GUVOHNOMA» с интервалами в 8 миллиметров расположены три линии для указания фамилии, имени и отчества награждаемого лица.
На расстоянии 6 миллиметров от нижней линии по центру расположен текст в три строки с интервалом в 2 миллиметра. Первая строка содержит надпись «Fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish», вторая - «organlari faoliyatini muvofiqlashtirish», третья - «bo‘yicha respublika kengashining» (шрифт «Times new Roman Bolt», кегль 10).
Ниже на 5 миллиметров расположен текст в две строки с интервалом в 4 миллиметра. Первая строка содержит надпись «20__ y. «___» ___________dagi», вторая - «____-sonli Qaroriga asosan» (шрифт «Times new Roman Bolt», кегль 10).
Далее, ниже на 5 миллиметров, по центру размещен текст в две строки с интервалом в 5 миллиметров: первая строка - «Mahalla iftixori» (шрифт «Times new Roman Bolt», кегль 12), вторая - «ko‘krak nishoni bilan mukofotlandi» (шрифт «Times new Roman Bolt», кегль 10).
Слева, на 9 миллиметров ниже последних слов, расположена надпись в две строки с интервалом 2 миллиметра: первая строка - «Respublika», вторая - «kengashi raisi» (шрифт «Times new Roman Bolt», кегль 10).