Прага шаҳрида Ўзбекистон фуқаролари билан учрашувлар
2017 йилнинг 26 июнь ва 9 июль кунлари Ўзбекистон Республикасининг Германия Федератив Республикасидаги Элчихонаси (консуллик округига Чехия Республикаси ҳам киради) консуллик бўлими вакиллари Прага шаҳрида ватандошлар билан сайёр қабуллар ўтказди.
Учрашувларда 230 дан зиёд Ўзбекистон фуқаролари иштирок этди ҳамда консуллик ҳисобига қўйиш, болалар учун йўл ҳужжатларини тайёрлаш, фуқаролик ҳолати далолалатномалари, вақтинча чиқиш ёки доимий яшаш рухсатномасини олиш ва фуқароликдан чиқиш тартибига доир масалалар юзасидан батафсил маълумот берилди.
Прага шаҳрида вафот этган Ўзбекистон фуқароси жасадини ватанга юбориш ҳужжатларини расмийлаштириш билан боғлиқ масалалар ҳал қилинди.
Норасмий маълумотларга кўра ҳозирги пайтда Чехияда турли сабабларга асосан кўп сонли Ўзбекистон фуқаролари ва ватандошларимиз яшайди. Шу муносабат билан бир гуруҳ ватандошларимиз Чехияда болаларга ўзбек тилини ўргатиш, маданий-маърифий ва спорт тадбирларини ўтказиш учун юртдошларимизни бирлаштирадиган Миллий маданий марказ очишга кўмак беришнини сўраб мурожаат қилди.
Ташаббускорларга тушунтирилдики, ташкилий масалалар Чехия Республикасининг амалдаги қонунчилигига қатъий риоя этган ҳолда ҳал этилиши лозим. Элчихона давлатимиз раҳбарининг Фармони билан ташкил қилинган Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Миллатлараро муносабатлар ва хорижий мамлакатлар билан дўстлик алоқалари қўмитаси билан ҳамкорлик ўрнатишга ёрдам беради.

Встречи с гражданами Узбекистана в г.Праге
26 июня и 9 июля 2017 года представители консульского отдела Посольства Республики Узбекистан в Федеративной Республике Германия, в чей консульский округ входит Чешская Республика, провели в г.Праге выездной прием сограждан.
В ходе встреч, в которых участвовало свыше 230 граждан Узбекистана, были даны подробные консультации по вопросам поставки на консульский учет, оформления проездных документов для детей, актов гражданского состояния, получения разрешения на временный выезд или постоянное местожительство, а также относительно порядка выхода из гражданства.
В г.Праге были решены вопросы документального оформления транспортировки на родину тела скончавшегося гражданина Узбекистана.
По неофициальной информации, в Чехии в настоящее время находится по различным причинам значительное количество наших граждан и выходцев из Узбекистана. В этой связи группа представителей узбекской диаспоры обратилась с просьбой о содействии в организации в Чехии Национального культурного центра, который объединит соотечественников для обучения детей узбекскому языку, совместного проведения культурно-просветительских, спортивных и других мероприятий.
Инициаторам было разъяснено, что организационные вопросы необходимо решать строго в соответствии с действующим законодательством Чешской Республики. Посольство окажет содействие в установлении контактов с созданным по Указу главы нашего государства Комитетом по национальным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами при Кабинете Министров Узбекистана.