АКТ вазирлиги ва SAP ўртасида англашув меморандуми имзоланди
10 июль куни Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги ҳамда «SAP SNG» компанияси ўртасида республикада рақамли иқтисодиётни ривожлантириш соҳасида ҳамкорлик бўйича Меморандум имзоланди.
Меморандум доирасида томонлар АТ-хизматлар экспортини ошириш ва юқори технологик лойиҳаларни жорий қилишда SAP Алянс Университети воситасида АКТ соҳасида кадрлар тайёрлаш, SAP халқаро тажрибасини ўртоқлашиш ва технологиялар трансферини қўллаб-қувватлаш, коммунал хизматлар учун SAP ечимлари базасида замонавий биллинг тизимини жорий этиш, иқтисодиёт секторини рақамлаштириш ва бошқа бир қатор йўналишларда ўзаро ҳамкорлик қилишга келишиб олишди.
30 июньда Ўзбекистон Республикаси Президенти «Республикада ахборот технологиялари соҳасини ривожлантириш учун шарт-шароитларни тубдан яхшилаш чора-тадбирлари тўғрисида»ги Фармонни имзолади. Мазкур ҳужжат ахборот технологиялари маҳсулотлари ишлаб чиқарувчилари ва буюртмачиларига қўшимча имтиёз ва преференциялар тақдим қилиниши ҳисобига АКТдан фойдаланишга асосланган иқтисодиётнинг юқори технологик соҳаларини ривожлантириш учун янги имкониятларни очди.
Фармонда белгиланган вазифаларни самарали ижро этиш мақсадида, имзоланган меморандум SAP ечимларини Ўзбекистон Республикаси ичида жорий қилиш ва қўллаб-қувватлаш, шунингдек мазкур хизматларни бошқа мамлакатларга экспорт қилишда маҳаллий ҳамкорлар ва интеграторларнинг келгусида лойиҳаларда иштирок этиши таҳлилини шакллантиришга кўмаклашади.
1972 йилда ташкил этилган SAP компанияси корхоналар учун дастурий маҳсулотлар ишлаб чиқиш соҳасида дунёнинг етакчиларидан бири ҳисобланади. Бозордаги капитализацияси бўйича SAP мустақил дастурий таъминот ишлаб чиқарувчилар орасида йириклиги бўйича дунёда учинчи компания ҳисобланади. Компаниянинг 180дан ортиқ мамлакатда 350 мингдан зиёд буюртмачиси бор, 15 минг ҳамкор-компаниялар билан ишлайди ва 100дан ортиқ инновациялар ва ривожланиш марказларига эга. Ходимлар штати 85 мингдан ошади ва улар 130дан ортиқ мамлакатларда ишлайди. 2016 йил якунларига кўра, компаниянинг йиллик даромади 22 млрд евродан ортиқни ташкил этган.

Мининфоком и SAP подписали меморандум о взаимопонимании
Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан и компания «SAP СНГ» 10 июля подписали Меморандум о взаимопонимании в целях сотрудничества в области развития цифровой экономики в республике.
В рамках меморандума стороны договорились взаимодействовать в таких направлениях, как подготовка кадров в сфере ИКТ посредством Университетского Альянса SAP для реализации высокотехнологичных проектов и продвижения экспорта ИТ-услуг, поддержка в области передачи международного опыта SAP и трансфера технологий, внедрение современных биллинговых систем на базе решений SAP для коммунальных услуг, цифровизация секторов экономики и другие.
30 июня Президент Республики Узбекистан подписал Указ «О мерах по коренному улучшению условий для развития отрасли информационных технологий в республике». Документ открыл новые возможности для развития высокотехнологичных отраслей экономики, основанных на использовании ИКТ, за счет предоставления дополнительных льгот и преференций разработчикам и заказчикам продуктов информационных технологий.
В целях эффективной реализации задач, поставленных Указом, подписанный меморандум также предусматривает способствование наращиванию экспертизы местных партнеров и интеграторов для их дальнейшего участия в проектах по внедрению и поддержке решений SAP внутри Республики Узбекистан, а также экспорта данных услуг в другие страны. Кроме того, предусматривается открытие постоянного представительства компании в республике.
Компания SAP, основанная в 1972 году, является одним из мировых лидеров в области разработки программного обеспечения для предприятий. По рыночной капитализации SAP является третьим по величине независимым производителем программного обеспечения в мире. Компания имеет 350 тысяч заказчиков в более чем 180 странах, работает с 15 тысячами компаний-партнеров и имеет более 100 центров инноваций и развития. Штат сотрудников превышает 85 тысяч, которые работают в более чем 130 странах. Годовой доход компании по итогам 2016 года составил более 22 млрд евро.