Сергели туманида 2 минг 500 дан зиёд оила Мустақиллик байрамини янги уйда кутиб олади
Бугун Сергели туманининг 6-мавзеси улкан қурилиш майдонига айланган. Бу ерда 66 та 7 қаватли уй бунёд этилмоқда. Улар Ватанимиз мустақиллигининг 26 йиллиги арафасида фойдаланишга топширилади. Мазкур турар жойлар туфайли 2 минг 500 дан зиёд оила янги уйга кўчиб ўтади.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев 10 июль куни мазкур уй-жойлар қурилиши билан танишди.
Мамлакатимизнинг барча шаҳару қишлоқларида олиб борилаётган кенг кўламли бунёдкорлик ва ободонлаштириш ишлари халқимизнинг ҳаётий муҳим манфаатларини таъминламоқда. Давлатимиз раҳбарининг 2016 йил 22 ноябрдаги «2017-2020 йилларда шаҳарларда арзон кўп квартирали уй-жойлар қуриш ва реконструкция қилиш дастурини амалга оширишга доир чора-тадбирлар тўғрисида»ги қарорига мувофиқ тизимли ишлар амалга оширилмоқда.
Мазкур қарор асосида қурилаётган уй-жойлар шаҳарда яшаётган аҳолини, жумладан, ёш оилалар, уйга муҳтож фуқароларни арзон, қулай, замонавий уй-жойлар билан таъминлашга хизмат қилмоқда.
Қарорга мувофиқ, 2017-2020 йилларда мамлакатимиз шаҳарларида 945 кўп қаватли уй-жой қурилиши режалаштирилган. 2017 йилда 191 кўп қаватли уй қурилиши белгиланган. Шундан 102 таси Тошкент шаҳрида бунёд этилмоқда.
Сергели туманидаги қурилиш ишлари учта майдонда олиб борилмоқда. 6-мавзедаги 66 та етти қаватли уй мустақиллигимизнинг 26 йиллиги байрами арафасида ўз эгаларига топширилади. Бошқа майдонлардаги 36 та кўп қаватли уйни қуриш ишлари ҳам бошлаб юборилган.
Уйлар мамлакатимизда ишлаб чиқарилган қурилиш материалларидан замонавий қилиб барпо этилмоқда. Шунингдек, мактаблар, мактабгача таълим муассасалари, дам олиш жойлари, поликлиникалар, болалар майдончалари, автомобиль турар жойлари ва инфратузилманинг бошқа объектлари қурилиши режалаштирилган.
Президентимиз ушбу уйлардан бирига кириб, бу ерда яратилаётган шароитлар билан қизиқди.
Мамлакатимизда аҳолини уй-жой билан таъминлаш бўйича замонавий тизим яратилди, деди Шавкат Мирзиёев. Бу одамларнинг кўп йиллик орзу-истакларини рўёбга чиқарадиган муҳим йўналиш. Бу ишларни ўз вақтида бошламаганимизда шундай натижага эриша олармидик.
Давлатимиз раҳбари соҳадаги ишларни яна бир бор танқидий кўриб чиқиш, одамлар ҳаёти учун яратилаётган қулайликларни янада ошириш, бунда масаланинг ҳар бир жиҳатига эътибор бериш зарурлигини таъкидлади.
Қурилиш ташкилотларининг моддий-техник ва кадрлар салоҳиятини кучайтириш, массивларда манзарали дарахтлар ва гуллар экиш, шаҳарсозлик маданиятини ривожлантириш масалаларига эътибор қаратилди. Бу ерга кўчиб келадиган аҳолининг дунёқарашини бойитиш ва масъулиятини ошириш, аёллар ва ёшлар учун иш жойлари ташкил этиш бўйича кўрсатмалар берилди.

В Сергелийском районе более 2,5 тысячи семей встретят День независимости в новых домах
Сегодня массив Сергели-6 столицы является огромной строительной площадкой. Здесь возводятся 66 семиэтажных домов, которые будут сданы в эксплуатацию в преддверии 26-летия независимости нашей Родины. Благодаря этому новым жильем будут обеспечены более 2,5 тысячи семей.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев 10 июля осмотрел строительство этих домов.
Осуществляемая во всех городах и селах нашей страны широкомасштабная созидательная и благоустроительная работа служит обеспечению жизненных интересов нашего народа. В соответствии с постановлением главы нашего государства "О мерах по реализации Программы по строительству и реконструкции доступных многоквартирных домов в городах на 2017-2020 годы" от 22 ноября 2016 года в этом направлении осуществляется последовательная работа.
Возводимое в соответствии с этим постановлением жилье способствует обеспечению населения, в том числе молодых семей и нуждающихся в жилье граждан, современными, комфортными и доступными квартирами.
Согласно постановлению в период 2017-2020 годов в городах нашей страны намечено построить 945 многоэтажных домов, в том числе 191 многоэтажный дом в 2017 году. 102 из них возводятся в городе Ташкенте.
В Сергелийском районе строительные работы ведутся на трех площадках. Ключи от квартир в 66 семиэтажных домах на массиве Сергели-6 будут вручены хозяевам в преддверии 26-летия независимости нашей страны. Начаты работы и на остальных площадках, где строятся еще 36 многоэтажных домов.
Дома возводятся с использованием современных строительных материалов отечественного производства. Помимо домов предусмотрено построить школы, дошкольные образовательные учреждения, зоны отдыха, поликлиники, детские площадки, автомобильные стоянки и другие объекты инфраструктуры.
Президент нашей страны побывал в одном из строящихся домов, ознакомился с создаваемыми в нем условиями.
В нашей стране сформирована современная система по жилищному обеспечению населения, сказал глава нашего государства. Эта важная система призвана реализовать долгожданные мечты людей. Не отреагировав вовремя на запросы людей, мы не смогли бы достичь таких результатов.
Глава нашего государства отметил, что необходимо еще раз критически пересмотреть проводимую в сфере работу, расширить создаваемые удобства для жизни людей, уделить серьезное внимание каждому аспекту этого вопроса.
Уделено внимание вопросам укрепления материально-технической базы и кадрового потенциала строительных организаций, озеленению территорий массивов декоративными деревьями и цветами, развитию культуры градостроительства. Даны указания по расширению кругозора и повышению ответственности новоселов, созданию рабочих мест для женщин и молодежи.