АКТ ҳафталигида иштирок этишнинг яна бир афзаллиги
5 июль куни Вазирлар Маҳкамасининг «ICTWEEK Uzbekistan» ахборот-коммуникация технологиялари ҳафталигини ташкил этиш ва ўтказиш чора-тадбирлари тўғрисидаги қарори қабул қилинди.
АКТ Ҳафталиги Ўзбекистонда ахборот-коммуникация технологиялари, ахборот хавфсизлиги ва дастурий маҳсулотлар бозори ривожланишини рағбатлантириш, «Электрон ҳукумат» тизимини жорий этиш натижасида юзага келган устунлик ва имкониятлар, ютуқларни намойиш этиш, эришилган амалий натижаларни муҳокама қилиш ҳамда халқаро ҳамкорликни кенгайтириш мақсадида ўтказилади.
Қарорга кўра, давлат ва бошқарув органлари, жойлардаги ижро ҳокимияти органларига АКТ Ҳафталиги доирасида белгиланган тартибда ахборот-коммуникация технологиялари соҳасидаги маҳаллий компаниялар-АКТ Ҳафталиги иштирокчилари билан ахборот тизимлари, ресурслари, маълумотлар базаси ва бошқа дастурий маҳсулотлар сотиб олиш ва хизматлар кўрсатиш бўйича тендер (танлов) савдоларини ўтказмасдан туриб, тўғридан-тўғри шартномалар имзолашга рухсат берилган.
Бир ой муддат ичида АКТ Ҳафталиги доирасида тузиладиган шартномалар реесрини рўйхатга олиш ва юритиш тартибини ўз ичига олган қоида тасдиқланади.
ICTWEEK Uzbekistan 2017 ахборот-коммуникация технологиялари ҳафталиги 18-22 сентябр кунлари ўтказилади. Ушбу ҳафталик одатдагидек бир қатор ихтисослаштирилган тадбирларни ягона форматда бирлаштиради.

Еще одно преимущество участия в Неделе ИКТ
5 июля Кабинет Министров Узбекистана издал постановление "О мерах по организации и проведению недели информационно-коммуникационных технологий ICTWEEK Uzbekistan".
Ежегодное мероприятие организуется с целью стимулирования развития ИКТ, информационной безопасности и рынка программных продуктов, демонстрации достижений, возможностей и преимуществ, полученных от внедрения системы электронного правительства, а также обсуждения достигнутых результатов, тенденций развития сферы и расширения международного сотрудничества.
Постановлением предусмотрено решение организационных вопросов ежегодного проведения мероприятий Недели ИКТ, а также предоставлено право органам государственного и хозяйственного управления, органам исполнительной власти на местах в рамках Недели ИКТ, в порядке исключения, заключать прямые договоры с отечественными компаниями в сфере информационно-коммуникационных технологий – участниками Недели ИКТ на приобретение, разработку и оказание услуг по созданию информационных систем, ресурсов, баз данных и иных программных продуктов без проведения тендерных (конкурсных) торгов.
Со стороны Мининфоком в течении месяца будет утверждено положение, предусматривающее порядок регистрации и ведения реестра договоров, заключенных в рамках Недели ИКТ.
ICTWEEK Uzbekistan 2017 пройдет с 18 по 22 сентября. Это событие традиционно объединит ряд специализированных мероприятий в единый формат.