Аҳоли соғлиғини ишончли муҳофаза қилиш, тиббиёт соҳасидаги ислоҳотлар самарасини ошириш давлатимизнинг доимий эътибор марказида бўлади
6 июль куни Тошкентда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида соғлиқни сақлаш тизимини янада такомиллаштириш, соҳадаги мавжуд муаммо ва камчиликларни бартараф этиш масалаларига бағишланган видеоселектор йиғилиши бўлиб ўтди.
Унда ҳукумат аъзолари, тегишли вазирлик ва идоралар раҳбарлари, олий тиббиёт ўқув юртлари ректорлари, республика ихтисослаштирилган тиббиёт марказлари директорлари, Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси раиси, вилоятлар, Тошкент шаҳри, туман ва шаҳарлар ҳокимлари, соғлиқни сақлаш муассасалари раҳбарлари иштирок этди.
Жамиятнинг бебаҳо бойлиги бўлган инсон саломатлигини мустаҳкамлаш, юртимизда тиббий хизмат сифатини ошириш билан боғлиқ масалалар ҳамиша давлатимиз раҳбарининг диққат марказида бўлиб келмоқда. Президент Шавкат Мирзиёев вилоятларга сафарлари пайтида ижтимоий аҳамиятга молик турли объектлар қатори қишлоқ врачлик пунктлари, кўп тармоқли клиникаларда бўлиб, шифокорлар ва беморлар билан бевосита мулоқот қилиб келаётгани бу борада кўплаб масалаларни жойларда самарали ҳал этиш имконини бермоқда.
Маълумки, шу йил 5 январь ва 7 февраль кунлари тиббиёт масалалари юзасидан бўлиб ўтган мажлисларда мазкур тизим фаолиятини тубдан такомиллаштириш, юртдошларимизда ҳақли эътироз уйғотаётган долзарб муаммолар ва камчиликларни бартараф этиш бўйича аниқ кўрсатмалар берилган, шу борада амалга оширилаётган дастурлар ижроси атрофлича кўриб чиқилган эди. Ярим йил давомида шу мавзуда учинчи бор мажлис ўтказилаётгани албатта бежиз эмас.
Нега деганда, йиғилишда Президентимиз ўринли таъкидлаганидек, соғлиқни сақлаш масаласи ҳар бир одамнинг кундалик ҳаётига тўғридан-тўғри дахлдор бўлиб, бу борадаги муаммолар аҳолининг саломатлигига, охир-оқибатда жамиятимизнинг ижтимоий кайфиятига, халқнинг давлатга, ҳукуматга бўлган ишончига, ҳеч шубҳасиз, энг кучли таъсир кўрсатадиган соҳадир.
Шунинг учун ҳам мана шу ўта муҳим, ҳал қилувчи масалани ечмасдан туриб, бошқа соҳа ва тармоқларда олиб борилаётган ислоҳотларнинг муваффақияти ҳақида гапириш умуман мумкин эмас.
Йиғилишда тиббиёт соҳасидаги камчиликларни бартараф этиш мақсадида кейинги пайтда амалга оширилаётган ижобий ўзгаришлар эътироф этилди.
Бу ҳақда сўз юритганда, аввало, бирламчи тиббий-санитария ёрдамини такомиллаштиришга оид қарор ижроси доирасида 793 қишлоқ врачлик пункти негизида қишлоқ оилавий поликлиникалари, 441 тез тиббий ёрдам шохобчалари ташкил этилгани, фаолияти тугатилаётган 658 қишлоқ врачлик пункти бинолари хизмат уйи сифатида фойдаланиш учун шифокорларга берилганини қайд этиш лозим.
Шу билан бирга, шу йилнинг ўзида жойларга етказиб берилиши керак бўлган 1 минг 200 “тез ёрдам” машинасидан 1 июлгача жами 646 дона автотранспорт, жумладан, Тошкент шаҳри бўйича 126 дона “Дамас” етказиб берилгани муҳим амалий қадам ҳисобланади.
Айни пайтда соғлиқни сақлаш соҳасида бир қатор камчиликлар ҳам кўзга ташланаётгани мажлисда танқидий таҳлил асосида кўрсатиб берилди. Хусусан, патронаж ишлари талаб даражасида эмаслигига урғу берилди. Шу муносабат билан Вазирлар Маҳкамасига патронаж хизматининг мазмун-моҳияти ва асосий вазифалари аниқ белгилаб қўйиладиган алоҳида Низом тайёрлаш вазифаси топширилди.
“Биз энди тиббиёт муассасаси, жумладан, патронаж хизматининг фаолиятига соҳа амалдорлари эмас, балки оддий одамлар, аҳолининг бевосита ўзи холис баҳо берадиган тизим яратишимиз керак”, деди давлатимиз раҳбари.
Йиғилишда яна бир долзарб муаммо – минтақа ва ҳудудларда шифокор кадрлар етишмовчилиги билан боғлиқ масала ҳам муҳокама қилиниб, вазиятни ижобий томонга ўзгартириш мақсадида тиббиёт ходимлари учун зарур шароитлар яратиш, жумладан, уларни имтиёзли ипотека кредитлари асосида арзон уй-жойлар, истеъмол кредитлари билан таъминлаш бўйича алоҳида дастур ишлаб чиқиш ҳақида кўрсатма берилди.
Йиғилишда яна бир устувор йўналиш – республикамизда соғлиқни сақлаш тизимининг хусусий секторини ривожлантиришнинг мавжуд ҳолати атрофлича муҳокама қилинди. Бу борада давлатимиз раҳбарининг жорий йил 1 апрелда қабул қилинган қарорига биноан хусусий тиббиёт муассасасалари фаолиятига чекловлар бекор қилиниб, қатор имтиёзлар берилгани, улар учун барча турдаги юқори технологик операцияларни амалга оширишга рухсат этилгани таъкидланди. Лекин яратиб берилган катта имкониятларга қарамасдан, бу борада сусткашликка йўл қўйилаётгани танқидий нуқтаи назардан чуқур таҳлил қилинди. Бу масалада, айниқса, Сирдарё, Жиззах, Навоий, Қашқадарё вилоятлари ва Қорақалпоғистон Республикасида жиддий камчиликлар мавжудлиги кўрсатиб ўтилди.
Маҳаллий ҳокимликлар хусусий тиббиёт соҳасига сармоя жалб қилиш масаласига, янги муассаса ташкил этмоқчи бўлган тадбиркорларга етарли даражада эътибор бермаётгани билан боғлиқ камчиликлар танқид қилиниб, соғлиқни сақлаш тизимида хусусий секторни ривожлантириш юзасидан тегишли топшириқ ва кўрсатмалар берилди. Жумладан, шу борада “Асакабанк” қошида Нодавлат тиббиёт муассасаларини ривожлантириш жамғармасини ташкил этиш мақсадга мувофиқ, деб топилди ва давлатимиз раҳбарининг кўрсатмасига биноан қўшимча молиявий манбалар ҳисобидан ушбу жамғармага 14 миллион АҚШ доллари миқдорида маблағ ажратилди.
Йиғилишда соғлиқни сақлаш тизимидаги ислоҳотларни изчил давом эттириш, айниқса, хусусий тиббиёт тармоғини кенгайтириш бўйича ишларнинг аҳволи учун Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳри ҳокимлари ҳамда тегишли вазирлик ва идоралар раҳбарлари шахсан масъул экани ва ҳар чоракда Президентга ҳисобот бериши алоҳида таъкидланди.
Айни вақтда хорижий мамлакатлардан юқори малакали шифокор мутахассисларни юртимизга таклиф этиб, уларнинг билим ва салоҳиятидан самарали фойдаланиш бўйича чора-тадбирлар кўриш зарурлиги ҳақида топшириқлар берилди.
Йиғилишда олиб борилаётган доимий мониторинг ишлари дори-дармон таъминоти ва нархи масаласида ҳам ҳанузгача жиддий муаммолар борлигини кўрсатаётгани аниқ мисоллар асосида қайд этилди. Мутасадди ташкилотларга нархлари чекланган дори воситалари ишлаб чиқариш, уларнинг дорихоналарда доимо мавжуд бўлиши ва рецепт асосида берилишини таъминлаш каби тадбирлар механизмини ишлаб чиқиш вазифаси топширилди.
Йиғилишда тегишли вазирлик ва идоралар, компаниялар ва хўжалик бирлашмаларининг раҳбарлари, бир қатор вилоят ва туманлар ҳокимларининг ахборотлари тингланди.

Надежная охрана здоровья народа, повышение эффективности реформ в сфере медицины должны быть в центре постоянного внимания нашего государства
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 6 июля в Ташкенте состоялось видеоселекторное совещание, посвященное вопросам дальнейшего совершенствования системы здравоохранения, устранения имеющихся в сфере проблем и недостатков.
В совещании приняли участие члены правительства, руководители соответствующих министерств и ведомств, ректоры высших медицинских учебных заведений, директора республиканских специализированных медицинских центров, председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, хокимы областей, города Ташкента, районов и городов, руководители учреждений здравоохранения.
Вопросы укрепления здоровья человека - бесценного богатства общества, повышения качества медицинских услуг постоянно находятся в центре внимания главы нашего государства. Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев в ходе поездок в регионы наряду с различными объектами социальной сферы посещает сельские врачебные пункты, многопрофильные клиники, проводит диалог с врачами и пациентами, что способствует эффективному решению множества вопросов на местах.
Как известно, на состоявшихся 5 января и 7 февраля текущего года совещаниях по вопросам здравоохранения были даны конкретные поручения по коренному совершенствованию сферы, устранению проблем и недостатков, вызывающих справедливое недовольство соотечественников, всесторонне рассмотрено исполнение осуществляемых в сфере программ. Проведение совещания на эту тему уже в третий раз за полгода свидетельствует об огромном внимании, уделяемом этим вопросам.
Как отметил Президент нашей страны на совещании, вопросы здравоохранения непосредственно касаются повседневной жизни каждого человека, поэтому возникновение проблем в этой сфере оказывает сильное влияние на здоровье людей, социальное настроение общества, наконец, на доверие населения к государству и правительству.
В связи с этим, не разрешив этот чрезвычайно важный, имеющий решающее значение вопрос, невозможно говорить о высокой результативности реформ, осуществляемых в других сферах и отраслях.
На совещании отмечены происходящие в последнее время положительные преобразования в устранении недостатков в медицинской сфере.
Говоря об этом, прежде всего следует отметить, что в рамках исполнения постановления по совершенствованию первичной медико-санитарной помощи на базе 793 сельских врачебных пунктов организованы сельские семейные поликлиники, организован 441 пункт скорой медицинской помощи, здания 658 упраздняемых сельских врачебных пунктов переданы врачам как служебное жилье.
Из 1 200 машин "скорой помощи", которые намечено доставить на места в течение текущего года, до 1 июля уже доставлены 646, в том числе по городу Ташкенту - 126 машин "Дамас", что также является важным практическим шагом в этом направлении.
Вместе с тем на совещании в духе критического анализа рассмотрены имеющиеся недостатки в сфере здравоохранения. Указано на неудовлетворительный уровень работы патронажной службы. В связи с этим Кабинету Министров поручено подготовить положение, конкретно определяющее суть и основные задачи деятельности патронажной службы.
Мы должны создать такую систему, в которой не чиновники сферы, а сам народ будет объективно оценивать деятельность медицинских учреждений, в том числе патронажной службы, сказал глава нашего государства.
На совещании обсуждена еще одна актуальная проблема - нехватка медицинских кадров в регионах. С целью изменения ситуации в положительную сторону поручено разработать отдельную программу по созданию необходимых условий для медицинских работников, в частности, обеспечению их доступным жильем на основе льготных ипотечных кредитов и выделении им потребительских кредитов.
Всесторонне рассмотрено текущее состояние развития еще одного приоритетного направления - частного сектора в системе здравоохранения нашей страны. Отмечалось, что в соответствии с постановлением главы нашего государства от 1 апреля текущего года отменены ограничения в деятельности частных медицинских учреждений, им предоставлен ряд льгот, разрешено осуществление всех видов высокотехнологичных операций. Но несмотря на созданные широкие возможности, допускается пассивность в развитии сферы. Критически проанализированы причины этой ситуации, указано на наличие серьезных недостатков в этом вопросе, особенно в Сырдарьинской, Джизакской, Навоийской, Кашкадарьинской областях и Республике Каракалпакстан.
Местные хокимияты подвергнуты критике за недостаточное внимание вопросу привлечения инвестиций в частную медицину, поддержке предпринимателей, желающих организовать частное медицинское учреждение, даны соответствующие поручения и указания по развитию частного сектора в системе здравоохранения. В частности, признана целесообразной организация Фонда развития негосударственных медицинских учреждений при “Асакабанк”, по поручению главы нашего государства из дополнительных финансовых источников этому фонду выделено 14 миллионов долларов США.
На совещании особо отмечалось, что председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, хокимы областей и города Ташкента, руководители министерств и ведомств несут персональную ответственность за последовательное продолжение реформ в системе здравоохранения и расширение сети частных медицинских учреждений, они будут ежеквартально представлять отчет Президенту.
Поручено принять меры по привлечению высококвалифицированных врачей из-за рубежа, эффективному использованию их знаний и потенциала.
На совещании на основе конкретных примеров и данных постоянного мониторинга указано на имеющиеся до сих пор серьезные проблемы в вопросах лекарственного обеспечения и ценообразования. Соответствующим организациям поручено разработать механизмы по производству лекарств с фиксированными ценами, обеспечению постоянного наличия таких лекарств в аптеках и выдачи их по рецепту.
На совещании заслушана информация руководителей соответствующих министерств и ведомств, компаний и хозяйственных управлений, хокимов ряда областей и районов.