Экспорт ҳажми ошмоқда
"Ўзстандарт" агентлиги томонидан «Ўзбекистон Республикасида стандартлаштириш ва сертификатлаштиришнинг долзарб масалалари» мавзуидаги давра суҳбати ташкил этилди.
«Ўзстандарт» агентлиги бош директори А.Ҳайитов ва бошқалар Президентимиз раҳнамолигида тадбиркорликни қўллаб-қувватлашга оид қабул қилинган фармон ва қарорлар кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субъектлари ўз фаолиятини янада кенгайтириши ва ишлаб чиқаришни самарали ташкил этиши йўлида кенг имкониятларни очиб бераётганини таъкидлади.
Давлатимиз раҳбарининг шу йил 21 июндаги «Маҳаллий экспорт қилувчи ташкилотларни янада қўллаб-қувватлаш ва ташқи иқтисодий фаолиятни такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарори бу борадаги ислоҳотларни янги босқичга олиб чиқишга хизмат қилади.
Унга кўра, шу йилнинг 1 июлидан бошлаб барча тадбиркорлик субъектларига янги мева-сабзавот, узум ва полиз маҳсулотларини тўловни олдиндан 100 фоиз амалга ошириш шарти билан тўғридан-тўғри шартномалар асосида экспорт қилиш ҳуқуқи берилди.
– Ушбу қарор юртимиз тадбиркорларига жуда катта имкониятлар яратиб берди, – дейди «Ўзстандарт» агентлиги бош директори ўринбосари Жамшид Мирсаидов. – Мазкур ҳужжат билан бундан буён сертификатлаш идоралари томонидан ишлаб чиқариладиган ва четдан олиб кириладиган маҳсулотларга мувофиқлик сертификатлари 3 иш кунидан кўп бўлмаган муддатда расмийлаштирилиши қатъий белгиланди.
Давра суҳбатида маҳаллий маҳсулотларни ишлаб чиқаришда халқаро стандартлар ва техник регламентларни жорий этиш орқали уларнинг замонавий талабларга мувофиқлигини таъминлаш ва ташқи бозорларда рақобатбардошлигини ошириш, экспорт қилувчи корхоналарда маҳсулот сифатини бошқаришнинг замонавий тизимларини кенг жорий этиш ва саноат маҳсулотларининг халқаро стандартларга мувофиқлигини сертификатлаштиришни амалга ошириш масалалари атрофлича муҳокама қилинди.

Объемы экспорта увеличиваются
Агентством "Узстандарт" организована беседа за "круглым столом" на тему "Актуальные вопросы стандартизации и сертификации в Республике Узбекистан".
Генеральный директор агентства "Узстандарт" А.Хайитов и другие отметили, что указы и постановления Президента нашей страны, направленные на поддержку предпринимательства, открывают широкие возможности для дальнейшего расширения деятельности субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства, эффективной организации производств.
Постановление главы нашего государства "О мерах по дальнейшей поддержке отечественных организаций-экспортеров и совершенствованию внешнеэкономической деятельности" от 21 июня этого года направлено на поднятие реформ в данном направлении на новый уровень.
В соответствии с этим документом с 1 июля текущего года субъектам предпринимательства разрешается экспорт свежей плодоовощной продукции, винограда и бахчевых культур на основе прямых договоров на условиях 100-процентной предоплаты.
– Данное постановление создало большие возможности для предпринимателей нашей страны, – сказал заместитель генерального директора агентства "Узстандарт" Жамшид Мирсаидов. – Как определено в данном документе, сроки оформления сертификата соответствия товаров сокращаются до трех рабочих дней.
В ходе "круглого стола" были подробно обсуждены вопросы обеспечения соответствия отечественной продукции современным требованиям путем внедрения в процесс ее производства международных стандартов и технических регламентов, а также повышения ее конкурентоспособности на внешнем рынке, широкого внедрения современных систем управления качеством продукции на предприятиях-экспортерах и осуществления сертификации промышленной продукции на соответствие международным стандартам.